Лікування нейродерміту у дорослих і симптоми, фото
- 1. Що таке нейродерміт
- 2. Види нейродерміту
- 3. Ознаки нейродерміту
- 4. Причини захворювання
- 5. Лікування нейродерміту у дорослих
- 5.1. Місцеве лікування препаратами
- 5.2. Фізіотерапевтичні процедури
- 5.3. Дотримання дієти
- 5.4. Лікування нейродерміту в домашніх умовах
- 5.5. Народна медицина
- 6. Профілактичні методи
- 7. Відео: атопічний дерматит
- 8. Фото нейродерміту у дорослих
Недуга алергічної природи, що виникає як реакція на зовнішні подразники, може проявляти себе у вигляді неприємних симптомів, що приносять дискомфорт. Лікування нейродерміту у дорослих спрямоване на усунення висипки, зняття свербіння і почервоніння, очищення організму. Терапія передбачає комплексні заходи, повинна проводитися під контролем лікаря, оскільки позбавлятися треба не тільки від симптомів, але і причин захворювання.
Що таке нейродерміт
Захворювання нейродерміт це хронічний недуга шкірних покривів, ознаки якого схожі з проявами атопічного дерматиту. Виникає він у зв'язку з негативними змінами в ендокринній і нервовій системі дорослої людини. Багато вчених схиляються до того, що нейродерматит може мати спадковий характер, проте цей факт не підтверджений. У зону ризику потрапляють люди, які мають гормональні або нервові розлади. Щоб недуга загострився, потрібен тільки дратівливий чинник. Часто такою умовою у дорослих служить стрес або підвищене навантаження на системи організму.
Види нейродерміту
Класифікація нейродерміту грунтується на ступені поширеності симптомів захворювання:
- Вогнищевий нейродерміт – цей вид характерний для дорослих людей. Висип і інші симптоми зосереджені в декількох локаціях. Зазнають поразки згини колін і ліктів, потилиця, задня частина шиї. Висип може виникнути в області анального отвору, мошонки і внутрішньої поверхні стегон. Якщо розглядати статевої ознака, то такого варіанту нейродерміту більшою мірою схильні дорослі чоловіки.
- Дифузний – може проявитися у людини будь-якої вікової категорії. Характеризується великою областю поширення, куди входить груди, шия, обличчя і шкірні покриви в місцях згинів суглобів.
По локалізації уражень нейродерміт ділять на наступні форми:
- лінійний – розташовується на згинах кінцівок;
- фолікулярний – виявляється на волосистих частинах шкірного покриву;
- гіпертрофічний – діагностується, якщо прояви локалізуються в паховій області;
- псориазоформный – виникає у дорослих на поверхні голови і шиї.
Ознаки нейродерміту
Основні симптоми нейродерміту у дорослих мають зовнішній прояв. На шкірі утворюється висип, виникають почервоніння. Ці ознаки супроводжуються сухістю шкіри, свербінням і палінням. Висипання у дорослих можуть мати різну ступінь поширення. Найбільш вразливими ділянками шкірних покривів є: шия, згини кінцівок, обличчя, тулуб, голова, спина, руки. На ранньому етапі свого розвитку нейродерміт провокує сильну чутливість шкіри, яка викликана роздратуванням.
Висипання при нейродерматозе виглядають, як папули – на вершині дрібних прищиків утворюються бульбашки з рідиною. При відсутності лікування і тривалому перебігу хвороби невеликі водяночки лопаються, утворюючи виразки, які згодом затягуються корочками. Відчуття свербіння і печіння доставляють хворого дорослому сильний дискомфорт, можуть спровокувати безсоння.
Нейродерміт у дорослих має тісний зв'язок з нестабільністю нервової системи, тому у пацієнтів можуть спостерігатися такі симптоми:
- відчуття тривоги;
- дратівливість;
- депресія;
- швидка втомлюваність;
- млявість і апатія;
- надмірна емоційність;
- плаксивість;
- порушення сну.
Причини захворювання
Фахівці виділяють кілька факторів ризику, які можуть призвести до розвитку хвороби у дорослих. Однак реакція у вигляді алергічних проявів виникає не у всіх людей, схильних до цього. Можливі причини появи нейродерміту у дорослих:
- професійні фактори;
- шкідливі звички (куріння, алкоголь);
- напруга, пов'язана з тривалими розумовими або фізичними навантаженнями;
- потрапляння в організм токсичних речовин;
- авітаміноз;
- спадкова схильність;
- неправильно організоване харчування;
- стресові ситуації, емоційне перенапруження;
- захворювання, що зачіпають ШКТ;
- контакт з алергенами, що викликають нейродерміт (продуктами, косметичними засобами, побутовою хімією, ліками, шерстю тварин).
Лікування нейродерміту у дорослих
Механізм, як лікувати нейродерміт у дорослих, являють собою комплексні заходи. Здійснюватися процес може амбулаторно, госпіталізація потрібна тільки при важкому перебігу. Сприятливий прогноз нейродерміту у дорослих встановлюється в більшості випадків. Обмежений вид захворювання легко піддається терапевтичній дії. Фахівці використовують такі способи, як вилікувати нейродерміт назавжди:
- забезпечення пацієнту відповідного догляду, який включає регулярне харчування, посильні фізичні навантаження, своєчасний відпочинок та сон;
- гіпоалергенну дієту;
- терапію вітамінами;
- застосування місцевих препаратів, що знімають свербіж і запалення;
- у важких випадках нейродерміту прописують гормонотерапію;
- застосування антигістамінних засобів для купірування впливу алергенів;
- використання препаратів, що стабілізують нервову систему;
- фізіотерапію.
Місцеве лікування препаратами
Крім таблеток, що приймаються всередину, слід використовувати мазь від нейродерміту. Такі засоби надають місцеву дію, допомагають зняти симптоми хвороби. Лікарі можуть призначити дорослим 2 види препаратів:
- кортикостероїдні;
- негормональні.
Мазі з глюкокортикоїдами слід використовувати дорослим під контролем фахівця, оскільки вони можуть викликати побічні дії. Наносити засоби необхідно тонким шаром, не втираючи. Терапія такими препаратами при нейродерміті повинна проводитися 1 раз в день. Місцеві ліки допомагають стабілізувати гормональний фон, запобігти рецидив захворювання у дорослих. Лікарі призначають такі препарати: Дермовейт, Циклокорт, Акридерм-ГК, Хальцинонид крем при нейродерміті.
Негормональні мазі при нейродерміті у дорослих сприяють зниженню сили проявів симптомів. Такі засоби знімають свербіж, пом'якшують шкірні покриви, підсушує прищики, мають протизапальну дію. Популярними негормональними препаратами є:
- Нафтадерм – ліки від нейродерміту у дорослих ліквідує запалення, знижує свербіж, загоює шкіру.
- Радевит – запускає процес регенерації тканин, містить вітаміни.
- Гистан – застосовується для полегшення сверблячки і профілактики нейродерміту та атопічного дерматиту у дорослих.
- Деситин – містить оксид цинку, який має протизапальні та антисептичні властивості.
Фізіотерапевтичні процедури
Процедура світлолікування, хвойні або сольові ванни і фототерапія при нейродерміті у дорослих є однією з важливих складових комплексного лікування. Фізіотерапія рекомендується після закінчення періоду загострення, її курс становить до 15 сеансів. Щоб заспокоїти нервову систему дорослим показано сугестивна терапія та електросон. Якщо нейродерміт обмеженого вигляду, лікарі можуть призначити застосування електрофорезу і грязьових обгортань. На здоров'я дорослих пацієнтів позитивно позначається перебування в санаторіях і на курортах.
Дотримання дієти
Правильне харчування при нейродерміті у дорослих припускає відмову від продуктів, у складі яких велика кількість вуглеводів, солі, використання приправ. Під час гострого періоду забороняється їсти їжу, що містить алергени і шкідливі речовини:
- м'ясо і рибу жирних сортів;
- їжу з додаванням штучних ароматизаторів та барвників;
- морепродукти;
- цитрусові;
- яйця;
- шоколад;
- незбиране молоко.
Корисною харчової звичкою стане вживання чистої води – дорослим її потрібно випивати не менше 2 л за день. Раціон при нейродерміті слід засновувати на деяких продуктах:
- свіжих овочах і фруктах;
- кисломолочні продукти низької жирності без добавок;
- дієтичних сортів відварного м'яса;
- кашах;
- нежирних бульйонах;
- напоях: відварі шипшини, зеленому чаї, компоті, мінеральній воді.
Лікування нейродерміту в домашніх умовах
В більшості випадків проводиться лікування нейродерміту в домашніх умовах. Терапія в стаціонарі показана тільки у важких випадках захворювання у дорослих. Вдома ви можете застосовувати натуральні народні засоби та медичні препарати. Ліки, особливо гормональні, повинні бути підібрані лікарем індивідуально. При виявленні симптомів нейродерміту обов'язково зверніться до лікарні для виявлення причини недуги.
Народна медицина
Допоможуть усунути нейродерміт народні методи лікування:
- Ванни з полином мають антибактеріальні властивості, що перешкоджають розвитку запальних процесів, загоюють шкіру при нейродерміті. Спочатку потрібно зробити настій: залийте склянку сухої трави на 1 л окропу, варити 10 хв. на невеликому вогні. Готову рідину залиште на півгодини, потім вилийте у ванну. Лікувальний засіб повинен впливати на тіло дорослої людини протягом 15 хвилин.
- Усунути вогнищевий нейродерміт допоможе мазь домашнього приготування. Щоб її зробити, подрібніть прополіс і змішайте його з розтопленим на водяній бані ланоліном. Отриманий препарат наносити на уражені ділянки нейродермітом.
- Постійний свербіж при нейродерміті часто викликає нервові розлади у дорослих, щоб заспокоїтися, зробіть спеціальний настій. Візьміть порівну листя дягелю, меліси, кореня лопуха і валеріани, квітів фіалки. Добре перемішайте всі компоненти. 2 ст. л. збору залийте 0,5 л окропу, настоюйте в термосі близько 10 годин. Отриманий напій дорослим потрібно вживати по 50 мл після їди, попередньо процідивши.
Профілактичні методи
Дорослим, які знаходяться в групі ризику, необхідна профілактика нейродерміту. Щоб попередити хворобу, скористайтеся наступними рекомендаціями:
- складіть здорове меню, виключивши алергени;
- вибирайте одяг, зшитий з тканин натурального походження;
- займайтеся спортом, робіть зарядку;
- при нейродерміті дорослим важливо стежити за станом свого імунітету;
- виключіть часті стреси і перевтома;
- не використовуйте косметику з агресивними компонентами при нейродерміті.
Відео: атопічний дерматит
Атопічний дерматит: чи можна вилікувати?