Ехінококова кіста - причини виникнення. Симптоми, діагностика та лікування ехінококозу у людини
При появі в організмі небезпечних новоутворень потрібна детальна діагностика для з'ясування причини з подальшим лікуванням. Деякі кісти мають паразитарну природу, а називаються в сучасній медицині эхинококковыми. Не кожному відомо, що таке ехінокок, тому поверхневе самолікування для пацієнтів повністю виключено.
Освіта в печінці
Появи в органі порожнини, заповненої рідиною, може передувати активність патогенної флори. Ехінококова кіста печінки – це паразитуюче захворювання, яке провокують шкідливі ехінококки (відносяться до класу стьожкових червів). Частіше недугу переважає в сільській місцевості, почасти діагноз пов'язаний з екологічним і соціально-побутовим факторами. Echinococcus granulosu вражає не тільки печінку, але і сусідні органи. Його продукти життєдіяльності особливо небезпечні для здоров'я, провокують симптоми інтоксикації. Ускладнення – гидатидное освіта.
Симптоми гидатидозного эхинококкового новоутворення наступні:
- діарея, інші ознаки диспепсії;
- біль у верхній частині живота, правому підребер'ї;
- нудота, блювота після прийому жирної їжі при підвищеному навантаженні на селезінку.
У легкому
Кістозне ураження легеневої тканини личинками ціп'яка ехінокока призводить до серйозного захворювання з яскраво вираженою симптоматикою. Багато пацієнтів не в курсі, як може виглядати характерний недуга, проте в обов'язковому порядку повинні звернути увагу на таку тривожну симптоматику:
- відділення мокротиння з домішками гною і крові;
- анафілактичні реакції;
- порушене дихання навіть у стадії спокою;
- напади задушливого кашлю;
- задишка, бронхоспазм.
Освіта легкого перша час ніяк себе не проявляє, тому про зараження і личинкової стадії захворювання пацієнт може навіть не здогадуватися. По мірі зростання патогенного новоутворення потерпілий відчуває неприємну симптоматику невыраженного характеру. Покладено відразу звернутися до лікаря, пройти діагностику для виявлення вогнища патології, етіології. В іншому випадку ускладненнями стають інфікування і нагноєння кіст з їх подальшим порыванием в просвіти бронхів і порожнину плеври.
У серце
Яйця, личинки ехінококків проникають в організм тварин з їжею, де вони продовжують свій життєвий цикл. Це проміжна середовище проживання. Далі вони здатні передаватися в організм людини при недотриманні правил особистої гігієни, а також у разі неякісної термічної обробки продуктів харчування з добового раціону. Особливо небезпечні эхинококковые кісти в серці, які з'являються внаслідок проникнення шкідливих личинок в серцевий м'яз разом з венозною кров'ю.
Частіше діагностують однокамерне поразку, осередком патології стає лівий шлуночок, а освіта у міру зростання набуває схожу з серцевими захворюваннями симптоматику. Характерні симптоми ехінококозу у людини представлені нижче, а при відсутності своєчасного реагування пацієнт може раптово померти від небезпечного здавлювання судин:
- ознаки ішемії міокарда;
- шлуночкова тахікардія;
- серцева недостатність;
- больовий напад в області грудної клітини;
- порушення серцевої провідності і ритму.
У нирці
Хвороботворна інфекція може поширюватися і на сечовидільну систему, а зараження відбувається переважно echinococcus (ехінококкус гранулезус) і multilocularis (мультилокулариса). Інфікування відбувається через органи ШКТ, дихальні шляхи, при порушенні цілісності шкірних покривів. Ехінококова кіста нирки схильна до стрімкого зростання, може деформувати сам орган, що має підвищений тиск на його сусідні структури. Симптоматика наростає поступово, а лікарю складно диференціювати діагноз.
Ознаки утворення великого розміру наступні:
- ниркова коліка;
- гематурія;
- біль у підребер'ї;
- відсутність апетиту;
- стійке зниження ваги.
Дізнайтеся, що таке кіста нирки - симптоми і лікування захворювання.
Кісти головного мозку
Самі по собі вони не становлять істотну загрозу для організму, небезпечно збільшення їх розмірів та розташування вогнища патології. Наприклад, освіти можуть коштувати людині життя, оскільки судини перегинаються, кров надходить у недостатній кількості, починають утворюватися великі вогнища некрозу. Таким способом прогресує кисневе голодування, мозок поступово відмирає. Хвороба частіше переважає в дорослому організмі, хоча контакт з господарем шкідливих ехінококків може відбутися і у дитини.
Виявити вогнище патології можна лабораторними методами. Пацієнту необхідно здати аналіз на ехінокок, не виключено подальше проведення операції. Лікувати патологію консервативними методами не завжди успішно, оскільки можуть стрімко утворитися такі ускладнення, як формування і нагноєння інших кіст. При ураженні головного мозку симптоматика, наступна:
- гіпертензійний синдром;
- коркові епілептичні напади;
- виражені психічні розлади;
- підвищення внутрішньочерепного тиску;
- симптоми злоякісних пухлин головного мозку.
Кіста черевної порожнини
В органах заочеревинного простору лікарі теж знаходять множинні новоутворення паразитує природи, симптоми яких часто плутають з такими діагнозами, як гастрит і виразка дванадцятипалої кишки. Ехінококова кіста черевної порожнини за кодом МКХ-10 є інфекційним захворюванням, тому для виявлення специфічних антитіл необхідно лабораторне дослідження біологічної рідини. У нормі таких структур бути не повинно, але, якщо їх виявити в хімічному складі крові, утворення щоб уникнути розриву належить своєчасно лікувати.
Інші ознаки недуги наступні:
- больові відчуття в області живота;
- обсіменіння очеревини дочірніми міхурами;
- геморагічна висипка, як результат поширення продуктів життєдіяльності echinococcus;
- ознаки диспепсії, як варіант – пронос, метеоризм, здуття живота;
- місцеві реакції на шкірних покривах.
Діагностика
Розвиток недуги можна визначити випадково, наприклад, при плановому обстеженні всього організму. Заздалегідь спланована діагностика ехінококозу доречна при великих розмірах утворень. Заразитися людина здатна від хворих тварин і продуктів харчування, а констатувати факт переважання ехінококової форми можна при проходженні УЗД. Прояв характерних порожнин на екрані монітора свідчить, що лікування ехінококозу має бути негайним. Прийому одних таблеток не вистачає, тому пацієнти додатково вдаються до допомоги народних засобів.
Додаткова діагностика включає наступні заходи:
- КТ і МРТ для визначення ехінококоз печінки;
- серологічне дослідження крові;
- гельминтологические дослідження.
Лікування
Якщо за результатами УЗД виявлено эхинококковый міхур, важливо вивчити будову такого утворення, при відсутності ускладнень лікувати консервативними методами. Медикаменти визначаються індивідуальним циклом росту кісти, додатковою симптоматикою. Успішне лікування кісти передбачає наступні напрямки:
- лікувальна дієта при короткому циклі розвитку ехінокока;
- противопаразитное лікування;
- оперативне втручання при цистного, альвеолярної формі;
- профілактика ехінококозу.