Гладіолуси: коли викопувати і як зберігати
Гладіолуси – яскраві рослини, що красуються на листівках і фото, зустрічаються в садах майже всіх любителів квітів. Жоден дизайн заміського будинку не обходиться без їх посадки. Щоб домогтися від них яскравого і рясного цвітіння, мало доглядати в період вегетації. Питання: гладіолуси: коли викопувати і як зберігати, не менш важливий. Від того наскільки правильно він буде вирішене, залежить доля рослини. Існують кілька правил, що дозволяють не тільки зберегти гладіолус, але і забезпечити його подальше зростання і цвітіння.
Коли викопувати гладіолуси на зиму
Кожен квітникар-любитель визначив для себе сам час викопування гладіолусів. Залежить воно від місця вирощування квітки, вірніше від кліматичної зони і настання холодів. Тому назвати точний час викопування важко. Простіше визначитися з температурним режимом. Викопувати гладіолуси рекомендують при встановленні осінньої погоди, але не раніше ніж через 30 днів для пізніх сортів від завершення цвітіння. В цей період відбувається визрівання садивного матеріалу. Затягувати збір теж не варто.
З моменту зрізання квітконосів не повинно пройти більше 50 днів. Затримка строків збору може призвести до ураження цибулин шкідниками і хворобами. Викопують на зберігання бульби рослин з зеленим листям. Деякі квітникарі помилково вичікують їх пожовтіння. Ця забарвлення може свідчити про наявність захворювання. Такий посадковий матеріал садити не можна. Пожовтіння листя допускається тільки у ранніх сортів.
Починають збирання рослин на зимівлю до настання заморозків при температурі повітря від +10 до +5. Якщо квіти абсолютно здорові і ділянка не заражений трипсами або якими-небудь захворюваннями, то викопувати квіти можна трохи пізніше, коли стане холодніше і показники термометра опустяться до +3. Сильно затягувати з прибиранням не варто: зниження температури може спровокувати розвиток грибкових інфекцій.
Якщо є імовірність зараження трипсами, гладіолуси викопують при температурі не нижче +8 градусів. При подальшому похолодання ці шкідники спускаються під землю і забираються під лусочки цибулини, де успішно зимують. Збір гладіолусів здійснюють в суху погоду, тоді сама земля осипається з бульб і не доводиться її віддирати, завдаючи пошкодження рослині. Першими викопують з грунту ранні сорти, потім середні, пізні. Рослини для розмноження, вирощені з діток, збирають самими останніми, але до настання заморозків.
Як правильно прибирати цибулини
Гладіолуси: коли правильно викопувати і як зберігати? При зборі гладіолусів необхідно обережно заглиблювати лопату на деякому видаленні від рослини, щоб не пошкодити цибулину з наросшими на ній дітками. Тому багато садівники викопують посадковий матеріал садовими вилами. При зануренні інструменту в землю квітка витягають за його листя.
Після того, як всі гладіолуси викопані, у них зрізають верхню наземну частину, залишаючи не більше 1-2 див. Ця міра необхідна для захисту рослин від зараження трипсами. Потім посадковий матеріал слід розсортувати за розмірами цибулин, сортам і очистити від грунту. Працювати з ним набагато простіше і, крім того, такий підхід допоможе зберегти всі різновиди гладіолусів. Сортування цибулин не чинить впливу на зимівлю, тому багато квітникарі не надають значення цього моменту.
У дорослих бульб необхідно обрізати коріння, інакше взимку вони будуть випаровувати вологу, і видалити материнську цибулину. Всередині її відмерлих лусочок здатні ховатися трипси і суперечки хвороботворних інфекцій, що може стати причиною зараження садивного матеріалу. У молодих цибулин, які були вирощені з діток, потрібно обрізати коріння, залишивши при цьому за 1 див. Вікові бульби з широким денцем вибраковують.
При сортуванні діток на зберігання закладають найбільші з непошкодженою криючою лускою: вони зберігаються і зацвітають краще і швидше. Після цього весь викопаний посадковий матеріал промивається під проточною водою, щоб остаточно очистити її від грунту. Обрізані листя гладіолусів, старі, пошкоджені цибулини прибирають за межі ділянки і спалюють.
Підготовка до зберігання
Щоб ваша клумба радувала яскравими гладіолусами, рослини необхідно правильно підготувати до зимівлі. У період спокою відбувається закладання бруньок, з яких навесні прокинутися нові стебла. При підготовці до зберігання гладіолусів їх просушують і обробляють від шкідників. Давайте розглянемо, як правильно закласти квіти на зиму, щоб не тільки зберегти, але і продовжити розведення цього прекрасного рослини.
Обробка бульб від хвороб і шкідників
Перед закладкою гладіолусів на зиму цибулини рослини необхідно обробити, щоб уникнути їх зараження трипсами і вірусними інфекціями. Для цього бульби ще раз промивають теплою водою або з господарським милом, або опускають в ємність зі слабким розчином марганцівки. У цей момент додатково перевіряється якість відібраного матеріалу: неповносправні дітки спливають.
Потім цибулини обробляють дезінфікуючим розчином з интексицидами. Для його приготування використовують такі препарати, як «Інта-вир», «Максим», «Хом». Після цього бульби просушують спочатку на відкритому повітрі, потім вдома тримають тиждень при температурі +30 і місяць при +20°C. Другий етап сушіння здійснюють за допомогою марлевих мішечків, куди поміщають відібраний матеріал. Якщо немає можливості просушити цибулини при високій температурі, то перш ніж відправити рослина на зберігання, воно «відлежується» два місяці на підвіконні або в будь-якому іншому місці.
Способи зберігання цибулин взимку
Гладіолуси: коли викопувати і як краще зберігати? Якщо з першою половиною питання все ясно, то, як вирішити, куди закладати на зиму цибулини, щоб вони не загинули? В залежності від місця проживання квітникаря (міський або сільський житель) і наявних у нього умов існують кілька способів зберігання гладіолусів. Давайте розглянемо кожен з них окремо:
В підвалі або льосі
Ідеальним варіантом для зберігання квітів є сухий підвал або льох. Для цього цибулин виділяється окреме місце подалі від овочів і фруктів. Пов'язано це з тим, що останні виділяють велику кількість вологи, що згубно для посадкового матеріалу. Крім того, необхідно слідкувати за температурним режимом у сховище, він повинен бути в межах від +5 до +8 градусів і вологістю, яка не повинна перевищувати 60-80 відсотків.
Як доглядати за молодими бульбами? Діткам для зимівлі потрібні трохи інші умови. Для них рекомендується знизити температуру до +3 градусів, а вологість збільшити до 90 відсотків. Для зберігання гладіолусів використовують ящики з дном у вигляді сітки, що забезпечує рівномірну вентиляцію. Щоб додатково захистити посадковий матеріал, поруч з цибулинами кладуть очищені зубчики часнику.
Ємності мають на стелажах. Якщо тари з вентильованим дном немає, то квіти укладають у звичайні ящики, в піску. При такому зберіганні бульби за зиму обростають дітками. Якщо ящиків немає, то цибулини зберігають у мішечках з капронових колготок або сітках, які потрібно підв'язати до стелажів для забезпечення вентиляції. Навіть якщо вам вдалося створити ідеальні умови для зберігання, кілька разів протягом місяця слід оглядати бульби. Зіпсовані квіти гладіолуси потрібно видаляти, щоб не допустити загибель всього посадкового матеріалу.
В квартирі
Не всі любителі квітів мають можливість зберігати посадковий матеріал в підвалі, деяким доводиться це робити будинку або в квартирі. Зберегти цибулини в цьому випадку складніше, їм потрібен особливий догляд. Для цього потрібно відшукати саме прохолодне місце в оселі. Потім покласти квіти в паперові пакети, які роблять з газет або з ксероксного паперу. Іноді клубнелуковицы укладають в картонні коробки, пересипаючи тирсою. При такому способі зберігання необхідно стежити, щоб гладіолуси не стикалися один з одним.
В обох випадках посадковий матеріал зменшиться в розмірах. Перш ніж садити його слід замочити в розчині зі стимулятором росту («Епін», «Корневін») хвилин на 30. Зберігають цибулини і в холодильнику. Для цього складають їх у будь-яку герметичну тару, розміщують на нижній полиці. Перш ніж скласти квіти в ємність, кожну клубнелуковицу обертають папером. Витягають їх з холодильника на початку березня, щоб просушити. Потім відправляють назад, але вже на верхню полицю. У деяких випадках гладіолуси зберігають на холодному підвіконні або за балконними дверима.
На балконі
Якщо клімат не надто суворий, гладіолуси зберігають на балконі в ящику. Щоб посадковий матеріал не загинув при рідкісних заморозках, ящики з цибулинами укутують агроспамом або старою ковдрою. Найскладнішим при цьому варіанті зберігання є дотримання необхідного рівня вологості, а також при закладці в квартирі. Тоді цибулини зберігають у глиняній оболонці. Для цього готують «бовтанку» з глини і води, що має консистенцію густої сметани. В неї по черзі занурюють кожен бульба, просушують. Потім укладають на зберігання в пісок або ящики.
Відео про збиранні та збереженні цибулин взимку
Головний редактор журналу «Чарівний сад» Наталія Петренко розповість як проводити квіти гладіолуси вирощування, посадка й догляд, викопувати, зберігати цибулини цих дивовижних красенів. Вона покаже, що робити з запізненням квітучими рослинами, як підготувати їх до домашнього зберігання, щоб на наступне літо вони продовжували радувати око. Новачки зможуть познайомитися з особливостями збирання ранніх, середніх та пізніх сортів гладіолусів. Дізнатися секрети, які допоможуть зберегти не тільки дорослі бульби, але і діток особливо цінних екземплярів допоможе наступний відео ролик:
Як викопувати і зберігати гладіолуси. . Сайт "Садовий світ"
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!