Чим лікувати куточки губ у дитини і дорослого

Ранки, тріщини та виразки в куточках губ, які в побуті називають заїдами, доставляють багато незручностей. Вони псують зовнішній вигляд і не дають можливості користуватися помадою, заподіюють біль під час їжі або розмови, а іноді навіть заважають посміхатися. Вибираючи, чим лікувати куточки губ, орієнтуйтеся на причину появи заєд, інакше лікування буде неефективним, і проблема набуде хронічний характер. Причинами утворення заєд може бути як елементарне недотримання гігієни, так і більш серйозні чинники – зниження імунітету і авітаміноз. У цьому варто розібратися детально.

Причини захворювання губ

Поразка куточків губ може мати травматичну, інфекційне або алергічне походження. У медицині вона носить назву хейліт. Причини цього неприємного явища неважко виявити самостійно. Так, якщо у вас сильно сохнуть губи і утворюються тріщини в куточках рота, це може бути спровоковано тривалим перебуванням в опалювальному приміщенні з сухим повітрям або на морозі.

Коли тріщина на губі не гоїться, це може вказувати на приєднання інфекції. Більш точно визначити, чому з'явилися ранки, допоможе аналіз додаткових симптомів. Потрібно згадати, після яких подій або обставин виникла проблема. Наприклад, це може бути відвідування стоматолога, використання нового косметичного засобу або вживання надмірно гострої їжі.

Поширеними причинами утворення заїди в куточках рота є:

  • Механічний вплив. Травмування куточків губ нерідко відбувається в результаті їх закуса під час їжі або частого відкривання рота (при тривалому відвідуванні стоматолога або носінні незручного зубного протеза).
  • Інфекції. При недостатній гігієні порожнини рота або зниженому імунітеті в мікротріщинах на куточках рота може початися інфекційний процес.
  • Алергія. Якщо появі заєд передували свербіж і подразнення в куточках губ, це може вказувати на алергічну реакцію, викликану зубною пастою або будь-яким косметичним засобом.
  • Грибок. Розпізнати грибкове ураження легко по білому нальоту, покриваючому ерозію.
  • Герпес на губах. Цей вірус спочатку проявляється у вигляді свербіння і почервоніння, а потім на тому ж місці утворюється прищик, по вигляду нагадує пухирець, який згодом лопається і перетворюється у виразку.
  • Авітаміноз і брак цінних мікроелементів. Довго не проходять тріщини в куточках губ здатні з'являтися в результаті дефіциту деяких вітамінів або цинку.
  • Залізодефіцитна анемія. На неї вказують не тільки поразки в куточках рота, але і такі симптоми, як сильна стомлюваність, слабкість, блідість шкіри і слизових, поганий стан волосся і нігтів.
  • Загальні порушення – сильно ослаблений імунітет, ендокринні захворювання, дисбактеріоз, кишкові проблеми.

Як і чим швидко лікувати губи в домашніх умовах

Приступати до лікування потрібно, тільки з'ясувавши, чому сохнуть і губи лущаться або із-за чого в куточках рота утворилися хворобливі ранки. Якщо причина проблеми очевидна, почніть лікуватися доступними аптечними засобами, що відпускаються без рецепта, або ефективними народними методами. Якщо заїди або тріщини або пухирі на губах утворилися без будь-яких видимих причин, потрібно пройти лікарський огляд. Візит до лікаря необхідний і тоді, коли болячка на губі виглядає незвично, наприклад, має синій або сіруватий колір.

У дорослих

Вибирати способи лікування куточків губ слід залежно від факторів, що викликали виникнення ранок. Крім використання місцевих препаратів, для усунення проблеми необхідно виключити всі можливі причини, що спровокували її появу. Наприклад, коли ураження пов'язані з носінням невідповідного зубного протеза, потрібно буде замінити його більш зручним, інакше позбутися тріщин в кутах рота не вдасться. Якщо причиною ерозії є алергія, треба виявити алерген, щоб надалі не контактувати з ним.

При лікуванні заєд, хейліту і герпесу застосовуються місцеві мазі, креми, різні масла, що стимулюють загоєння. Вибираючи, чим лікувати запалені куточки губ, краще проконсультуватися з лікарем, але якщо ранки з'явилися зовсім недавно, не завдають серйозного дискомфорту і не поєднуються з додатковими симптомами, знайдіть ефективні засоби для їх усунення самостійно.

Хейліт

Для лікування хейліту можуть застосовуватися такі засоби:

  • антисептичні розчини для обробки ранок (перекис водню, розчин хлоргексидину);
  • примочки з відварами ромашки, шавлії, череди;
  • розчини вітамінів А і Е (місцево).

Якщо тріщина в куточку рота довго не гоїться, припиніть домашнє лікування і зверніться до лікаря. Можливо, це викликано обмінними порушеннями, дефіцитом вітамінів або порушеннями в роботі внутрішніх органів. У таких випадках застосовуються медикаменти, вітамінні комплекси, харчові добавки, які призначає тільки фахівець. Самостійне застосування будь-яких препаратів, навіть якщо вони відпускаються з аптеки без рецепта, може призвести до ще більшого дисбалансу і тільки посилити проблему.

Коли хейліт викликаний хронічною алергією (так званий атопічний хейліт), лікувати повинен лікар. Терапія вимагає повного виключення з раціону алергенних продуктів, дотримання певної дієти, а також застосування протиалергічних, кортикостероїдних, протеолітичних препаратів, мультивітамінів. При наявності тривало не проходить тріщини, яка виглядає як залом в куточку рота, слід звернутися до фахівця, навіть якщо немає підстав припускати її алергічне походження.

Заїди

При звичайних заедах, викликаних дрібними травмами, недостатньою гігієною рота, несприятливими погодними умовами або сухістю губ, використовують домашні способи лікування. Чим же лікувати куточки губ, уражені заїдами? Для швидкого загоєння ранок рекомендується використовувати масло шипшини, обліпихи або чайного дерева, які добре стимулюють процес загоєння. Наносити їх на заїди потрібно після вмивання два або три рази в день.

Якщо в ранках спостерігаються запалення і інфекційний процес, крім ранозагоювальні засобів слід застосовувати спеціальну мазь від заїди в куточках рота, наприклад, крем на основі еритроміцину, володіє антибактеріальним ефектом. Його наносять на уражені ділянки 2-3 рази на день. Крем можна використовувати при тяжких ураженнях печінки, в період вагітності і лактації або при схильності до алергічних реакцій. Перед застосуванням засобу необхідно проконсультуватися з лікарем.

Герпес

Застуда на губі, яка є одним із проявів герпетичної інфекції, лікується з допомогою місцевих противірусних засобів, наприклад, мазі Ацикловір. Її потрібно наносити на куточки губ до п'яти разів на день. При появі небажаних ефектів, таких як свербіж, висип або подразнення, застосування засобу слід негайно припинити. Замість аптечної мазі виразку обробляють і смерековим маслом або соком алое.

Лікування рекомендується почати відразу після виявлення перших ознак герпесу, не чекаючи, поки з'являться і лопнуть бульбашки на губах. Як тільки в якій-небудь точці починається сильний свербіж, печіння, а потім з'являється червона пляма на шкірі, починайте застосовувати противірусні мазі. Так, повністю прибрати застуду вдасться всього за 5-7 днів.

Сухість

Якщо у вас постійно пересихають губи, їм необхідно забезпечити зволоження і захист від несприятливих умов, інакше вони легко можуть потріскатися. Перед виходом на холод і у вітряну погоду потрібно застосовувати гігієнічну помаду або жирний крем на масляній основі. При тривалому перебуванні на сонці або в приміщенні з пересушеним, позбавленим вологи повітрям потрібно періодично змащувати губи кремом і пити більше води.

Білий наліт

На заедах в куточках рота може з'являтися білий наліт, це практично завжди вказує на грибок. При спробі зняти наліт або широкому відкриванні рота, на місці ерозії з'являється кров. Чим лікувати куточки губ при наявності грибкової інфекції, повинен визначати лікар. Самостійно використовувати протигрибкові препарати вкрай не рекомендується. Для ефективного лікування необхідно дізнатися різновид збудника інфекції та визначити точне дозування препарату, а це під силу тільки фахівцеві.

Для самостійного лікування грибкових заєд допускається використовувати вже названі способи: антисептичні розчини і примочки з трав'яних настоїв. Якщо уражені місця будуть сильно боліти, використовуйте лідокаїн у вигляді гелю. Ці кошти допоможуть полегшити неприємні симптоми – зняти печіння, свербіж і подразнення, на час усунути хворобливі відчуття.

Обвітрені губи

Якщо після довгого перебування на морозі або на вітрі у вас тріскаються губи, рекомендується змащувати їх вазеліном або іншою жирною маззю. Для більш швидкого усунення тріщин і лущення додатково рекомендується використовувати масло жожоба або мигдальне. Перед кожним виходом на вулицю наносите на губи гігієнічну помаду, трохи вазеліну або інше захисне засіб.

При вагітності

Про те, чим слід лікувати куточки губ під час вагітності, потрібно обов'язково проконсультуватися з лікарем. Заїди у вагітних часто є ознакою розвитку анемії або інших дефіцитних станів, які можуть вимагати термінового призначення вітамінних комплексів, препаратів заліза або харчових добавок для поповнення нестачі цінних речовин.

Полегшити неприємні симптоми допоможуть безпечні народні засоби, які дозволяється застосовувати при вагітності:

  • лляне або оливкова олія;
  • дитячий крем;
  • сік каланхое або алое.

У дитини

Вибираючи, чим лікувати тріщини в куточках губ у дітей, слід віддавати перевагу засобам з щадним дією:

  • тривідсоткової перекису водню для антисептичної обробки;
  • вазелину, дитячого крему або масла для пом'якшення шкіри;
  • аплікаціям з відварами череди або календули (робити їх рекомендується 3-4 рази на день).

Якщо через кілька днів лікування не спостерігається ніяких поліпшень, слід звернутися до лікаря. Відсутність ефекту від застосування домашніх засобів нерідко означає, що проблема пов'язана з загальними порушеннями, при яких дитині потрібна корекція харчування, лікування пробіотичними засобами, прийом вітамінів і харчових добавок або специфічна терапія лікарськими препаратами.

Профілактика захворювань губ

Для запобігання захворювань губ необхідно застосовувати наступні профілактичні заходи:

  • ретельно дотримуватися гігієни порожнини рота;
  • регулярно проходити огляд у стоматолога;
  • не зловживати спеціями, гострої та кислої їжею, здатної дратувати губи;
  • уникати використання чужих засобів гігієни, косметики та посуду;
  • захищати губи від шкідливих впливів за допомогою гігієнічної помади і доглядають кремів;
  • стежити, щоб у раціоні були присутні всі групи продуктів і необхідні вітаміни, харчуватися різноманітно і уникати шкідливої їжі, вживати більше овочів і фруктів, обов'язково є цільнозернові продукти (гречану та вівсяну каші, цільнозерновий хліб);
  • при появі ознак авітамінозу або зниженого імунітету (часті застуди, підвищена стомлюваність, потускнение волосся, блідий або хворобливий колір обличчя) звертатися до лікаря, не чекаючи, поки порушення почнуть проявлятися у вигляді більш важких симптомів.

Ознайомтеся також з причинами,чому тріскається шкіра на пальцях рук.

Відео про лікування губ

Дізнатися більше про причини тріщин на губах і про те, як швидко позбутися від неприємних болячок в куточках рота, ви зможете з відеоматеріалів, розміщених нижче. В них розповідається як про доступні засоби лікування, які можна знайти практично в будь-якій аптеці, так і про самих дієвих аптечних препаратів, які допомагають вилікувати заїди або тріщини, виразки і ранки на губах.

Болячки у куточках

Заїди в Куточках Рота. Заїди або Тріщини на Губах - 2 Кроки Лікування за 4-7 Дня

Причина тріщин на губах

Тріщини на губах

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!