Двосторонній гонартроз - причини, симптоми, діагностика, ступеня, методи лікування та профілактики

Суглоби людини піддаються постійному навантаженні і механічних впливів. Розвиток двостороннього гонартрозу – захворювання колінного суглоба, яке характеризується деформуючим руйнуванням хрящової пластини, може бути 1, 2 і 3 ступеня, як правило, на перших етапах має оборотний характер. При ранній діагностиці та адекватному лікуванні прогноз сприятливий.

Що таке двосторонній гонартроз

Це дегенеративно-дистрофічна патологія, яка характеризується руйнування колінних суглобах обох ніг. У медичній практиці хвороба вважається важкою, яка за короткий проміжок часу призводить до інвалідизації пацієнта. Двостороннє ураження діагностується у людей похилого віку. Природа патології – ідіопатична або вікова. Клінічна картина яскраво виражена при запущеній стадії, тому що обидва суглоба піддаються осьового навантаження. По МКБ-10 первинний двосторонній гонартроз має код – М17.0.

Причини

Колінний суглоб у людському організмі є найбільшим, відповідає за можливість здійснювати рух ногами. Він постійно піддається сильному навантаженні з боку всього організму і сильно схильний до травм. З часом суглоб зношується, тому первинний гонартроз частіше діагностується у літніх людей, хрящі яких сильно зносилися. Виділяють й інші фактори, що впливають на передчасний знос суглоба і розвиток двосторонньої патології:

 1. Травми колінного суглоба. Пошкодження коліна призводять до розвитку посттравматичного артрозу.
 2. Розвиток інших патологій, які згубно позначаються на хрящової тканини, наприклад, артроз.
 3. Генетична схильність.
 4. Варикоз, надмірна вага.
 5. Застосування специфічних медикаментозних препаратів.

Симптоми

Раніше виявлення ознак патології та своєчасне початок терапії допоможуть отримати позитивний результат без інвалідизації пацієнта. До основних симптомів захворювання відносять таку клінічну картину:

 • розвиваються болі поступової, спочатку тільки при ходьбі;
 • людині стає важко підніматися і спускатися по сходах;
 • при тривалому стоянні в колінному суглобі з'являється больовий симптом;
 • при ускладненні патології синовітом порушується відтік крові з-за набряку коліна, що призводить до хворобливості в області литок;
 • ночами «крутить» ікри;
 • хворому стає важко зігнути ногу в коліні;
 • при спробі «до упору» розігнути колінний суглоб виникає хрускіт і різкий біль в суглобі;
 • при гонартрозі хворий постійно ходить на напівзігнутих ногах.

Стадії розвитку захворювання

Гонартроз двостороннього типу при відсутності адекватної терапії може посилюватися. Виділяють кілька ступенів патології, які характеризуються посиленням дегенеративних змін в області суглоба. Виділяються наступні етапи розвитку хвороби:

 1. Двосторонній гонартроз 1 ступеня. Присвоюється на перших стадіях розвитку, коли немає яскравих симптомів. Біль з'являється тільки віслюку фізичних навантажень в тупий формі (тривала ходьба, біг). На цій стадії може іноді з'являтися пухлина в області коліна, вона проходить сама без додаткового втручання. На 1 стадії гонартрозу деформації кісток і суглобів не спостерігається.
 2. Двосторонній гонартроз 2 ступеня. Присвоюється, якщо ознаки носять виявлений характер. Біль проявляється частіше, виражена інтенсивніше. На другій стадії з'являється хрускіт у колінному суглобі, який з'являється під час руху. При довгому відсутності активності з'являється деяка скутість в коліні, особливо після сну. Після проведення зарядки вона проходить повністю. На цьому етапі спостерігається дефигурированность і збільшення суглоба.
 3. Двосторонній гонартроз 3 ступеня. Остання і найскладніша стадія патології. Больовий синдром стає постійним, без прив'язки до навантаження або положенням коліна. Погодні умови впливають на суглоб, викликаючи біль, рухова активність знижується до мінімуму. Остання стадія гонартрозу проявляється в Х - і О-подібної деформації.

Ускладнення

На першій стадії патології немає жодних наслідків для людини, своєчасна терапія має сприятливий прогноз. Наслідки для пацієнта з'являються при переході на 2-ю стадію. Виділяють наступні можливий ускладнення захворювання:

 1. Розвиток тотального анкілозу. Це місцеве ускладнення, коли відбувається єдине зрощення між кістками.
 2. Гангрена стопи, гомілки має місце при зрощення з здавлювання артерії, попаданні судини між кістками.
 3. Існує ряд тотальних ускладнень, до якого відноситься: сколіоз, остеохондроз, атрофія м'язів ураженої частини тіла.
 4. Частим наслідком хвороби стає розвиток артритів, грижі міжхребцевих дисків. Іноді втягуються внутрішні органи.

Діагностика

При появі симптомів і підозрі на патологію суглоба необхідно записатися на прийом до лікаря. Він проведе огляд, збере анамнез і при ймовірності розвитку гонартрозу направить на проведення наступних досліджень:

 • рентген колінного суглоба, який покаже наявність деформації суглоба;
 • на початковій стадії визначити патологію допоможе магнітно-резонансна томографія;
 • для підтвердження діагнозу можуть бути призначені і додаткові лабораторні аналізи.

Лікування

Двосторонній гонартроз 2 ступеня колінних суглобів піддається консервативному лікуванню. Якщо вдалося діагностувати захворювання на 1-й стадії, то ніяких наслідків для здоров'я не буде. На другому етапі необхідний комплексны підхід, щоб не допустити деформації суглоба. Позитивний результат досягається при використанні таких методик лечения6

 1. Медикаментозна терапія. Сюди входить декілька груп препаратів: протизапальні засоби, анальгетики, хондропротектори. Їх дія спрямована на зниження больового синдрому, зняття набряку та запалення. Також необхідно засоби, які стимулюють заміну синовіальної рідини.
 2. Фізіотерапія. Призначається цілий комплекс процедур, які позитивно впливають на стан колінного суглоба: магнітотерапія, лікувальний масаж, електрофорез, гімнастика.
 3. Ортопедична терапія. В цьому напрямку застосовують різні ортопедичні пристосування (ортези, тростини і т. д.). Вони допомагають знизити навантаження, що дуже важливо при терапії гонартрозу двостороннього типу.
 4. Хірургічне втручання. Використовується на запущених стадіях захворювання за умови, що інші методи не дають позитивної динаміки. Лікар повинен пояснити пацієнту суть процедури і отримати його згоду. Після операції слід реабілітаційний період. Проводиться, як правило, на 3-й стадії гонартрозу.

Медикаментозне лікування

При діагностуванні лівостороннього гонартрозу або правостороннього гонартрозу лікар прописує традиційний курс лікування за допомогою декількох груп препаратів. Для лікування використовуються наступні види медикаментів:

 1. НПЗП або нестероїдні протизапальні препарати. Випускаються у формі гелів, мазей, таблеток і у рідкісних випадках у вигляді розчинів для внутрішньом'язових ін'єкцій. Популярними варіантами є Ібупрофен і Диклофенак.
 2. Гормональні засоби. Використовують для внутрішньосуглобових ін'єкцій, щоб швидко зняти запалення і купірувати біль. Призначають, як правило, Дипроспан, Кеналог, Гідрокортизон.
 3. Хондропротектори. Дія медикаментів спрямовано на відновлення хрящової тканини. Ефективними варіантами серед лікарів вважаються: Структум, Румалон, Алфлутоп.
 4. Зігріваючі мазі. Дія медикаментів спрямовано на поліпшення кровообігу, усунення запалення (Долобене, Фастум).
 5. Судинорозширювальні медикаменти використовуються для зниження тонусу м'язів (Актовегін, Трентал).
 6. Спазмолітики необхідні для купірування болю (Мідокалм Но-шпа).
 7. Вітамінні комплекси потрібні для зміцнення імунітету, надходження необхідних для регенерації мікроелементів.

Нестероїдні протизапальні препарати

Ця група медикаментів призначається лікарем для зняття запального процесу, больових відчуттів в коліні. В аптеці можна представлено багато препаратів цього виду в різних лікарських формах. Найпопулярнішими засобами вважаються:

 1. Целебрекс. Має аналгезуючу, жарознижувальну, протизапальну дії. Лікарський ефект досягається при інгібування ЦОГ-2. Прописують його при гонартрите, гонартрози 1-2 ступеня по 100-200 мг/добу. Тривалий прийом протипоказаний з-за великого списку побічних ефектів, протипоказань. Тривалість лікування визначає лікар.
 2. Кетанов. Забезпечує короткочасне купірування помірних та сильних болів. Дорослі п'ють по 10 мг кожен 6 годин. Приймати довше 2 діб протипоказано. Не можна використовувати медикамент під час лактації вагітності або при наявності виразкових уражень ШКТ.

Хондропротектори

При двосторонньому ураженні коліна для лікування показаний прийом хондропротекторів, які виступають основною частиною терапії хвороби. Ефективними засобами з цієї групи є:

 1. Хондроїтин сульфат. Усуває негативну дію ферментів, які роз'їдають хрящову тканину, покращує насичення суглобових хрящів водою, стимулює ріст. Стандартна доза становить 1-,5 г 2 рази за добу. Тривалість лікування не повинна перевищувати 60 днів. Протипоказано ліки під час лактації, вагітність, схильність до кровотеч.
 2. Глюкозаміну сульфат. Перешкоджає руйнуванню та ураження хряща, що призводить до норми продукування внутрішньосуглобової рідини. За інструкцією потрібно приймати по 1 таблетки двічі за добу. Терапевтичний ефект досягається при лікуванні протягом 6 місяців. Не можна приймати медикамент при індивідуальній непереносимості, під час лактації, вагітність або при порушенні роботи нирок.

Судинорозширювальні засоби

Ця група медикаментів застосовується для зниження тонусу м'язів усередині судин. Вони допомагають поліпшити внутрішній кровотік, щоб посилити трофіку тканин, розташованих навколо суглоба. При гонартрозі двостороннього типу прописують такі засоби:

 • Кавінтон;
 • Актовегін;
 • Аскорутин;
 • Упсавит;
 • Трентал.

Внутрішньосуглобові ін'єкції

При гонартрозі двостороннього типу такий метод лікування потрібен для швидкого і ефективного полегшення стану хворого. В порожнину ураженого колінного суглоба вводять кортикостероїдні гормони, швидко знімають біль. Прописують наступні медикаменти:

 1. Целестон. Після введення через 20 хвилин потрапляє в кров. Вводить ліки можна не тільки в коліно, але і внутрішньовенно або внутрішньом'язово. Доза становить 1-2,5 мг за добу, з часом доза знижується. Вимагає обережного застосування при серцевій, нирковій або печінковій недостатності, діабеті.
 2. Флостерон. Прописують при важкій формі гонартрозу двостороннього типу. Підбираєте оптимальна дозування тільки лікарем, який враховує ступінь тяжкості і обсяг ураження і порушення функції суглоба. Тривалість курсу повинна бути максимально короткою. Препарат володіє великим переліком протипоказань і побічних ефектів, тому без гострої необхідності використовувати його не рекомендується.

Лікувальні вправи

Гімнастика є частиною комплексної терапії гонартрозу двостороннього типу. Щоденні заняття допоможуть поліпшити кровообіг, рухову можливість коліна, зміцнять м'язи і зв'язки, зменшувати болю і не допустять розвитку ускладнень, атрофування м'язів. Такі вправи є ефективними при лікуванні захворювання:

 1. Встаньте рівно і розслабте м'язи корпусу. Опустіть руки вниз і робіть встряхивающие рухи всім тілом, діючи за посилено коліна.
 2. Встаньте за стільцем, упріться руками об спинку, зігніть одну ногу в коліні. Підтягуйте п'яту до сідниці, потім випряміть ногу. Повторіть для обох кінцівок.
 3. Покладіть руки на коліна і зіпріться на них. Виконуйте обертальні рухів колінами проти годинниковою, а потім за годинниковою стрілкою.
 4. Сядьте, зігнувши коліна, ноги поставте разом. Піднімайте повільної по черзі обидві ноги.
 5. Ляжте на спину, виконайте вправу «велосипед».
 6. Сядьте, покладіть вантаж на стопу. Розпрямляйте повільного ноги в колінах, напружуючи м'язи.

Лікувальний масаж

Позитивний ефект при терапії гонартрозу двостороннього типу виходить при поєднанні мануальної терапії, лікувальної фізкультури і масажу. Процедура допомагає поліпшити кровопостачання в періартикулярних тканинах, зменшує вираженість набряку. Проводити процедуру повинен масажист-лікар, але при відсутності часу і грошей хворий може виконувати її сам.

Хірургічне лікування

Використовується оперативне втручання при відсутності позитивної динаміки від традиційної терапії. Обов'язково операція проводиться при наявності деформуючих симптомів, втраті функції колінного суглоба. Пацієнту можуть призначати один з видів хірургічного лікування:

 1. Остеотомія. Складна операція, при якій проводиться закріплення суглобових кісток під іншим кутом. Це забезпечує перерозподіл фізичного навантаження на ногу. Остеотомія проводять на початкових стадіях гонартрозу двостороннього типу. Головний недолік – довга реабілітація.
 2. Артродез. Під час операції хірург видаляє уражену хрящову тканину. Практикується такий вид процедури дуже рідко, тому що не зберігає природну рухливість суглоба.
 3. Ендопротезування. Найбільш ефективна операція, що проводиться часто при гонартрозі двостороннього типу. Повністю видаляється хворий суглоб, на його місце ставлять штучний аналог.

Профілактика

У групі ризику знаходяться літні люди, професійні спортсмени, люди, які багато і регулярно ходять. Хвороба часто стає причиною інвалідності, кульгавості. Не допустить розвитку або прогресування гонартрозу двостороннього типу можна при виконанні простих профілактичних заходів:

 • при наявності зайвої ваги від нього слід позбутися, нормалізувати харчування;
 • виконуйте помірні фізичні навантаження, частіше виконуйте вправи, які поліпшать кровообіг нижніх кінцівок, харчування хрящів;
 • дівчатам потрібно відмовитися від високих підборів;
 • якщо робота створює регулярні відчутні навантаження на коліна, то її необхідно змінити;
 • при перших ознаках гонартрозу двостороннього типу відразу ж зверніться до лікаря.

Відео

Лікування артрозу колінного суглоба. Гонартроз - симптоми, лікування і дієта.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!