Препарати для підвищення гемоглобіну - огляд кращих медикаментів з інструкцією, складом, показаннями і ціною

Залізовмісний білок гемоглобін зв'язує кисень і забезпечує його доставку до тканин. У нормі рівень речовини в крові дорівнює 120-150 г/л у жінок і 130-160 г/л у чоловіків. При зменшенні показників на 10-20 одиниць від нижньої межі можна говорити про анемію. Щоб її вирішити, потрібно приймати препарати для підвищення гемоглобіну.

Показання до застосування препаратів для підвищення гемоглобіну

Таблетки для підняття гемоглобіну потрібні, коли в організмі виникає нестача заліза. Воно може не вступати в потрібній кількості або просто не засвоюватися. Для купірування ознак анемії використовують препарати двовалентного феруму або гідроксиду тривалентного, додатково збагаченого вітамінами C, В12, фолієвої кислотою. Причинами зниження гемоглобіну можна назвати деякі захворювання, ураження клітин крові в результаті прийому ліків або спадкових дефектів.

Таблетки для збільшення кількості цього білка не рекомендовані при глистових інвазіях, захворюваннях печінки, зростання злоякісних пухлин. Показаннями є:

  • хронічна анемія железодефицитного походження;
  • порушення функції травлення;
  • анемія на тлі неправильного харчування;
  • хронічні захворювання нирок;
  • зовнішня інтоксикація, інфекційні захворювання;
  • відновний період після крововтрати (хірургічні операції, пологи у вагітних жінок, менструальні втрати, що супроводжуються слабкістю, головним болем, прискореним серцебиттям).

Ліки для підвищення гемоглобіну

Підбирати препарат для збільшення гемоглобіну в крові може тільки лікар. Самостійне призначення ліків уповільнює засвоюваність залізовмісних іонів, викликає негативні реакції, розвиток патологій органів травного тракту. Лікарі призначають такі засоби з вітаміном C, який позитивно впливає на засвоєння ліки. Популярною формою є таблетки, які приймаються перорально і швидко діють.

Ировит

Капсули на основі фумарату заліза, аскорбінової і фолієвої кислоти, ціанокобаламіну та лізину моногидрохлорида під назвою Ировит (вартість 50 капсул – 500 рублів) стимулюють гемопоез (кровотворення), лікують анемію, спричинену рясними меноррагиями або іншими причинами. На 1 капсулу припадає 100 мг заліза. Дорослі приймають по 1 капсулі щодня за півгодини до їжі.

Дитяча доза призначається індивідуально. Курс триває не більше півроку. Побічними діями препарату є запор, дискомфорт у животі, діарея. Протипоказання: непереносимість компонентів складу, гемохроматоз (спадкове порушення засвоєння заліза). Заборонено поєднувати Ировит з антацидами, Хлорамфеніколом, тетрациклінами – краще почекати 3 години між їх прийомом.

Мальтофер

Жувальні таблетки для підвищення гемоглобіну Мальтофер (вартість від 318 рублів за 30 штук) є комбінованим препаратом, що містить тривалентне залізо форматом гідроксиду полимальтозата. Випускаються ще краплі, сироп, ампули. Цей стабільний кровотворний комплекс схожий за структурою з ферритином (білковим комплексом, є депо заліза в організмі), тому він швидко засвоюється і включається всередину гемоглобіну.

Протипоказаннями для прийому служать гемосидероз (надмірна концентрація гемосидерину в тканинах організму), гемохроматоз, анемія свинцевого або сидероахрестического типу, підвищена чутливість до компонентів складу. Таблетки приймаються всередину по 1-2 штуки протягом 3-5 місяців. Якщо препарат використовується для лікування латентного дефіциту заліза, курс триває 1-2 місяці. Побічні дії: біль, діарея, блювання, нудота, запор.

Тардиферон Ретард

Тардиферон Таблетки Ретард (ціна 30 шт. становить 259 рублів) мають пролонговану дію за рахунок вмісту двовалентного полутораводного заліза (80 мг на 1 шт.) і касторової олії. Препарат має гемопоэтическим дією, поповнює дефіцит заліза. Таблетки використовуються перед їжею або під час їжі по 1-2 шт. щодня.

При важкій анемії курс лікування триває 3-6 місяців. Вагітним з метою профілактики призначається по таблетці щодня або через день, починаючи з 4 місяці виношування дитини. Протипоказання: гемолітична анемія, таласемія (анемія з порушенням синтезу гемоглобіну), вік до 6 років, цукровий діабет першого типу. Побічні ефекти: біль у животі, розлади травного тракту, алергія.

Ферлатум

Розчин Ферлатум (флакон об'ємом 15 мл варто 915 рублів) містить протеїни сукцинилат заліза (40 мг тривалентного елемента на 1 мл). Медикамент має гемопоэтическим, противоанемическим властивостями, стимулює синтез гема. Протипоказанням до застосування розчину є гіперчутливість до компонентів складу. Побічні дії: болі в животі і епігастрії, діарея, нудота, запор.

Ферлатум приймається перед їжею. Дорослим потрібно щодня вживати по 1-2 флакона в 2 прийоми, дітям – 1,5 мг/кг маси тіла за два прийоми, курсом не довше півроку. При меноррагиях, вагітності, кровотечах тривалість вживання препарату визначається індивідуально. Запивати розчин краще водою, при з'єднанні з іншими рідинами він може утворювати нерозчинні комплекси.

Ферретаб

Препарат з залізом для підвищення гемоглобіну Ферретаб (30 капсул стоять 340 рублів) має пролонговану дію, містить фолієву кислоту та фумарат заліза. Засіб, що поповнює дефіцит заліза, виконує кровотворну функцію. Протипоказаннями до застосування є гіперчутливість до компонентів складу, недостатність вітаміну В12, анемія свинцевого типу.

Ферретаб можна приймати при вагітності, годуванні груддю, при повторних рецидивах анемії. Побічні дії: запор, відчуття переповнення в шлунку, алергія, нудота, блювання. Капсули приймають натщесерце по 1 штуці на добу. При вираженому дефіциті заліза, дозу можна збільшити до 2-3 капсули щодня. Після досягнення нормального рівня гемоглобіну курс триває ще як мінімум місяць.

Сорбифер Дурулес

Таблетки Сорбифер Дурулес (30 штук стоять 380 рублів) містять сульфат заліза і аскорбінову кислоту, сприяють підвищенню гемоглобіну. Препарат поповнює дефіцит елементів, надає противоанемическое дію, може застосовуватися в профілактичних цілях. Протипоказання: обструктивні зміни ШКТ, гемохроматоз, вік до 12 років.

Побічні дії засобу: нудота, запор, діарея, болі в животі. Таблетки приймаються всередину цілком, запиваются як мінімум 100 мл рідини. Їх не можна ділити або розжовувати. Дорослим показаний прийом по 1 таблетці 1-2 рази щодня, потім доза підвищується до 3-4 таблеток на добу в два прийоми курсом 3-4 місяці. Вагітним потрібно пити щодня по таблетці двічі або один раз для профілактики.

Хеферол

Капсули Хеферол (30 шт. коштують 590 рублів) містять фумарат заліза, надають гемопоетичну і эритропоэтическое дію, заповнюють дефіцит елемента. Двовалентне з'єднання служить для підвищення гемоглобіну, стимулює процеси кісткового мозку. Протипоказання для прийому препарату: гемосидероз, дивертикули кишечника або його непрохідність, гемотрансфузія (переливання крові), мегалобластна або гемолітична анемія.

Засіб дозволено при вагітності та лактації. Його побічними діями є нудота, гемосидероз, блювання чорний колір калу, біль в епігастрії, алергія. Не можна запивати таблетки молоком, чаєм, кавою. Їх приймають за півгодини до сніданку, дітям старше 12 років показано пити по 1 капсулі для профілактики, по 2 шт. на добу в 1-2 прийоми – для лікування. Курс триває 6-12 тижнів. Після нормалізації картини крові препарат п'ють ще 3-4 місяці.

Тотему

Розчин для прийому всередину Тотема (20 ампул по 10 мл стоять 540 рублів) містить дигідрат глюконату заліза, глюконат марганцю і міді. Препарат має антианемічні дію, містить залізо для синтезу гема, нормалізації вмісту міоглобіну (кислородсвязывающего м'язового білка), феритину. При цукровому діабеті його використовують з обережністю.

Медикамент протипоказаний у віці до трьох місяців, при таласемії, загостренні виразкової хвороби, інтоксикації свинцем. Дорослим призначається щодня по 100-200 мг заліза (2-4 ампули) в 2-4 прийоми, дітям – 5-7 мг/кг ваги. Для контролю рівня заліза розчин треба приймати кожні два місяці. При вагітності призначається по 50 мг щодня, курсом 3-6 місяців. Побічні дії: чорний кал, діарея, блювання, печія, потемніння емалі зубів.

Тотему - як правильно відкривати ампулу

Уколи для підвищення гемоглобіну

У вигляді ін'єкцій препарати заліза при низькому гемоглобіні у дорослих призначаються, якщо рівень речовини критично знижений і потрібно швидко його скоригувати. Уколи забезпечують миттєву постачання заліза в кров. У їх складі використовуються быстроусваиваемые речовини. Іноді препарати з залізом для підвищення гемоглобіну у вигляді ін'єкцій містять аскорбінову, фолієву кислоту, мінерали.

Феррум-Лек

Сироп, жувальні таблетки розчин для внутрішньом'язового введення Феррум-Лек (5 ампул по 2 мл стоять 1300 рублів) містять комплекс гідроксиду заліза тривалентного з полімерним декстраном, мають антианемічні властивості. Рідина є стабільною і подібна за структурою ферритину. Розчин допомагає знизити слабкість, стомлюваність, тахікардію, запаморочення, біль і сухість шкіри. З обережністю використовують при бронхіальній астмі, серцево-судинної недостатності, у віці до 4 місяців.

Препарат протипоказаний при надлишку заліза в організмі, синдромі Ослера-Рандю-Вебера, гострих інфекціях нирок, неконтрольованому гіперпаратиреозі (збільшення гормонів щитовидної залози), у першому триместрі вагітності, при цирозі печінки, інфекційному гепатиті. Стандартні дози для дорослих – по 1-2 ампули щоденно, для дітей – 0,06 мл/кг на добу. Побічні дії: артеріальна гіпотензія, суглобова біль, збільшення лімфовузлів, запаморочення, диспепсія.

Жектофер

Розчин Жектофер (5 ампул по 2 мл коштують близько 1000 рублів) містить двовалентне залізо з сорбітом, декстрином і лимонною кислотою. За рахунок активного компонента рідина легко всмоктується і потрапляє у системний кровотік, не володіє канцерогенним ефектом. Протипоказаннями є непереносимість компонентів складу, пептична виразка шлунка, гострий лейкоз або пієлонефрит, ранні терміни вагітності.

Препарат не впливає на процеси кровотворення. Його побічними ефектами є генералізована кропив'янка, металевий присмак у роті, нудота, прискорене серцебиття, аритмія, блювання і слабкість. Розчин вводиться внутрішньом'язово через день за схемою 1,5 мг на кг ваги пацієнта. На 1 ампулу (2 мл) Жектофера доводиться стандартна доза для дорослої людини з масою тіла 70 кг

Космофер

Розчин для внутрішньовенного і внутрішньом'язового введення Космофер (10 ампул по 2 мл коштують 1500 рублів) містить комплекс гідроксиду декстрану і тривалентного заліза. Протипоказання: бронхіальна астма, екзема, перший триместр вагітності, вік до 18 років. При лактації, порушення функції нирок препарат призначають з обережністю.

Його вводять внутрішньом'язово або внутрішньовенно у дозі 100-200 мг 2-3 рази щотижня. Внутрішньовенна інфузія проводиться протягом 15 хвилин, препарат розводять у фізрозчині або 5%-ном розчині глюкози. Внутрішньом'язові уколи ставлять в сідниці. Побічні реакції: зниження тиску, диспепсія, збільшення лімфовузлів, тромбофлебіт, анафілаксія (набряк легенів).

Колоти краще або пити препарати заліза при анемії? - Доктор Комаровський

Бади та вітаміни

Обов'язковими в ході лікування анемії є вітаміни для підвищення гемоглобіну в крові, особливо якщо причиною патології стає дефіцит цих речовин. Показаннями для використання БАД є авітаміноз C, В12, фолієвої кислоти, виснаження організму, втрата крові. Біологічно активні добавки і вітаміни призначаються у вигляді уколів або таблеток.

Фенюльс

Капсули Фенюльс (10 шт. коштують 140 рублів) містять безводний сульфат заліза, мононітрат тіаміну, рибофлавін, піридоксину гідрохлорид, аскорбінову кислоту, кальцію пантотенат, нікотинамід. Вони служать для заповнення дефіциту вітамінів. Протипоказання: алергія на компоненти складу, гемосидероз, гемохроматоз. Дітям вітаміни заборонені.

Капсули приймають всередину при прихованому дефіциті заліза по одній штуці щодня, протягом місяця. Для профілактики латентного нестачі мікроелемента використовується по 1 капсулі за 1-2 дні до початку місячних, під час них і 1-2 дні після. Застосовувати Фенюльс можна з 14 тижня вагітності раз в два тижні з перервою на 7 днів. Побічні дії: блювання, діарея, запор, запаморочення.

NUTRILITE Залізо плюс

Таблетки Залізо плюс NUTRILITE (120 шт. коштують 800 рублів) показані при дисбалансі заліза, фолієвої кислоти, що містять мікроелемент у формі глюконату і фумарату. Вони підходять діабетикам, вегетаріанцям, не містять лактози, клейковини, збагачені карбонатом кальцію з устричних раковин, концентратом шпинату. Препарат призначається по одній таблетці в день під час їди курсом 3-4 тижні. Протипоказання: вагітність, грудне вигодовування.

Нутримакс Vision

Таблетки Нутримакс (100 шт. коштують 320 рублів) – полівітамінний засіб. Протипоказання: гіпервітаміноз, гіперчутливість до компонентів складу. Інгредієнтами препарату є вітаміни A, E, D, K, B1, B2, B5, B6, В12, фолієва кислота, PP, C, екстракт женьшеню, рослинний деанол. Таблетки збагачені магнієм, залізом, цинком і міддю. У них є бор, ванадій, йод і марганець; включені молібден, нікель, олово, селен, фтор і хлор. Побічні ефекти від застосування: алергія, свербіж, кропив'янка, діарея. Дозування – 1 шт. в день.

Vitabiotics Feroglobin B 12

Сироп і капсули Фероглобин-В12 (200 мл стоять 460 рублів) багаті на вітаміни B1, B2, B6, В12, С, ніацином, пантотенової і фолієвої кислоти, глицерофосфатом кальцію. До складу входять амонію цитрат заліза, цинк, марганець, мідь у формі сульфату, йодид калію, мед, лізину гідрохлорид, екстракт солоду. Препарат протипоказаний при гіперчутливості до компонентів, онкології.

Дорослі п'ють медикамент по 1 капсулі раз на день під час вживання їжі курсом 3-4 тижні. Сироп приймається по чайній ложці після їди двічі на добу, при вагітності – тричі на добу. Дітям до 3 років дають половину чайної ложки засобу щодня, до 6 років – таке ж кількість, але вже двічі на добу, до 12 років – по цілій чайній ложці 1-2 рази на день. Побічна дія проявляється у вигляді алергії.

Залізо плюс фолієва кислота від Нутрилайт

Як правильно приймати залізовмісні препарати

Щоб призначені лікарем препарати для підвищення гемоглобіну в крові ефективно працювали, потрібно дотримуватися правила їх прийому. Рекомендації для пацієнтів:

  1. Препарати заліза не рекомендується вживати одночасно з тетрацикліном, Левоміцетином, кальцієвмісними засобами.
  2. Приймати таблетки слід після їди, щоб мікроелементи повністю засвоїлися. Відразу після вживання ліків заборонена їжа. Не можна запивати кошти кавою, чаєм, заборонено розжовувати таблетки.
  3. Препарати приймаються з перервою від шести годин.
  4. Лікування починається з прийому малих доз, після деякого часу дозування може збільшуватися до оптимальної.
  5. Курс лікування залізодефіцитної анемії триває довго – до півроку. Після нормалізації стану рекомендується повторювати терапію ще 2-3 місяці для профілактики рецидиву.
  6. Вітамін C і фолієва кислота допоможуть засвоїтися іонів заліза краще.

Їжа і ліки. Небезпечні поєднання. Препарати заліза

Відео

Що робити при низькому гемоглобіні. Залізодефіцитна анемія.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!