Як лікувати пієлонефрит
- 1. Причини виникнення захворювання
- 2. Як лікувати пієлонефрит у дорослих
- 2.1. Дієтотерапія
- 2.2. Медикаментозна терапія
- 2.3. Хірургічне втручання
- 2.4. Народні засоби для лікування в домашніх умовах
- 3. Особливості лікування захворювання
- 3.1. У дітей
- 3.2. У вагітних жінок
- 4. Чи можна вилікувати хронічний пієлонефрит повністю
- 5. Відео про симптоми і лікування гострого пієлонефриту
- 6. Відгуки про результати лікування
Чи можливо вилікувати пієлонефрит в домашніх умовах і що приймати для одужання? Відповіді на ці та інші питання турбують людей, страждаючих запаленням нирок. За словами фахівців, самостійне лікування пієлонефриту на початкових стадіях може бути вельми ефективним, однак потрібно дотримуватися граничну обережність. Ознайомившись із цією статтею, ви отримаєте загальні відомості про методики лікування захворювання і дізнаєтеся, в яких випадках може знадобитися невідкладне звернення за медичною допомогою.
Причини виникнення захворювання
Перше, на що потрібно звертати увагу, починаючи боротьбу з тим чи іншим захворюванням – це етіологія. Пієлонефрит розвивається при попаданні в кров людини змішаної інфекції або мікроорганізмів-збудників (це можуть бути кишкові палички, всілякі коки і т. д.). Перш, ніж ви дізнаєтеся, як вилікувати пієлонефрит, ознайомтеся з переліком факторів, супутніх зараження:
- хронічні стани перевтоми/слабкість/стресу;
- зниження імунітету;
- нестача вітамінів;
- пасаж сечі;
- сечокам'яна хвороба;
- пухлина нирок;
- звуження сечоводу.
Як лікувати пієлонефрит у дорослих
Відомо, що лікування пієлонефриту у зрілих жінок і чоловіків являє собою складний комплекс лікарських заходів, спрямованих на нормалізацію стану нирок. Програма боротьби з недугою включає в себе застосування препаратів і проведення процедур, спрямованих на усунення вогнищ запалення. Особливості лікування нирок залежать від віку людини, загального стану здоров'я та поточної форми захворювання.
Дієтотерапія
Перше, про що вам варто подбати – це раціон харчування, адже організм отримує всі корисні речовини разом з їжею. При виборі дієти обов'язково повинен враховуватися характер захворювання та індивідуальні особливості організму хворого. Якщо мова йде про гострому пієлонефриті, з раціону потрібно виключити наступні продукти:
- закуски, консерви, копченості, соління;
- гострі спеції/приправи;
- кави;
- бульйони з наваром;
- бобові;
- тістечка/креми;
- гриби;
- газована вода;
- спиртні напої.
Для вживання в їжу рекомендуються натуральні нешкідливі продукти, нормалізують баланс речовин в організмі і поповнюють внутрішні захисні сили:
- молочні продукти;
- фрукти з високим вмістом калію (курага, урюк, родзинки);
- білий хліб (без солі);
- масло вершкове (в помірних кількостях);
- відварені і терті овочі;
- каші;
- цукор.
Для зниження рівня інтоксикації рекомендується пити:
- трав'яні відвари;
- компоти/морси/киселі/соки;
- чаї (зелені, неміцні чорні);
- мінеральні содові води без газу.
В процесі лікування хронічного пієлонефриту список продуктів, що підлягають виключенню, залишається незмінним. В основу дієтичного харчування входять наступні продукти:
- пісні сорти риби/м'яса/птиці (фарш або відварне м'ясо);
- вегетаріанські та молочні супи (фруктові/овочеві);
- молочні та кисломолочні продукти;
- борошняні продукти;
- яйця курячі;
- макарони (добре розварені);
- крупи;
- пудинги;
- овочі сирі/варені (крім редьки, цвітної капусти, часнику і цибулі);
- фрукти і ягоди всіх видів;
- баштанні культури;
- варення, мед, цукор і деякі інші нешкідливі солодощі.
Нюанси дієта при пієлонефриті (захворювання нирок) повинні бути узгоджені з лікарем, інакше можуть мати місце порушення травлення. Про продукти, рекомендованих до виключення з раціону, доведеться забути до повного одужання нирок, інакше ефективність лікувальних заходів значно знизиться. Чим швидше пацієнт забезпечить баланс речовин в організмі, тим менше шансів залишиться у пієлонефриту.
Медикаментозна терапія
Лікування гострої форми пієлонефриту лікарськими препаратами направлено на швидке усунення вогнищ запалення в нирках і запобігання зміцнення захворювання. Середня тривалість курсу становить 12-16 днів. Загальний комплекс лікувальних заходів базується на таких принципах:
- усунення факторів, що збуджують інфекцію в нирках;
- антибіотикотерапія після забору проб для посіву;
- зміцнення імунної системи для запобігання рецидивів у перспективі;
- патогеническое/симптоматичне лікування.
Для полегшення стану пацієнта з діагнозом «гострий пієлонефрит» призначаються спазмолітики («Дротаверин», «Но-Шпа», «Спазмалгон»). У ході безпосереднього лікування запалення нирок фахівці проводять ряд лабораторних аналізів і призначають комплексне лікування препаратами декількох фармакологічних груп:
- Антибіотики: «Цефалексин», «Цефаклор», «Амікацин», «Гентаміцин». Високоефективні, але при цьому малотоксичні антибактеріальні препарати для лікування гострих форм пієлонефриту. В залежності від форми випуску застосовуються преорально і внутрішньовенно.
- Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП): «Німесулід», «Вольтарен», «Моваліс». Гостра форма пієлонефриту часто супроводжується лихоманкою. Для зниження температури тіла і блокування запальних процесів у нирках у ході лікування цього захворювання призначаються таблетки НПВ.
- Пробіотики: «Экофлор», «Трилакт», «Біфідум БАГ». Ці препарати призначаються для відновлення мікрофлори кишечника, що постраждала при лікуванні гострої форми пієлонефриту антибіотиками. Пробіотики містять корисні мікроорганізми, які знижують рівень інтоксикації і виводять шлаки.
- Противосвертывающиеся: «Дипиридамолм», «Гепарин», «Троксевазин». Препарати цієї категорії нормалізують кровообіг у нирках, що суттєво підвищує ефективність лікування.
Лікування хронічної форми пієлонефриту вимагає тривалого методичного підходу. Після проведення обстеження лікарі призначають тривале лікування препаратами наступних фармакологічних груп:
- Пеніциліни: «Карбеніцилін», «Азоциллин», «Амоксицилін». Їх призначають для лікування хронічної форми пієлонефриту (хвороби нирок) при мінімальному рівні нефортоксичности.
- Фторхинолы: «Офлоксацин», «Ципрофлоксацин», «Левофлонсацин». Призначаються у формі уколов. Потужний антибактеріальний ефект цих препаратів помітно підвищує ефективність боротьби з пієлонефритом (хворобою нирок).
- Цефалоспорини 2, 3 покоління: «Цефаклор», «Цефалексин». Малотоксичні препарати для боротьби з запальними процесами. Діючі речовини цих цефалоспоринів руйнують стінки клітин бактерій, що викликають пієлонефрит (хвороба нирок), і вбивають їх, відновлюючи нормальну роботу канальцевої системи.
- Нітрофурани: «Фурагін», «Фуразолідон», «Фурадонін». Ефективні в боротьбі з хронічним пієлонефритом, однак через високого ступеня токсичності, їх призначають в самих крайніх випадках хвороби нирок.
- Оксихинолины: «Нітроксолін», «5-Нок». Препарати цієї категорії добре переносяться організмом, проте їх ефективність в лікуванні хронічної форми пієлонефриту (хвороби нирок) помітно погіршилася через зниження чутливості мікроорганізмів бактерій.
Хірургічне втручання
Оперативне лікування при пієлонефриті призначається в самих крайніх випадках, коли запальні процеси, що вражають внутрішні тканини нирок, не реагують на антибіотики та препарати НПВ. Хірургічне втручання проводиться з метою запобігання нефорсклероза та піонефрозу. Запущені стадії пієлонефриту призводять до однобічного зморщування нирки.
Для запобігання подальшого запалення органів сечовивідної системи призначається нефректомія – операція з видалення нирки (під загальним наркозом пацієнту розкривають заочеревинний простір і відсікають уражений орган). У рідкісних випадках, коли спостерігається руйнування однієї з половин подвоєної нирки, хірурги вдаються до резекції. Ця операція передбачає видалення частини тканин нирки, уражених гнійними запальними процесами.
Народні засоби для лікування в домашніх умовах
Традиційні методи боротьби з пієлонефритом (хворобою нирок) передбачають застосування медикаментозних препаратів в лікарняному стаціонарі, але, невже немає способу обійтися без лікарів. Знавці домашніх рецептів стверджують: на ранніх стадіях ефективне лікування пієлонефриту в домашніх умовах цілком можливо. Запишіть для себе кілька бабусиних рецептів, щоб бути напоготові, якщо виникне загроза запалення нирки:
- Прополіс з вершковим маслом. Розтопіть 60-70 грам вершкового масла, додайте 15 грам прополісу і перемішайте. Вживайте кашку по 5-7 грам з інтервалом 7-8 годин.
- Вівсяної кисіль. Відмінний засіб для лікування гострої і хронічної форми пієлонефриту (хвороби нирок). Зваріть 170 грам вівса в літрі молока. Кип'ятити треба довго, до тих пір, поки не випарується половина рідини. Остудіть отриманий кисіль і пийте його з інтервалом в 5-6 годин. Через 2-3 тижні захворювання нирок відступить.
- Сольова пов'язка. Висипте на щільне великий рушник 230 грам солі і просочіть його водою. Перед сном пов'яжіть навколо попереку і лягайте спати. Виконуючи цю процедуру щоночі, ви зможете зняти загострення пієлонефриту (хвороби нирок) менше, ніж за два тижні.
Фітотерапія
Підвищити ефективність медикаментозного лікування запалення нирок допоможуть натуральні трав'яні відвари. Природні компоненти сприяють нормалізації балансу речовин і очищають організм від токсинів. Офіційна медицина визнає більшість існуючих методик лікування травами. Народні відвари забезпечують цілий комплекс корисних ефектів:
- уросептический;
- сечогінний;
- дезінтоксикаційний;
- загальнозміцнюючий.
Нижче описані деякі фітотерапевтичні рецепти, багаторазово демонстрували свою ефективність в лікуванні гострого інфекційного пієлонефриту (хвороби нирок):
- Таволга, деревій і будра. У великій металевій ємності змішайте ці трави в рівному співвідношенні, додайте невелику кількість парила, безсмертника, селери і алтея. Залийте літром окропу і дайте настоятися 1,5-2 години. Для ефективного лікування гострої форми пієлонефриту (хвороби нирок) пийте відвар з інтервалом у 12 годин, по 30-40 мл
- Кипрей, ромашка, береза. Неймовірно дієвий засіб для лікування хронічної форми пієлонефриту (хвороби нирок). Змішайте компоненти у рівній кількості і залийте трьома склянками окропу. Схема застосування надзвичайно проста: випивайте по 50-60 мл відвару через кожні 8 годин, і через 2-3 тижні захворювання нирок відступи назавжди.
Особливості лікування захворювання
Головне завдання лікаря, що призначає препарати для лікування гострого/хронічного пієлонефриту – правильно оцінити ситуацію і врахувати всі нюанси. Більшості людей, які потрапляють у лікарні з запаленням нирки, лікування призначають по стандартній схемі, однак існують окремі категорії людей, для яких лікувальні заходи вибираються з урахуванням додаткових факторів.
У дітей
Організм дитини за визначенням не може нормально засвоювати сильнодіючі препарати, тому лікарі особливо уважно вибирають, якими антибіотиками лікувати малюка, щоб не пошкодити органи шлунково-кишкового тракту. У віці до 12 років не рекомендується захоплюватися народними засобами, краще відразу звертатися до фахівців. Домашні відвари і настоянки не протипоказані, однак якщо вони не допомагають вилікувати пієлонефрит (хвороба нирок) протягом 2-3 днів, з зверненням за медичною допомогою відкладати не можна.
У вагітних жінок
Сильнодіючі антибактеріальні препарати для лікування гострої форми пієлонефриту під час вагітності застосовуються лише після повного огляду і тільки по призначенню лікаря. Будь-яка самодіяльність у таких ситуаціях повинна бути виключена. Виснажений організм вагітної жінки може реагувати на ліки неадекватно, тому їй завжди потрібно перебувати під наглядом фахівців.
Чи можна вилікувати хронічний пієлонефрит повністю
Лікування хронічного пієлонефриту спрямовано на блокування запальних процесів і нормалізацію роботи нирки. При успішному результаті всі симптоми зникають, стан здоров'я людини нормалізується, але саме захворювання залишається. Під впливом негативних зовнішніх/внутрішніх факторів, будь то зниження імунітету, переохолодження, стрес, або щось інше, хвороба знову проявить себе, і тоді потрібно буде повторне лікування.
Відео про симптоми і лікування гострого пієлонефриту
Наведений нижче ролик містить рекомендації фахівців щодо того, як потрібно себе вести при появі підозри на запалення нирки. Переглянувши цю відеозапис, ви отримаєте масу цінних відомостей про виявленні і лікуванні гострої форми пієлонефриту. Візьміть отриману інформацію на озброєння, щоб небезпечний інфекційний недуга не довів вас до лікарняного ліжка!
Пієлонефрит. Запальне захворювання нирок
Відгуки про результати лікування
Ігор, 34 рокиДізнався, що таке пієлонефрит, вже після того, як лікарі поставили діагноз. Сказали, запалення нирки почалося через переохолодження. Тиждень лікувався антибіотиками, які призначили в лікарні. Стан не поліпшувався. Теща порадила відвар ромашки і берези. Дружина приготувала все, як сказали, я почав пити. Через три дні пішов на обстеження і дізнався, що стан справ помітно покращився.
Валентина, 49 роківЛікарі діагностували онукові гостру форму пієлонефриту. Призначили купу своїх препаратів, але я вирішила з ними не поспішати. Почала робити пов'язки з сіллю і поїти маленького Максика киселем з вівса. Посадила його на здорову дієту, щоб організм краще боровся. Через 4 дня дільничний лікар сказав, що пієлонефрит майже відступив. І ніяких аптечних препаратів не потрібно!
Ольга, 34 рокиминулого місяця з великим трудом вилікувала цистит. Два тижні тому на обстеженні, сказали, мовляв, у вас гострий пієлонефрит (хвороба нирок). Я засмутилася, але вирішила цього разу бути розумнішими. Взяла на роботі три вихідних, приготувала кашку з прополісу, зробила відвар з деревію. Активно лікувалася і до кінця тижня була абсолютно здорова!