Стафілокок у дітей: симптоми і лікування
Для малюків, особливо у віці 2-3 роки, діагноз «стафілококова інфекція» є одним з найпоширеніших, але від цього тривог батьків не зменшується. Проявлятися вона може різними способами, оскільки зачіпає і шкірні покриви, і внутрішні органи, але не всі штами цього патогенного мікроорганізму однаково небезпечні. В якій ситуації інфекція вимагає негайного серйозного лікування, а коли можна обійтися без антибіотиків?
Що таке стафілокок у дітей
Серед грампозитивних бактерій, що викликають інфекційні захворювання, стафілококи є одними з найбільш поширених, особливо якщо зачіпати хвороби, що вражають маленьких дітей. Відносяться вони до роду Staphylococcaceae, а назва одержали завдяки круглій формі і діленню в декількох площинах, з-за якого бактерії нагадують гроно винограду (грецьке «коккос» це «зерно», а «стафило» – «виноград»). Основні характеристики стафілокока:
- Діаметр клітини бактерії коливається в межах 0,6-1,2 мкм.
- Небезпека стафілококів полягає в продукуванні ендотоксинів та екзотоксинів, які негативно впливають на життєдіяльність клітин в організмі людини.
Велика частина патогенних мікроорганізмів роду Staphylococcaceae при наявності у дитини міцного імунітету не провокує важких наслідків, якщо не був виявлений стафілокок в крові у дитини, що підвищує ризик ураження мозку, нервової системи, токсичного шоку. Висока захворюваність стафілококовими інфекціями у немовлят пояснюється переважно відсутністю імуноглобуліну IgA (не синтезується на перших роках життя).
Як передається
Зараження переважно виникає через ослаблення захисних сил організму, що й призводить до підвищеної захворюваності у дітей, що мають низький імунний відповідь. До факторів ризику, здатних послабити захисні сили організму, лікарі додають недотримання правил гігієни, вірусні захворювання (ГРВІ, грип), неправильне харчування. Поширюють інфекційний агент не тільки хворі, але й здорові носії патогенних штамів. Особливо часто стафілококова інфекція передається від осіб з пневмонією, відкритими вогнищами гнійного запалення. Основні шляхи передачі:
- Повітряно-крапельний – в будь-якому громадському місці і навіть вдома, коли носій розмовляє, чхає, кашляє, а здорова людина вдихає забруднене повітря.
- Контактно-побутовий – через дотик шкіри до шкіри (особливо небезпечно, якщо на шкірних покривах є гнійні вогнища інфекції) при рукостисканнях, поцілунки, обійми, або через предмети загального користування: іграшки, посуд тощо
- Аліментарний (для стафілококової інфекції – харчовий) – при вживанні заражених продуктів, на які інфекція потрапила від хворої людини або тварини, через брудні руки.
- Внутрішньоутробний – якщо жінка під час вагітності заразилася стафілококової інфекцією, або вже мала у крові патогенні бактерії в кількості вище норми, плід може інфікуватися при приляганні плаценти, в процесі пологів матері.
Види
У сучасній медицині відомо 27 штамів бактерій роду Staphylococcaceae, але серйозну небезпеку для дітей і дорослих становлять лише 4. Коли діагностується стафілококова інфекція у дітей, лікарі першочергово перевіряють збудника на приналежність до одного з цих видів:
- Сапрофітний (Staphylococcus saprophyticus) – це не найпоширеніший дитячий стафілокок, теж вражає слизові оболонки, але тільки органів сечостатевої системи. Є збудником уретриту, циститу. Не представляє великої небезпеки для дітей: при грамотному і своєчасному лікуванні хвороба можна усунути за кілька діб.
- Епідермальний (Staphylococcus epidermidis) – вражає шкірні покриви, слизові оболонки очей, органів дихальної системи. При міцному імунітеті для дитини він не небезпечний: патогенним стає для недоношених малюків або перенесли операцію. Активність цього штаму призводить до розвитку кон'юнктивіту, ендокардиту, сепсису, ускладнень післяопераційного періоду.
- Гемолітичний (Staphylococcus haemolyticus) – отримав назву по своїй здатності до гемолізу (руйнування), належить до умовно-патогенних бактерій. Відрізняється підвищеною резистентністю до антибіотиків, провокує гнійні запальні процеси, впливаючи на внутрішні органи (особливо сечостатеву систему) і эндокард (внутрішній шар оболонки серцевої стінки). При відсутності лікування викликає сепсис (системне запалення, що протікає у всьому організмі через зараження крові).
- Золотистий (Staphylococcus aureus) – найбільший патогенний штам, в народі іменується «золотистої смертю», назву отримав за рахунок здатності утворювати пігмент однойменного відтінку. Вражає більшість органів і тканин, провокуючи початок гнійних запальних процесів у них. Важливою біохімічної особливістю даного штаму є вироблення коагулазы: ферменту, стимулюючого згортання плазми крові.
Найбільшу небезпеку для дітей грудного віку через зниженого місцевого імунітету є золотистий стафілокок, який має підвищену вірулентність (хвороботворність) резистентність (стійкість) до антисептиків, високих температур, УФ-випромінювання. Особливо складним стає лікування, якщо виявлено метицилін-резистентний штам стійкий до великої групи антибактеріальних препаратів (бета-лактами: цефалоспориновий і пеніциліновий ряди).
Симптоми
Клінічна картина хвороби залежить від декількох чинників, серед яких вік дитини, зона ураження, стан імунної системи, шлях зараження, штам мікроорганізму. Золотистий стафілокок у дітей провокує важкий перебіг частіше інших різновидів цієї бактерії. За характером проявів лікарі симптоми поділяють на:
- Місцеві: висипання на шкірних покривах і слизових (в носі) – чиряки, нариви; поява гнійного слизу з носових ходів або у горлі, стоматит.
- Загальні: симптоми інтоксикації, до яких відносяться нудота і блювота, головні болі, підвищення температури (субфебрильна і висока), блідість шкірних покривів або гіперемія, загальна слабкість. Не виключені прояви інфекції з боку травного ТРАКТУ (діарея, газоутворення), алергічні реакції на токсини, що виробляються бактеріями.
Окремо важливо враховувати і стадії розвитку хвороби: рання – це розвиток клінічної симптоматики вже через кілька годин після зараження. При пізній стадії ознаки стафілокока у дітей з'являться тільки через 2-5 днів після попадання інфекційного агента в організм. Розпізнати конкретний штам патогенного мікроба важко, хоча відмінні риси у них є:
- Епідермальний – основний удар припаде до шкірних покривів, тому з'являться фурункули, екзема, піодермія, дерматит, блефарит, кон'юнктивіт.
- Гемолітичний – загальна симптоматика нагадує прояви ангіни: кашель, біль у горлі, набряк мигдаликів.
- Сапрофітний – болі внизу живота, порушення сечовипускання (клінічна картина циститу).
- Золотистий – важкий перебіг хвороби з гнійним запаленням у будь-якому внутрішньому органі. Серед найбільш поширених станів, що викликаються цим штамом у дітей, є катаральна ангіна, фурункульоз, сильна інтоксикація.
В носі
Гайморит є самим поширеним станом, викликаним діяльністю стафілококової інфекції в носових ходах. На тлі запалення і набряку слизової дитина випробовує утруднення дихання (як односторонній, так і двостороннє), що може стати причиною постійних спроб дихати виключно ротом (в легкій формі характеризується сильним сопінням). Додатково можуть бути присутні наступні симптоми:
- гнійні слизові виділення з носових ходів;
- порушення нюху;
- гугнявість;
- прояви загальної інтоксикації і нездужання – нудота, слабкість, млявість, втрата апетиту;
- підвищення температури (гостра стадія або початок розвитку ускладнень).
У кишечнику
Активна діяльність патогенних бактерій на стінках або в порожнині кишечника призводить до реакції травного тракту у вигляді симптомів гострого коліту, який після переходить в ентероколіт. На тлі загального погіршення самопочуття з'являться:
- втрата апетиту;
- нудота, блювання;
- діарея або запор;
- кров'янисті або гнійні включення в калі;
- помилкові позиви до спорожнення кишечника;
- розпираючий біль в животі блукаючого характеру;
- газоутворення, здуття живота;
- відчуття тяжкості в епігастральній зоні.
У роті
Більше половини випадків стафілококової інфекції у дітей (48-78%) характеризується ураженням дихальних шляхів і тут з високою частотою розвиваються виразковий стоматит, катаральна ангіна (гостра форма), тонзиліт. У дитини з'являються класичні ознаки інтоксикації, може підвищитися температура і будуть спостерігатися:
- почервоніння горла;
- болю в горлі;
- почервоніння і набряк мигдаликів;
- білясті виразки у роті;
- дискомфорт при ковтанні.
У нирках
Ураження сечостатевої системи стафілококової інфекцією у дітей спостерігається рідко, місцева симптоматика переважно як у циститу (запалення сечового міхура) або пієлонефриту (запалення нирок). Дитина буде скаржитися на болі внизу живота, попереку, часті позиви до сечовипускання. Батьки можуть спостерігати у малюка підвищену температуру тіла, а в сечі – кров'яні прожилки, частинки гною.
Стафілокок у дітей до року
Новонароджені і немовлята часто отримують інфекції від матері внутрішньоутробно або під час появи на світ (рідше – через білизну, руки лікарів, предмети догляду). Через відсутність імуноглобулінів, здатних протистояти патогенного мікроорганізму, діти до року особливо вразливі до стафілококу і хвороба у них протікає важко. Проявлятися вона може у вигляді:
- везикулопустулеза;
- эксфолиативного дерматиту (хвороба Ріттера);
- множинних абсцесів;
- епідемічної пухирчатки (високозаразне захворювання).
У більшості випадків інфекційний агент вражає шкірні покриви і підшкірну клітковину, хвороба розвивається швидко, з'являються ділянки нагноєння, які поступово змінюються множинними абсцесами. Основний удар припадає на шкіру голови, шиї, спини і грудей, після можуть зачіпатися внутрішня поверхня стегон, сідниці. Симптоматика може базуватися тільки на місцевих висипаннях або супроводжуватися проявами інтоксикації (при хворобі Ріттера), високою температурою. Не виключено поразку стафілококом:
- слизових оболонок рота;
- легенів (пневмонія переважно на тлі вірусної інфекції);
- ШКТ (харчова токсикоінфекція, вторинні ентероколіт і ентерит).
Діагностика
Самостійне визначення конкретного збудника стафілококової інфекції не представляється можливим: всі перевірки здійснюються за допомогою лабораторного дослідження. Діагностика може призначатися не тільки дитині, але і матері, якщо є припущення, що зараження пішла від неї. Переважно використовуються наступні методи:
- Бактеріологічний посів – самий ефективний спосіб виявлення штаму збудника, передбачає дослідження слизової носових ходів (очей при кон'юнктивіті), гною, калу, шкірних покривів (ран на їх поверхні). Забір матеріалу здійснюється, коли хвороба знаходиться на гострій стадії, оскільки активність патогенних мікроорганізмів в цей момент підвищена. Додатково бактеріологічний посів допомагає визначити, якими антибіотиками можна впливати на конкретний вид стафілокока.
- Серологічний аналіз крові – традиційне дослідження, спрямоване на виявлення антитіл (Ig, імуноглобулінів) до конкретного збудника, наявність яких свідчить про інфекційному захворюванні.
- Метод ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) – призначається для виявлення ДНК-молекул патогенних бактерій, є додатковим діагностичним методом.
- Обстеження грудного молока матері – якщо дитина знаходиться на природному вигодовуванні і у калі були виявлені патогенні мікроорганізми в надмірній кількості, досліджується зціджене материнське молоко для визначення джерела зараження. При позитивному результаті малюка переводять на штучні суміші.
- Ендоскопія, ларингоскопія – при появі ускладнень, коли розвивається виразковий коліт або патологія охоплює гортань. Дані заходи діагностики є додатковими.
Лікування стафілокока у дітей
Висока резистентність до хімічної дії і лікарських засобів вимагає брати за основу терапевтичної схеми антибіотики, особливо якщо лікар діагностував стафілокок ауреус у дитини не тільки в калових масах. Завдяки бактеріологічному посіву можна встановити, які конкретно препарати будуть ефективно впливати на збудника хвороби. Антибіотики використовуються як перорально, так і ін'єкційно. Крім цього в схему лікування стафілококової інфекції включають:
- Місцевий вплив на висипання, рани, гнійники (при їх наявності), включаючи ті, які знаходяться на слизових носа, очей (не тільки на шкірних покривах). Серед анілінових барвників найрезультативнішим визнаний діамантовий зелений (зеленка). Додатково застосовуються спирт (70%-ний), перекис водню, лінімент Вишневського.
- Промивання носових ходів, ротової порожнини і горла антисептичними розчинами призначаються в якості елемента додаткової терапії і профілактики нового зараження. Тут використовуються препарати срібла, хлоргексидин, фурацилін, або бактеріальні лізати (ІРС-19, Імудон).
- Прийом імуноглобулінів, що підсилюють захисні сили дитячого організму і перешкоджають переходу інфекції у хронічну стадію.
- Курс вітамінів і мінералів – теж з метою загального зміцнення імунітету, як підтримка основного терапевтичного курсу.
У гострій ситуації необхідний підбір бактеріофага, що впливає на конкретний штам бактерії: до такого рішення лікар приходить при відсутності ефекту від терапії антибіотиками. Важкі стадії стафілококової інфекції можуть розуміти і хірургічне втручання, при якому проводиться санація (очищення) вогнища гнійного запалення, і гемотрансфузії (переливання крові і плазми) в разі генералізованої інфекції. Після одужання важливо приділити увагу профілактичним заходам.
Антибіотики
Самолікування не рекомендовано на будь-якому етапі хвороби, особливо щодо підбору антибактеріальної терапії, яка необхідна при ураженні всього організму інфекцією або важкому локальному течії. Призначити конкретні таблетки (ін'єкційно антибіотики використовують переважно в стаціонарі) повинен лікар після проведення бактеріологічного посіву. Переважно у дітей застосовуються ліки пеніцилінового ряду, а для деяких штамів показані препарати груп макролідів, цефалоспоринів, лінкозамідів. Самі призначаються антибіотики:
- Кларитроміцин – макролід на однойменному речовині, призначається при стафілококових інфекціях дихальної системи, шкірних покривів, чинить бактерицидну і бактеріостатичну дію. Не рекомендований при захворюваннях серця, нирок, чутливості до макролідів. Доза підбирається індивідуально, дітям до 12-ти років, – не більше 15 мг/кг на добу (поділити на 2 рази). Недолік препарату полягає у великій кількості побічних реакцій (від висипки до анафілактичного шоку).
- Фузидин – антибіотик резерву на фузидової кислоти. Бактеріостатічен, впливає на стійкі до пеніциліну штами, призначається при сепсис, ендокардит, пневмонії, інфекціях шкіри і м'яких тканин. Дітям дають у вигляді суспензії, дозу розраховують за вагою індивідуально. Препарат не використовують при гиперпротомбинемии, печінкової недостатності. Може провокувати побічні реакції з боку ШКТ.
Народні засоби
Якщо інфекційне захворювання знаходиться на початковій ступені розвитку і прояви слабкі, в терапевтичний курс можна ввести рецепти народної медицини. Переважно це кошти місцевого використання (для полоскань і промивань), або загальнозміцнюючі, які тільки доповнюють основну схему лікування, а не замінюють її. Кілька простих рецептів:
- Прокип'ятити на водяній бані 1 ч. л. осикової кори в склянці води (10 хвилин), дати півгодини настоятися. Приймати по 1 ст. л. 3 р/добу протягом 2-х тижнів.
- З'єднати 200 г журавлини і 100 г меду, добре перемішати. Дати настоятися ніч у холодильнику, давати дитині по 50 г вранці та ввечері. Тривалість лікування – 2 тижні.
- При шкірному ураженні прокип'ятити 500 г трави череди в 2-х л води, настоювати 2-3 ч. Купати малюка у відварі (розбавити теплою водою, щоб отримати ванночку) перед сном по 10-15 хв. Лікування проводити до повного одужання.
Фото стафілокока у грудничка
Відео
Стафілокок - Школа доктора Комаровського