Народні засоби від жирового гепатозу печінки: методи лікування та протипоказання
- 1. Що таке жировий гепатоз печінки
- 2. Причини
- 3. Лікування гепатозу печінки народними засобами
- 4. Трав'яні відвари
- 5. Гарбузовий мед
- 6. Морквяний сік з молоком
- 7. Зелені волоські горіхи
- 8. Абрикосові або персикові кісточки
- 9. Лимонні кісточки
- 10. Лимонне пюре
- 11. Прянощі
- 12. Коріння щавлю
- 13. Лікування дієтою
- 13.1. Приклад тижневого меню
- 14. Протипоказання
- 15. Відео
Печінка є одним з найважливіших органів нашого організму, ядром гепатобіліарної системи і «другим серцем» – так її значимість називають лікарі. Жировий гепатоз печінки, за даними медичної статистики, відноситься до числа найбільш поширених захворювань, переважно виникають на тлі неправильного харчування. На початковій стадії його рекомендують лікувати засобами народної медицини, але наскільки це ефективно?
Що таке жировий гепатоз печінки
Стеатоз, жирова інфільтрація або неалькогольная жирова хвороба печінки – все це назви одного і того ж захворювання, яке характеризується підвищенням відсотка жиру в печінкових клітинах. Про гепатозі можна говорити вже коли більше 5% ваги органу – змінена паренхіма з надлишком холестерину і ліпопротеїдів, а якщо за вагою вона забирає більше 10%, то вже половина клітин печінки зайнята жиром. Ключова проблема захворювання – відсутність симптоматики на ранній стадії, первинні прояви легко списати на будь-які проблеми з ШКТ:
- ранкова нудота;
- дискомфорт в області правого підребер'я (тягне відчуття, не завжди біль);
- проблеми травлення (диспепсія, порушення стільця);
- незначні підвищення температури.
По мірі прогресування захворювання і збільшення площі зміненої паренхіми, жировий гепатоз набуває більш виражену симптоматику: при пальпації уражений орган можна намацати, оскільки він збільшений, дуже м'який. Шкірні покриви жовтіють, болі в підребер'ї стають частими, прояви диспепсії теж. Калові маси світлішають, а сеча темніє. Хронічна ж стадія жирового гепатозу, змінює гостру, про себе майже не дає знати, тому хворий може вирішити, що хвороба пішла самостійно:
- печінка зменшується в розмірах, тому погано прощупується;
- з'являється надлишкова вага, може спостерігатися ожиріння (особливо в абдомінальній області);
- в аналізах крові є підвищений рівень ліпідів, холестерину.
Дифузний жировий гепатоз в хронічній стадії піддається лікуванню (без якого переростає у гепатит, цироз, вторинний холангіт), але потрібно приготуватися до тривалого дотримання всіх суворих вимог лікаря, оскільки відновлення печінки дуже повільне. Гостра форма вважається небезпечною не тільки зважаючи на погіршення функцій органу, але й з причини високого ризику печінкової коми, вторинних геморрагичных явищ. На тлі хронічного жирового гепатозу часто з'являються:
- збої в роботі травного тракту;
- проблеми з метаболізмом;
- ослаблення імунітету;
- захворювання серцево-судинної системи.
Причини
Жировий гепатоз печінки при відсутності додаткових ускладнень не характеризується запаленням тканин, а міцно пов'язаний зі збоєм обміну речовин у клітинах, відмиранням клітин і їх рубцюванням. Лікарі вважають, що захворювання багатофакторне і розвивається на тлі скупчення декількох передумов:
- наявність абдомінального ожиріння, діагностується простим вимірюванням обхвату талії: для жінок критичним значенням є 80 см, для чоловіків – 94 см;
- тривала гіперглікемія (переважно на тлі цукрового діабету) та інші порушення толерантності до глюкози, инсулинрезистентность;
- часті підвищення артеріального тиску, при яких верхня межа систолитеческого становить 130 од. і більше;
- зниження числа ліпопротеїнів високої щільності в плазмі крові, зростання рівня «шкідливого» холестерину;
- алкогольна залежність.
Лікарі не виключають підвищення ризику утворення жиру печінки у жінок, які виношують дитину, оскільки в їх організмі під впливом гормональних коливань змінюються і обмінні процеси. На перше місце серед причин розвитку жирового гепатозу виходять такі зовнішні і внутрішні чинники:
- гіподинамія;
- надлишок в раціоні жирної їжі, простих вуглеводів;
- профіцит вітаміну А в організмі;
- дефіцит альфа-антитрипсину;
- тривала терапія противірусними препаратами при лікуванні Сніду, антибіотиками (особливо тетрациклінового ряду);
- виключення з меню джерел тваринного білка;
- проблеми з метаболізмом;
- подагра;
- активний вірус папіломи;
- хронічні патології ШКТ;
- гіпертонія/гіпотонія;
- дефіцит тироксину та інші проблеми з ендокринною системою;
- подагра, атерокслероз.
Лікування гепатозу печінки народними засобами
Плануєте ви боротися з хворобою аптечними медикаментами, або збираєтеся скористатися рецептами народної медицини, починати лікування жирового гепатозу доведеться з дієти і усунення інших факторів ризику. Якщо спостерігається ожиріння, індекс маси тіла потрібно стабілізувати до нормальних значень (вираховуються індивідуально), стимулювати обмін речовин, запустити процес розщеплення адипоцитів. Крім зміни раціону харчування бажано:
- використовувати рецепти коштів, що виводять токсини;
- пити відвари і настої трав, що володіють здатністю впливати на метаболічні процеси;
- відмовитися від вживання алкоголю;
- позбутися гіподинамії – в режим дня вводяться регулярні фізичні навантаження: не обов'язково серйозний спорт – навіть щоденні піші прогулянки тривалістю 1-1,5 год дадуть хороший результат;
- не нехтувати гепатопротекторами (натуральний і безпечний – шрот розторопші) – захист печінки при гепатозі має важливість не меншу, ніж безпосередня терапія, оскільки вона допомагає і поповнення антиоксидантних молекул.
Лікарі нагадують: народне лікування захворювання має сенс тільки на початковій стадії – при появі ускладнень, початку цирозу, гепатиту, холангіту, ефект від такої терапії буде слабко виражений. Сподіватися на миттєвий результат теж не варто: елементи народної медицини володіють меншою результативністю, ніж таблетки, тому позитивну динаміку ви побачите не раніше, ніж через пару тижнів. Враховуйте 3 важливих моменту:
- Обов'язково проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж почати народне лікування. Алергія та інші побічні реакції на трави трапляються не рідше, ніж таблетки.
- Якщо жировий гепатоз у вас хронічний, навіть під час використання методів народної медицини потрібно постійно спостерігатися у гастроентеролога.
- Всі лікарські склади – розчини, настої і відвари п'ють в теплому вигляді.
Трав'яні відвари
На стан печінки позитивний вплив надає велику кількість лікарських трав: розторопшу лікарі радять регулярно приймати курсом, змішуючи з їжею, оскільки вона є потужним гепатопротектором. По можливості з нею беруть есенціальні фосфоліпіди. Інші трави надають більше жовчогінний ефект, розчиняють жири, усувають запалення. Переважно народна медицина рекомендує лікувати жировий гепатоз печінки:
- безсмертником;
- кучерявим щавлем;
- мучницею;
- вівсом;
- кульбабою (коріння, листя);
- вівсом;
- звіробоєм;
- береза (листя).
Народні засоби від жирового гепатозу печінки, що представляють собою відвари і настої лікарських трав, можуть бути монокомпонентними або полікомпонентні, але всі вони використовуються не менше 4-х тижнів. Бажано не комбінувати кілька рецептів зборів – зробіть 1 складний відвар і 1-2 більш простих, оскільки трави теж можуть конфліктувати між собою. Відмінні результати дає місячний прийом таких коштів:
- По 1 ст. л. насіння чорнобривців, квітів календули і настурції з'єднати з 1 ч. л. листя деревію, залити 500 мл окропу. Поставити ємність на водяну баню, кипіти настій буде 5 хв. Після його знімають з вогню і настоюють 10 год під ковдрою. Перш ніж пити даний засіб, процідіть через сито. Дозування – 100 мл за 20 хв. до сніданку на голодний шлунок.
- Овес – головний помічник для печінки, допомагає поліпшити її стан: промийте склянку зерен, залийте холодною водою. На слабкому вогні їх потрібно проварити під кришкою (в товстій каструлі!) годину. Після вимкніть плиту, укутайте рушником і тримаєте на теплій конфорці ще 4 ч. Пийте по 50 мл перед їжею 3 р/добу.
- Ягоди глоду, горобини і шипшини змішати з березовим листям і коренем солодки, додати листя мучниці, брусниці, кропиви, коріння алтея і кульбаби. Останніми ввести звіробій і плоди фенхелю. Пропорція для даних 12-ти трав така– 3:3:3:4:4:2:2:2:2:2:1:1. Заваріть 50 г збору окропом (1,5 л). Настоюватися він має 4 год під ковдрою, весь обсяг випивають за добу, поділивши на 7-10 разів. Курс лікування триває до півроку.
Гарбузовий мед
Простим і дієвим народним засобом, який допомагає розщеплювати жири, стимулювати роботу печінки і впливати на запальний процес (якщо він є), є мед, змішаний з гарбузовим соком. Для цього використовується велика стигла гарбуз, сорт ролі не грає, але грушоподібні сорти солодший і дають більше соку. Мед, який змішується з нею, бажано взяти світлих сортів, не зацукрований. Принцип роботи простий:
- Гарбуз обмити, зрізати верхівку.
- Насінну частину видалити, волокна вирізати, залишивши тільки щільну м'якоть.
- Влити підігріте, але не киплячий, мед, заповнивши гарбузовий «посудину» повністю.
- Накрити зрізаною верхівкою, поставити в темне місце на 10 діб. Температура повітря повинна коливатися в межах 20-ти градусів.
Настоявшийся мед переливають в скляну ємність, під кришкою зберігають у холодильнику. Принцип використання готового кошти простий: щодня перед їжею слід приймати 1 ст. л. такого меду. Тривалість курсу лікування не обмежується, оскільки це народний засіб не завдає шкоди організму, а після закінчення лікування жирового гепатозу може використовуватися як метод профілактики.
Морквяний сік з молоком
Антибактеріальну та протизапальну властивості моркви, її здатність знижувати рівень холестерину і чистити судини, зробили її важливим продуктом у раціоні людини, у якого було діагностовано жир на печінці. Лікарі радять включати свіжий коренеплід в щоденне меню, а додатково коротким курсом варто пропити коктейль з нежирного молока (рекомендовано використовувати безлактозное) і свіжовичавленого морквяного соку. Принцип приготування і вживання:
- Великі коренеплоди (2-3 шт.) помити, очистити.
- Натерти на тертці дрібно і віджати через складену тричі марлю, або прокрутити шматочки моркви через соковижималку.
- До отриманого соку додати молоко, підігріте до 70 градусів, поєднуючи їх в пропорції 2:1.
- Приймати отриманий напій слід вранці, за годину до сніданку. Курс лікування становить не менше 30-ти днів. При погіршенні стану (нудота, диспепсія), пийте чистий сік, не додаючи молоко.
Зелені волоські горіхи
Якщо знайти недозрілий продукт не вдається, ви можете використовувати і більш доступний – очищені ядра, які продають у більшості супермаркетів, але лікарська цінність у них нижче. Приймають народний засіб на основі волоських горіхів і меду (бажано використовувати світлий, в ідеалі травневий і дуже рідкий) протягом 1-2 місяців, або до повного лікування, оскільки шкоди організму ця суміш не завдасть. Готують її наступним чином:
- Ядра волоських горіхів промити, злегка підсушити на теплій сковороді (не смажити!). Якщо ви купили цілісні горіхи, видаливши шкаралупу, приберіть і тонкі перегородки.
- Змішайте 200 г горіхів, потовчених в ступці, з 4-ма ст. л. меду, дайте постояти ніч під кришкою в скляній банці.
- Отриману кашку слід вживати в дозуванні 1 ч. л./добу. Вранці або ввечері – не принципово, але обов'язково між прийомами їжі.
Абрикосові або персикові кісточки
Лікувати жировий гепатоз 1 ступеня, коли скупчення жиру в печінкових клітинах тільки почалося, можна за допомогою регулярного вживання невеликої кількості ядерець абрикосових або персикових кісточок. Тут важливо дотримуватися дозування, оскільки в них є синильна кислота. Дорослій людині на добу призначають 4-5 шт., якщо це абрикосові ядра, і 2-3 шт. – якщо персикові. З'їдаються вони протягом дня, не обов'язково відразу вся порція. Курс лікування таким народним засобом – тиждень з повторенням після місячної перерви.
Лимонні кісточки
Вивчаючи народні засоби від жирового гепатозу печінки, слід приділити увагу і продукту, який більшість вважає відходом – це кісточки лимона. Їх змішують з будь-яким підігрітим до 40-50 градусів медом: на 1 ч. л. припадає всього 3 кісточки. Отриману суміш розминають товкачем в ступці, щоб отримати кашку, і з'їдають вранці до сніданку. Курс лікування становить 3 тижні.
Лимонне пюре
При жировому гепатозі лікарі радять курсами проводити очищення печінки, і самим ефективним народним засобом для цього є лимонний сік і пюре. Тривалість лікування становить 3 дні, через 4-7 діб можна повторити процедуру. За наявності захворювань ШЛУНКОВО-кишкового тракту, особливо підвищеної кислотності шлунка, виразкової хвороби, ерозій, дану методику застосовувати не можна. Готують і використовують це народний засіб так:
- Візьміть 3 великих лимона, розріжте на 4 частини.
- Приберіть кісточки, але не знімайте шкірку. Подрібніть в блендері або проженіть двічі через м'ясорубку.
- Залийте тільки закипілою водою (0,5 л), накрийте кришкою, укутайте ковдрою.
- Наполягайте народний засіб для очищення печінки 8 ч., не прибираючи в холод.
- Приймайте по 50 г з частотою 3 р/добу. Після лимонного пюре не можна вживати їжу півгодини, а до нього – 1-1,5 ч. Ранкову порцію бажано з'їдати натщесерце, якщо це не спровокує нудоту і біль у шлунку.
Прянощі
Запобігати утворенню нових жирових відкладень, сприяти руйнуванню ліпідів і стимулювати роботу печінки здатні спеції. Їх використовують в готових стравах, щоб вони не піддавалися термообробці, інакше лікувального ефекту вони не дадуть. Враховуйте, що робити ставку на це народний засіб не слід – спеції тільки доповнюють основний курс і виступають у ролі профілактики подальших ускладнень. Додавайте кожну з них у кількості 1 ч. л. на порцію їжі, особливо якщо у вас є проблеми зі шлунком або жовчним міхуром. Особливо рекомендовано:
- кориця (можна вводити в чай, сирні запіканки);
- куркума (дозування – 1/2 ч. л.);
- мускатний горіх мелений;
- запашний перець.
Коріння щавлю
Серед відносно безпечних народних засобів для лікування жирового гепатозу фахівці згадують і відвар з коренів щавлю, який слід пити по 1 ст. л. перед основними прийомами їжі. Згідно відгуками пацієнтів, він не викликає негативних реакцій з боку ШКТ, тому вранці може прийматися і натщесерце. Готують засіб для печінки так:
- Закип'ятіть склянку води.
- Всипте 1 ч. л. подрібнених коренів щавлю, перемішайте.
- Грійте на середньому вогні 15 хвилин, накривши кришкою.
- Вимкніть плиту, але не знімайте відвар з конфорки – дайте постояти годину.
- Остудіть до кімнатної температури, відфільтруйте через марлю і приберіть в холодильник.
Лікування дієтою
Просте вживання народних засобів від жирового гепатозу печінки, зі слів лікарів, дає слабкий ефект, якщо не усунути фактори ризику розвитку хвороби, серед яких основним є неправильний раціон харчування. Дієта – ключова ланка в терапії печінкового ожиріння, і тут є кілька ключових моментів:
- Заборонено різко скидати вагу, голодувати – це не прискорить процес одужання. Оптимальна втрата при наявності ожиріння становить 0,5 кг в тиждень.
- Рекомендоване співвідношення БЖУ – 1:1:4, але вуглеводи йдуть із злакових і овочів/зелені. 25% жирів беруть з рослинних масел (оливкове), а більше половини білка має тваринне походження (з мінімальною жирністю – індичка, курка).
- Не допускайте переїдання: при гепатозі важлива дрібність живлення, щоб зменшити навантаження на печінку. Інтервал між прийомами їжі – 3 год, порції маленькі.
- Дотримуйтесь режим: намагайтеся їсти в один і той же час (винятком є перекуси), і відмовтеся від їжі за 3 год до сну, щоб печінка відпочивала.
- Обов'язково включайте В раціон наступні продукти: риба, овочеві та молочні супи, моркву, капусту, круп'яні каші – рисову, гречану і вівсяну, знежирений сир. Дозволяється 1 варене яйце в день, паровий омлет на білках, нежирний і несолоний сир (Адигейський).
- Готуйте на пару, або варіть – навіть від запікання варто відмовитися.
Не існує універсального формату дієти для хворого з гепатозом, оскільки меню визначається згідно клінічній картині. У більшості ситуацій гастроентерологи забороняють повністю тваринні жири, прості вуглеводи (солодке, борошняне), консервовану їжу. Особливо небезпечні (і тому не допускаються):
- маргарин;
- майонез;
- бобові;
- гриби;
- редис, помідори;
- газовані та алкогольні напої;
- жирні сири і кисломолочні продукти;
- білий хліб, здоба;
- копченості;
- м'ясні субпродукти;
- кава, какао;
- м'ясні бульйони.
Приклад тижневого меню
Використовуючи наведений вище список заборонених продуктів і основні рекомендації по харчуванню, можна самостійно скласти раціон на тиждень, в якому 3 основних прийому їжі і 2-3 перекусу (залежить від довжини вашого робочого дня). Найчастіше основою для цього меню виступає лікувальний стіл номер 5 за Певзнером, але точний вид дієта може отримати тільки після спілкування хворого з лікарем. Приблизний варіант тижневого меню:
Сніданок | Перекус | Обід | Перекус | Вечеря | |
---|---|---|---|---|---|
Понеділок | Вівсяна каша на воді з курагою, 1 ч. л. висівок | Паровий омлет із зеленню, огірок | Бульйон овочевий, тефтелі курячі парові | Печене яблуко з корицею | Салат з білокачанної капусти, огірків і болгарського перцю під оливковою олією |
Вівторок | Гречана каша з вершковим маслом, чай з молоком | Груша печена з медом | Парові котлети з минтая з солодким перцем | Компот із чорносливу, кураги і яблук без цукру | Сирне суфле (з білком без цукру) на пару з чорницею |
Середа | Яйце варене, парова морква, 40 г Адигейського сир | Кисіль смородиновий | Щі зі сметаною, але без м'яса | Ягідне Желе | Рисова каша з гарбузом і медом |
Четвер | Рисова каша на воді з родзинками | Яблуко печене з нежирним сиром | Кабачково-морквяні котлети на пару з макаронами | Відвар шипшини, варене яйце | Тріска парова з кольоровою капустою |
П'ятниця | Омлет на пару з кабачком і зеленню | Пюре яблучно-бананове | Тефтелі з індички з брокколі | Адигейський сир (40 г), зернові хлібці, зелень | Рисовий молочний суп |
Субота | Вівсяна каша на воді з медом і волоським горіхом | Сирники на пару з персиком | Камбала парова з морквою і шпинатом | Гарбузово-яблучна запіканка | Овочевий суп, варене яйце |
Неділя | Гречана каша з морквою і вареним яйцем | Сир знежирений з зеленню | Бульйон овочевий, відварне куряче філе | Гарбузово-морквяний сік | Рисовий пудинг з яблуком |
Протипоказання
Перед початком проведення терапевтичних заходів бажано проконсультуватися з лікарем – народна медицина теж небезпечна і може завдати шкоди людям, які мають алергію до певних трав. Рецепти, де присутня спирт, застосовувати не можна. У число протипоказань до народних засобів, які використовуються для лікування жирового гепатозу, включають також:
- важку стадію захворювання;
- наявність інфекційних ускладнень (респіраторних, кишкових);
- несумісність обраних народних засобів з призначеної медикаментозної терапією;
- погіршення стану на тлі початку лікування.
Відео
Жировий гепатоз печінки лікування. Як лікувати жировий гепатоз печінки народними засобами