Гістерорезектоскопія: операції на матці
- 1. Що таке гістерорезектоскопія
- 2. Показання для гістерорезектоскопії
- 3. Протипоказання до проведення гістерорезектоскопії
- 4. Переваги процедури
- 5. Недоліки процедури
- 6. Підготовка до гістерорезектоскопії
- 7. Методика проведення гістерорезектоскопії
- 7.1. Гістерорезектоскопія поліпа ендометрію
- 7.2. Гістерорезектоскопія міоми матки
- 8. Період реабілітації
- 8.1. Прийом лікарських засобів після гістерорезектоскопії
- 9. Відео
Малоінвазивні методи хірургічного втручання дозволяють з мінімальним ризиком ускладнень і побічних ефектів діагностувати і видалити осередок патології. До даної категорії нетравматичных процедур відноситься гістерорезектоскопія, яку хірург проводить в умовах стаціонару. Операція відрізняється нетривалим відновним періодом, проводиться за участю мікроскопічних інструментів під контролем спеціальних оптичних приладів.
Що таке гістерорезектоскопія
Це малоінвазивна методика, за допомогою якої проводиться не тільки детальне обстеження внутрішньої поверхні матки, але і операція безпечним трансцервікальним доступом. Після такого хірургічного втручання відновлення організму відбувається за найкоротший термін. Це відносно новий напрямок у гінекологічній хірургії, яке стало можливим завдяки вдосконаленню технічного забезпечення.
В ході діагностування та хірургічних маніпуляцій задіяні електричні інструменти – гистерорезектоскоп (ендоскопічна трубка і світлодіод, інше джерело світла), мікроскопічна відеокамера. Сучасна оптична система допомагає контролювати процес, мінімізувати ризик післяопераційних ускладнень. Тому цей сучасний метод відрізняється своєю малотравматичностью.
Показання для гістерорезектоскопії
Перш ніж призначити процедуру, лікар оцінює потенційні ризики та актуальність хірургічного втручання, проводить детальну діагностику всього організму, визначає реакцію пацієнта на наркоз. Проведення гістерорезектоскопії доречно суворо за призначенням фахівця у таких клінічних випадках:
- спайковий процес органів малого тазу;
- доброякісні новоутворення на стінках матки (папіломи, пухлини, кісти);
- діагностована міома матки;
- формування перегородки маткової порожнини;
- поліпоз шийки і внутрішнього маткового шару;
- хронічний ендометріоз та ендометрит;
- менструальні порушення різної етіології;
- «чистка» після аборту, викидня, позаматкової вагітності;
- купірування внутрішньоматкової спіралі з порожнини матки;
- фізіологічні патології розвитку матки.
Доречно таке хірургічне втручання при ускладненій гіперплазії органу репродуктивної системи жінки, при підозрі на формування і розвиток злоякісних новоутворень. В останньому випадку проведення гістерорезектоскопії дозволено тільки з метою достовірної діагностики і візуального дослідження можливого вогнища патології.
Гістерорезектоскопія субмукозного вузла - тема, що заслуговує окремої уваги, оскільки наявність міоми і поліпів у матці стає частою причиною менструальних збоїв, виникнення внециклических кровотеч, особливої хворобливості в критичні дні. Після комплексної діагностики та проведення гістерорезектоскопії загальний стан жінки приходить в норму, а після планової реабілітації відновлюється менструальний цикл.
Протипоказання до проведення гістерорезектоскопії
Лікарі повідомляють, що гістерорезектоскопія матки проводиться не всім пацієнткам навіть за медичними показаннями. Є ті вагомі обмеження, порушення яких тільки ускладнює клінічну картину, викликає серйозні ускладнення зі здоров'ям. Медичні протипоказання такі:
- інфекційні патології органів малого тазу;
- рясні крововиливи нез'ясованої природи;
- порушення згортання крові;
- окремі захворювання серця, печінки, легенів та нирок;
- прогресуюча вагітність;
- запальні процеси шийки матки;
- міома матки від 7 см діаметром;
- венерологічні або паразитичні хвороби статевої системи;
- стеноз цервікального каналу;
- злоякісні пухлини матки.
Переваги процедури
При порожнинної операції може виникнути спайковий процес, який в подальшому потребує повторного хірургічного втручання, тривалого реабілітаційного періоду. Що стосується гістерорезектоскопії, таких потенційних ускладнень не передбачається. Серед додаткових переваг цього малоінвазивного методу лікарі виділяють:
- малотравматичность хірургічного методу - відсутність післяопераційних рубців, шрамів;
- нетривалу реабілітацію;
- мінімальний ризик розвитку інфекційних процесів у післяопераційному періоді;
- повне збереження репродуктивних функцій жінки.
Недоліки процедури
Переваг гістерорезектоскопії більше, але є і недоліки такого прогресивного методу хірургічного втручання. Основні недоліки процедури представлені можливістю таких ускладнень:
- травматичне пошкодження сусідніх органів;
- приєднання вторинних інфекцій;
- рясні кровотечі з необхідністю вдатися до лапароскопії;
- неповне видалення вогнища патології;
- ускладнення основних захворювань організму.
Підготовка до гістерорезектоскопії
Підготовчий процес починається з повного клінічного обстеження жіночого організму і виконання ряду лабораторних досліджень біологічних рідин. В останньому випадку мова йде про загальні аналізи крові та сечі, мазок на флору з піхви, пробах на гепатит, ВІЛ та сифіліс. Також необхідно здати біохімічний аналіз крові. Інші методи діагностики такі:
- флюорографічне обстеження;
- УЗД органів малого тазу;
- ЕКГ.
Гістерорезектоскопія передбачає ретельну передопераційну підготовку: необхідно очистити порожнину кишечника, для цього лікарі виконують очисну клізму. Після потрібно нічого не їсти, враховуючи майбутнє виконання наркозу. Перед хірургічним втручанням необхідно повністю спорожніть сечовий міхур, гарненько підмитися, обов'язково збрити волосся в промежині і на лобку. Процедура гістерорезектоскопія повинна проводитися на 5-7 день циклу, коли у пацієнтки закінчуються критичні дні.
Методика проведення гістерорезектоскопії
Першим ділом пацієнтку укладають на спеціальне крісло і виконують загальний наркоз. Коли знеболювальне подіяло, вводять гистерорезектоскоп через піхву і шийку матки в маткову порожнину. Потім через інструмент закачується спеціальний розчин, який розширює стінки дітородного органу та проводить світлові промені. Так набагато краще видно вогнище патології, при цьому знижується ризик ускладнень. Тривалість гістерорезектоскопії складає 40-60 хвилин. Коли закінчується процедура, через деякий час пацієнтка відходить від наркозу.
Гістерорезектоскопія поліпа ендометрію
Хірург використовує спеціальні інструменти, а проводить операцію під контролем сучасної оптичної системи. Послідовність дій така:
- Введення в маткову порожнину спеціальної рідини для примусового розширення маткових стінок, «підсвічування» вогнища патології.
- Введення через шийковий канал матки безпосередньо в дітородний орган микровидеокамеры, яка візуалізує хід операції.
- Введення спеціального гистерорезектоскопа з подальшим видаленням поліпа за допомогою гачка або петлі.
- Коагуляція (припікання) поліпа.
- Диференціація доброякісного новоутворення гістологічним методом.
Гістерорезектоскопія міоми матки
Оскільки дане захворювання супроводжується рясними кровотечами і труднощі із зачаттям, лікарі призначають проведення гистерорезектоскопической міомектомії, яка в подальшому допомагає жінці репродуктивного віку відчути радість материнства. Послідовність хірургічних маніпуляцій при міомі матки така:
- Розсічення ріжучої петлею електродом.
- Видалення фрагментів пухлини після кожного відсікання електродом або вакуумом, кюретажем після повного видалення новоутворення.
- Коагуляція ураженої ділянки, щоб запобігти вкрай небажане запалення, ускладнення.
Період реабілітації
Пацієнтку виписують на другу добу після гістерорезектоскопії, а період відновлення триває ще протягом 2 тижнів. Не варто дивуватися, якщо протягом зазначеного періоду турбує біль в області матки, мізерні кров'янисті виділення з піхви. Важливо відмовитися від сексуальних контактів на цілий місяць. Інші обмеження представлені нижче:
- важливо уникати надмірних фізичних навантажень;
- належить виключити переохолодження організму;
- не можна приймати гарячі ванни, відвідувати сауну, лазню (уникати перегріву);
- заборонено проводити спринцювання;
- під забороною відвідування басейну, відкритих водойм.
Пацієнтці рекомендується дотримуватися правил особистої гігієни, замінити ванну душем, за необхідності пройти повний курс медикаментозної терапії для прискореного відновлення травмованих тканин матки. Не виключено прийом гормональних препаратів. Рекомендації фахівців щодо відновного періоду представлені нижче:
- потрібно прикладати холод на область матки на 20 хвилин тричі за добу;
- приймати душ 1 раз за добу, виконувати туалет статевих органів двічі за день;
- використовувати лікарські препарати за призначенням лікаря.
Якщо пройдена гістерорезектоскопія, важливо уникати виникнення гострих інфекцій, інакше загальний стан жінки різко погіршується. Серед потенційних ускладнень лікарі виділяють такі небезпечні захворювання:
- газова емболія маткових судин;
- гематометра (маткові спазми з кровотечами);
- перфорація маткової стінки, яка гостро потребує своєчасних реанімаційних заходах;
- діагностоване безпліддя;
- інфекційні захворювання.
Прийом лікарських засобів після гістерорезектоскопії
Два тижні після проведення операції пацієнтка спостерігається лікарем, при цьому не виключено залучення медикаментозних методів. У схемі комплексної терапії беруть участь представники таких фармакологічних груп:
- Оральні контрацептиви. Через 3-4 місяці проходження курсу відновлюють тканини ендометрію, нормалізують порушений менструальний цикл, захищають від небажаної вагітності до повного відновлення органу репродуктивної системи (Ярина, Даназол, Регулон, Премарин).
- Антибіотики. Забезпечують профілактику бактеріальної інфекції в післяопераційному періоді. Особливо ефективні в заданому напрямі представники фармакологічної групи цефалоспоринів повним курсом 5-7 днів, наприклад, Цефтріаксон, Цефуроксим, Цефалексим.
- Нестероїдні протизапальні засоби. Препарати забезпечують протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дію в організмі, діють системно. Лікарі рекомендують Диклофенак, Ібупрофен, які належить приймати курсом 7-14 днів.
- Протизапальні засоби для використання зовнішньо призначають для повного знищення патогенних мікроорганізмів у піхві. Наприклад, протягом 5 днів на ніч можна використовувати Тержинан, Бетадин.
- Полівітаміни. Представники такої фармакологічної групи відновлюють порушений гормональний баланс, відновлюють травмовані тканини матки, зміцнюють місцевий імунітет. Акцент бажано робити на мультивітамінних комплексів, що містять вітаміни А, Е і групи В.
Позитивна динаміка спостерігається вже на самому початку лікувального курсу. Особливий акцент рекомендується зробити на таких медичних препаратах:
- Диклофенак. Це представник фармакологічної групи НПЗЗ, який випускається у формі таблеток. Призначають препарат з першого дня реабілітації в рекомендованій дозі 1 таблетка не більше 3 разів за добу. З 3 дня годиться знизити дозу до 1 таблетки на ніч. Тривалість прийому обмовляється індивідуально лікарем. не варто виключати «ефект звикання» до ліків.
- Ібупрофен. Ще один представник НПЗЗ, який знімає біль, запалення, високу температуру в стані лихоманки. Рекомендовані дозування – до 3-5 таблеток до 4 добових підходів. Індивідуальний курс лікування. В інструкції вказані протипоказання, лікарі не виключають побічні явища, при відсутності позитивної динаміки через 2 дні належить замінити медикамент аналогом.
- Регулон. Це оральні контрацептиви для заміщення відсутніх жіночих гормонів, як важлива складова замісної терапії. Приймати таблетки потрібно від 3 до 6 місяців, при цьому добова доза визначається за спеціальною схемою. Необхідно пити по 1 таблетці за добу щодня в одне і теж час без перерв. Якщо виникають побічні явища, такий оральний контрацептив замінюють Яриною, Жанином.
- Даназол. Це антигонадотропины, які перешкоджають розростання ендометрію. Препарат випускається у формі капсул, призначений для прийому всередину курсом кілька тижнів без перерви. Максимальна добова доза для дорослих хворих становить 800 мг, за більш детальною інформацією необхідно звернутися до спеціаліста на консультацію. Дія в організмі системне, препарат призначають при багатьох жіночих захворюваннях.
- Премарин. Це медичний препарат, який підвищує в організмі концентрацію естрогенів. Приймати таблетки необхідно протягом 4 тижнів, оскільки такі сприяють швидкому загоєнню рани після хірургічного втручання. Рекомендована дозування – 625 мкг — 1,25 мг на добу, чергуючи пероральний прийом протягом 3 тижнів з перервою 7 днів. Добову дозу лікар може збільшити. Курс лікування – кілька тижнів.
Вагітність після гістерорезектоскопії настає не відразу, але при проходженні повного медикаментозного курсу та дотримання всіх лікарських рекомендацій шанси пацієнтки відчути радість материнства в рази підвищуються. Коли закінчується консервативне лікування, необхідна повторна діагностика. Тільки після цього лікар дає цінні рекомендації щодо подальшого планування вагітності.
Відео
Гістероскопія. Гістерорезектоскопія. Видалення поліпа ендометрію, міоми матки. Попов П. А.