Кіста бартолиновой залози – лікування без операції медикаментами
У віці 30-35 років у деяких сексуально активних жінок на статевий губі з'являється невеликий мішечок з рідиною (кіста). Це відбувається при запаленні бартолиновой залози і її протоки. Новоутворення носить доброякісний характер, не перероджується, але може заподіяти чимало незручностей, тому без лікування не обійтися.
Як лікувати кісту бартолиновой залози без операції
Вибір схеми лікування залежить від стану пацієнта та результатів обстежень. Кісти невеликого розміру (до 2 см) можуть розсмоктатися зовсім без лікування. Знадобиться тільки обстеження і фізичний спокій: ніякого спорту, тимчасова відмова від статевого життя. Більш великі новоутворення виліковуються без операції, якщо:
- немає запального процесу або він на початковій стадії, вражений протока бартолиновой залози, але не вона сама;
- кіста має розміри в межах 3-4 см;
- імунна система жінки не ослаблена;
- не спостерігається активного росту кісти.
Якщо в процесі лікування хвороба часто повертається, без операції не обійтися, але гінекологи намагаються по можливості уникнути цього.
Хірургічне лікування застосовують, щоб запобігти закупорці протоки бартолиновой залози, нагноєння, стимулювати розкриття кістозної капсули, усунути болі, набряки, запалення.
Лікування кісти бартолиновой залози без операції проводиться такими методами:
- ванночки з антисептичним, протизапальним ефектом;
- примочки і компреси для зняття набряку, болю;
- прикладання холоду, щоб зняти запалення і біль;
- магнітотерапія, озокерит.
Лікування медикаментами
Для терапії новоутворення використовують компреси на марлі з маззю Вишневського, Іхтіолової, Синтоміциновою, Офлокаином. Такі засоби надають протимікробну, протизапальну, бактерицидну дію. Якщо гнійного запалення немає, мазь Вишневського або Ихтиоловую не призначають, оскільки вони прискорюють кровообіг. Додаткові препарати:
Група медикаментів | Принцип дії | Найменування препаратів |
---|---|---|
Таблетки і мазі, які впливають на найпростіші хвороботворні організми | Усувають трихомоніаз, токсоплазмоз та інші інфекції | Метронідазол, Трихомонацид, Трихопол |
Антибіотики широкого спектру дії (таблетки і мазі) | Запобігають нагноєння кісти при бактеріальної інфекції |
|
Анальгетики/спазмолітики (таблетки) | Усувають больові відчуття | Спазмалгон, Дротаверин, Але-Шпа |
Нестероїдні протизапальні засоби | Знімають біль і запальний процес | Диклофенак, Ібупрофен, Кетопрофен |
Протиалергічні (таблетки) | Позбавляють від проявів алергії, свербежу, набряку | Кларитин, Зодак, Супрастин |
Імуномодулятори (краплі, таблетки) | Підвищують захисні сили організму | Тимоген, Віферон, настоянка елеутерококу, ехінацеї |
Антисептики (розчини для примочок і промивань) | Усувають хвороботворні мікроорганізми | Хлоргексидин, Мірамістин |
Якщо операції не уникнути, застосовують медикаменти, які запобігають гнійне запалення бартолиновой залози. Тут найбільш значущими будуть антибіотики і протизапальні препарати.
При лікуванні патології гінекологи часто призначають:
- Синтоміцинову мазь– місцеве протимікробний засіб широкого спектру дії. Використовується для пов'язок на новоутворення при гнійно-запальному процесі. Мазь заборонена при екземі, грибковому ураженні, гіперчутливості до компонентів. Добре переноситься, дозволена при вагітності. Ціна тюбика на 25 р – 40-50 р.
- Амоксицилін – антибіотик з групи пеніцилінів, використовується при важких інфекційно-запальних процесах. Заборонений при алергічному діатезі, астмі, важких інфекціях ШЛУНКОВО-кишкового тракту, вірусних респіраторних інфекціях, має багато побічних ефектів. Дозування при лікуванні кісти встановлюється індивідуально. Можна приймати під час вагітності.
Фізіотерапевтичне лікування
Якщо стан жінки стабільний, гостру стадію хвороби усунули, і відсутня отруєння організму, основне лікування кісти бартолиновой залози доповнюють фізіотерапевтичними процедурами. Їх рекомендують для відновлення після операції. Найефективніші варіанти:
- Струми УВЧ – вплив високочастотного електромагнітного поля на уражену ділянку, завдяки чому знімається набряк, зменшується запалення, больовий синдром.
- Магнітотерапія– місцеве лікування змінними чи постійними магнітними полями. Усуває активність шкідливих бактерій, підвищує міцність судинних стінок, зменшує запалення.
- Інфрачервоний лазер – вплив на кісти низькоінтенсивним лазерним випромінюванням для поліпшення кровообігу, стимуляції процесів загоєння, обміну речовин, зниження болю, підвищення ефективності медикаментозного лікування.
- Цілющі грязі– надають тепловий ефект і вбирають токсини, покращують кровообіг (тому показані при абсцесі в кісті), зменшують вираженість набряку, лікують бактеріальні та грибкові інфекції.
- Аплікації з озокериту і парафіном – вплив теплової енергії на кісту знімає дискомфорт, прискорює загоєння, сприяє відтоку лімфи, зміцнює імунітет.
Лікування народними засобами
На початковій стадії розвитку кіста бартолиновой залози піддається лікуванню нетрадиційними методами. Вони допомагають загальмувати прогресування хвороби, зняти запалення і біль, підвищити захисні сили організму.
Лікування кісти бартолиновой залози народними засобами:
- Заваріть 3 ст. л. квіток ромашки на 1 л окропу.Обернувши рушником, настоюйте 3 години. Використовуйте для сидячої ванни, яка проводиться протягом 15 хвилин перед сном. Курс лікування – до одужання. Ромашку можна чергувати з корою дуба або календулою, дозування аналогічні.
- Подрібніть в блендері 200 г свіжого листя алое, додайте 500 г меду і стільки ж сухого червоного вина.Варіть на водяній бані годину, відфільтруйте. Для лікування новоутворення приймайте по 1 ст. л. перед основними прийомами їжі, поки суміш не закінчиться.
- Залийте холодну воду у маленьку гумову грілку, оберніть тканиною і прикладіть до кісті на півгодини: набряк розсмокчеться, якщо процедуру проводити кілька разів на добу.Намагайтеся, щоб холод не розповсюджувався на органи малого тазу.
- Розведіть в 1 л теплої (45-50 градусів) води 45 г морської солі. Просочіть розчином складену тричі марлю, прикладіть до кісті на 15 хвилин. Протягом 3-5 днів процедуру можна повторювати з інтервалом у 3 години, але не більше 6 разів на добу. Сіль добре розсмоктує зменшує набряк і хворобливість.
Кіста бартолиновой залози при вагітності
Імунітет майбутньої матері ослаблений, тому організм більше схильний до інфекцій піхви і сечостатевої системи. Це пояснює часте виникнення запалення бартолиновой залози.
Кіста на статевих губах лікується після пологів, якщо це можливо. Антибіотики тут не рекомендовані, більшість лікарів радять операцію: розтин абсцесу з його дренуванням (витягуванням рідини). Методи лікування:
- Місцева обробка кісти антибактеріальними складами (Левомеколь, Іхтіолова мазь).
- Промивання та примочки з антисептичними засобами (Мірамістин, Хлоргексидин).
- Прийом антибіотиків (у 1 триместрі небажано) – Еритроміцин, Цефтріаксон, Макробид (до 36 тижня), Амоксицилін.
- Відновлення мікрофлори піхви при хронічній формі хвороби (Лактонорм).
- Теплі ванночки, примочки (на всіх триместрах, але в 3 ванночки небажані).
Відео
КІСТА. Всі причини появи кісти. Лікування кісти без операції. Микола Пейчев.