Гіпертонус матки при вагітності - причини і симптоми. Як зняти підвищений тонус матки у вагітної
- 1. Що таке гіпертонус матки під час вагітності
- 2. Гіпертонус матки – причини
- 3. Гіпертонус матки – симптоми
- 4. Гіпертонус матки при вагітності 1 триместр
- 5. Гіпертонус матки при вагітності 2 триместр
- 6. Гіпертонус матки при вагітності 3 триместр
- 7. Чим небезпечний гіпертонус матки при вагітності
- 8. Як зняти тонус матки при вагітності
- 9. Відео: що таке тонус матки
Поява в сім'ї дитини – це завжди щастя, але до того моменту, коли мама почує перші крики свого малюка, пройде довгих дев'ять місяців. На жаль, не завжди розвиток дитини внутрішньоутробно протікає нормально, наприклад, вже на перших тижнях вагітності можна вперше дізнатися про загрозу викидня.
Що таке гіпертонус матки під час вагітності
Внутрішній дітородний орган анатомічно складається з трьох складових: ендометрію, м'язової тканини (міометрія) і захисної оболонки у вигляді плівки. У період виношування дитини м'язи дітородного органу повинні бути максимально розслаблені. Гіпертонус матки – це стан м'язових волокон дітородного органу в період гестації. Під дією будь-яких подразників вони напружуються і скорочуються.
На будь-якому місяці виношування дитини лікар-гінеколог може розпізнати у майбутньої мами підвищений тонус. Варто відзначити, що дана патологія є дуже серйозною, вона сприяє мимовільного переривання вагітності. Деякі причини викликають гіпертонус тільки на певних термінах гестації. Виділяють цілий перелік збудників, які провокують ознаки тонусу матки при вагітності.
Гіпертонус матки – причини
Різноманітні і причини гіпертонусу матки при вагітності. Якщо проявився тонус матки на ранніх термінах, то, можливо, у майбутньої мами стався гормональний збій, наприклад, із-за нестачі прогестерону. Ще одна причина – гіперандрогенія, це коли в організмі жінки підвищена норма чоловічих гормонів. Від чого буває тонус матки при вагітності, відповісти однозначно не можна, цю патологію викликає ряд факторів:
- Причиною підвищеного тонусу в період гестації може бути аномальна форма дітородного органу.
- Операції на внутрішніх статевих органах і аборти
- Всілякі кісти яєчників і доброякісна пухлина (міома).
- Проблеми з наднирковими і щитовидною залозою.
- Цукровий діабет.
- Ендометріоз.
- Великий плід (більше 4 кг).
- Багатоплідність (два і більше плоду).
- Наслідок інфекцій, хронічних та простудних захворювань.
- Багатоводдя.
- Резус конфлікт.
- Шкідливі звички.
- Стреси.
Гіпертонус матки – симптоми
Явно виражений локальний підвищений тонус при гестації, якщо він охоплює передню стінку. Жінка при цьому буде відчувати дискомфорт внизу живота, скорочення м'язів у цей період максимальна, тому черевна порожнина на дотик дуже тверда. Якщо у породіллі з'являється хоча б один з перерахованих ознак цієї патології, потрібно негайно повідомити про це своєму лікареві.
Справа в тому, що коли м'язи напружені і скорочуються, до дитини не надходить через плаценту необхідну кількість кисню. На будь-якому терміні внутрішньоутробна гіпоксія призводить до неповноцінного розвитку плода. Симптоми гіпертонусу матки при вагітності проявляються незалежно від терміну. Цю патологію жінка може визначати самостійно за такими показниками:
- болі внизу попереку, крижів, живота;
- біль між ніг і в животі, особливо після фізичних навантажень;
- болі ниючого і тягнучого типу;
- виділення з кров'ю, коричневі або рожеві.
Гіпертонус матки при вагітності 1 триместр
Зустрічається гіпертонус матки в 1 триместрі нечасто. Ризик патології в цей період невеликий, але може проявитися в будь-породіллі. На ранніх термінах у жінки може відбутися переривання вагітності. Організм прагне позбавитися від чужорідного тіла, провокуючи підвищений тонус, і не дає закріпитися плодному яйцю в ендометрії. Плід при цьому відривається і гине. Знизити ризик прояву даної патології до мінімуму допоможе правильне харчування і помірне фізичне напруження.
Гіпертонус матки при вагітності 2 триместр
Друга половина вагітності починає відлік з 13 тижня з 27 включно. В цей період плід активно розвивається, поступово збільшується в зростанні, додає у вазі. Гіпертонус матки у 2 триместрі може локалізувати по задній або передній стінці і обернутися передчасної родової діяльністю. Майбутня мама повинна ретельно стежити за своїм фізичним та емоційним здоров'ям, адже від цього залежить майбутнє не тільки мами, але й дитини. Підвищений тонус в цей період проявляється у вигляді болю і здавлення в нижній частині черева, виділень кровянистого характеру.
Гіпертонус матки при вагітності 3 триместр
Можна визначити гіпертонус матки в 3 триместрі за підвищеного м'язового тонусу як на задній, так і по передній стінці, низ живота при цьому оперізують характерні болі, що тягнуть. Такі симптоми можуть виникати у жінки, починаючи з третього триместру (на пізньому терміні). Медики аргументують цю патологію в даному періоді як тренувальні перейми. Тривалість дискомфорту внизу живота більше п'яти хвилин означає, що у породіллі помилкові перейми.
Чим небезпечний гіпертонус матки при вагітності
На будь-якому терміні гіпертонус матки при вагітності небезпечний викиднем або передчасними пологами, може викликати ускладнення перебігу вагітності. Тому при перших ознаках не потрібно зволікати з візитом до лікаря. Щоб підтвердити правильність діагнозу гіпертонус при вагітності, лікар повинен провести огляд породіллі. Після пальпації фахівці призначають медобстеження за допомогою УЗД. Ультразвукова діагностика дозволить розібратися, по задній або передній стінці проявляється гіпертонус.
За допомогою тонусометрии можна встановити, якою мірою тонус (першій або другій), якщо такий є. При підтвердженні діагнозу потрібно спробувати заспокоїтися, максимально розслабитися, адже високий тиск або напруження у матусі впливає на малюка. Під спостереженням медичного персоналу з цією патологією можна боротися. Майбутня мама повинна знати, як прибрати тонус матки при вагітності, щоб допомогти собі і маляті своєчасно.
Як зняти тонус матки при вагітності
Лікування гіпертонусу матки відбувається при виконанні нескладних вправ і прийомі медичних препаратів. Багато жінок цікавляться, наскільки небезпечна ця патологія, чи варто погоджуватися на госпіталізацію чи можна обійтися амбулаторним лікуванням? На це питання може відповісти тільки контролюючий лікування лікар, адже симптоми патології та ступінь їх вираженості у кожному випадку індивідуальні. Призначення:
- Вагітній треба більше лежати, не можна робити вправи, неприпустимі фізичні навантаження.
- У домашній аптечці породіллі завжди повинна знаходитися но-шпа, папаверин – ці медикаменти допоможуть вчасно знімати м'язові спазми.
- При передчасних пологах та загрозі викидня лікуючий лікар призначить ліки, що містять прогестерон – це препарати Дюфастон або Утрожестан. Дюфастон – це синтетичний аналог прогестерону, його дії спрямовані на нормальне виношування дитини.
- У стаціонарі вагітної пропишуть заспокійливі засоби: валеріану, пустирник, настоянку півонії.