Трихінельоз - симптоми у людини, лікування і діагностика хвороби

Чоловік, якого потрапляють всередину організму трихінел, починає відчувати важкі симптоми їх присутності. При встановленні інфікування цими паразитами, пацієнту потрібна термінова допомога, оскільки при відсутності лікування є можливість появи ускладнень, які можуть супроводжуватися смертю.

Що таке трихінельоз

Хвороба трихінельоз – це зараження, яке починається із-за попадання в організм гельмінтів роду трихинелла. Людина може отримати захворювання від свиней та інших тварин, з'їдаючи їх м'ясо. Фахівці відносять цю недугу до природно-вогнищевих, оскільки переносниками є звірі. Худоба може захворіти на трихінельоз, якщо до них в їжу надходять необроблені продукти або при контакті з щурами та мишами, у яких захворювання може часто зустрічатися.

Життєвий цикл трихінел

Передатися від людини до людини трихінельоз не в змозі. Люди можуть заражатися, поїдаючи сире або не піддане термічній обробці м'ясо, сиро-в'ялені вироби, де є ймовірність знаходження капсул гельмінта. Життєвий цикл трихінел проходить однаково всередині організму тварин і людей. Він включає наступні фази:

  • кишкову;
  • міграційну;
  • м'язову.

Перша стадія характеризується попаданням глистів в тіло людини при проковтуванні необробленої зараженої їжі. Шлунковий сік, впливаючи на личинку паразита, руйнує її оболонку. Тривалість цього процесу складає приблизно 1 годину. Потім, молоді особини черв'яків поселяються в тонкому кишечнику. Через 5 днів самки готові до розмноження. На відкладання нових личинок нематод йде до 1,5 місяця.

На міграційному етапі розвитку майбутні круглі черв'яки проникають через лімфатичну систему в кров. Завдяки такому механізму трихінельоз швидко поширюється по всьому тілу людини. На стадії завершальної цикл розвитку трихінел, відбувається переміщення личинки в м'язи. Часто вони поселяються в дихальній, мімічної та жувальної мускулатури, діафрагми і згиначах, що виражається в тяжких симптомах. Залишаючись в м'язових волокнах, личинки трихінел починають активно розвиватися. Досягнувши розмірів дорослої особини, гельмінти скручуються в спіралі.

Симптоми трихінельозу у людини

По мірі поширення паразита, людина починає відчувати неприємні симптоми. Прояви можуть явно вказувати на цю хворобу або нагадувати ознаки інших недуг. Специфічні симптоми трихінельозу у людини залежать від форми захворювання:

  • Стерта форма може проходити без виражених проявів, мати тривалий інкубаційний період. Вона характеризується декількома основними симптомами при трихінельозі: м'язовими болями незначної сили, лихоманкою, загальним нездужанням, як при застуді і набряками обличчя.
  • При легкій формі захворювання на трихінельоз – симптоми у людини характеризуються гострим початковим періодом. В цей час температура тіла різко підвищується до 38-39 градусів, з'являється нездужання і головний біль. Характерні для такого виду інвазії наступні симптоми: больові відчуття в ділянці поперекових, жувальних і литкових м'язів, набряки повік і обличчя.
  • При середній тяжкості трихінельозу симптоми нагадують алергічні реакції. Температура може підвищитися до 40 градусів і зберігатися на деякий час. Потім настає лихоманка, виникають болі в литкових, жувальних, потиличних і поперекових м'язах. Набряки обличчя і повік при такій ступеня тяжкості трихінельозу виражені, спостерігається кон'юнктивіт. Під час лихоманки можуть утворитися шкірні висипання, бронхіт, пневмонія, плеврит. Постраждати може і серцево-судинна система, з'являються симптоми: тахікардія, задишка. Серцебиття стає глухим і частим. З боку ШЛУНКОВО-кишкового тракту можуть спостерігатися такі симптоми: діарея, біль у животі, нудота і блювота, кишкова коліка.
  • Для першого тижня зараження трихінельозом важкої стадії характерні загальні яскраві симптоми інтоксикації організму: висока температура, головні болі високої інтенсивності, підвищена збудливість, порушення сну, больовий синдром м'язів, виражені набряки. Останній прояв інфікування має велике поширення, піднімаючи тулуб, кінцівки, внутрішні органи і оболонки мозку. При деяких варіантах важкого перебігу трихінельозу спостерігаються наступні симптоми: сильні болі в животі, нудота і блювота, рідкий стілець з наявністю крові і слизу. Можливий летальний результат з-за виразково-некротичних уражень шлунка та кишок.

Ознаки трихінельозу у людини

Сучасні медичні фахівці виділяють наступні загальні клінічні ознаки трихінельозу у людини:

  • Набряки обличчя, іноді виникають на тілі, ногах, плечах. Викликане це явище симптомами алергічної реакції, спровокованої попаданням збудника трихінельозу всередину організму. Характеризуючи цей ознака в людини, лікарі часто називають його жаб'ячим особою.
  • Лихоманка проявляється в підвищенні температури тіла, її коливаннях більше 1 градуса.
  • М'язові болі з'являються через 1-3 доби після того, як відбулося зараження трихінельозом. Спочатку синдром проявляється в стопах, гомілки і стегнах, потім починає поширюватися вище по всьому тілу. Біль при трихінельозі має дуже інтенсивний характер, тенденцію до посилення при натисканні і рухах.
  • Шкірний висип може проявлятися у вигляді симптомів кропив'янки, сверблячих пухирів, бляшок.

Наслідки зараження

При відсутності лікування у людини можуть виникнути симптоми, які зумовлюють тяжкі наслідки зараження трихінельозом:

  • ураження серцево-судинної системи;
  • порушення роботи органів дихання;
  • симптоми розлади центральної нервової системи;
  • збої у функціонуванні шлунково-кишкового тракту;
  • імунопатологічні реакції;
  • гепатит;
  • нефрит;
  • летальний результат.

Діагностика трихінельозу

У фахівців можуть виникнути труднощі при виділенні захворювання серед інших м'язових патологій із-за схожості симптомів. Тому діагностика трихінельозу проводиться за допомогою лабораторних досліджень. На аналіз у пацієнта беруть калові маси, щоб визначити наявність личинок збудника. Самий повний обсяг інформації можна отримати після проведення біопсії тканин м'язів та взяття проби крові на антитіла до трихинеллезу. Так само може бути досліджено м'ясо тварин, щоб попередити або визначити, звідки відбулося потрапляння трихінел всередину людини.

Аналіз на трихінельоз

Найбільш інформативний аналіз на трихінельоз – проба крові на антитіла. У пацієнта беруть кров, з'єднують її з антигенами, отриманими з личинок гельмінтів. Така діагностика трихінельозу має кілька видів:

  • Якщо введений антиген до крові хворого, у якого виробляються антитіла, виявиться їх взаємне зв'язування. Також до них приєднається молекула речовини імунних реакцій. У такому разі пробу на трихінельоз вважають позитивною.
  • Оцінку результату проводять станом еритроцитів. Якщо червоні кров'яні тільця при знаходженні на їх поверхні антитіл і антигенів сцепливаются, людині діагностують трихінельоз.
  • Симптомом позитивної реакції можуть стати спеціальні ферменти крові, що виробляються у відповідь на введення антигену.
  • В матеріал, що вводиться до рідини пацієнта, можуть помістити спеціальний маркер, який при наявності трихінельозу починає світитися.

Крім такої проби на трихінельоз, фахівці проводять загальний аналіз крові. Дослідження допомагає виявити захворювання на ранніх стадіях в умовах лабораторії. Симптомами трихінельозу у людини можуть стати наступні показники:

  • Збільшується загальна концентрація лейкоцитів, що свідчить про запальний процес.
  • Серед лейкоцитів переважають еозинофіли – алергічні кров'яні тільця.

Дослідження м'яса на трихінельоз

Для діагностики недуги може проводитися дослідження м'яса на трихінельоз. Для аналізу береться частина продукту, який до виникнення симптомів їв людей. Таке дослідження не представляє для лаборанта труднощі. Під мікроскопом в м'язових тканинах зараженої тварини чітко видно личинки паразита. На підставі отриманих результатів робиться висновок про можливість потрапляння хробака в людський організм.

Лікування трихінельозу у людини

Оскільки симптоми захворювання дуже важкі, лікування трихінельозу у людини передбачає їх швидке купірування. Для цього лікарі призначають такі препарати:

  • Протизапальні (Диклофенак, Ортофен, Вольтарен) – бореться із запаленнями, викликаними алергією на збудника.
  • Жарознижуючі (Аспірин, Парацетамол, Ібупрофен) – допомагають знизити температуру тіла, боротися з симптомами лихоманки.
  • Глюкокортикостероїди – гормональні препарати, що застосовуються для пригнічення імунної системи, купірування симптомів трихінельозу у людини. Такі кошти можуть бути призначені тільки лікарем після проведення необхідних досліджень.

Для безпосередньої боротьби з збудником застосовуються протипаразитарні засоби:

  • Мебендазол – сприяє збоїв у засвоєнні хробаками поживних речовин і виробництві ними енергії. Таку дію препарату забезпечує загибель гельмінтів. Ліки не можна приймати при вагітності і в період лактації.
  • Альбендазол – має аналогічну дію, проявляє особливу активність щодо личинок глистів. Випускається у формі таблеток. Протипоказаннями є: вагітність і хвороби сітківки очей.
  • Вермокс – головною діючою речовиною є мебендазол, що забезпечує схожий механізм впливу на збудників трихінельозу.

Лікування зараження повинно проводитися в стаціонарних умовах, оскільки захворювання може трансформуватися у важку форму або дати ускладнення. Коли симптомом захворювання є виражені патології м'язів, спостерігається зневоднення і позбавлення рухливості, пацієнту необхідний ретельний догляд. Якщо одужання відбулося, настає реабілітаційний період, у рамках якого показаний масаж і фізіотерапевтичні процедури.

Профілактика трихінельозу

В цілях профілактики трихінельозу слід приймати наступні заходи:

  • Заморожуйте м'ясо свиней і диких тварин (ведмедів, кабанів) до температури -15 градусів. В таких умовах глистні личинки гинуть.
  • Підходьте з особливою ретельністю до приготування м'яса. Шматок повинен нагріватися до 74 градусів дуже швидко. Однак якщо тварина хворіла довго, навколо личинки утворилася капсула, метод теплової обробки не допоможе.
  • Якщо ви самі розводите свиней, стежте, щоб корм не потрапили мертві гризуни. Своєчасно боріться з щурами та мишами.

Відео: хвороба трихінельоз

Трихінельоз. Як не проковтнути хвороба

Відгуки

Марина, 42 рокиВ моїй родині дуже люблять їсти не прожарені свинячі стейки. Після чергового поїдання ми відчули нездужання, потім на обличчі з'явилися набряки. Звернулися до лікаря, лікар сказав здати аналіз крові і відправити в лабораторію м'ясо. Виявився трихінельоз в легкій стадії. Після курсу лікування противогельминтными препаратами симптоми зникли.
Антоніна, 37 роківМій чоловік мисливець, тому я і дитина часто ласували дичиною, не знаючи, що вона може бути джерелом серйозних проблем зі здоров'ям. З-за поганої обробки м'яса заразилися трихінельозом. Симптоми захворювання жахливі: сильні болі, температура, слабкість. Лікувалися Мебендазолом 2 тижні. Прийом препарату дав позитивний результат, зняв симптоми.
Світлана, 30 роківТрихинелла потрапила всередину організму батька, після чого у нього стали спостерігатися важкі симптоми: сильні болі в м'язах, отекшее особа. Його поклали в лікарню і лікували препаратом Вермокс. Лікування допомогло, після тривалої реабілітації, батько повністю одужав. Лікарі порадили ретельніше прожарювати м'ясо і заморожувати перед приготуванням.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!