Алергія на алкоголь - ознаки і прояви та лікування

Розвинутися алергія на алкоголь може при спадкової схильності, вживанні неякісних спиртних напоїв – її основними симптомами є плями на шкірі, свербіж, нудота і блювота, задуха. Важкі форми недуги проявляються анафілактичним шоком, набряком Квінке, комою. Захворювання загрожує пацієнту серйозними наслідками, тому дуже важливо вчасно приймати необхідні заходи лікування.

Що таке алергія

У сучасній медицині під алергією розуміють підвищену чутливість імунної системи людини до впливу чужорідних білків. Цією недугою в тому чи іншому прояві страждає 85% населення планети. Речовини, які провокують появу симптомів захворювання у людей, називаються алергенами. Імунітет може вважати чужорідними для організму продукти харчування, хімію, пилок рослин, шерсть тварин та мікроби.

Алергічні напади здатні тривати від декількох хвилин до декількох днів. Симптомами хвороби часто стають почервоніння, висип, свербіж, чхання, анафілактичний шок, набряк Квінке. Розвиток недуги може відбуватися повільно або практично миттєво, представляючи серйозну небезпеку для людини. Тяжкість та вид прояви алергічної реакції залежать від генетичних особливостей імунної системи.

Буває алергія на алкоголь

Організм кожної людини виробляє етанол малими кількостями самостійно, тому лікарі сходяться на думці, що алергія на спирт виникає вкрай рідко. Пояснюється це занадто малим розміром молекули речовини. Реакція утворюється на домішки, які містять алкогольні напої. Часто до спиртного додають консерванти, барвники та ароматизатори, які організм сприймає як потенційно небезпечні речовини.

Як проявляється алергія на алкоголь

Патологічна реакція на алкогольну продукцію проявляється специфічними симптомами або ознаками, характерними для інших видів алергії. Характерними сигналами про підвищеної чутливості до спиртного служать головні болі, поява червоних плям по всьому тілу, швидке сп'яніння. Утворюються ці симптоми відразу після розпиття алкоголю.

Загальні симптоми

Клінічні прояви реакції на алкоголь різноманітні, залежать від речовини, до якого сформувалася непереносимість, його кількості, віку пацієнта, наявності у нього супутніх захворювань. Фахівці виділяють наступні можливі симптоми алергії від спиртного:

 • поява червоних плям на обличчі і тілі;
 • закладеність носа, чхання;
 • головний біль;
 • підвищення артеріального тиску, тахікардія;
 • болі в животі;
 • шкірний висип, свербіж;
 • набряк обличчя;
 • кома;
 • анафілактичний шок;
 • набряк Квінке;
 • лихоманка;
 • утруднення дихання.

Висип

Алергія на різноманітні складові алкоголю часто характеризується шкірними проявами. Спостерігається реакція у вигляді кропив'янки або атопічного дерматиту. Висип поширюється по шкірі особи і верхнього відділу грудної клітини, супроводжуючись сверблячкою. При псевдоаллергии висипання часто локализовываются не тільки на зазначених ділянках тіла, але і на верхніх / нижніх кінцівках. Виникає еритема, уртикарний, макулезна, бульозна, геморагічна або папульозні висипання.

Набряк Квінке

Одним з важких проявів алергії на спиртне є набряк Квінке. Це явище характеризується набряком губ, слизової оболонки ротової порожнини, дихальних шляхів, очей. Ознаки набряклості проявляються також на підшкірно-жирових тканинах обличчя і шиї. Набрякання супроводжується сверблячкою, зміною кольору шкірних покривів (почервонінням, посиніння), задухою і важким загальним станом.

Причини алергії на алкоголь

Істинна алергія від алкоголю являє собою рідкісне явище. Вона формується, якщо молекули етанолу приєднуються до білкових включенням пшениці, солоду, дріжджів, хмелю, які часто входять до складу спиртного. Алергічна реакція на алкоголь здатна виникати з таких причин:

 • Присутність в спиртному напої барвників, ароматизаторів, консервантів та інших домішок, які є подразниками для імунітету.
 • Спадкова схильність до недуги.
 • Відбувається інтоксикація організму внаслідок споживання неякісного спиртного.
 • Алкогольний напій не пройшов належну процедуру очищення.
 • Людина вживає алкоголь в неконтрольованих кількостях.

Кожен організм реагує індивідуально на присутність сторонніх інгредієнтів в тих чи інших напоях. Людина здатна відчувати найсильніші прояви алергії, вживаючи вино або шампанське, при цьому подібних симптомів не буде проявлятися щодо компонентів пива. Виникнення захворювання можливо на якісний алкоголь та на спиртне домашнього виробництва.

На горілку

Головною причиною, чому розвивається алергія на горілку, здатне стати попадання включень пшениці або інших алергенів при виробництві алкоголю. У деяких людей спостерігається реакція і на чистий спирт. Етанол є сильним розчинником, потрапляючи всередину організму, він здатний збільшувати проникність кишкової стінки. В результаті в кров проникають залишки неперетравленої їжі та інші токсини.

Крім цього, причиною появи симптомів реакції, схожою на алергію, часто стає індивідуальна непереносимість алкоголю. У цьому випадку печінка людини не виробляє спеціальний фермент, який розщеплює етиловий спирт на більш прості сполуки. Відсутність цього важливого процесу сприймається організмом, як отруєння і призводить до ряду небезпечних наслідків. Пацієнту потрібно знати, що така патологія не лікується антигістамінними препаратами.

На коньяк

Вживання коньяку рідко викликає харчову алергію. Небезпечна реакція у людей, що вибирають дорогі, якісні алкогольні напої цього виду, може розвинутися через особливості приготування спиртного. Коньяк витримується усередині дубових бочок. Білки цього дерева, які взаємодіють з квітковим пилком, можуть стати сильним алергеном. Крім того, причиною можуть стати неякісні алкогольні напої. Коньяки часто підробляють, з'єднуючи ароматичні і барвні речовини з горілкою. Хімічні добавки провокують агресивну реакцію імунітету.

Коньяк для деяких категорій людей може стати порятунком від алергії. Дубильні речовини, що входять до складу напою, допомагають перешкоджати збільшенню провідності кишкових стінок і попаданню чужорідних білків в кров. Пацієнтам, що мають алергію на горілку або чистий етиловий спирт, часто раджу перейти на помірне вживання якісного коньяку.

На вино

Небезпечні прояви алергії можуть виявитися при вживанні алкоголю, що відноситься до продуктів виноробства. Для отримання хорошого врожаю винограду та інших ягід застосовуються пестициди. Ці отруйні речовини покликані захищати рослини від хвороб та шкідників. Присутність у складі алкогольних напоїв пестицидів може викликати важкі алергічні реакції організму.

У вино часто додають діоксид сірки, який є найсильнішим подразником. Речовина часто використовується на всіх етапах виробництва. У деяких випадках сірчистий ангідрит здатний змінювати молекули спирту, перетворюючи його в алерген. У дешевих винах містяться барвники, ароматизатори, результатом попадання яких всередину організму є алергія на спиртне.

На шампанське

Причини розвитку алергії від шампанського криються у факторах, аналогічних реакції на вино. У ігристий напій додають консерванти – гістаміну та сульфати. Перша група являє собою речовини, що беруть участь в процесах обміну. Джерелами гістамінів стають ароматичні та смакові добавки. Діоксидом сірки обробляють сировину, щоб запобігти раннє бродіння і небажану ферментацію.

На віскі

До потенційно небезпечного міцного алкоголю фахівці відносять віскі. Цей напій є багатокомпонентним. У складі віскі, в залежності від його виду, можлива присутність солоду, ячменю, пшениці, жита та інших інгредієнтів. При поєднанні з етиловим спиртом білки цих компонентів швидко проникають в кров, викликаючи різноманітні алергічні реакції. Ще однією причиною служить витримка в дубових бочках. Механізм утворення патологічних реакцій щодо цього чинника схожий з коньячними виробами.

Лікування алергії на алкоголь

Якщо у вас виявилася одна з форм алергії на спиртне, не займайтеся самолікуванням, оскільки це часто призводить до тяжких наслідків і летального результату. При виникненні нападу фахівці рекомендують викликати швидку допомогу, промити шлунок, знизити токсичний вплив. Подальше лікування має призначати тільки алерголог. Не приймайте самостійно антигістамінні ліки, оскільки спільно з алкоголем вони здатні викликати небажані побічні реакції.

Вродженій

При спадковій алергії на етанол пацієнту слід повністю виключити з раціону будь-які алкогольні напої і продукти, що містять цей інгредієнт. Симптоми такої реакції можуть бути дуже важкими, тому виявивши їх, слід терміново викликати швидку допомогу. В якості екстреної заходи рекомендується зробити пацієнтові промивання шлунка і дати сорбенти (активоване вугілля, Полісорб). Ліки допоможуть знизити токсичний вплив.

Придбаної

При використанні неякісного алкоголю або великих доз спиртного можливий розвиток придбаної алергії. При виявленні симптомів захворювання необхідно прийняти сорбенти (Смекту, Полісорб, активоване вугілля). Ці препарати допоможуть знизити токсичний вплив алергенів. Спільно зі спиртними напоями не можна приймати антигістамінні засоби. Їх призначають лікарі після очищення організму та обстеження. Серед препаратів цієї групи ефективними вважаються таблетки від алергії на алкоголь:

 • Фенистил;
 • Кларитин;
 • Телфаст;
 • Лоратадин.

Відео

Симптоми алергії на алкоголь. Методи лікування

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!