Вирощування винограду з живців в домашніх умовах

Гарний виноградник – мрія будь-якого садівника. Для цього важливо вміти вирощувати потрібні сорту рослини в домашніх умовах з живців, вибравши правильний варіант розведення. Дізнайтеся, як виростити виноград з живців: як здійснювати підготовку і зберігання пагонів, кильчевать, висаджувати їх та доглядати за школкой.

Як вирощувати виноград з живців

Посадка винограду живцями – це вегетативний спосіб. Щоб отримати хороший сорт з вдалим урожаєм, краще зайнятися вирощуванням винограду з живців в домашніх умовах або прищеплювати їх. Тільки від здорового винограду ви отримаєте міцний відросток, який дасть добрі плоди і не буде хворіти. Щоб освоїти техніку підготовки прищепи будинку і правильно провести живцювання винограду весною для розмноження, важливо знати черговість етапів і послідовність дій.

Заготівля і зберігання живців

Вирощування винограду з живців в домашніх умовах починається з заготівлі прищепи – це відрізок або цілий пагін, який встиг одеревенеть. Починайте заготовлювати їх з середини осені, але не пізніше ніж наступають перші дні зими. Вибирати потрібно обов'язково пагони з живими нирками, а також із здорових і врожайних кущів винограду. Діаметр обрізаного прищепи повинен бути не менше 1 см, а завдовжки від 4 до 8 нирок. Чим більше втечу, тим краще. Так навесні можна буде вибрати здоровий шмат і вирізати з заготовки.

  1. Підготовлені живці розсортуйте і підпишіть, не використовуючи паперові етикетки, а пластикові або прикріпивши фото. Якщо відразу щепи обробити не можете, то їх краще прикопати або обернути пакетом.
  2. Нарізані пагони гарненько просочити водою, замочивши їх на добу.
  3. Витримайте пагони тридцять хвилин на слабкому рожевому розчині марганцівки, щоб знезаразити.
  4. Витріть їх паперовим рушником, розкладіть і просушіть.
  5. Після цього пагони загорніть поліетиленовим пакетом, щільно обв'яжіть і відправте на домашнє зберігання.

У холодильнику або підвалі, де температура від 2 до 6 градусів тепла, або навіть на балконі чудово зберігаються живці винограду, які потім навесні можна висадити в грунт. Головне – перевіряти їх іноді, щоб пагони не висохли, не запліснявіли й не загнили. Якщо щось подібне сталося, то додатково проведіть процедуру вимочування, знезараження і сушіння. Потім ще раз упакуйте їх і відправте на зберігання.

Підготовка до укорінення

Вирощування винограду з живців в домашніх умовах і правильна підготовка їх до укорінення відбувається наступним чином:

  1. За допомогою секатора зробіть невеликі зрізи: один прямо під брунькою, а інший на 3 см вище нирки.
  2. Щоб виконати борознування прищепи, кінцем гострого цвяха проведіть від середини до самого низу.
  3. На добу замочіть живці у воді, щоб вони були повністю нею покриті.
  4. Ще на добу залиште їх одним кінцем у банку зі спеціальним стимулятором.
  5. Потім опустіть держак в банку з звичайною водою приблизно на 3-4 см кінцем, який відстоявся в спеціальному розчині. Не спутывайте сорту і добре, якщо вони не будуть заважати один одному.
  6. Через 12 діб верхня брунька має набрякнути і прорости.
  7. Вода поступово випаровуватися. Час від часу підливайте її.

Через 20 днів повинні почати рости корінці. Як тільки це відбудеться, пересаджуйте живці в субстрат:

  1. На дно насипте спочатку дренаж, додайте трохи субстрату для винограду.
  2. Вставте держак і засипте залишилася сумішшю до верху, щоб зелений паросток був вище за неї.
  3. Полийте саджанець водою.
  4. Щоб посадити саджанець, виставте його на сонячну сторону.
  5. Полийте трохи, щоб не залити.
  6. При бажанні проведіть підгодівлю рослини.

Кільчування

Це особливий метод, що забезпечує утворення калюсу на черешках. Він сприяє швидкому появи коренів і хорошій приживлюваності не тільки при вирощуванні в грунті на постійній основі, але і на вигонку. Суть цього прийому в тому, що нижню частину прищепи поміщають в умови з високою температурою, а частину черешка тримають, навпаки, при низькій температурі. Це дозволяє нирках раніше часу не розпуститися, а кореневища навпаки, утворюватися.

Найпростіший домашній спосіб кільчування – це висадити держак в грунт, а зверху на висоту 10-15 см засипати шаром торфу або перегною. Ще можна накрити склом або поліетиленом для створення тепличних умов. Якщо температура навколишнього середовища буде близько 20 градусів тепла, то процес кільчування триватиме у межах 15 днів. Якщо ж температура буде вище 24 градусів, то пророщування займе близько 10 днів.

Садіння живців у шкілку

Заздалегідь підготовлену ділянку землі, куди буде проводитися висадження винограду живцями, називають школкой. Для неї краще вибрати невелике місце, яке дуже добре освітлюється сонцем. Пересадка пагонів у шкілку проводиться так:

  1. Десь з середини квітня треба копати землю на глибину близько 40 див.
  2. На 1 м2 ділянки внести 2 відра піску, одне – перегною і невеликий совок деревної золи.
  3. Все ще раз ретельно перекопати і добре вспушить землю.
  4. Після чого зробити невеликі горбки, в які в подальшому будуть висаджені живці, заздалегідь виконавши парафінування нирок.

Догляд за виноградної школкой

Протягом всього періоду вирощування саджанця в домашніх умовах, грунт шкілки підтримуйте пухкої, без бур'янів. Після кожного поливу або пройденого дощу землю гарненько вспушивайте. Для підгодівлі живців краще використовувати спеціальні органічні добрива, які вносяться разом з поливом. Ближче до серпня, щоб домогтися кращого визрівання лози, зробіть карбування. Коли восени з'являться 1-2 дозрілих, задерев'янілих втечі, саджанець буде готовий до пересадки на постійне місце.

Як розмножувати виноград живцями навесні

Посадка живців винограду навесні займає небагато часу:

  1. Зрізані пагони відразу поставте у воду.
  2. Розріжте кожен з них на черешки з 2-3 бруньками. Нижній зріз зробіть косим, під кутом.
  3. Після цього висадіть щепи в стаканчики і створіть притемнені, але теплі умови, поки вони не почнуть і не почнуть рости.
  4. Решту літа живці будуть перебувати в таких умовах, а восени їх можна буде відправити на зберігання, щоб наступної навесні висадити в ґрунт або відро, і тільки восени пересадити на постійне місце.

Відео: як виростити саджанці винограду з живців

Вирощування саджанців винограду з живців

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!