Чи передається алкоголізм у спадок - вплив генетичної схильності на виникнення залежності

Алкоголізм – важке хронічне захворювання, що швидко прогресує, порушуючи роботу внутрішніх органів і головного мозку. На питання, чи передається алкоголізм у спадок, дослідження дають відповідь, що розвиток алкоголізму через генетичної схильності становить 60-70% всіх випадків, тобто, якщо в сім'ї у батька була схильність до вживання спиртного, гени схильності до алкоголю перейдуть до дітей.

Алкоголізм і спадковість

Залежність від алкоголізму спадкових зв'язків турбує багатьох. Чи буде у потомства питущих батьків тяга до спиртного? Вчені давно знаходяться в пошуку відповіді, проводячи сотні спостережень і досліджень на тему «Алкоголізм і спадковість». На прикладах сімей з прийомними дітьми встановлено, що усиновлені схожі на біологічних батьків більше, ніж на виховують, а це значить – алкогольний ген існує.

Групи генів

Генетично передається не алкоголізм як спадкове захворювання, а біохімічна схильність до вживання спиртного. Виділяється 2 види генів: одні відповідають за метаболізм алкоголю, інші – за контроль нейропсихічних функцій. Діти від своїх батьків отримують психологічну схильність і високий рівень особливого ферменту організму – алкогольдегідрогеназу, руйнує надходить в хвору печінку спирт і знімає блювотний рефлекс при інтоксикації алкоголем.

Фактори ризику

Отже, генетична схильність до алкоголізму обґрунтована. Однак серед причин походження психічного захворювання ще виділяють психологічні, соціальні фактори та фізіологічну залежність. Соціальне і сімейне оточення робить сильний вплив. Людина виростає, не знаючи іншого життєвого прикладу, починає пити, як батьки. Психологічна залежність утворюється при нестачі задоволення у людини, алкоголь у цьому випадку – найшвидший шлях поліпшення настрою.

Набагато страшніше фізіологічна залежність, коли шкідливі токсичні елементи втрутилися в обмін речовин, і людина вже не може без них. У такому випадку організм вимагає вже не тільки для насолоди душі, але і для підтримки роботи організму. Різка відмова від спиртних напоїв у цій ситуації призводить до абстинентного синдрому, погано сказывающемуся на психіці.

Діти алкоголіків

Генетична схильність до алкоголізму передається вже під час вагітності п'є жінки, відбиваючись на психічному і фізичному розвитку дитини. У дітей алкоголіків відзначаються підвищена стомлюваність, головні болі, з'являються нічні страхи і кошмари. Вони емоційно нестійкі, конфліктні, схильні до неадекватних вчинків. Багато страждають фізичними порушеннями та слабоумство різного ступеня. Дитині з питущою сім'ї важко вчитися, спілкуватися. Часто такі діти в підлітковому віці тікають з дому, рано долучаються до спиртного.

Генетична схильність до алкоголізму

Твердження, що алкоголізм передається у спадок, доводять наступні факти, підтверджені дослідженнями:

  • Частка особливостей особистості і соціуму становить 25% і 15% у розвитку хвороби, тоді як генетичний фактор – 60-70%.
  • Передана генами алкогольдегідрогеназа служить провокатором при зловживанні спиртним.
  • На проблему, чи передається алкоголізм частіше у спадок від батьків, статистика відповідає: чим більше алкозалежних в сім'ї, тим у дітей вищий ризик виникнення такої схильності.
  • На генетичну сприйнятливість не впливають вік, стать питущого батька.
  • Алкоголізм частіше передається людям з 3 групою крові, з характерним для них високим показником алкогольдегідрогенази.

Біохімічна схильність

ДНК-діагностика свідчить про ряд факторів, які викликають зміни ДНК, порушення захисних механізмів метаболізму алкоголю. Під дією спирту відбувається наступне:

  • під впливом етанолу на мозкові рецептори створюється відчуття ейфорії;
  • потім розщеплення спирту викликає утворення токсину – ацетальдегіду;
  • у міру виведення ацетальдегіду з організму проходить похмілля, стан поліпшується.

Коли спирт окислюється довгостроково, токсини виводяться відразу, тому людина п'є, перебуваючи в постійному эйфорическом стані, не відчуваючи наслідків похмілля: у цьому разі і розвивається алкогольна залежність. Відсутність в організмі реакції на алкогольне отруєння формується за рахунок алкогольдегідрогенази в результаті переданої біохімічної схильності.

Психологічна схильність

При постійному вживанні спиртних напоїв в мозку активується система підкріплення і мозок починає просити повторення задоволення. Патологічні генетичні зміни не дозволяють людині підтримувати свій душевний комфорт звичайними, природними нормами. Якщо алкозависимый не задоволений життям, він йде по легкому шляху розв'язання проблеми для досягнення потрібного комфортного рівня, а його мозок утворює специфічні контакти, підкріплюють таку патологічна поведінка алкоголіка.

Лінії спадкоємства алкоголізму

Спадковий алкоголізм можливий не тільки по батьківській лінії. На генетику дитини впливають також бабуся з дідусем, і в третьому поколінні сім'ї можна стати алкоголіком. Якщо мати та батько не зловживають спиртним, але серед далеких родичів є особи з алкозалежністю, то розвиток такого захворювання ймовірно. Факти стверджують: чим таких людей більше, тим більше ризик виникнення алкогольної залежності.

Відео

Як перемогти ген алкоголізму

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!