Розведення гусей в домашніх умовах для початківців
Реалізація гусячих м'яса і субпродуктів, пера та пуху є прибутковою справою, що все частіше змушує початківців фермерів звертатися до вирощування цих птахів. Коли говорять про домашніх умовах, на увазі мається не міська квартира, а спеціально обладнане приміщення при сільському будинку або на дачі.
Особливості розведення і вирощування гусей
Прийнявши рішення зайнятися гусівництвом, потрібно врахувати абсолютно всі нюанси, інакше замість здорових гусей і подальшої прибутку ви ризикуєте отримати великий відсоток загибелі молодняку. Для початку варто запам'ятати, що статевозрілість гусей настає не раніше, ніж 9 місяців. Передбачається наявність так званого батьківського стада, де гусок завжди втричі більше, ніж гусаков. Вирощування гусей в домашніх умовах для початківців не передбачає утворення гусячих сімей, але з придбанням фермером досвіду підбір самцеві пари допоможе в розведенні.
Невід'ємною частиною розведення є спорудження гнізд для кладки яєць. Здійснювати його слід не пізніше, ніж за місяць. Краще облаштувати гнізда за кількістю самок, але знести яйця в одне гніздо може дещо гусок. Висиджування яєць відбувається природним чином або з допомогою методу штучної інкубації. Гусакам ж за місяць до кладки необхідно давати пророщений овес, не допускаючи ожиріння птахів.
Які породи для домашнього розведення вибрати
Перше, що повинен зробити початківець гусевод – визначитися з породою. У кожної з різновидів гусей, вирощуваних на племінних заводах, є свої особливості, переваги і недоліки, які обов'язково потрібно з'ясувати перед розведенням. Серед популярних виділяють наступні види:
- Гуси Лінда. Лідируючі серед розводяться фермерами птахів відрізняються білим кольором пір'я і масивним статурою. Вага дорослих самців цієї породи може бути наближений до цифри 8 кг. Розведення гусей в домашніх умовах для початківців рекомендується розпочинати з цим різновидом з-за її скоростиглості і невибагливості до харчування.
- Холмогорський. Серед гусеводов ця порода визначається як найкрасивіша. Дружелюбність цих гусей підкуповує початківців фермерів починати розведення даного різновиду. Крім того, вони невибагливі до умов утримання і швидко ростуть.
- Арзамасские. Бійцівський вид гусей став виводитися з метою отримання м'яса лише з 19 століття, хоча відкрито було значно раніше. Відрізняється високою витривалістю.
- Тульські. Як і арзамасские гуси, їх побратими з Тули були виведені для участі в гусячих боях. Для отримання м'яса розлучається вкрай рідко із-за агресивного характеру.
- Китайські. Цей різновид можна назвати масивної, вага дорослих особин значно менше, ніж у інших видів. При цьому гуси відрізняються підвищеною несучістю та витривалістю.
- Великі сірі. Даний вид прекрасно обходиться без водойми, а печінка, вважається делікатесом, у таких гусей жирна. З гусок виходять відмінні квочки.
- Горьковские. На відміну від попередньої породи, самки цих гусей навряд чи підійдуть на роль квочок. При цьому, м'ясні властивості і несучість у цій різновиди високі.
Вимога до приміщення
Зміст гусей вимагає створення для них ідеальних умов. Насамперед визначитеся, чи будете ви займатися розведенням весь рік або обмежитеся теплим періодом. Для цілорічного вирощування незайвим буде подумати про обігріві, але головне – виключити протяги, закривши всі щілини. Важлива навіть не температура в приміщенні, а відсутність згубного холодного вітру. Площа гусятника залежить від кількості гусей: на одну особину повинно припадати не менше 1 квадратного метра.
У приміщенні повинно бути відведено місце для годівниць, поїлок і гнізд, бажано передбачити куточок для інвентарю та кормів. Влітку в якості підстилки використовують пісок, взимку ж потрібно щось більш тепле, наприклад, сіно або торф. Подбайте про те, щоб гуси могли самостійно вилазити з гусятника в теплу пору року. Купатися птахи на подвір'ї у спеціально обладнаній ємності.
Чим годувати гусей в домашніх умовах
Багато породи вигідно вирощувати з-за їх всеїдності. Розведення здорових гусей в домашніх умовах для початківців фермерів має своєю відправною точкою підбір раціону харчування. Складати його можна із зелені і зерна, незайвим буде додати трави, яку часто нікуди подіти. Можна вдатися до допомоги комплексних кормів, склад яких складають різні зернові культури, багаті вітамінами. Вартість такого корму починається від 600 рублів за 30 кг.
Для пташенят потрібно більш засвоюваний бройлерний корм, що містить поживні елементи. Годувати гусенят такою сумішшю коштує до досягнення віку 18 днів. Таке харчування дозволяє значно додавати у вазі за пару місяців. Після збільшення маси гусака до 7 кг, його можна перевести на менш дорогий корм. Відгодовувати гусенят до більшої ваги не потрібно.
Догляд за із гусенятами
На фермі повинна бути облаштовано місце для вирощування молодих пташок. Потрібно пам'ятати про їх сильної чутливості до перепадів температури. Якщо квочка не бере участі у висиджуванні молодняку, то господарство повинно припускати підтримання температури не нижче 26°C. Виживання і подальший ріст залежать від доступу до годівниці: якщо приміщення перелюднений настільки, що гусеня не може поїсти, то велика ймовірність його загибелі. Місце для маленьких птахів слід вибирати з розрахунку 10 штук на 1 м2.
Розведення молодих гусей в домашніх умовах для початківців може здатися складним через необхідність годувати пташенят раз в 3 години першу тиждень. По мірі дорослішання птахів можна годувати рідше, використовуючи комбікорм і поступово вводячи коренеплоди. Гуляти молодняк випускають через тиждень після вилуплення, але не більш півгодини. Двотижневі гуси можуть гуляти вже цілий день.
Хвороби гусей і профілактика
Захворювання птахів – справа зовсім не рідкісне. Розведення гусей в домашніх умовах для початківців фермерів на перших порах може обернутися загибеллю більшої кількості особин. До цього призводить відсутність досвіду в утриманні та годівлі птахів. Протяги в гусятнике, неправильний корм і нестача вітамінів – ось причини хвороб гусей. Вразити здорових особин можуть і віруси.
Щоб запобігти захворюваність особин, для початку розсадіть молодих і птахів більш старшого віку по окремих приміщеннях. Крім цього, потрібно виключити з кормів шкідливі домішки, наприклад, кукіль і ріжків. Незайвим буде збагатити їжу поживними речовинами щоб уникнути авітамінозу. Уважно ставитеся до стану годівниць і поїлок: бруд, що скупчилася на них, теж може спричинити розвиток захворювання у гусей.
Відео: як виростити гусенят в домашніх умовах
догляд за гусьми в домашніх умовах
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!