Що таке ЗПР у дітей: особливості розвитку і корекційна лікування

Цей діагноз ставиться дітям, як правило у шкільному або дошкільному віці, коли дитина вперше стикається із систематичним і цілеспрямованим навчанням. Це вид затримки в психологічному розвитку, яке потребує корекції. При своєчасній діагностиці і правильному лікуванні, поведінці батьків із дитиною від цього захворювання можна позбутися повністю і подолати проблеми в розвитку.

ЗПР - що це таке

Абревіатура розшифровується як затримка психічного розвитку, по МКБ-10 має номер F80-F89. ЗПР у дітей – це повільний тим вдосконалення психічний функцій, наприклад, емоційно-вольової сфери, мислення, пам'яті, сприйняття інформації, пам'яті, що при водить до відставання за загальноприйнятим нормам у розвитку для даного конкретного віку.

Виявляється патологія, як правило. у молодшому шкільному або дошкільному віці. Перші прояви ЗПР виявляються при тестуванні, яке проводять перед вступом у школу. До конкретних проявів відносять брак знань, обмеженість уявлень, ускладнена інтелектуальна діяльність, незрілість мислення, переважання суто дитячий та ігрових інтересів. Причини появи патології в кожному випадку індивідуальні.

Симптоми і ознаки

Діти із ЗПР в пізнавальній сфері відчувають незначні проблеми, але вони зачіпаються багато психічні процеси, які і формують клінічну картину. До проявів ЗПР у дітей відносять наступні ознаки:

 1. Фахівці характеризують рівень сприйняття у дитини із ЗПР як уповільнене, немає здатності зібрати цілісний образ предмета. Часто страждає при захворюванні слух, тому подача матеріалу для дітей з даним захворюванням повинна обов'язково супроводжуватися фотографіями та наочними прикладами.
 2. Якщо ситуація вимагає стійкості, концентрації уваги, то у дитини виникають труднощі, тому що будь-яке зовнішнє вплив відволікає його.
 3. При діагноз ЗПР спостерігається гіперактивність на тлі синдрому дефіциту уваги. Запам'ятовують діти інформацію вибірково, зі слабкою вибірковістю. Краще працює наочно-образний (зоровий) типу пам'яті, вербальний тип розвинений недостатньо.
 4. Відсутній образне мислення. Діти використовують абстрактно-логічне мислення тільки під керівництво педагога.
 5. Малюкові складно зробити якийсь висновок, порівнювати речі, узагальнювати поняття.
 6. Словниковий запас обмежений, мова характеризується викривленням звуків, пацієнту складно будувати повноцінні фрази, речення.
 7. ЗПР у більшості випадків супроводжується затримкою мовного розвитку, дисграфією, дислалией, дислексією.

У дітей дошкільного віку

Перед прийомом в школу фахівці обов'язково проводять тести, які перевіряють рівень розвитку малюка. Якщо є затримка психічного розвитку у дітей, педагог обов'язково це помітить. Вкрай рідко у малюка з ЗПР немає ніяких ознак захворювання, у колі однолітків ніяк не виділяється. Самостійно батьки не повинні починати лікування, обов'язково потрібна консультація у лікаря. До явним ознаками ЗПР в дошкільному віці відносять:

 • школяр зовсім не може або з працею одягтися, поїсти, помитися, застібнути куртку, зав'язати шнурки, виконувати інші щоденні процедури;
 • школяр не хоче брати участь у спільних іграх, з небезпечної ставиться до однокласників, явно проявляє ознаки замкнутості, не хоче спілкуватися з колективом;
 • будь-які його дії супроводжуються агресією, нерішучістю;
 • веде себе тривожно, постійно боїться навіть найпростіших ситуацій.

Відмінності від розумової відсталості

Батьки не завжди розуміють різницю між цими двома патологіями, але вони існують, і вони дуже відчутні. Якщо лікарі у малюка після 4 класу продовжують спостерігати всі ознаки ЗПР, то з'являється підозра на розумову відсталість або конституціональна інфантилізм. Основні відмінності цих патологій наступні:

 1. Розумова відсталість, інтелектуальне недорозвинення носять безповоротний характер. При ЗПР ситуацію можна виправити, якщо своєчасно почати лікування, при належному догляді за пацієнтом.
 2. При ЗПР школяр може використовувати ту допомогу, яку йому пропонує фахівець, переносить її на нові завдання. При розумової відсталості цього не відбувається.
 3. Діти з ЗПР намагаються зрозуміти прочитане, при УО таке бажання відсутнє взагалі.

Причини

Класифікація ЗПР проводиться згідно з тих чинників, які спровокували патологію. Один з можливих варіантів – локальні зміни в мозкових зонах, які відбуваються ще на етапі внутрішньоутробного розвитку. Причиною цьому стають хвороби матері соматичної, токсичної, інфекційної форми. Такі ж зміни відбувається при асфіксії дитини під час проходження по родових шляхах.

Ще одним важливим фактором є генетика, яка за законами природу може нагородити дитини природною схильністю до повільного дозрівання мозкових систем. Часто патологія носить неврологічну основу з ознаками дистонії судин, гідроцефалією, збою іннервації черепно-мозкового ділянки. На енцефалографії можна добре простежити всі порушення діяльності головного мозку, які провокують уповільнений розвиток. До характерних проявів ЗПР у дітей відноситься активність дельта-хвиль, повне загасання альфа-ритмів.

Емоційно-психологічні причини розвиваються, якщо школяр з раннього віку виховувався в неприйнятних умовах. Міжособистісні, психоречевые і інші проблеми виникають, якщо:

 • спостерігається емоційна, материнська депривація (бездоглядність);
 • відсутність уваги з боку педагогів, що призвело до занедбаності;
 • у малюка не було необхідних стимулів для нормального розвитку;
 • алкоголізм батьків, брак уваги з боку батьків в ранньому віці;
 • не було умов, щоб оволодіти простими навичками;
 • байдуже, байдуже ставлення з боку педагога, не враховувалися індивідуальні особливості;
 • часті регулярні скандали в родині, обмеження контакту з однолітками, нестабільність;
 • убоге, погане харчування, яке не забезпечило зростаючий організм всіма необхідними вітамінами, мінералами.

Види ЗПР

Дане захворювання ділять на 4 групи. Кожен тип провокують певні фактори, що володіє своїми особливостями незрілості емоційного характеру, порушеннями пізнавальної діяльності. Виділяють наступні види патології:

ЗПР конституціонального походження

Для цього виду патології властива яскраво виражена незрілість емоційно-вольової сфери, вона відстає на декілька ступенів у порівнянні з іншими дітьми. Це називається психічний інфантилізм, це не хвороба, його прийнято вважати комплексом загострених рис характеру, рис поведінки, які можуть відчутно позначатися на повсякденній діяльності дитини. Більше страждає навчальна, адаптаційна здатність малюка до нових ситуацій.

При такому типі ЗПР дитина часто несамостійний, прив'язаний до мами, без неї відчуває себе безпорадним, важко адаптується до нових умов. Характерною особливістю виступає підвищений фон настрій, бурхливий прояв емоцій, але настрій нестійкий. Ближче до шкільного віку малюк на перший план ставить гри, а в нормі повинна з'явиться навчальна мотивація.

Без сторонньої допомоги дитині складно приймати рішення, що вибрати, зробити будь-яке інше вольове зусилля. Дітям із ЗПР можуть вести себе весело і безпосередньо, в очі відставання в розвитку не кидається, але в порівнянні з однолітками вони завжди здаються молодше. Педагоги повинні приділяти більше уваги таким школярам, враховуючи індивідуальні особливості.

Соматогенное походження

В цю групу потрапляють часто хворіють, ослаблені діти. Хронічні інфекції, тривалі хвороби, алергії, вади вродженого характеру провокують затримку психічного розвитку. Пояснюється це тим, що під впливом тривалого перебігу захворювання, на тлі слабкості організму у малюка страждає психічний стан. Це не дає йому повноцінно розвиватися, що призводить до низької пізнавальної активності, притуплення уваги, підвищеної стомлюваності. Ці фактори призводять до уповільнення темпів формування психіки.

Цієї ж групи належать і школярі з сімей з гіперопікою. Занадто підвищену увагу до виховання дитини призводить, коли буквально кроку не дають зробити без контролю, призводить до відсутності розвитку самостійності, пізнання навколишнього світу, формування повноцінної особистості. Гіперопіка властива сім'ям, де діти часто хворіють, постійна тривога, жалість до малюка, прагнення максимально полегшити йому життя у підсумку приводять до затримки психічного розвитку.

ЗПР психогенного походження

У цьому випадку головна роль відводиться соціальній ситуації при розвитку малюка. Несприятлива обстановка в родині, психічні травми, проблемне виховання призводить до ЗПР. При наявності насильства, агресії до дитині або членам сім'ї тягне за собою розвиток певних рис у характері вашого чада. Це часто стає причиною несамостійність, нерішучість, безініціативність, патологічної сором'язливості і боязкості.

Цей тип причини ЗПР відрізняється тим, що опіка практично відсутня, недостатню увагу до виховання. Зростає школяр в ситуації бездоглядності, педагогічної занедбаності. Це призводить до відсутності сформованого думки про моральні і норми поведінки в суспільстві, малюк не може контролювати свою власну поведінку, не в змозі відповідати за свої вчинки, виявляється брак знань про навколишній світ.

ЗПР - церебрально-органічного походження

Найпоширеніший тип патології, має несприятливий прогноз розвитку порівняно з вищеописаними видами. Основний розвитку хвороби стає органічні порушення, наприклад, недостатність нервової системи, яка розвивається за наступним причин:

 • родова травма;
 • патології вагітності (резус-конфлікт, травма, інтоксикації, інфекції, токсикоз);
 • недоношеність;
 • нейроінфекції;
 • асфіксія.

Даний вид затримки психічного розвитку супроводжується додатковим симптомом – мінімальна мозкова дисфункція (ММД). Під цим поняття мають на увазі комплекс легких відхилень в розвитку, які проявляються лише в певних випадках. Ознаки сильно відрізняються і можуть з'явитися в різних сферах психічної діяльності малюка.

Ускладнення і наслідки

ЗПР послідовно відображається на розвитку особистості хворого в подальших життєвих ситуаціях. Уникнути значних наслідків можна лише при своєчасно вжиті заходи щодо діагностування відхилення, корекції поведінки, навчання існування індивіда в соціумі. Байдужість до затримки призводить тільки до поглиблення наявних проблем, які виявляться під час дорослішання.

Типовим ускладненням стає замкнутість у собі, відсторонення від однолітків, до них починають відноситься як до ізгоїв, що додає відчуття неповноцінності власної особистості, знижує самооцінку. Сукупність усіх факторів призводить до вкрай складної адаптації, неможливості спілкування з протилежною статтю. Наслідком є зниження рівня пізнання, засвоєння нової інформації, спотворення мови і письма, складність у пошуку підходящої професії, освоєння простих робочих прийомів.

Діагностика

Для визначення затримки розвитку необхідно провести всебічне обстеження дитини, яке проводить психолого-медико-педагогічна комісія (абревіатура ПМПК). Діагноз ЗПР ставлять за висновком логопеда, психолога, дефектолога, дитячого невролога, педіатра, психіатра. Спеціаліст проводять збір анамнезу, вивчать його, аналізують умови життя. Далі проводять нейропсихологічне тестування, вивчення медичної документації вашого чада, діагностичне обстеження промови.

Обов'язковою частиною діагностики стає бесіда з малюком на предмет вивчення інтелектуальних процесів, емоційно-вольових якостей. Ці відомості є підставою для визначення рівня розвитку малюка. Члени ПМПК виносять висновок про відсутність або наявність ЗПР, видають рекомендації щодо подальшої організації виховання, навчання вашої дитини в умовах школи або інших спеціальних освітніх установ. В якості інструментальних методів може застосовуватися:

 • МРТ;
 • КТ;
 • ЕЕГ.

Корекція

Лікування ЗПР починають відразу після появи перших симптомів захворювання. Рання діагностика важлива для ефективної схему корекції, який включає комплексний підхід, використовуються наступні основні лікувальні методи:

 1. Рефлексотерапія. Електричні імпульси посилаються на мозкові точки. Методика дії мікрострумів ефективно при відставанні розвитку після церебрально-органічного ураження.
 2. Логопедичний масаж, ефективні методики розвитку пам'яті, тренування пам'яті, заняття артикуляційною гімнастикою, підвищення рівня мислення. Всі ці лікувальні заходи проводяться фахівцями дефектолог і логопед.
 3. Медикаментозні ліки призначають тільки після обстеження у невролога. Самостійно використання строго протипоказано, воно може нашкодити вашій дитині.
 4. При соціальні чинники потрібна консультація у психолога. Добре допомагає спілкування з дельфінами, тваринами, кіньми. Благополучні пари можуть допомогти малюкові розвинути впевненість у собі (без формування завищеної самооцінки), підтримка повинна допомогти в розвитку особистості.

Профілактика

У якості профілактичних заходів виступає попередження відхилень у розвитку дитини. Необхідно провести точне планування вагітності, запобігти негативний вплив будь-яких зовнішніх факторів в період формування і росту плода. Майбутня мама повинна уникати будь-яких захворювань, інфекцій, проводити профілактику від них у ранньому віці дитини.

Однією з головних завдань молодих батьків стає соціальна сфера розвитку дитини. Створити позитивні умови для розвитку дитини, благополучної атмосфери в сім'ї. З дитячого віку потрібно розвивати і займатися дитиною. Для профілактики ЗПР потрібно створити емоційно-тілесну зв'язок дитини і батьків. Тоді діти відчувають спокій і впевненість. Це буде сприяти правильному розвитку, допоможе адекватно сприймати навколишній світ, орієнтуватися в обстановці.

Відео

Затримка психічного розвитку у дітей.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!