Таблетки з залізом для підняття гемоглобіну в крові
Знижений гемоглобін крові є головною ознакою залізодефіцитної анемії, стає причиною частих запаморочень і непритомності. Щоб уникнути ускладнень зі здоров'ям, лікарі рекомендують приймати спеціальні таблетки. Перш ніж почати медикаментозну терапію, потрібно виконати ряд лабораторних досліджень крові.
Що таке гемоглобін
Складний протеїн, що міститься в еритроцитах крові і відповідає за транспортування кисню в організмі людини, називається гемоглобіном. У структурі червоних кров'яних тілець він утворений об'єднанням заліза і простих білків. При дефіциті гемоглобіну розвивається анемія, якщо вона пов'язана з недостатнім надходженням мікроелемента, говорять про її залізодефіцитної природі. Симптоми захворювання:
- підвищена втома, сонливість;
- апатія, симптоми депресії;
- систематичні ознаки мігрені;
- часті непритомність;
- ламкість нігтів, випадання волосся;
- запаморочення нез'ясованого генезу;
- потемніння в очах;
- знижений кров'яний тиск;
- задишка, тахікардія;
- часті вірусні захворювання.
Перш ніж приймати медичні препарати заліза при низькому гемоглобіні у дорослих і дітей, потрібно з'ясувати етіологію патологічного процесу. Основні причини залізодефіцитної анемії бувають фізіологічними і патологічними. У першому випадку мова йде про таких:
- особливості харчування (дефіцит білків, заліза і вітамінів в споживаних продуктах харчування, надлишок фосфатів у раціоні);
- вагітність;
- особливості менструального циклу (тривалі і рясні кровотечі).
Зниженим гемоглобіну передує і ряд захворювань організму, без ефективного лікування яких показники складу крові не приходять в норму. Патологічні фактори, що передують розвитку анемії:
- проблеми шлунково-кишкового тракту;
- злоякісні пухлини;
- системні захворювання крові;
- аутоімунні та інфекційні захворювання;
- кровотечі різної етіології;
- наявність глистових інвазій;
- наслідки травми або реабілітаційний період після операції;
- ниркова недостатність.
Правила вибору препаратів
Таблетки для підвищення гемоглобіну рекомендує тільки лікуючий лікар, самолікування препаратами заліза категорично протипоказано. Вибір медикаментів залежить від форми анемії, визначити яку можна виключно лабораторними методами. В іншому випадку нормалізувати показник гемоглобіну крові таблетками складно. Вибір медикаментів для підняття концентрації заліза залежить від виду анемії:
- Залізодефіцитна анемія. Для підняття гемоглобіну рекомендовані препарати двовалентного заліза. Оптимальна добова доза становить 100-300 мг. Приймати таблетки обов'язково на порожній шлунок. Препарати тривалентного заліза добре переносяться організмом, мають менше побічних ефектів, але коштують на порядок дорожче, менш поширені у вільному продажу.Правильно підібрані таблетки для підняття заліза крові відрізняються гарною засвоюваністю у організмі пацієнта.
- Фолієводефіцитна анемія. При зазначеному захворюванні лікарські препарати з залізом для підняття гемоглобіну зовсім не призначають, оскільки вони відрізняються низькою ефективністю. Позитивна динаміка зовсім відсутня. Для підняття гемоглобіну лікарі рекомендують ін'єкції з вітаміном В12 або препарати з фолієвою кислотою.
- Гемолитическое недокрів'я ( пов'язане з руйнуванням червоних кров'яних тілець) спішно лікують медичними препаратами з десфералом, імуноглобулінами або глюкокортикостероїдами у хімічному складі.
При виборі таблеток з залізом для підняття гемоглобіну рекомендована доза становить 100-200 мг/добу. При перевищенні верхньої межі збільшується ризик розвитку побічних ефектів. Показник приходить у норму через 15 – 30 днів з моменту приймання таблеток. Якщо позитивна динаміка відсутня, необхідно змінити ліки, яке не підійшло пацієнту в конкретному клінічному випадку. При піднятті гемоглобіну таблетки з залізом в хімічному складі потрібно приймати ще 2 місяці, щоб закріпити отриманий терапевтичний ефект.
Ефективні таблетки для підвищення гемоглобіну
При зверненні пацієнта до гематолога схему консервативного лікування для підняття гемоглобіну призначають після попередньо пройденої діагностики. При виборі медикаментів з залізом лікар враховує вік пацієнта, особливості патологічного процесу, наявність в організмі хронічних захворювань. Таблетки при низькому гемоглобіні швидко всмоктуються з травного тракту, проникають і рівномірно розподіляються в крові, досягають високої концентрації через 2 години.
Сорбифер Дурулес
Цей комбінований препарат призначають через доступною вартості, високої ефективності в організмі пацієнта. Серед переваг такого фармацевтичного призначення потрібно виділити прийом Сорбифера Дурулес при вагітності і лактації:
- Склад. Таблетки Сорбифер Дурулес містять достатню кількість іонів заліза і аскорбінову кислоту, яка сприяє швидкій та рівномірного всмоктування препарату у кров, засвоюваність в організмі.
- Спосіб застосування та дози. Вживати ліки належить натщесерце, попередньо не розжовувати, обов'язково запивати великою кількістю води (не менше 100 мл). Оптимальне дозування – по 1 шт. 1-2 рази на добу. За необхідності рекомендовані дози збільшують вдвічі.
- Побічні ефекти. Ці таблетки з залізом для підняття гемоглобіну добре переносяться організмом. Побічні явища виникають рідко, представлені ознаками диспепсії та алергічними реакціями.
- Протипоказання. Не рекомендовано лікування таблетками для підняття гемоглобіну при хронічних захворюваннях травної системи, надлишку заліза в крові, пацієнтам віком до 12 років.
- Вартість зазначеного медикаменту варіюється від 350 до 850 рублів.
Тардиферон ретард
Це комбінований препарат у формі круглих таблеток білого кольору пролонгованої дії, рекомендований при залізодефіцитній анемії. Перед початком курсу потрібно проконсультуватися з лікарем:
- Склад. У Тардифероне ретард крім сульфату заліза концентрацією 80 мг міститься аскорбінова кислота, магнію стеарат, безводна мукопротеоза, тальк, рицинова олія, картопляний крохмаль. У структурі щільної оболонки таблеток присутній глюкоза, про що важливо пам'ятати пацієнтам з цукровим діабетом (можна спровокувати підвищення цукру крові).
- Спосіб застосування та дози. Для профілактики призначають по 1 табл. 1 раз на день, для лікування – по 1 табл. тричі за добу. Дозування коригують індивідуально. Ліки не можна розжовувати, потрібно запивати великою кількістю води. Курс лікування триває від 1 до 12 тижнів, оскільки залізо крові накопичується поступово.
- Побічні ефекти. Пацієнт скаржиться на ознаки диспепсії, запор, присмак «мідної монети» у роті, алергічні реакції.
- Протипоказання. Таблетки заборонені до застосування при шлунково-кишкових кровотечах, стенозі стравоходу і інших патологіях травного тракту, у разі інтоксикації організму свинцем, дітям до 6 років.
- Вартість медикаменту варіюється від 300 до 500 рублів.
Ферро-Фольгамма
Це комбінований препарат у формі довгастих капсул коричневого кольору, який бере участь у формуванні і дозрівання еритроцитів. Присутність вітамінного комплексу в складі крім лікування анемії сприяє зміцненню імунітету:
- Склад. Ферро-Фольгамма містить двовалентне залізо, вітамін В12, фолієву і аскорбінову кислоту. Діючі речовини ліки продуктивно всмоктуються з травного тракту, швидко проникають в кровотік.
- Спосіб застосування та дози. Згідно інструкції, при анемії пацієнту призначають по 1-2 капсули за день. Рекомендовані дози потрібно вживати на повний шлунок (після прийому їжі), рясно запивати водою. Курс лікування триває до 3-4 тижнів.
- Побічні ефекти. Прийом Ферро-Фольгаммы для підняття гемоглобіну добре переноситься організмом. Серед побічних явищ лікарі виділяють рідкісні випадки нападів нудоти, не виключено виникнення алергічних реакцій. Ферро-Фольгамму дозволено приймати вагітним.
- Протипоказання. Ліки заборонено використовувати при нирковій недостатності, надлишку заліза крові.
- Ціна становить 800-1 000 рублів.
Мальтофер
Таблетки коричневого кольору призначають для лікування або з метою профілактики залізодефіцитної анемії. Інші форми випуску ліки, уколи, краплі, сироп. Медичний препарат Мальтофер рекомендований для підняття гемоглобіну при вагітності, лактації, в підлітковому віці, у випадку неправильного харчування і рясних крововтрат:
- Склад. Лікарський препарат з трехвалентным залізом в хімічному складі. Додаткові компоненти – натрію пропілпарагідроксибензоат, вода, кремовий ароматизатор, метилпарагідроксибензоат натрію, гідроксид натрію, сахароза.
- Спосіб застосування та дози. По інструкції, пацієнтові призначають по 1 таблетці тричі за добу. Ліки належить приймати на порожній шлунок, можна розжувати, після запивати водою або іншою рідиною. Курс лікування триває від 3 місяців і довше, залежить від стадії патологічного процесу.
- Побічні ефекти. Пацієнт може поскаржитися на гострі болі живота, ознаки диспепсії, нудоту, збільшення печінки, присмак міді у роті.
- Протипоказання. При гемохроматозі та мегалобластної анемії таке фармацевтичне призначення протипоказане. Лікування Мальтофером пацієнтів до 12 років теж заборонено.
- Вартість ліків в аптеках варіюється від 800 до 1 400 рублів, залежить від форми випуску, комплектації і вибору аптеки.
Ировит
Це швидкодіюче ліки для підняття гемоглобіну у формі капсул. Ировит рекомендований при мегалобластної та залізодефіцитної анемії під час вагітності і лактації, після перенесеної операції. Вибираючи препарати заліза при низькому гемоглобіні у вагітних, лікарі віддають перевагу вказаною медикаменту зважаючи гарній переносимості, мінімального списку протипоказань, побічних ефектів:
- Склад. Ировит є комбінацією заліза (фумарат), фолієвої та аскорбінової кислот. Додаткові компоненти: цианокобалимин, лізин, моногідрохлорид.
- Спосіб застосування та дози. По інструкції, пацієнтові призначають по 1 капсулі за добу за 30 хвилин до прийому їжі. Рекомендовану дозу потрібно рясно запивати водою, попередньо не розжовувати. Курс лікування триває до 6 місяців, не більше.
- Побічні ефекти. Пацієнти можуть скаржитися ознаки диспепсії, нудоту, запор, діарею, болі в животі, алергічні реакції.
- Протипоказання. Не рекомендовано таке фармацевтичне призначення при підвищеній чутливості організму до діючих речовин Ировита.
- Середня ціна зазначеного препарату становить 200-500 рублів.
Феррум Лек
Це ефективні таблетки з залізом для підняття гемоглобіну, рекомендовані пацієнтам від 13 років і старше. Феррум Лек призначають для лікування і профілактики анемії. Основна мета такого фармацевтичного призначення – підняття гемоглобіну і підтримання на допустимому рівні. Цей препарат з залізом дозволено при вагітності, лактації:
- Склад. В хімічному складі препарат містить тривалентне залізо, аспартам, шоколадний ароматизатор, тальк, макрогол 6 000.
- Спосіб застосування та дози. Згідно інструкції по застосуванню, жувальні таблетки потрібно розсмоктувати або розжовувати порожнини рота через 1 годину після прийому їжі. Рекомендована терапевтична доза Феррум Лек – по 1 шт. тричі за день, профілактична – по 1 шт. один раз за добу.
- Побічні ефекти. Лікарі не виключають ризик виникнення проблем з боку травної системи. Пацієнт скаржиться на біль і важкість у животі, запор, печію, здуття і метеоризм. Не виключена поява алергічної реакції - шкірного висипу, кропив'янки.
- Протипоказання. Феррум Лек заборонено використовувати при отруєнні свинцем, проблеми всмоктування заліза травним трактом, гемохроматозі, індивідуальної непереносимості компонентів, дітям до 16 років. Важливо уникати випадків передозування.
- Ціна ліки становить 150-250 рублів.
Відео
Що робити при низькому гемоглобіні. Залізодефіцитна анемія.