Грибкова ангіна у дітей і дорослих
- 1. Що таке грибкова ангіна
- 1.1. Фарингомикоз
- 1.2. Тонзиліт
- 1.3. Ларингомикоз
- 2. Чим відрізняється кандидозна ангіна від бактеріальної
- 3. Збудники фарингомикоза
- 4. Особливості протікання
- 5. Причини захворювання
- 6. Характерні симптоми
- 6.1. Грибок на гландах у дитини
- 6.2. Ознаки кандидозної ангіни у дорослих
- 7. Форми захворювання
- 8. Діагностика
- 8.1. Диференціальні методи дослідження
- 9. Як лікувати ангіну грибкову
- 9.1. Усунення причин кандидозу
- 9.2. Місцева терапія
- 9.3. Ністатин
- 9.4. Системні протигрибкові препарати
- 10. Симптоматичне лікування кандидозного тонзиліту
- 11. Народні засоби
- 12. Відео
Інфекційне захворювання, основними симптомами якого є почервоніння і білий наліт на гландах – це грибкова ангіна, часто розвивається на тлі тривалого лікування антибіотиками. Інакше патологія ще називається тонзилломикозом. Основною причиною є ураження грибком. Небезпека захворювання в тому, що через нальоту на гландах його часто плутають з гнійної ангіною. З цієї причини дуже важливим знати симптоми, види та методи лікування тонзилломикоза.
Що таке грибкова ангіна
Так називається гостре інфекційне захворювання, яке провокують грибки роду Candida albicans або Leptotryx buccalis. В останні десятиліття хвороба стала часто з'являтися як у дорослих, так і у дітей. Патологія характеризується запальним процесом у глотці. Вона червоніє, а мигдалини збільшуються і покриваються білим нальотом. Грибкова ангіна не заразна, адже її причиною є розмноження грибків, які вже знаходяться в роті. Вони є частиною нормальної мікрофлори, а при міцному імунітеті не тільки не завдають шкоди, але і виконують корисні функції.
Термін «грибкова ангіна» є узагальненою формулюванням для декількох різновидів цього захворювання. Основні з них наступні:
- фарингомикоз;
- грибковий тонзиліт;
- ларингомикоз.
Фарингомикоз
Дана форма тонзилломикоза являє собою грибкове ураження всієї глотки – слизової оболонки м'якого піднебіння, порожнини рота, язика і дужки. Клінічними проявами захворювання є печіння, сухість, першіння та біль посилюється при ковтанні. На тлі цього виникає білуватий або жовтуватий наліт у горлі. Фарингомикоз протікає важче інших запальних захворювань глотки. Причиною патології частіше виступають дріжджоподібні гриби Candida, а в 5% випадків – цвілеві Geotrichum, Aspergillus, Penicillium.
Тонзиліт
Кандидозний тонзиліт більше підходить під термін «грибкова ангіна», так як при ньому запальний процес зачіпає виключно мигдалини. Інакше даний тип тонзиліту називається тонзилломикозом. Хвороба проявляється слабкою болем при ковтанні, відчуття поколювання в горлі, сухим кашлем. Все це супроводжується загальною слабкістю, нездужанням і незначним підвищенням температури тіла.
Ларингомикоз
Грибковий ларингіт, або ларингомикоз, являє собою запалення тільки гортані. Ця форма захворювання дуже рідкісна, але іноді все ж зустрічається. До їх розвитку більш схильні пацієнти з ослабленим імунітетом, у тому числі після тривалого курсу антибіотиків. На тлі ларингомикоза часто спостерігаються прояви молочниці на інших слизових оболонках. Характерними симптомами патології є:
- сильний свербіж в горлі;
- кашель з мокротою у вигляді плівок і скоринок з різким запахом;
- осиплість голосу.
Чим відрізняється кандидозна ангіна від бактеріальної
Зовнішні ознаки кандидозної та бактеріальної ангіни дуже схожі, але між захворюваннями є деякі відмінності. В першому випадку температура рідко перевищує 37,7 градусів. Бактеріальна ангіна завжди супроводжується гіперемією. Інші відмінності цих форм захворювання:
- Зовнішній вид горла. При бактеріальної формі гнійники знаходяться тільки на піднебінних мигдаликах, а почервоніння поширюється на піднебінні дужки і м'яке піднебіння. Грибковий наліт покриває всю поверхню глотки.
- Розмір, область розповсюдження і вид білого нальоту. При грибкової формі він має сирнистий вигляд, а при бактеріальної представлений гнійниками. У першому випадку наліт локалізується на язику, піднебінні і мигдалинах, а у другому – тільки на мигдалинах. Після його видалення при грибкової ангіні залишаються кровоточиві ранки, а при бактеріальної слизова просто червоніє.
- Тяжкість перебігу захворювання. Грибкова ангіна протікає менш важко порівняно з бактеріальною, болю в горлі не такі сильні, а флегмона незначна.
- Наявність певних симптомів. Біль у горлі може бути відсутнім при тонзилломикозе. Запалюється частіше тільки одна мигдалина, що не характерно для бактеріальної форми, якій властива двостороння локалізація.
Збудники фарингомикоза
Поширеним збудником тонзилломикоза є дріжджоподібні грибки роду Candida, найчастіше – Candida albicans. Вони виступають причиною виникнення кандидозів, в тому числі і молочниці. Інші збудники фарингомикоза – грибки роду Aspergillus і сахароміцети, які виявляються у людей, страждаючих цукровим діабетом. Ці мікроорганізми є частиною природної мікрофлори слизової оболонки глотки та рота у здорових людей. Їх кількість контролює імунна система. При її ослабленні мікроорганізми починають розмножуватися, що викликає тонзилломикоз.
Особливості протікання
Захворювання має кілька різних форм, що відрізняються характером локальних проявів. Виділяються 4 основних виду тонзилломикоза:
- ерозивно-виразкова – на епітелії зіву утворюються поверхневі виразки;
- псевдомембранозная – грибковий наліт на мигдаликах у дитини або дорослого поширюється і на піднебіння, задню стінку глотки і порожнини рота;
- гіперпластичних – характеризується присутністю білих трудноотделимая бляшок;
- катаральна – проявляється яскравою гіперемією слизової оболонки рота.
Причини захворювання
Головною причиною розвитку кандидозної ангіни є сильне ослаблення організму. Це може бути пов'язано з простудних або вірусним захворюванням, антибіотикотерапією, дисбактеріозом. Частіше тонзилломикоз розвивається у новонароджених дітей, які тільки знайомляться з патогенною мікрофлорою. Загалом причинами кандидозної ангіни виступають:
- приховані запалення внутрішніх органів;
- неправильне харчування;
- онкологічні захворювання;
- ендокринні порушення;
- хронічні патології носоглотки або гланд;
- куріння;
- тривалий прийом антидепресантів;
- авітаміноз;
- ГРВІ, грип;
- підвищений вміст цукру в слині при цукровому діабеті;
- ослаблення після дієти;
- хронічний кандидоз;
- ВІЛ.
Характерні симптоми
Основним симптомом захворювання виступає наліт, який може покривати не тільки мигдалини, але і всю поверхню глотки, гланди і задню стінку. Він має білуватий відтінок, якщо збудником є кандидозний грибок, і зеленуватий – якщо пліснявий. Інші характерні симптоми тонзилломикоза:
- порушення смакових відчуттів;
- неприємний кислуватий запах з рота;
- слабкість;
- відчуття грудки в горлі, першіння;
- біль при ковтанні;
- збільшення регіонарних лімфовузлів на шиї;
- незначне підвищення температури;
- пульсуючий біль у голові;
- червоне горло.
Грибок на гландах у дитини
Тонзилломикоз у дитини супроводжується яскраво вираженою інтоксикацією організму. Вона проявляється симптомами з наступного списку:
- дитина не активний, ослаблений;
- малюк відмовляється від пиття і їжі;
- спостерігається розлад шлунково-кишкового тракту у вигляді болів у животі, проносу, блювоти;
- у глотці відзначається білий наліт.
Ознаки кандидозної ангіни у дорослих
Патологія має кілька характерних симптомів, за якими її легко відрізнити від інших форм ангіни. Основними з них є наступні:
- першіння в горлі;
- неприємний запах з рота;
- підвищення температури до 37 градусів (рідко);
- біль при ковтанні;
- слабкий набряк мигдаликів;
- пухкий білий сирнистий наліт на мигдалинах.
Форми захворювання
Захворювання протікає в кількох формах, які відрізняються характерною для них симптоматикою і тривалістю. Виділяється два основних види:
- гостра, яка триває не більше 1,5 місяців, а частіше 7-20 днів;
- підгостра, що триває протягом 3 місяців аж до повного вирішення.
Гостра форма фарингомикоза супроводжується болем у горлі і підвищенням температури. Такий вид захворювання частіше спостерігається у дітей. Підгостра форма проходить практично безсимптомно. Це утруднює діагностику, особливо у дітей у віці до 1 року. З-за несвоєчасно розпочате лікування захворювання може прийняти хронічну форму, яка 2-3 рази в рік виявляється себе загостреннями. Поки не буде проведено етіотропне лікування, запальні процеси будуть тривати.
Діагностика
Отоларинголог може діагностувати грибкову ангіну вже при первинному візуальному огляді. Лікар уточнює давність появи симптомів, дізнається про застосування в недавньому часі антибіотиків і наявності хронічних недуг. Точний діагноз ставиться після декількох досліджень:
- Беруть мазок з горла для бактеріологічного дослідження. Посів допомагає виявити присутність грибка в горлі.
- Культуральне дослідження. Полягає у визначенні виду грибка і чутливості збудника до конкретних препаратів.
- Загальний аналіз крові. Він допомагає підтвердити наявність в організмі запалення. Якщо бактеріальні маркери не підвищуються, то значить ангіна має грибкову форму.
Диференціальні методи дослідження
У більш складних випадках використовують метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Він допомагає відрізнити кандидозную ангіну від таких захворювань, як:
- гнійна стрептококова ангіна;
- хронічний стрептококовий тонзиліт;
- скарлатина;
- герпесный стоматит;
- дифтерія;
- сифіліс;
- інфекційний мононуклеоз.
Як лікувати ангіну грибкову
Терапія проти грибкової ангіни починається з усунення причини захворювання. Для цього часто необхідна відміна антибактеріальних препаратів і відновлення мікрофлори кишківника. В даному випадку допомагає спеціальна дієта з кисломолочними продуктами, фруктами, свіжими овочами і білковою їжею. Лікування включає прийом препаратів:
- антимікотиків, що пригнічують активність грибків;
- імуностимуляторів, підвищують захисну функцію організму;
- антисептиків, знезаражувальних слизову глотки;
- антипіретиків, що знижують температуру;
- вітамінів для загальнозміцнюючої терапії, восполняющей недолік речовин.
Усунення причин кандидозу
Якщо причиною захворювання став прийом антибактеріальних препаратів, то курс лікування ними необхідно скасувати. Те ж стосується гормональних ліків. Для усунення інших причин кандидозної ангіни потрібно виконати наступне:
- обмежити куріння або зовсім від нього відмовитися;
- прибрати з раціону солодощі;
- чистити зуби двічі на день, полоскати рот водою після їжі;
- вилікувати нежить, щоб перестати дихати ротом;
- дитині забезпечити спокій, щоб він менше плакав;
- перервати дієту, що обмежує споживання білка та вітамінів;
- забезпечити в приміщенні вологість повітря 50-60%;
- вжити заходів щодо зміцнення імунітету.
Місцева терапія
Для ліквідації вогнищ запалення використовується місцеве лікування. Воно полягає в зрошенні горла антімікотіческімі і протимікробними засобами. Ефективними є ліки на основі наступних речовин:
- Клотримазол. До цієї групи ліків відносять Кандібене, Кандид і Канізон. Це потужні фунгіцидні ліки, проникаючі в грибкове тіло і пригнічують його розвиток.
- Тербінафін. Розчини на основі даної речовини володіють фунгіцидною і фунгистатическим властивістю. Вони не тільки вбивають грибок, але і перешкоджають його появи надалі. Ця група препаратів включає Ламикан, Термикон, Ламитель.
- Натаміцин. Засіб на даному активному компоненті представлено кремовим порошком. Препарат володіє широким протигрибковою дією.
Ністатин
Просто пити таблетки Ністатин при ангіні немає сенсу. Препарат не зможе подіяти на збудника, адже його діюча речовина не всмоктується в кров. Ністатин використовують інакше – таблетки розжовують і утримують в роті протягом 2-3 хвилин. Це буває складно через бажання проковтнути кашку. Лікарі радять інший спосіб – втирати її у вогнища ураження. Зручніше використовувати суспензії Ністатину на основі дитячого порошку. Розчином можна полоскати горло. Такі способи не мають переваг перед місцевими препаратами, які спеціально призначені для лікування ангіни.
Системні протигрибкові препарати
Застосовувати відразу після діагностики системні препарати не рекомендується. Вони є засобами другої лінії вибору. Їх призначення актуально, коли лікар не знає конкретного збудника, а стан хворого важкий. У цьому випадку до культурального дослідження використовуються препарати максимально широкого спектра дії. Грибкова ангіна лікується такими сучасними протигрибковими засобами:
- Кошти на основі Флуконазолу – Дифлюкан, Мікомакс, Дифлазон. Ці ліки є стандартними при лікуванні фарингомикоза. Препарат Флуконазол застосовується першим. При його неефективності лекасртво замінюється наступними за списком. Внутрішньовенне введення препарату показане у важких випадках тонзилломикоза.
- Кошти на основі Ітраконазолу – Орунит, Орунгал, Румикоз, Ирунин. Вони впливають на цвілеві грибки роду Кандида. Максимальна біодоступність препаратів досягається при їх прийомі відразу після їжі.
- Препарати на основі кетоконазолу – Нізорал, Фунгистаб, Микозорал, Ороназол. Використовуються при кандидозі глотки. Володіють фунгіцидною і фунгистатическим дією.
- Кошти з тербінафіном – Тербінафін, Медофлоран, Ламізил, Экзифин. Як і препарати на основі ітраконазолу, ефективні стосовно цвілевих грибків.
Симптоматичне лікування кандидозного тонзиліту
Якщо крім нальоту грибкову ангіну супроводжують інші важкі ознаки, то призначається симптоматичне лікування. Воно полягає в наступному:
- прийом Парацетамолу, Эфералгана, Нурофена або Найза у разі підвищення температури вище 38 градусів і вираженому больовому синдромі горла;
- полоскання горла настоями ромашки, шавлії і календули, содовим або сольовим розчином;
- промивання горла теплою рідиною для видалення сирнистого нальоту.
Народні засоби
На тлі медикаментозної терапії можна використовувати ефективні народні рецепти проти грибка. Даний збудник не переносять кислого середовища, тому для його гноблення рекомендується полоскати горло розчином яблучного оцту. Робити це потрібно до їжі, щоб уникнути проковтування нальоту і після трапези, щоб розчин виявляв свої цілющі властивості на поверхні слизової. Після полоскання можна змащувати мигдалини розчином зеленки, синьки, Люголя або Хлорофилиптом. Інші ефективні народні способи лікування кандидозної ангіни:
- інгаляції з маслом евкаліпта або ялиці;
- пиття соку лимона з медом, розведеного у воді;
- вживання свіжого часнику і цибулі;
- фітотерапія з питвом відварів календули, ромашки, шавлії і чистотілу.
Відео
Як відрізнити герпангину від стрептококової ангіни? - Доктор Комаровський