Прищі в волоссі
- 1. Чому з'являються прищі на голові
- 1.1. У дорослих
- 1.2. У дітей
- 1.3. У підлітковому віці
- 2. Основні види прищів і причини їх прояву
- 2.1. Білі прищики
- 2.2. Червоні прищі
- 2.3. Чорні вугри
- 2.4. Гнійні висипання
- 2.5. Підшкірні болючі вузлики
- 3. До якого лікаря звернутися
- 4. Як позбутися від прищів на волосистої частини голови
- 4.1. Медикаментозне лікування
- 4.2. Фізіотерапевтичні методи
- 4.3. Народні засоби
- 5. Методи профілактики
Будь-які висипання на шкірі – це сигнал організму про те, що десь стався збій. Такого роду запалення завжди болючі, особливо якщо з'являються прищі на голові. У чоловіків, згідно з короткими стрижками, висипання відразу кидаються в очі. Але і жінки, виявивши прищі на своїй голові, не повинні легковажно до цього ставитися. Ознайомившись зі статтею з фото, ви дізнаєтеся, які види шкірних висипань бувають, чого з'являються, чим зможете їх вилікувати.
Чому з'являються прищі на голові
Бактерії, які зуміли подолати гідроліпідну плівку, яка є одним з шарів шкіри і виконує захисну функцію, проникають в більш глибокі шари, викликають запалення, яке проявляється як прищі. Болючий дискомфорт, яким супроводжується навіть самий маленький прищик, посилюється при розчісуванні волосся. Перш ніж почати боротьбу з запаленнями на шкірі, потрібно розібратися в причинах їх появи. Вони можуть дуже різними, як внутрішніми, так і зовнішніми. Для зручності основні причини появи прищів на голові розділені по декількох категоріях.
У дорослих
Внутрішні причини:
- Нестійкий гормональний фон провокує висип на шкірі у жінок, особливо часто це трапляється, коли цикл менструації порушений.
- Більш глобальною причиною жіночих висипань у вигляді прищів на голові може стати полікістоз яєчників: коли орган працює в посиленому режимі, підвищується жирність шкіри.
- У чоловіків прищі на волосяній поверхні шкіри голови з'являються, коли відбуваються зміни показників тестостерону – статевого гормону.
- Часто виникають стресові ситуації призводять до проблем з наднирковими, далі збій у налагодженій системі організму дає результат у вигляді висипань прищів на шкірі в районі волосся.
- Прийом деяких лікарських препаратів може викликати реакцію організму у вигляді висипу на шкірі.
- При простудних захворюваннях, від переохолодження по тілу можуть з'являтися гнійні прищі, фурункули, в тому числі на голові.
Зовнішні причини:
- Проста причина появи прищів по поверхні волосистої шкіри голови може бути банальна, ховатися в неправильному виборі шампуню, склад якого має індивідуальну непереносимість.
- Неякісна сильно хлорована вода пересушує шкіру, сальні залози починають посилено працювати, з'являються гнійничкові висипання у волоссі голови.
- Використання синтетичних подушок для нічного відпочинку. Шкіра голови не дихає, потіє, утворюються запалення, прищі.
- Дуже часте або, навпаки, рідкісне миття волосся голови.
У дітей
Маленькі діти теж страждають від появи висипки, хоча більшість з них містяться в ідеальних чистих умовах. У новонароджених малюків причиною прищів може стати неправильний раціон харчування годуючої мами. Дітки старшого віку, дошкільного або молодшого шкільного віку, які страждають від алергії на певні продукти або навіть на іграшки, якщо вони виготовлені з неякісних матеріалів. Батькам потрібно дуже уважно звертати увагу на будь-які зміни поверхні шкіри дитини, особливо це стосується висипань у немовляти.
У підлітковому віці
У дівчат, юнаків, які досягли підліткового віку, поява прищів є основною проблемою, яку видно неозброєним оком. Гормональні сплески дають висипання на обличчі, на скронях, потилиці, супроводжується свербінням і підвищеною чутливістю. Посилена робота сальних залоз закупорює простір біля волосяних цибулин, викликає запалення. Як результат, з'являються червоні або гнійні прищі.
Основні види прищів і причини їх прояву
З неприємністю у вигляді висипань зустрічається будь-яка людина, незалежно від вікової категорії. Різні за зовнішнім виглядом прищі на голові мають свої відмітні особливості, на яких варто зупинитися трохи докладніше. При перших ознаках того, що на голові з'явилися якісь прищі, потрібно звернути на них увагу і не допустити розповсюдження або ускладнення висипань.
Білі прищики
Невеликі білі горбки на шкірі, що нагадують маленькі зернятка, розташовуються під верхнім шаром шкіри. Закриті комедони або по-народному «просянка» виникають при закупорки сальних залоз ороговілими частинками шкіри, що виділяються жиром, потім. Під створилася пробкою бактерії починають активно розмножуватися, створюючи вузлик білого кольору. Таке явище висипання часто зустрічається у підлітків, але і в дорослому віці на шкірі можливо зустріти ущільнення, які періодично можуть свербіти.
Червоні прищі
Коли на шкірі з'являються маленькі червоні плями, рідко це викликає занепокоєння. Запалення розвивається хвилеподібно, то посилюючись, то затихаючи. При загостренні в центрі червоного прища папули з'являється білий гнійний горбок з ущільненням під шкірою. Неправильний обмін речовин організму, захворювання шлунково-кишкового тракту бувають основними причинами появи висипання червоних прищів.
Чорні вугри
Відкритий комедон має головку чорного кольору, по своїй структурі і причини появи дуже схожий з білим прищем, але розташовується у верхній частині пори. Забита шаром виділився жиру, залишками епітелію, пора або волосяна цибулина наповнюється біло-жовтим речовиною, яка при окисленні під впливом кисню темніє і стає чорною точкою. Поки на ділянку з чорними вуграми не потрапила інфекція, вони не доставляють клопоту, крім непривабливого зовнішнього вигляду.
Гнійні висипання
Висипання, що містять гній, завжди не тільки виглядають неприємно, але й вельми болючі. Глибокі прищі можуть мати ущільнену кістозне підстава, тоді колір має синюшний відтінок. Пустули червоного кольору містять всередині гнійний кульку. Причиною гнійних висипань служить прийом стероїдів, гормональний збій або потрапила в пори шкіри інфекція. Визначити джерело проблеми зможе тільки кваліфікований медик після обстеження.
Підшкірні болючі вузлики
Сполучна тканина (дерма), розташована між гиподермой і епідермісом містить у собі потові і сальні залози, які при закупорці утворюють щільні вузлики, хворобливі на дотик. При попаданні бактерій в сполучну тканину відбувається посилення запалення. Великий розмір прищів на голові говорить про те, що підшкірна фолікула вже лопнула і будь-яка кількість потрапило в шар дерми. Якщо болить шкіра голови на маківці, перевірте, чи не почав утворюватися там новий прищ.
До якого лікаря звернутися
Коли висипання на шкірі голови проявляються систематично, турбують своєю хворобливістю, дискомфортом, слід відвідати професійного лікаря-дерматолога. Після проведення необхідних лабораторних досліджень, встановлення причини появи висипу, запалення на голові, дерматолог призначає лікування сам або радить звернутися за консультацією до алерголога, ендокринолога, терапевта, невролога. Позбавлення від основної причини появи прищів прискорить результати правильно призначеного лікування.
Як позбутися від прищів на волосистої частини голови
Як вилікувати прищі, які періодично або постійно з'являються на частини голови, що вкрита волоссям, зможе визначити тільки лікар, який має повну картину захворювання і знає причину появи висипу. Самостійне лікування може призвести до погіршення стану. Комбінування методів медикаментозного впливу з фізіотерапевтичними дають позитивний результат у боротьбі із запаленням. Більш тривале лікування дає стійкий результат після одужання, але за умови правильного режиму здорового харчування та належного догляду за проблемною шкірою.
Медикаментозне лікування
Призначене лікарем лікування медикаментозними препаратами, спрямоване проти прищів, варто розділити за кількома групами:
- Антисептики. Найбільш щадне вплив, який чиниться на запалену шкіру – антисептичні засоби. Знезаражуючу дію мазей, суспензій, гелів дезінфікує верхній шар шкіри, запобігаючи поява нових висипань, завдяки цинку, що входить до складу деяких препаратів. Мазати потрібно безпосередньо самі прищі і невеликий радіус шкіри навколо них. У список поширених препаратів входять: «Іхтіолова мазь», «Ціндол», «Метрогіл», «Квотлан», «Скінорен», «Эффезел», «Акнебай», настоянка календули.
- Адсорбенти. Завдання цих препаратів увібрати в себе всі токсини з шкіри, виділяються прищами, запустити метаболізм організму в оптимальному режимі, врегулювати роботу сальних залоз порошок. Призначають доктора «Полісорб», пивні дріжджі, «Лактофільтрум».
- Антибіотики. У більш складних випадках запалення шкіри лікар призначає ліки групи антибіотиків у вигляді мазей для зовнішнього застосування точкового, таких як Левомеколь від прищів і таблеток всередину для посилення радикального дії. Ще допомагають: мазь «Тетрациклін», «Метациклин», «Доксициклін», «Зинерит», «Базирон АС», «Еритроміцин», «Кліндаміцин», «Моноциклин».
Фізіотерапевтичні методи
Щоб вплив на вогнища запалення шкіри відбувалося комплексно, призначають фізіотерапевтичні процедури проти висипань. До них відносяться:
- Кріотерапія. Локальне використання низької температури з допомогою рідкого азоту, що наноситься на місця більшого скупчення прищів на шкірі. Лікування холодом допомагає стимулювати судини, покращує кровопостачання, активізує імунну систему.
- Лазеротерапія. Блокуються механізми, що провокують виникнення вугрової висипки. При попаданні променя лазера на прищ частково руйнується клітка, звільняються протоки сальних залоз, гинуть бактерії і грибки, які викликали запалення.
- Дарсонвалізація. З допомогою апарату Дарсонваль регулюється робота сальних залоз, звужуються пори, поліпшується кровообіг, відновлюються клітини шкіри, знімається запалення.
- Ультразвукова і вібротерапія. Покращує обмінні процеси на рівні клітини шкіри, блокує розмноження бактерій.
- Ультрафіолет. Обробка шкіри ультрафіолетовими променями підсушує запалені ділянки шкіри, вбиває бактерії.
Народні засоби
Лікування запалення шкіри голови народними методами в домашніх умовах можна добитися позитивного результату, але за умови, що це буде частиною комплексного лікування. Будь-який з пропонованих народних засобів проти запалення шкіри голови має бути застосована тільки після консультації з лікарем. Представляємо більш популярні і дієві нетрадиційні методи боротьби з прищами в домашніх умовах:
- Яблучний оцет. Після миття волосся змішати в рівних пропорціях яблучний оцет і воду, змочити шкіру голови.
- Мед з корицею. Дві столові ложки меду змішати з меленою корицею 2:1. Отриману масу нанести на волосся і шкіру голови, оберніть теплим рушником на 20-30 хвилин. Прополоскати теплою водою.
- Масло чайного дерева. Будучи хорошим антисептиком, масло допоможе позбутися від прищів під волоссям, якщо його трохи додавати в шампунь.
- Морська сіль від прищів. Міцним сольовим розчином у теплому вигляді наносять тампоном на запалені ділянки шкіри.
- Гарбуз. Овоч натерти до кашоподібного стану. Наносити на голову у вигляді маски на 15-20 хвилин. Прискорює процес дозрівання прищів, підсушує запалення.
- Хміль. Шишки хмелю промивають, відварюють протягом 3-5 хвилин. Відвар настоюють близько години, проціджують, змочують прищі.
- Чистотіл. Три-чотири ложки сухого чистотілу залити 0,5 літра окропу. Через 2 години, процідити. Робити примочки з допомогою ватного тампона. Щойно зірваний свіжий чистотіл своїм соком прижжет утворився гнойничковый прищик.
- Подорожник. Листочки подорожника промити і розім'яти. М'якоть разом з утворився соком, надають антисептичну дію, розподілити по поверхні голови на 20-25 хвилин. Змити теплою водою.
Методи профілактики
Знаючи причину, по якій виникає висип по поверхні голови, легше попередити це неприємне, хворобливе явище. Основними аксіомами для тих, хто страждає від запалень шкіри, повинні стати:
- правильне здорове харчування;
- дотримання особистої гігієни;
- своєчасне знезараження і дезинфекції ділянок шкіри при першій появі ознак дрібних прищів;
- підбір якісної косметичної продукції;
- спокійний спосіб життя без стресових ситуацій;
- регулярна диспансеризація у лікарів.
Дізнайтеся, як прибрати прищі на спині у жінки.