Препарати для лікування бронхіту у дорослих: ефективні та недорогі ліки
- 1. Симптоми бронхіту у дорослих
- 2. Лікування бронхіту у дорослих
- 3. Антибіотики
- 3.1. Оспамокс
- 3.2. Азитроміцин
- 3.3. Амоксицилін
- 3.4. Азитрокс
- 4. Бронхорозширювальні препарати
- 4.1. Фенотерол-Натів
- 4.2. Теотард
- 4.3. Теопек
- 5. Відхаркувальні препарати
- 5.1. Бромгексин
- 5.2. АЦЦ
- 5.3. Амбросан
- 6. Противірусні препарати для лікування бронхіту у дорослих
- 6.1. Кипферон
- 6.2. Гриппферон
- 6.3. Гиаферон
- 7. Відео
Тривалий кашель – характерний симптом запального захворювання бронхів. Якщо не сприймати хвороба серйозно, вона може перерости в серйозні ускладнення. Лікування бронхіту у дорослих здійснюється за допомогою лікарських засобів з різноспрямованим принципом дії. Частіше використовують протизапальні, відхаркувальні та антибактеріальні препарати.
Симптоми бронхіту у дорослих
Одне з найчастіших захворювань дихальної системи, яке багатьма недооцінюється – бронхіт. Воно починається зі спазму елементів бронхіального дерева, що виник на тлі нещодавно перенесених респіраторно-вірусних хвороб, недолікованих інфекцій горла, запущеного нежитю. Особливу небезпеку така патологія представляє для людей з бронхіальною астмою, ослабленим імунітетом, курців або алергіків.
На перших стадіях розвитку симптоматика бронхіту дуже схожа з респіраторно-вірусними захворюваннями. Пацієнт скаржиться на слабкість, втома, зниження працездатності, кашель. Якщо хвороба прогресує, з'являються інші ознаки:
- осиплість голосу;
- першіння в горлі;
- біль в області грудей;
- ломота в тілі;
- підвищення температури тіла;
- нежить;
- відходження мокротиння (починається приблизно через 3 дні після появи сухого кашлю);
- головний біль.
При відмові від лікування або неправильно проведеної терапії, при тривалому подразненні бронхів (наприклад, сигаретним димом, алергенами, пилом) захворювання часто переходить в хронічну форму. При цьому відкашлятися людині вдається насилу навіть після прийому відхаркувальних препаратів. Для хронічної стадії бронхіту також характерні й інші симптоми:
- блідість шкірних покривів;
- тахікардія (хворобливе, прискорене серцебиття);
- біль у грудях при кашлі або поворотах тулуба;
- озноб;
- задишка з'являється навіть при незначних фізичних навантаженнях);
- свистячі хрипи при видосі;
- важке, важке дихання;
- рясне потовиділення.
Лікування бронхіту у дорослих
Медикаментозну терапію починають після проведення повного медичного обстеження, строго за рекомендаціями лікаря. Препарати для лікування бронхіту у дорослих підбирають залежно від тяжкості перебігу захворювання, супутніх симптомів і результатів аналізів:
- При сухому кашлі без мокроти призначають відхаркуючі препарати у вигляді солодких сиропів або таблеток. Вони розріджують слиз, що скупчився в бронхах, сприяють її швидкому виведенню.
- Якщо спостерігається утруднене дихання, хрипи в бронхах, використовують бронхорозширювальні засоби. Вони розслабляють м'язи, знімають спазм.
- Для підняття імунітету використовують імуномодулятори. Особливо ефективні препарати даної групи будуть на початкових етапах терапії.
- Якщо за результатами аналізу було встановлено, що бронхіт має бактеріальне походження, в схему лікування включають антибіотики.
Крім використання медикаментів, обов'язково потрібно прийняти і інші заходи. Вони полегшать стан і допоможуть прискорити терапію:
- Дотримуйтесь постільний режим. Відмовтеся від будь-яких фізичних навантажень, відводите на сон не менше 8-10 годин.
- Пийте якомога більше теплої рідини, трав'яні відвари, теплий чай з малиною і лимоном, молоко, звичайну воду. Ці заходи допоможуть посилити відходження мокротиння, полегшити кашель, заповнити баланс рідини в організмі.
- Відмовтеся від важкої, трудноперевариваемой їжі. Важливо включити в раціон більше білка та продуктів з високим вмістом вітамінів – свіжі овочі та фрукти, куряче м'ясо, молочну продукцію. Всі страви потрібно вживати в їжу теплими. При проблемах з ковтанням варто віддати перевагу перетертої або пюрированной їжі.
- Запишіться на масаж або пройдіть курс фізіотерапевтичних процедур.
Антибіотики
Оскільки основними збудниками бронхіту є віруси, антибактеріальну терапію проводити стає недоцільно. Антибіотики при бронхіті у дорослих призначають, тільки якщо висока температура тримається більше 5 днів, при цьому зберігається сильна слабкість, а мокрота стає зеленого або жовтого кольору. Вибір препарату робить лікар, грунтуючись на результатах бактеріологічного посіву мокротиння. Аналіз покаже, які бактерії стали причиною бронхіту.
Асортимент антибіотиків в аптеках дуже широкий, використання не тих медикаментів може не тільки не поліпшити динаміку лікування, але і привести до ускладнень. Найчастіше використовують наступні протизапальні препарати при бронхіті у дорослих:
- Амінопеніциліни – згубно діють на стінки бактерій, не надаючи системного впливу на організм в цілому. До них відносяться: Амоксицилін, Арлет, Амоксиклав.
- Макроліди – перешкоджають розмноженню бактерій за рахунок порушення синтезу внутрішньоклітинного білка. Популярні макроліди – Сумамед, Коаліціада, Макропен.
- Цефалоспорини – ефективні при виявленні патогенних мікроорганізмів, стійких до пеніциліну. До часто використовуваних цефалоспоринів відносяться наступні препарати: Супракс, Цефтріаксон.
- Фторхінолони – порушують синтез ДНК і РНК бактерій, що призводить до їх загибелі. Лікування хронічного бронхіту у дорослих краще антибактеріальними препаратами даної групи – Моксифлоксацином, Офлоксацином.
Оспамокс
Пеніциліновий антибіотик широкого спектру дії.Випускається Оспамокс у двох лікарських формах – гранули для приготування суспензії і таблетки. Головне діюча речовина – амоксицилін – надає пряме антибактеріальну дію на стінки патогенних мікроорганізмів. Вартість ліки варіюється в залежності від форми випуску та обсягу:
- таблетки 500 мг, 12 шт. можна придбати за 200-300 р.;
- таблетки 1000 мг, 12 шт. коштують близько 470 р.;
- гранули для приготування суспензії 250 мг/5мл – 69-75 р.
Ліки від кашлю дорослим призначають у дозі 1,5-2 г порошку або 1 таблетка 2-3 рази на добу. Тривалість лікування, як правило, не перевищує двох тижнів. Приймати антибіотик краще до або після їжі, оскільки їжа може уповільнити всмоктування активного компонента. Оспамокс категорично протипоказаний при наявності таких діагнозів або станів:
- мононуклеоз інфекційного типу – вірусна хвороба, що характеризується ураженням селезінки, лімфатичних вузлів, печінки;
- лімфолейкоз – злоякісне ураження лімфатичної тканини;
- тяжкі інфекційні захворювання ШКТ (шлунково-кишкового тракту), що супроводжуються сильною нудотою або діареєю;
- респіраторні вірусні інфекції;
- діатез алергічного характеру – неадекватна реакція організму на певні продукти харчування (алергія);
- бронхіальна астма;
- сінна лихоманка (поліноз) – сезонне загострення алергії, викликане пилком деяких рослин;
- індивідуальна непереносимість пенициллиновых антибіотиків.
Антибіотик добре переноситься більшістю пацієнтів. У рідкісних випадках можуть з'явитися небажані ефекти з боку таких систем організму:
- травна – нудота, діарея, стоматит (запалення слизової рота);
- алергічні реакції – кропив'янка, біль у суглобах, набряк Квінке;
- кровотворення – тромбоцитопенія (нестача тромбоцитів), агранулоцитоз (зниження числа лейкоцитів);
- центральна нервова система – головний біль, підвищена стомлюваність;
- сечовидільна система – нефрит (запалення нирок).
Азитроміцин
Цей антибіотик належить до групи макролідів. Випускається в декількох лікарських формах – таблетки, вкриті плівковою оболонкою, і капсули. В якості активного компонента виступає азитроміцин (у формі дигідрату). Вартість препарату варіюється в залежності від лікарської форми випуску:
- вартість 3 таблеток по 500 мг становить 83-142 р.;
- ціна упаковки з 6 капсул по 250 мг – 137-149 р.
При інфекційних захворюваннях верхніх дихальних шляхів дорослим призначають Азитроміцин по 0,5 г/добу. Курсова доза – 1,5 г, тривалість терапії – 3 дні. Препарат для лікування бронхіту у дорослих з обережністю призначають під час вагітності (у разі, коли користь від його використання перевищує загрозу для плода), при аритмії (порушення частоти, ритмічності і послідовності скорочення міокарда), вираженої ниркової недостатності або захворюваннях печінки. Під час прийому Азитроміцину можливі наступні побічні ефекти:
- нудота або блювота;
- анемія (зниження рівня гемоглобіну в крові);
- підвищення артеріального тиску;
- запаморочення;
- діарея;
- метеоризм;
- сонливість;
- шкірний висип.
Амоксицилін
Антибіотик з групи пеніцилінів напівсинтетичного походження, володіє широким спектром дії. Терапевтичний ефект від прийому настає дуже швидко, як і інші антибактеріальні препарати даної групи Амоксицилін пригнічує синтез клітинної стінки бактерій. Активним компонентом ліки є амоксициліну тригідрат. Ціна за упаковку препарату варіюється від форми випуску:
- капсули 16 шт. 250 мг коштують близько 80 р.;
- таблетки 20 шт. 500 мг – 69-128 р.;
- гранули для приготування суспензії – 110-135 р.
Всі форми препарату для лікування бронхіту у дорослих призначають у дозах по 500 мг 3 рази/добу з інтервалом не менше 8 годин. Амоксицилін протипоказаний при гіперчутливості організму до пеніцилінів та інфекційному мононуклеозі. Під час лікування антибіотиком можуть виникнути такі побічні реакції:
- шкірний висип;
- кропив'яна лихоманка;
- анафілактичний шок (у поодиноких випадках);
- набряк Квінке;
- прискорене серцебиття;
- стоматит;
- депресивний стан (розвивається тільки при застосуванні Амоксициліну тривалий час).
Азитрокс
Антибіотик є представником макролидной групи, підгрупа – азаліди. Він пригнічує синтез білка, сповільнює ріст і процес розмноження бактерій. Активна речовина лікарського засобу – азитроміцину дигідрат. Азитрокс випускається у двох лікарських формах – капсули і суспензія, приблизна ціна яких становить:
- 20 мл суспензії – 202-218 р.;
- 2 капсули по 500 мг – 221-238 р.;
- 3 капсули 500 мг – 336-362 р.;
- 6 капсул 250 мг – 346-362 р.
При бронхіті дорослим призначають Азитрокс за годину або два до їжі по 500 мг 1 раз/добу, курсом на три дні. Капсули слід запивати водою. Препарат не рекомендується застосовувати при підвищеній чутливості до активного компоненту, важкої печінкової або ниркової недостатності. Під час лікування можуть виникнути такі небажані реакції організму:
- діарея (пронос);
- сонливість;
- кандидоз (одна з різновидів грибкової інфекції) різної локалізації;
- шкірний висип і свербіж;
- кон'юнктивіт – запалення слизової оболонки очей;
- слабкість;
- периферичні набряки.
Бронхорозширювальні препарати
Для зняття тонусу м'язів бронхіальної порожнини, усунення нападів задухи, зняття нападів задишки, нормалізації процесу дихання, використовуються лікарські засоби, здатні збільшити просвіт бронхів – бронхорозширювальні препарати. При лікуванні інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів в даний час перевага віддається наступним класів фармакологічних агентів:
- Адреностимуляторяили адреноміметики. Це лікарські засоби, активні компоненти яких стимулюють бета-2-адренорецептори, тим самим надаючи бронхорозширюючу дію. Адреноміметики діють дуже швидко, досягаючи максимальної концентрації у плазмі крові через 15-20 хвилин після прийому.
- Холінолітики. Це група препаратів, дія яких спрямована на блокування М-холінорецепторів і запобігання спазму. Холінолітики діють повільно: пік ефективності досягається через 30-50 хвилин після прийому.
Фенотерол-Натів
Адреноміметик селективний з активною діючою речовиною – фенотерола гідробромід. Уыпускается Фенотерол-Натів в єдиній лікарській формі – інгаляційному розчині. Флакон об'ємом 20 мл можна придбати в аптеці без рецепту від лікаря за ціною від 228 до 287 рублів.Перед початком використання концентрат необхідно розвести 0,9% розчином натрію хлориду до досягнення загального обсягу – 3-4 мл
Препарат для лікування бронхіту у дорослих використовують у дозах по 10 крапель за процедуру, що дорівнює 0,5 мл концентрату Фенотерол-Натів. Кратність повторення процедур залежить від ступеня тяжкості захворювання, але не перевищує чотирьох разів на добу. Останню інгаляцію слід провести не пізніше, ніж за три години до сну. Ліки від бронхіту і кашлю у дорослих протипоказано при аритмії, обструктивній кардіоміопатії (потовщенні лівого та правого шлуночка серця). При використанні Фенотерол-Натів можливі такі побічні ефекти:
- нервозність;
- запаморочення;
- головний біль;
- подразнення гортані;
- нудота або блювота;
- прискорене серцебиття;
- алергічні шкірні реакції.
Теотард
Бронхорозширювальний засіб пролонгованої (тривалого) дії. Містить активний компонент – теофілін. Випускається у формі капсул. Бронхорозширюючу дію теофіліну розвивається поступово, тому ліки не призначають для купірування невідкладних станів. Середня вартість ліків в аптеках варіюється в залежності від дозування діючої речовини:
- 40 капсул 200 мг коштують близько 163 рублів;
- упаковку з 40 капсул 350 мг можна придбати за 225 рублів.
Для підбору оптимальної дози Теотарда необхідно здати аналізи крові для виявлення індивідуального рівня теофіліну в сироватці і зниження ризику розвитку побічних ефектів. Середня дозування ліків для дорослих при бронхіті складає 1 капсулі кожні 12 годин. Курс використання – 3 дні. Капсули не можна відкривати або розжовувати. Теотард не призначається при наявності таких діагнозів або станів:
- вагітність;
- лактація;
- епілепсія (хронічне захворювання, що супроводжується нападами, судомами і втратою свідомості);
- гострий інфаркт міокарда (ураження серцевого м'яза, яке виникло через порушення кровопостачання);
- екстрасистолія (вид аритмії, в основі якого лежить передчасне скорочення серцевого м'яза);
- виразкові захворювання кишечника або шлунка.
З обережністю і в зменшених дозах Теотард призначають при серцевій недостатності або порушеннях функцій печінки/нирок. Під час лікування у дорослих можуть з'явитися такі побічні ефекти:
- зниження апетиту;
- діарея;
- нудота з блюванням;
- дратівливість;
- печія;
- болі в животі;
- тремор (тремтіння) рук;
- підвищене потовиділення;
- безсоння.
Теопек
Сучасне бронхорозширювальний засіб пролонгованої дії. Теопек, як і Теотард містить один діючий компонент – теофілін. Випускається ліки у вигляді капсул. Середня вартість варіюється в залежності від обсягу активної речовини в складі:
- упаковку з 50 капсул по 100 мг можна придбати за 218-230 рублів;
- Теопек 200 мг, 50 шт. коштує 223 -250 р.;
- 50 капсул по 300 мг теофіліну – 342-358 р.
При лікуванні бронхіту Теопек призначають дорослим по 300 мг. Добова доза ділиться на 2 прийоми. Середній терапевтичний курс становить від двох тижнів до двох місяців, що залежить від тяжкості протікання хвороби. Капсули категорично заборонено приймати при наявності таких діагнозів або станів:
- епілепсія;
- гастрит;
- виразкова хвороба шлунка або кишечнику;
- інфаркт міокарда;
- атеросклероз (відкладення холестерину) судин;
- порушення серцевого ритму – тахіаритмія, екстрасистолія;
- гіперфункція (збільшена продукція гормонів щитовидної залози;
- шлунково-кишкові кровотечі;
- геморагічний інсульт;
- тяжка артеріальна гіпотензія (зниження) або гіпертензія (підвищення тиску).
Під час лікування у деяких пацієнтів можуть розвинутися небажані ефекти з боку наступних органів і систем організму:
- нервова – запаморочення, збудження, безсоння;
- серцево-судинна – тахікардія, аритмія, стенокардія (різка біль в області грудей);
- шлунок і кишечник – нудота, блювання, печія, діарея, зниження апетиту;
- алергічні реакції – шкірний висип, свербіж.
Відхаркувальні препарати
У разі, коли бронхи не в змозі самостійно позбавитися від мокроти призначають препарати при бронхіті у дорослих з відхаркувальним ефектом. Вони стимулюють рецептори дихального і кашльового центру, розріджує секрет, що накопичився в бронхах, посилюють перистальтику бронхіол. Деякі препарати даної групи додатково володіють обволікаючим ефектом, покриваючи м'які тканини бронхів і гортань невидимою плівкою і захищаючи тим самим уражені ділянки. До популярним відхаркувальну засобів належать:
- шипучі таблетки АЦЦ;
- Бромгексин;
- Амбросан.
Бромгексин
Муколітичний препарат випускається у формі драже, солодкого сиропу або таблеток. Ліки сприяє розрідженню і швидкому виведенню мокротиння, полегшує дихання. В якості активного компонента виступає бромгексину гідрохлорид. Вартість ліки варіюється в залежності від форми випуску:
- 20 таблеток по 8 мг коштують від 21 до 56 рублів;
- солодкий сироп зі смаком абрикоса 100 мл – 104-125 р.;
- драже 8 мг, 25 шт. – 125-135 р.
При бронхіті у дорослих призначають 8-16 мг або 2 чайні ложки Бромгексину в сиропі. Препарат протипоказаний при чутливості організму до діючої речовини, у першому триместрі вагітності. Активний компонент проникає в грудне молоко, тому ліки не рекомендується застосовувати під час лактації. При лікуванні іноді з'являються такі побічні реакції:
- запаморочення;
- головний біль;
- бронхоспазм;
- шкірний висип.
АЦЦ
Відхаркувальний засіб випускається в декількох лікарських формах: гранули або порошок для приготування розчину, шипучі таблетки, сироп. Як активний компонент у всіх ліках виступає муколітичну речовина ацетилцистеїн. Вартість упаковки АЦЦ має наступний діапазон цін:
- шипучі таблетки від бронхіту у дорослих 100 мг, 20 шт. – 278-295 рублів.
- 100 мл сиропу – 263-279 р.;
- АЦЦ 6 пакетиків з гранулами по 600 мг – 142-151 р.;
- 20 саше порошку по 100 мг – 135-143 р.
При бронхіті дорослим призначають по 2 таб. (100 мг АЦЦ), 2 пакетики для приготування розчину або 2 мірні ложки сиропу. Перед початком прийому препарат АЦЦ необхідно розчинити в 100-150 мл води. Відхаркувальний засіб протипоказано при вагітності, виразкових ураженнях ШЛУНКОВО-кишкового тракту, легеневих кровотечах. При лікуванні іноді з'являються такі небажані ефекти:
- шум у вухах;
- падіння артеріального тиску;
- стоматит;
- головний біль;
- діарея;
- шкірний висип.
Амбросан
Відхаркувальний муколітичний засіб стимулює серозні клітини бронхів, збільшує кількість слизового секрету, активізує розщеплюють ферменти, роблячи мокротиння більш рідкою і покращуючи її відходження. Ліки випускається в двох формах – таблетки і солодкий сироп. Містять як активний компонент – амброксолу гідрохлорид. Ціновий діапазон Амбросана варіюється від 89 до 110 рублів за упаковку таблеток із 20 шт. і 182-198 р. за 100 мл сиропу.
Дорослим при бронхіті призначають по 30 мг Амбросана 2-3 рази/добу. Курс лікування підбирають індивідуально. Лікарський засіб протипоказаний під час вагітності (1 триместр), виразкових ураженнях ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Під час лікування можливі такі небажані ефекти:
- слабкість;
- запор;
- сухість у роті;
- шкірний висип;
- ангіоневротичний набряк;
- гастралгія (болі в області проекції шлунка).
Противірусні препарати для лікування бронхіту у дорослих
Для знищення вірусів, які стали причиною розвитку інфекційно-запального захворювання бронхів, призначають спеціальні противірусні засоби. Вони володіють декількома механізмами дії:
- перешкоджають проникненню вірусів у здорові клітини;
- знищують вірусні частицыпутем блокування їх розмноження або виходу із заражених клітин;
- сприяють зміцненню власного імунітет людини.
Кипферон
Антибактеріальне, антихламидийное і противірусний засіб випускається у формі ректальних або вагінальних супозиторіїв. Препарат містить відразу два активних компоненти - иммуноглобулиновый комплексний препарат (КВП) і людський рекомбинированный альфа-інтерферон. Вартість упаковки Кипферона з 10 супозиторіїв – 707-746 рублів.
При бронхіті супозиторії вводять ректально (після акту дефекації) по 1-2 штуки 2 рази в день. Тривалість лікування становить від 5 до 10 діб. Побічних дій ліків під час лікування пацієнтів зафіксовано не було. Кипферон протипоказаний при наявності наступних станів:
- вагітність;
- годування груддю;
- індивідуальна непереносимість окремих активних чи допоміжних компонентів.
Гриппферон
Лікарська противірусний засіб випускається у вигляді назальної мазі або крапель, спрею для носа. До складу препарату Гриппферон входить рекомбинированный альфа-2 людський інтерферон, об'ємом при перерахунку на 1 мл засобу не менше 10 000 МО. Вартість противірусного препарату варіюється від форми випуску:
- краплі для носа 10 мл – 303-356 р.;
- спрей назальний – 362-420 р.;
- мазь з лоратадином 5 грам – 240-278 р.
При бронхіті у дорослих краще використовувати назальні краплі. Їх закапують у кожний носовий прохід по 3 краплі до 6 разів/добу. Тривалість терапії становить 5-7 днів. Гриппферон під час лікування може викликати місцеві алергічні реакції – свербіж або печіння, шкірний висип, почервоніння слизових оболонок носа. Медикамент не рекомендується використовувати при наявності таких протипоказань:
- індивідуальна непереносимість інтерферону;
- тяжкі форми алергії.
Гиаферон
Це ректальні і вагінальні супозиторії з вираженими противірусними та імуностимулюючими властивостями. Як активні компоненти ліки використовуються інтерферон альфа-2 людський рекомбинированный (500 000 МО на 1 супозиторій), натрію гиалурат – 12 мг. Допоміжними речовинами виступають: парафін, кондитерський жир. Вартість упаковки з 10 свічок – 368-402 рубля.
При інфекційно-вірусних захворюваннях дорослим призначають Гиаферон по 1 супозиторію 1 раз/добу. Тривалість медикаментозної терапії – 10 днів. Супозиторії вводять після гігієни промежини або акту дефекації на ніч. Гиаферон протипоказаний при гіперчутливості до интерферонам. Під час лікування можуть спостерігатися такі негативні реакції організму:
- озноб;
- підвищена пітливість;
- швидка втомлюваність;
- втрата апетиту.