Діагностика та лікування сонячного лишай у людини, фото
Захворювання сонячний лишай вражає шкірні покриви, утворюючи плями різного забарвлення. Таку назву хвороба отримала через основної причини появи новоутворень – сонячних променів. Пігмент патології утворюється у верхніх шарах шкіри, але ніякого незручності, крім естетичного, не несе. При відсутності лікування з'являється небезпека зараження іншими захворюваннями: мокнучі екзема, гнійні ділянки та інші хвороби шкіри.
Висівкоподібний лишай
Кератомикоз або висівкоподібний лишай – це хвороба, що викликається дріжджовим грибком. Такі збудники називаються умовно-патогенними, тому що вони знаходяться на шкірі, але не завдають їй шкоди. З-за своєї природи вони можуть розмножуватися при сприятливих умовах: підвищена пітливість, гормональні хвороби, хронічної форми захворювання. Існує 3 види лускатого лишаю, які залежать від грибка: Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare, Malassezia furfur. Вони переходять з однієї форми в іншій.
Malassezia furfur
Малассезия фурфур – ліпофільний грибок, який знаходиться на шкірі тіла і голови при нормальній мікрофлорі. Під впливом певних факторів він переходить з дріжджовий на патогенну форму, що веде до розвитку запальних процесів. Грибок захищається від ультрафіолетових променів, виділяючи пігмент різного забарвлення: білого, бежевого, коричневого. Це і називається висівкоподібному лишаєм.
Проба Бальцера
Одним з методів діагностики висівкоподібного лишаю є йодна проба бальцера. Етапи її проведення такі:
- Плямистий ділянку змазують йодом 3% або 5% концентрації. Сонячний грибок робить шкіру пухкою, тому йодний розчин проникає у внутрішні шари епідермісу швидко.
- Перевіряють наявність вогнищ зараження. Інтенсивне зміна кольору плям під впливом йоду в темне забарвлення вказує на наявність недуги.
Обійтися однією пробою Бальцера не вийде, оскільки вона лише частина повноцінного процесу діагностики, яку важливо провести. Крім цього лікар-дерматолог призначить аналізи сечі і крові (загальний і на глюкозу), зняття з пошкодженої ділянки, проведе мікроскопічну діагностику зішкребу шкіри, огляне ділянки ураження під люмінесцентною лампою. Тільки правильне обстеження допоможе визначитися з хворобою, призначити ефективне лікування.
Чим лікувати сонячний лишай
Перш ніж призначити лікування сонячного позбавляючи пацієнту, дерматолог визначає причину зараження. Це можуть бути ендокринні хвороби, слабкий імунітет, часте використання антибактеріальних засобів, які порушили рівень PH шкіри, зміна складу поту або відвідування солярію. З ними потрібно боротися, інакше навіть після успішного результату станеться рецидив. Можуть з'явитися свербіж з палінням – до хвороби додасться бактеріальна інфекція. Терапевтичне лікування грибка відбувається в амбулаторних умовах з використанням мазей і антимікотиків, доданих в спреї, лосьйони.
Позбутися від зовнішніх симптомів висівкоподібного лишаю легко, якщо почати лікувати сонячний грибок вчасно. Невеликі плями змащуйте йодним розчином з 5% концентрацією або саліциловим спиртом. Ознаки хвороби зникнуть через пару днів. Безпечне лікування пляжного позбавляючи може призначати тільки лікар, який враховує результати аналізів, розміри плям, місце уражених ділянок (шия, спина, живіт, груди і т. д), індивідуальну переносимість або алергічну реакцію на окремі компоненти.
Метод Дем'яновича
Обробіть забруднену шкіру за методом Дем'яновича. Спосіб полягає в поетапному втиранні в шкіру спочатку нагрітого розчину натрію тіосульфату з концентрацією 60%, а після 6% соляної кислоти. Коли після натрію тіосульфату шкіра висихає до появи кристалів, нанесення засобу повторюється ще раз. Після цього втирається розчин соляної кислоти. В кінці процесу на тіло надягає чисту білизну, одяг з натуральних тканин, а мити змащені ділянки шкіри не рекомендується 3 наступних дні.
Мазь від сонячного лишаю
Для кращого результату спочатку промийте уражену ділянку шкіри шампунем, який позбавляє від лупи, а після наносити мазь. Щоб вилікувати лишай сонячний, використовуються мазі для місцевого застосування з невеликими дозами кортикостероїдів або гормонів:
- Бифалазол;
- Мікозолон;
- Клотримазол.
При поширенні висівкоподібного лишаю і частих рецидивів, хворому призначають системні засоби:
- Кетоконазол;
- Орунгал;
- Ітраконазол.
Сонячний лишай – лікування в домашніх умовах
Лікування сонячного позбавляючи в домашніх умовах не завжди актуально з-за розвитку медицини, пропонує препарати нового покоління, при цьому рецепти народних засобів перевірялися протягом тривалого часу, тому залишаються дієвими. В основному використовуються настої і настоянки на рослинних компонентах, але є домашні засоби, які можна приймати і всередину:
- Найдієвішим засобом вважається настоянка календули. Квітки настоюють на спирту в співвідношенні 1:5. Отриманим розчином протирайте уражені ділянки 3 рази в день. При виникненні подразнення або розведіть настоянку водою, або припиніть її використання.
- Вичавіть сік з цибулі, а після процідіть рідину через марлю. Наносити розчин на плями від сонця на шкірі кілька разів в день.
- Позбутися від наслідків невдалого засмаги допоможуть насіння з листям щавлю. Подрібніть і залийте їх водою, поставивши кип'ятитися на 15 хвилин. Процідженим засобом можна протирати уражені ділянки шкіри або робіть компреси з додаванням нежирної сметани.
- 200 г подрібненого чистотілу з 200 г цукру покласти в марлю, а сам мішечок помістіть в 3-л банку і залийте звареної кисляком. Суміш буде готова через місяць, протягом якого помішуйте народний засіб, знімаючи плівку. В кінці процідіть розчин, помістивши його в холодильник. Приймайте всередину 1 ст. л. 2 рази в день. Якщо з'являються побічні дії, пов'язані з нервовою системою або ШКТ, знизьте дозу.
- Змішайте порошок сухого звіробою з вазеліном 1:4. Змащуйте цією маззю пляжний лишай кілька разів в день.
- Прикладайте зварену гречану крупу до уражених ділянок шкіри 1 раз на день до повного одужання.
- Протирайте плями висівкоподібного лишаю соком журавлини, розчином лопуха, реп'яховою маслом або яблучним оцтом.
Перед використанням перерахованих методів перевірте кожен компонент на алергічну реакцію шкіри. Не забувайте, що для бажаного результату терміни обробки ділянок шкіри не повинні бути пошкоджені. Дотримуйтесь правил: не перевищуйте дозу засобу, не використовуйте його частіше, ніж треба. Якщо ваш організм негативно реагує на домашнє лікування, а шкіра дратується і лущиться, припиніть його або зверніться до лікаря за консультацією.
Заразний висівкоподібний лишай?
Висівкоподібний різнобарвний лишай не заразний, але стосується це тільки грибка-збудника Malassezia. Теоретично, при тісному контакті з хворим або використанням його білизни, одягу, рушників висівкоподібний лишай може передаватися здоровій людині, але з нюансом. На шкірі кожної людини знаходяться грибки, і якщо схильність до сонячного грибку є, заразитися від іншої людини можливо. Ймовірність захворіти висівкоподібному позбавляємо збільшується у жінок і чоловіків у віці до 30 років.
Відео: лікування висівкоподібного лишаю
Лікування висівкоподібного лишаю