Надання первинної допомоги при ударах і гематомах в домашніх умовах - алгоритм дій і лікування

Після сильних ударів виникає травма м'яких тканин без пошкодження шкіри, але з болем та синцями – у цьому випадку і необхідна перша допомога при ударах. Прояв гематому в народі називають просто синцем. Складність лікування в тому, що її не завжди можна легко відокремити від переломи, розтягнення, розриву внутрішніх органів або струсу головного мозку. Детальніше про те, що робити при сильному ударі і як відрізнити його від більш серйозних травм, ви дізнаєтеся далі.

Що таке забій

Травма м'яких тканин із збереженням цілісності шкірних покривів, яка формується в результаті механічного удару. Так у медицині розшифровується термін «забій». Удар може статися випадково і бути проведений яким-небудь предметом. Результатом його прямої дії та кінетичної енергії і відбувається пошкодження клітин тканин. При такій травмі весь удар на себе приймає шкіра, судинна сітка і підшкірний жир, в яких запускається місцева реакція на травматичний реагент.

Ознаки удару

Першим симптомом удару є припухлість в місці локалізації удару і короткочасна біль. Потім в залежності від пошкодженої тканини вони можуть поступово збільшуватися. В результаті виникає постійна інтенсивна біль, яка викликає порушення функції м'язів яка прийняла на себе удар області. Вогнище значно збільшується відносно початкового. Якщо виявилися зачеплені судини, то виявляється гематома. Це скупчилася в м'яких тканинах кров, або просто синяк. Ступінь прояву цих ознак забиття залежить від тяжкості травми:

 1. Перша. Це легкий удар. Незначні травмування шкіри у вигляді саден та подряпин, не вимагають особливого лікування.
 2. Друга. Характеризується розривом м'язової тканини, появою набряку, гематоми та різкого болю.
 3. Третя. У цьому випадку пошкодженими вже виявляються м'язи, тканини та сухожилля. Така ступінь забиття діагностується частіше при вивихах.
 4. Четверта. Утворюється помітний набряк, страждають внутрішні органи, тому потрібна госпіталізація для більш точної діагностики забиття.

Як відрізнити забій від перелому

При діагностуванні удару дуже важливо відрізнити його від перелому. Остання травми є більш серйозною. Вона являє собою часткове або повне порушення цілісності хрящів або кісток, що супроводжується пошкодженням навколишніх м'яких тканин. Не можна сплутати забій з відкритим переломом. У цьому випадку видно кістку і є кровотеча. Закритий же перелом цілком можна не розпізнати, адже він має схожі з забоєм симптоми. Відрізнити їх можна за такими ознаками:

 • больовий синдром при переломі лише посилюється з часом, а при забитті, навпаки, поступово стихає;
 • набряк при ударі з'являється відразу, а у випадку перелому тільки через 2-3 дня;
 • пошкодження цілісності кістки не дає спиратися на неї, з-за різкої гострого болю;
 • при зміщенні кістки візуально можна спостерігати деформацію кінцівок і навіть зміна їх довжини порівняно зі здоровими.

Що робити при забитті

Отримати забій можна в будь-якому місці, але лікар знаходиться поруч не у всіх випадках, тому важливо правильно надати собі або потерпілому першу допомогу. Конкретні заходи залежать від пошкодженої частини тіла, але є кілька загальних правил, яких варто дотримуватися. З таких виділяються наступні рекомендації по наданню першої допомоги:

 • до місця удару відразу ж прикласти сніг, лід, міхур з холодною водою або змочений нею рушник або щось інше, але обов'язково холодне;
 • при саднах і подряпинах обробити пошкоджену область йодом або спиртом, після чого забинтувати;
 • при забитих суглобах можливий вивих, тому хворого треба знерухомити;
 • пошкоджену кінцівку необхідно розташувати вище відносно тіла;
 • при сильних болях випити знеболююче засіб.

Яка послідовність надання першої допомоги

Крім загальних правил першої допомоги важливо знати і більш конкретні дії, адже деякі з них можна робити при ударі однієї частини тіла і не можна при іншій. Кожна з них по-своєму реагує на ушкодження. Забій ноги або руки проходить без особливих ускладнень, а голови, навпаки, може призвести до серйозних наслідків. З цієї причини правильно надана надання першої допомоги при ударах, або ПМП, так важлива.

При ударах м'яких тканин

М'язи, шкіра і підшкірна клітковина представляють собою м'які тканини. Їх забій у більшості випадків супроводжується синцем, який може досягати великих розміром. Розташовуватися він може в будь-якому місці, адже м'які тканини покривають все тіло людини. Перша допомога при їх ударі включає наступні заходи:

 • у разі ушкодження кінцівки їй потрібно забезпечити спокій, в інших випадках просто прийняти комфортне положення;
 • для зменшення набряку на 10-15 хвилин прикласти до ушкодженого місця щось холодне – пляшку з водою, льоду або навіть заморожену курку;
 • через зазначений час по можливості накласти на місце забитого давить пов'язку;
 • при наявності ранок або подряпин варто обробити їх йодом і накласти стерильну пов'язку для виключення інфекції;
 • якщо біль не вщух, необхідно прийняти знеболююче, але тільки у випадку точної впевненості, що це забій, а не перелом.

При будь-якому погіршенні стану потрібно негайно звертатися аз допомогою в лікарню. Непритомність, слабкість, порушення функцій руху, задишка, утруднення дихання при сильних ударах грудної клітки, хребта або черевної порожнини є сигналом небезпечних ушкоджень. Це може бути розрив м'язів, пошкодження кишечника, внутрішня кровотеча, які вимагають обов'язкового медичного втручання.

При забитті ноги

Перша допомога при ударах ноги включає знову ж прикладання до місця пошкодження чогось холодного. Краще це робити через м'яку тканину. Холод потрібно прикладати тільки на 15 хвилин в годину, інакше великий ризик обмороження. Кінцівка при цьому потрібно звільнити від взуття, потім покласти на височину, наприклад, подушку. При виникненні на нозі кровоточивих ран їх потрібно обробити антисептиком, після чого накласти чисту пов'язку. Подальші заходи першої допомоги такі:

 • за добу до ушкодженої ділянки докласти сухе тепло;
 • далі змастити будь розсмоктувальної маззю;
 • для виключення розриву зв'язок краще звертатися у травмпункт.

При забої внутрішніх органів

Пошкодження внутрішніх органів частіше пов'язані з автомобільними аваріями, падіннями, стрибками з висоти. Удари зачіпають грудну клітку і черевну порожнину. При пошкодженні живота людина може відчувати себе цілком нормально, але перша допомога йому просто необхідна. Вона передбачає такі дії:

 • покласти людину на спину, ноги зігнути;
 • місце забиття забинтувати тугою пов'язкою і прикласти до нього холодний компрес;
 • не давати потерпілому пити і їсти до приїзду лікарів.

Ще одна небезпечна для здоров'я травма – забій грудної клітини з ушкодженням ребер і внутрішніх органів, тобто легенів або серця. Він супроводжується різким болем і важким диханням. Забій грудної клітини небезпечний можливої клінічної смерті. Перша допомога в такій ситуації включає:

 • обмеження фізичної активності;
 • огляд на наявність вм'ятин і опуклостей грудної клітки, які вказують на переломи;
 • знеболювання;
 • масаж серця та штучна вентиляція легенів при втраті свідомості, зупинці дихання;
 • прикладання холодного компресу і накладання тугої пов'язки.

При забитті голови

Однією з найбільш небезпечних травм є забій голови. У цьому разі важливо визначити ступінь та вірогідність серйозного пошкодження чи є ознаки струсу мозку або загроза крововиливу. Потерпілого обов'язково потрібно покласти у горизонтальне положення, особливо при наявності таких симптомів, як нудота, запаморочення, м'язова слабкість. При забитті головного мозку не можна давати жодні ліки, щоб не змазати клінічну картину до проведення лікарських заходів. До прибуття швидкої потрібно надавати першу допомогу:

 • при кровотечі рану промити, постаратися зупинити кров за допомогою бинтів, серветок, чистої тканини;
 • далі прикласти до цього місця холод;
 • при блювоті повернути потерпілого на бік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи;
 • при наростанні симптомів та погіршення стану людини обов'язково викликати швидку.

Кошти від ударів

Після надання першої допомоги важливо знати, чим лікувати удари в домашніх умовах. Метою є зменшення набряків, гематоми і болю. Залежно від стану пацієнта можуть призначити ліки для внутрішнього або зовнішнього застосування. До останніх належать компреси, які значно прискорюють загоєння і розсмоктування синців. Вони представлені рецептами народної медицини, тому краще такі методи використовувати в домашніх умовах в сукупності з основною терапією.

Компрес

Дана процедура полягає в прикладанні до місця забиття певних інгредієнтів, більшість з яких присутні на кухні в будь-якої господарки. Для ефективності повторювати її рекомендується тричі на день. Будь складів накладають на уражене місце, потім прибинтовують або просто притискають якою-небудь тканиною. Список найбільш дієвих народних рецептів включає:

 • компрес з алое з медом;
 • лист капусти, проколоті в кількох місцях;
 • подрібнена варена квасоля, яку прикладають до рану теплою;
 • холодний компрес з льоду;
 • подрібнене до стану кашки подорожник;
 • чайна заварка;
 • хлібний м'якуш, розмочений в молоці.

Ліки

Після надання першої допомоги після удару потрібно продовжувати їх лікувати, але вже за рахунок спеціальних ліків. Існує кілька груп медикаментів, які використовуються проти таких травм:

 • розсмоктуючі гематому – це мазі і гелі на основі гепарину (Троксевазин, Рятувальник, Ліотон);
 • судинорозширювальні мазі – Капсикам, АрпизатронЮ;
 • знеболюючі і знімають набряк ферментні препарати – Вобэнзим, Флогэнзим;
 • нестероїдні протизапальні препарати, що знімають набряклість і біль – Фастум, Діп Рилиф, Индовазин.

Знеболюючі таблетки

Окремо варто відзначити групу знеболюючих препаратів. Вони представлені капсулами або таблетками. Щодо безпеки та ефективності на першому місці стоять Парацетамол, Аспірин, Анальгін, Кетанов, Диклофенак. Їх можна приймати відразу після забиття для виключення шоку і кілька днів після травми за відчуттями, якщо біль дуже сильна.

Пластир

З усіх способів, які описують, як лікувати забій, особливо хорошими відгуками користується пластир Нанопласт. Він випускається в різних розмірах, а діє після наклеювання на шкіру. Його часто використовують при різних травмах навіть спортсмени. Пластир має протизапальну, знеболювальну та регенеруючою дією. Препарат зручний тим, що його легко завжди тримати при собі, тому наклеїти смужку можна в будь-який момент. Пластир не можна наклеювати на відкриті рани і використовувати при вагітності.

Лікування ударів у літніх людей

Крихкі судини у літніх людей можуть стати причиною величезної гематоми навіть при легких ударах. З цієї причини лікування краще проводити під наглядом лікаря. Для зняття больових відчуттів літнім теж призначають нестероїдні протизапальні препарати, наприклад, Целебрекс або Найз. При занадто виражених симптомах показано нанесення місцевих знеболюючих засобів у вигляді мазі Фастум гель або Феброфид. Для виключення ускладнень варто пару днів дотримувати постільний режим із знерухомленням забитої частини тіла.

Лікування ударів народними засобами у дорослих

Більшість народних рецептів першої допомоги від ударів являють собою компреси або примочки. Дуже ефективним у цьому випадку є спиртові настоянки, адже спирт зігріває і вбирає з трав всі лікарські речовини. Для компресів можна використовувати наступні рецепти:

 1. Змішати 30 г звіробою з 20 г кори дуба і такою ж кількістю листя алтея. Залити все 300 г горілки, настоювати близько 4 днів, а перед вживанням процідити.
 2. Змішати півлітра горілки з 30 г кори липи і 3 столовими ложками лимонної цедри. Через 4 дня засіб можна використовувати для компресів.
 3. Близько 100 г шишок хмелю залити 400 г горілки, дати постояти 2 дні, потім використовувати для компресів на забите місце.

Бадяга

Одним з ефективних народних рецептів лікування забитих місць є використання бадяги. Вона випускається у вигляді сіро-зеленого порошку, гелю або мазі. Вона допомагає швидко позбутися від синців. Порошок дуже пекучий, тому застосовувати засіб потрібно обережно. Для нанесення на забій його розбавляють водою до кашкоподібного стану. На шкірі складу витримують близько 20 хвилин, після чого змивають теплою водою. Те ж повторюють з гелем або маззю. Змивати ж їх необов'язково.

Протипоказання при ударах

Існує ряд заходів, які не тільки не входять в першу допомогу після ударів, але і зовсім заборонені, адже можуть погіршити стан. У перші добу пошкоджене місце не можна грет. Це тільки збільшить запалення. Не можна виконувати наступне:

 • прикладати лід прямо до голого тіла, можна тільки через бинт або тканину;
 • активно рухати кінцівкою, на якій забій;
 • робити масаж, гарячі компреси та ванни протягом 4-5 днів;
 • розкривати гематому на місці удару;
 • насильно згинати суглоб після травми;
 • промивати око після удару;
 • транспортувати постраждалого без жорстких нош при забої спини;
 • туге бинтувати грудну клітку;
 • використовувати місцево дратівливі препарати відразу після забиття.

Відео

Що робити при ударах?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!