Підлітковий алкоголізм - причини, вплив на організм, особливості, наслідки та профілактика

Вживання спиртного з самих ранніх років наносить непоправної шкоди здоров'ю, а також небезпечно розвитком важкої залежності. Молодь в силу психологічних особливостей схильна до негативного впливу зовнішнього світу, тому вкрай важливо, щоб кожна дитина була захищена від причин, що викликають підлітковий алкоголізм. Дізнайтеся про згубні наслідки цього захоплення в такому юному віці.

Що таке підлітковий алкоголізм

Згідно медичним джерел, важка психологічна і фізіологічна залежність від спиртного розвивається у молодих людей, які хоча б раз на тиждень вживають спиртне. При цьому абсолютно не важливо, який це буде напій: вино, коктейль або пиво. Алкоголізм у підлітків розвивається в самі короткі терміни. Так, якщо 13-річна дитина систематично «балується» спиртним, то до 15 років у нього сформується стійка залежність від етанолу.

Важливо розуміти, що систематичне зловживання алкоголем – це вид наркоманії і боротися з ним потрібно відповідними заходами, передусім, превентивного характеру. В умовах сучасності, коли всюди пропагується культ вседозволеності, батьки повинні прикласти максимум зусиль, щоб уберегти дитину від негативного впливу навколишнього світу і виховати улюблене чадо самодостатнім вольовою людиною.

Особливості

Абсолютна більшість молодих людей не здатна критично оцінювати власний стан, тому без допомоги дорослого розсудливої людини неповнолітньому алкоголіку складно подолати виниклу проблему. Як правило, у юнаків і дівчат, які зловживають спиртним, швидко наростає соціальна дезадаптація. На цьому тлі закидається навчання, виникають або посилюються) сімейні конфлікти, нерідко з'являються проблеми із законом. Крім усього іншого, особливості підліткового алкоголізму полягають у наступному:

  • короткочасної ейфорії, швидко змінялася депресивно-злісним настроєм;
  • руховому збудженні;
  • повному виключенні свідомості;
  • швидкий розвиток психологічної та інтелектуальної деградації;
  • стрімке формування стійкого компульсивного потягу до спиртного;
  • низької ефективності лікування;
  • девиантном поведінці.

Причини

Алкоголізм у підлітків розвивається під впливом цілого ряду біологічних і психосоціальних чинників. При всьому цьому не варто забувати просту істину про те, що особистість формує середовище. В цьому плані дослідники надають особливе значення первинного досвіду, який дитина в перші роки свого життя отримує, спілкуючись з батьками. Власне, тому сім'ї алкоголіків вважаються апріорі небезпечними щодо формування згубної (уродженою) залежності у дітей.

Дефекти виховання нерідко посилюються негативним впливом однолітків. У більшості випадків діти алкоголіків потрапляють в асоціальні підліткові групи. Перебування в колі таких «друзів» обертається випивкою, прийомом наркотиків, неправомірними вчинками та іншими подібними діями. На цьому соціальні причини підліткового алкоголізму не вичерпуються. Так, окремої уваги потребує телебачення. Реклама спиртного самим негативним чином впливає на неповнолітніх, викликаючи в останніх бажання відчути «незабутній» смак популярних напоїв.

При всьому цьому вчені встановили, що дитячий алкоголізм може виникати і з фізіологічних причин. На формування згубної залежності у дитини можуть впливати перебіг вагітності, ускладнений родовий процес. Широкомасштабні дослідження показали, що у людей, які регулярно зловживають алкоголем, розвиваються допоміжні метаболічні механізми, що дозволяють організмові ефективніше позбавлятися від етанолу.

Зважаючи на це ейфорія у важко залежних людей розвивається після вживання великої кількості спиртного, що в кінцевому підсумку обертається самими негативними наслідками для організму. В цьому відношенні особливо небезпечний пивний алкоголізм у підлітків. Пам'ятайте, що систематичне вживання слабких спиртних напоїв теж сприяє формуванню фізіологічної залежності від етанолу.

До числа психологічних факторів раннього алкоголізму відносять особливості характеру і розумові здібності підлітка. Суперечливі або завищені вимоги до дитини з боку батьків, які супроводжуються недостатнім увагою до його інтелектуальним здібностям і фізичним потребам, збільшують ймовірність розвитку у неповнолітнього тяги до прийому алкогольних напоїв.

Стадії

Сучасна медицина розглядає алкоголізм у підлітків як прогресуючого хворобливого процесу. Як і будь-яке інше патологічний стан, даний синдром характеризується специфічної клінічної картиною. При цьому кожна наступна фаза звикання супроводжується різними фізико-психічними порушеннями. Між тим наркологи виділяють наступні стадії розвитку алкоголізму у підлітків:

  1. Перша – характеризується появою нав'язливою, але переборною психологічної залежності від спиртного.
  2. Друга – передбачає виникнення компульсивного потягу до алкоголю і абстинентного синдрому.
  3. Третя – обумовлюється непереборною тягою до міцним напоям.

Статистика

Останнім часом алкоголізм серед молоді поширюється з величезною швидкістю. Згідно зі статистикою, близько 75% підлітків у віці до 15 років вже коли-небудь пробували спиртне, тоді як до 17 років із забороненими напоями знайомий практично кожен неповнолітній. Крім того, приблизно 5-7% отруєнь у дитячому і підлітковому віці припадають на алкогольну інтоксикацію. При цьому важливо сказати, що прийом звичайної дорослої дози спиртного може обернутися для незміцнілого організму летальним результатом.

Вплив алкоголю на організм підлітка

Особистість дитини постійно зазнає безліч змін. У разі, якщо на якомусь з етапів психологічного або соціального розвитку підліток починає долучатися до спиртного, відбувається збій. За такої ситуації дитина, як правило, починає поступово відставати в розвитку, а потім і зовсім деградує. Крім усього іншого, алкоголь робить згубний вплив на всі системи організму. Так, регулярне вживання спиртного руйнівним чином впливає на нервові клітини головного мозку.

Як впливає алкоголь на психіку дитини

Прийом етаноловмісних напоїв викликає сильне гальмування розумових здібностей. З цієї причини рання алкоголізація призводить до зупинки процесу формування етичних і моральних норм. Крім того, спирт відключає «центри самоконтролю», в результаті чого у підлітка пропадає здатність до адекватного сприйняття надходить ззовні інформації. Ситуація ускладнюється ще й тим, що свідомість людини в стані сп'яніння концентрується виключно на негативних моментах і повністю ігнорує будь-які спроби співрозмовника піти від конфлікту.

Зміни особистості і зовнішнього вигляду

Рання алкоголізація призводить до розвитку підліткового конформізму та психопатизації. Відбуваються на тлі зловживання спиртними напоями особистісні зміни є незаперечним свідченням розвитку у дитини психоорганічного синдрому, або стану загальної психічної безпорадності. При цій патології у підлітка тією чи іншою мірою можуть превалювати ознаки апато-абулического або афективно-нестійкого стану. Перший синдром характеризується інтелектуальним зниженням, ізоляцією, тоді як другий – різкими перепадами настрою.

Алкогольна залежність відкладає свій відбиток не тільки на особистості дитини, але і на його зовнішньому вигляді. П'ють підлітки, як правило, худорляві, бліді, у них слабко розвинені вторинні чоловічі або жіночі статеві ознаки. Регулярне надходження етанолу в організм порушує нормальне функціонування шлунково-кишкового тракту, через що дитина недоотримує поживних речовин. Внаслідок цього його волосся, нігті стають ламкими, а шкіра набуває сіруватого відтінку.

Наслідки підліткового алкоголізму

Вплив алкоголю на організм дитини настільки згубно, що може призвести до розвитку найстрашніших недуг. Так, печінку підлітка, яка знешкоджує надходять алкогольні токсини, ще не здатна синтезувати достатню кількість ферментів, що відповідають за розщеплення етанолу. Як наслідок, отрути накопичуються в органі і поступово руйнують його. На цьому етапі у підлітка, як правило, діагностується цироз печінки. Крім того, прийом алкоголю негативно позначається на стані серцево-судинної та репродуктивної систем дитини.

Діагностика та лікування підліткового алкоголізму

Важка форма залежності супроводжується вираженими інтелектуальними і соматичними порушеннями, тому у фахівців, як правило, не виникає питань щодо природи цих явищ. При відсутності явних ознак згубної пристрасті проводиться гіпердіагностика алкоголізму, що, на думку деяких наркологів, необґрунтовано.

Своєчасне виявлення небезпечної залежності у підлітків в більшості випадків захищає пацієнтів, що вже почали систематично вживати алкоголь, від розвитку важкої форми пристрасті. Хворих ізолюють від компанії товаришів по чарці. Зміна звичного способу життя сприяє руйнуванню характерних для алкоголізму установок і поведінкових патернів.

Лікування запущених форм залежності часто малоефективно через відсутність у підлітків критичного ставлення до власної поведінки та інтенсивної тяги до спиртного. Використання імплантів, спеціальних аверсійних препаратів та інших схожих методик у звичайній ситуації не приносить бажаного результату. Найкращий ефект від лікування досягається при проведенні психотерапії в умовах спеціалізованого реабілітаційного центру.

Профілактика алкоголізму у підлітків

Відомо, що підлітковий вік завжди супроводжується кризою у взаєминах між батьками і дітьми. З цієї причини в зазначений період необхідно не тільки «закручувати гайки», але і приділяти дитині більше уваги, виявляти інтерес до його захоплень і потребам. На жаль, поняття алкоголь і підлітки в даний час практично нероздільні, але спільними зусиллями можна змінити ситуацію на краще.

Можливо, для цього батькам доведеться чимось пожертвувати, наприклад, виділяти щомісяця певну суму, щоб підліток міг відвідувати різноманітні гуртки, спортивні, художні та інші школи. При всьому цьому важливо пам'ятати, що найкращою профілактикою дитячого алкоголізму є підтримання теплих, довірчих відносин з власною дитиною.

Відео

Підлітковий алкоголізм.

Підлітковий алкоголізм. Чому вони п'ють?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!