Як лікувати кандидоз у жінок - діагностика, лікарські та народні препарати

Бактеріальний кандидоз – одне з найпоширеніших захворювань у жінок. Воно не відноситься до статевих інфекцій, а іноді зустрічається навіть у дівчат. Однак настільки незначна хвороба може доставити масу незручностей і порушити плани. Відкладати лікування молочниці у жінок на потім лікарі не радять, тим більше що в арсеналі є безліч доступних антигрибкових препаратів, таблеток і народних засобів.

Що таке молочниця

Кандидоз – гінекологічне захворювання, розвиток якого провокує розмноження мікроскопічного умовно-патогенного дрожжеподобного грибка Candida. Ці мікроорганізми знаходяться в мікрофлорі навіть абсолютно здорової жінки, але при появі сприятливих умов починають посилено ділитися. Молочниця може вражати слизові оболонки рота, кишечник, шкіру, нігті, піхву і передаватися від матері до новонародженої дитини.

Спровокувати розмноження збудника кандидозу можуть відразу кілька факторів: тісна синтетична білизна, стреси, неправильне харчування, загострення хронічних захворювань. До того ж, грибки передаються статевим шляхом. Молочниця супроводжується безліччю характерних симптомів, серед яких: печіння в області зовнішніх статевих органів, поява рясних творожистых піхвових виділень.

Як лікувати

Існує багато варіантів, ніж лікувати молочницю у жінок, але вибрати безпечний зможе тільки лікар. Методи лікування, як правило, ґрунтуються на тяжкості захворювання:

  • Щоб позбутися від симптомів молочниці і запобігти подальше розмноження грибків, призначають препарати місцевої дії в свічках або таблетках – Клотримазол, Гінезол, Фентиконазол, Кандизол, Пифамуцин, Ливарол, Ороназол.
  • При виникненні захворювання повторно або за наявності ускладнень лікування молочниці проводять з вибором більш серйозних препаратів – протигрибковими антибіотиками. Для запобігання повторного зараження таку ж терапію повинен пройти і чоловік.

Засоби від молочниці

На фармацевтичному ринку можна знайти багато різних препаратів – креми, мазі, таблетки та свічки від молочниці. Проте всі вони умовно поділяються всього на дві групи:

  • Засоби для місцевого лікування – оптимальний варіант для делікатної терапії грибкових інфекцій. Протигрибковий крем, свічки або таблетки використовують лише для неускладнених форм молочниці або у складі комплексної терапії хронічного кандидозу.
  • Група системних препаратів – таблетки, активні компоненти яких проникають у всі тканини і органи організму, а також впливають на вогнище запалення. Прийом протигрибкових препаратів загальної дії доцільний при рецидиві захворювання.

Ліки

Терапія вагінального кандидозу має бути спрямована не тільки на усунення симптомів, але і на виключення основних причин, що спровокували їх появу. Для комплексного лікування використовуються лікарські препарати різних груп:

  • Протигрибковіпрепарати і антибіотики – знищують грибки групи Кандида та деякі інші види бактерій, які провокують виникнення молочниці. Найпопулярнішими вважаються: Флуконазол, Иконазол, Клотримазол, Леворин, Мікосист, Кетоназол.
  • Комбінованіпрепарати від молочниці – містять у складі різні види антибіотиків і преднізолон. Випускаються у вигляді вагінальних таблеток або мазей – Нео-Пенотран, Поліжінакс, Тержинан.
  • Пробіотики– препарати для нормалізації мікрофлори організму і створення необхідного рівня кислотності слизової. Це таблетки та свічки з лакто - і біфідобактеріями – Гинофлор, Вагилак, Лактобактерин.
  • Імунокоректори– необхідні для зміцнення імунітету. Випускаються вони у вигляді таблеток для прийому всередину – Лікопід або у вигляді ректальних свічок (Метилурацил).

Флуконазол

Один з ефективних препаратів для лікування кандидозу у жінок. Випускається у формі капсул біло-синього кольору. Ліки призначають при запаленнях слизової піхви, дерматомікозах і глибоких ендемічних мікозах. Безсумнівним плюсом є те, що для усунення молочниці приймати Флуконазол потрібно один раз у дозі 150 мг. Відгуки пацієнтів про ліки позитивні. З мінусів варто відзначити появу невеликих побічних ефектів:

  • алергічних реакцій;
  • нудоти;
  • діареї;
  • запаморочення.

Тербінафін при молочниці

Протигрибковий препарат, що володіє фунгіцидними властивостями. Тербінафін призначають при захворюваннях, що викликані пліснявими, дріжджоподібними грибами або дерматофітами. Позитивні властивості ліки проявляються через 2 години після прийому таблетки. Однак у препарату є безліч недоліків, серед яких значний список протипоказань і поява неприємних симптомів у вигляді алергії, свербежу, нудоти, набряків, запаморочення.

Свічки

Для отримання швидкого ефекту від лікування важливо не тільки правильно підібрати ліки, але і вміти вибрати зручну форму його випуску. Так, при запальних процесах в піхву краще користуватися вагінальними супозиторіями. Ефективними свічками від молочниці вважаються:

  • Ливарол– интравагинальные супозиторії на основі кетоконазолу. Призначаються при гострому або рецидивуючому кандидозі. Плюсом препарату є відсутність побічних ефектів, але використовувати свічки потрібно з обережністю при вагітності.
  • Ирунин – ефективний лікарський засіб. Гінекологи призначають Ирунин при мікозах та кандидозах грибкової етіології. З плюсів: короткий курс лікування кандидозів – всього 3 дні, мінімум протипоказань. З мінусів: заборона на застосування при вагітності, багато побічних реакцій.

Незалежно від обраного засобу, в процесі лікування варто врахувати кілька правил використання вагінальних свічок:

  • перед початком процедури необхідно ретельно вимити руки з милом;
  • вставляти свічки бажано на ніч з позиції лежачи на боці, коліна біля грудей;
  • не можна користуватися супозиторіями при місячних;
  • на час лікування варто відмовитися від інтимної близькості, щоб уникнути повторного зараження.

Засіб від молочниці при вагітності

На тлі ослабленого імунітету грибкове запалення часто виникає при вагітності. Однак навіть при діагностиці захворювання на пізньому терміні його легко можна вилікувати. Препарати в таблетках, як правило, не призначаються, з-за комплексного впливу на організм. Зате активно використовуються безпечні засоби місцевого впливу – Тержинан або Пімафуцин, купити які можна в будь-якій аптеці.

Свічки Тержинан при вагітності

Комплексний антибактеріальний препарат, активні компоненти якого чинять руйнівний вплив на клітини кандид і призводять до масової загибелі грибка. Показаннями до застосування є: бактеріальний кандидоз, вагініти різної етіології та профілактика запально-гнійних ускладнень після операції. Це засіб добре тим, що може використовуватися як в перші тижні вагітності, так і перед самими пологами. Серед неприємних симптомів можливе невелике печіння слизової оболонки статевих шляхів.

Пімафуцин на ранніх термінах вагітності

Протигрибковий засіб розроблено на основі натаміцину – макролидного антибіотика. Свічки володіють широким спектром дії і призначаються при кандидозних вульвовагинита, грибкових захворюваннях ШКТ, при комплексному лікуванні системних гінекологічних захворювань, спровокованих дисбактеріозом слизової піхви. Плюсом Пимафуцина є те, що кошти немає протипоказань. З мінусів варто відзначити незначні ознаки побічних реакцій – печіння в статевих шляхах, подразнення м'яких тканин навколо піхви.

Кращий засіб від молочниці у жінок

Лікування багато в чому залежить від індивідуальних особливостей організму і тяжкості захворювання. Проте лікарі єдині в думці, що кращі ліки від молочниці – це зайнятися профілактикою кандидозу та налагодити харчування. Відмовтеся від носіння тісної синтетичної білизни, використання ароматизованих засобів гігієни, прокладок з ароматами, частої зміни статевих партнерів і статевих контактів без презерватива.

Дієта у поєднанні з таблетками і мазями може значно прискорити лікування рецидивуючої молочниці. Для позбавлення від вагінальних інфекцій лікарі рекомендують прийом таких продуктів харчування:

  • морква, брокколі, кріп, огірки, петрушку;
  • ягоди смородини, брусниці або горобини, лимони;
  • соки з морської капусти або моркви;
  • рибу і нежирне м'ясо птиці;
  • зернові культури;
  • молочну продукцію – кефір, ряжанку, простоквашу, йогурт;
  • морепродукти.

Народні засоби

Медичні препарати можна доповнити одночасним лікуванням за народними рецептами. Приміром, зробити спринцювання розчином соди або відваром на основі лікарських трав. Цей спосіб позбавлення від молочниці відомий жінкам ще з радянських часів, але варто пам'ятати, що процедури проводяться тільки після консультації з лікарем і з особливою обережністю, інакше разом з патогенними мікроорганізмами можна вимити корисні лактобактерії.

Народні цілителі рекомендують робити домашні тампони на основі меду, прополісу, йоду або кефіру. З вати необхідно крутити невеликий тампон, змочити його в будь-якому з перерахованих складів, потім поставити глибоко у піхву на 30-40 хвилин. Варто врахувати, що такі процедури категорично протипоказані при вагітності, особливо в третьому триместрі.

Трави від молочниці в домашніх умовах

У народних знахарів є цілий список коштів – що пити від молочниці. Як правило, це відвари або настої з трав. Відновити мікрофлору піхви, підвищити імунітет, налагодити роботу кишечника допоможе лікарський збір на основі маренки, сон-трави, чорнобиль:

  1. Три грама сировини залити склянкою окропу.
  2. Настоювати півгодини, потім процідити.
  3. Схема лікування проста – потрібно випити весь приготований обсяг за три прийоми.
  4. Курс терапії таким відваром – 10 днів.

Спринцювання календулою

Деякі відвари з трав можна використовувати і для спринцювання. Відновити баланс корисних бактерій добре допомагає календула, розчин з якої можна приготувати так:

  1. Змішайте 2 частини суцвіть календули і ромашки з 1 частиною ялівцю і березових бруньок.
  2. Залийте 3 грами збору склянкою окропу.
  3. Дайте настоятися 30 хвилин, а потім процідіть.
  4. Спринцювання відваром проводите перед сном протягом 7 днів.

Відео

Як вилікувати МОЛОЧНИЦЮ у жінок і чоловіків. Прості поради. Ефективні засоби.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!