Засіб від корости - найбільш ефективні мазі, спреї, таблетки та народні рецепти
- 1. Що таке короста
- 2. Як лікувати коросту в домашніх умовах
- 3. Принципи і правила лікування
- 4. Медикаментозні препарати
- 5. Сірчана або сірчано-дегтярна мазь
- 6. Мазь від корости Бензилбензоат
- 7. Аерозоль Спрегаль
- 8. Перметриновая мазь
- 9. Медифокс
- 10. Ліндан
- 11. Кротамитон
- 12. Таблетки Івермектин
- 13. Особливості застосування лікарських засобів
- 14. Народні засоби від корости
- 14.1. Помідорне масло
- 14.2. Дьоготь з жиром і сіркою
- 14.3. Відвар кори крушини
- 14.4. Гірчичне масло з часником
- 14.5. Сухий чистотіл з вершками
- 14.6. Дігтярне мило
- 15. Відео
Існують дві основні категорії засобів від корости, що допомагають швидко впоратися з хворобою: аптечні препарати у вигляді мазей або кремів і ліки, приготовані за народними рецептами. Деякі з них не дають потрібного ефекту, якщо пацієнт не дотримується особливі правила гігієни під час і після терапії. Крім того, важливо правильно вибрати медикамент. Ліки має не тільки знищувати кліща, але і діяти на його личинки і яйця. Список ефективних народних та аптечних засобів представлений нижче.
Що таке короста
Так називається одне з поширених заразних захворювань, збудником якого є мікроскопічний паразит – коростяний свербіння, інакше званий кліщем. Характерним симптомом інфекції є шкірний свербіж, що посилюється в ранковий і вечірній час. Потім виникають висипання і кліщові ходи білого відтінку. На розчесаного місцях з'являються покриті в центрі кров'янистої скоринкою пухирі. Ці ознаки помітні на наступних ділянках тіла:
- на ліктях;
- в зоні сідниць;
- на долонях,
- між пальцями, на кистях рук;
- на зап'ястях і стопах;
- в інших складках шкіри.
Специфічна локалізація обумовлена тонким шаром шкіри і скупченням потових залоз в цих місцях. При прогресуванні захворювання можлива поява пухирів, прищиків. Коли приєднуються вторинні інфекції, на шкірі виникають нагноєння. Заражаються частіше члени сім'ї, статеві партнери, сусіди в гуртожитку, тобто захворювання передається контактним шляхом від людини до людини. Інкубаційний період не має чітких меж. В середньому він дорівнює 7-10 днів.
Як лікувати коросту в домашніх умовах
При діагностиці коростяний зудня не виникає проблем. Труднощі можуть бути в нетипових випадках, коли патологія супроводжується іншими дерматологічними захворюваннями. Основним методом діагностики виступає зіскрібок шкіри з вогнища інфекції. Додатково пацієнту призначають лабораторний аналіз крові для виявлення запального процесу в організмі.
Лікування корости призначається тільки після постановки діагнозу. Терапія спрямована на знищення кліща і всіх форм його життєдіяльності. Для цього використовують протипаразитарні препарати зовнішнього застосування: мазі, креми, бальзами, спреї. Прийом системних медикаментів показаний тільки для зняття свербіння і болі. Місцеві препарати наносяться з урахуванням кількох правил:
- до початку терапії потрібно поміняти постільну білизну, повторно це можна зробити вже після одужання;
- перед застосуванням необхідно прийняти душ з милом і жорсткою мочалкою;
- наносити мазь рекомендується перед сном (через активності кліща у нічні години);
- змащувати потрібно не тільки вогнища запалення, а все тіло повністю, починаючи з рук і виключаючи волосисту частину;
- втирають засіб від корости тільки сухими руками, для рідких форм дозволена губка;
- під час процедури потрібно уникати потрапляння ліків в очі, ротову порожнину, ніс і статеві органи (в іншому випадку потрібно негайно промити місце водою);
- при першому змащення рук бажано не мити протягом 3 годин, а після миття нанести мазь знову.
Принципи і правила лікування
При виявленні захворювання відразу у кількох людей в осередку корости лікувати необхідно одночасно всіх пацієнтів, інакше високий ризик повторного зараження. Можливі випадки, коли джерелом хвороби є контактна особа, що не має клінічних симптомів. Вихід із ситуації – піддати профілактичній обробці всіх здорових людей в оточенні хворого. Не можна допускати самолікування. Хвороба може відступити тільки на час, після чого проявиться знову. Основні принципи лікування корости:
- перед початком терапії треба поміняти не тільки постільну білизну, але й натільну, а також мочалку;
- до використання антипаразитарного кошти від корости необхідно прийняти душ;
- протягом всієї терапії митися не можна;
- по закінченні терапії знову поміняти білизну, провести дезінфекцію кип'ятінням або попрати в машинці при максимальній температурі;
- протягом 5 днів тримати подушки і ковдри на відкритому повітрі;
- матрац і меблі обробити спеціальними аерозолями;
- при наявності свербіння після лікування почати прийом антигістамінних препаратів.
Медикаментозні препарати
Лікувати коросту у людини необхідно медикаментозними препаратами. Ефективне для кожного пацієнта ліки може призначити тільки лікар після повної діагностики. Всі акарицидні препарати призначені для зовнішнього застосування. При виборі лікар враховує локалізацію висипань, тяжкість перебігу захворювання та ціни препаратів, щоб пацієнт мав можливість їх купити. До медикаментів пред'являються наступні вимоги:
- відсутність реакції подразнення на шкірному покриві;
- мала токсичність;
- відсутність алергенів у складі препарату;
- вплив на місці нанесення, а не після попадання в кровотік.
Сірчана або сірчано-дегтярна мазь
Ефективними щодо коростяного кліща є сірчана мазь і мазь Вількінсона, яка додатково містить дьоготь. Активною речовиною в обох є сірка. Ці препарати відрізняються невисокою вартістю. Дорослому показана сірчана мазь 33%, а дитині – 10%. На весь курс потрібно 50-100 г препарату. Головні недоліки: неприємний запах, забруднення одягу хворого під час лікування. Основні характеристики зазначених мазей:
- Механізм дії. Мають антипаразитарну, антисептичну, протизапальну і дезінфікуючу дію.
- Ефективність. Допомагає швидко вилікувати коросту, якщо регулярно втирати в суху шкіру.
- Інструкція по застосуванню. Протягом 5-7 днів засіб від корости тонким шаром втирають в шкіру всього тіла.
- Побічні ефекти. Свербіж стає сильнішою, можлива кропив'янка, легке печіння.
- Протипоказання. Серед них виділяють підвищену чутливість, вік менше 3 років, алергію.
Мазь від корости Бензилбензоат
Емульсія і мазь Бензилбензоат засновані на однойменному компоненті. Ця речовина володіє протипаразитарну дію. Крім коростяних кліщів, вона проявляє активність по відношенню до вшам. Склад містить антимікробний консервант, який забезпечує бактеріостатичну дію. Перед застосуванням треба вивчити такі характеристики Бензилбензоата:
- Ефективність. Вбиває тільки дорослих особин, на яйця кліщів не діє.
- Як користуватися. На перший день потрібно змащувати шкіру ввечері перед сном після ретельного миття під душем. Після процедури необхідно надіти чисту білизну. Повторити процедуру потрібно на 4 день. На наступну добу засіб від корости повністю змивають.
- Побічні ефекти. Відчуття печіння, контактний дерматит, алергія, почервоніння, подразнення.
- Протипоказання. Засіб заборонено у віці до 3 років, при вагітності, ураженнях шкіри, гнойничках.
Аерозоль Спрегаль
Активним компонентом у складі аерозолю Спрегаль є эсдепаллетрин, що паралізує нервову систему кліщів. Додатково медикамент включає пиперонила бутоксид – речовина-синергіст, яке запобігає розвиток в комах стійкості. Спрей від корости Спрегаль використовують з урахуванням наступних характеристик:
- Спосіб застосування. Струсити, розпорошити на шкіру на відстані 20 см від її поверхні. Не торкатися обличчя і волосисту частину голови. Через 12 годин ретельно промити тіло. Симптоми можуть зберігатися ще 8-10 днів. Якщо після цього ознаки захворювання залишилися, то потрібно повторити нанесення аерозолю.
- Побічні ефекти. Печіння, яке проходить через деякий час.
- Протипоказання. Це засіб від корости заборонено при бронхіальній астмі, обструктивному бронхіті, грудному вигодовуванні, високої чутливості до компонентів препарату.
Перметриновая мазь
Серед найбезпечніших противочесоточных препаратів виділяється Перметриновая мазь. Вона має лікувальний ефект, не викликаючи токсичної дії на організм. Характеристика препарату:
- Механізм дії. Викликає загибель дорослих кліщів, порушує ріст і розвиток личинок після їх проникнення в епідерміс.
- Як застосовувати. Одноразово потрібно втерти препарат перед сном. Через 12 годин потрібно вимитися і поміняти білизну. Якщо симптоми не пройшли через 10 днів, то процедуру потрібно повторити.
- Побічні реакції. Після нанесення можуть виникати оніміння, свербіння, еритеми або алергія.
- Протипоказання. До них належать вік до 3 років, лактацію, вагітність, індивідуальна непереносимість.
Медифокс
Це ліки відноситься до категорії сучасних препаратів-піретринів, які складають групу природних інсектицидів. Медифокс показаний не тільки для лікування, але і для профілактики коростяний зудня. Ліки випускається у вигляді емульсії і гелю. Обидві форми ефективні при легкій і важкій формі цього паразитарного захворювання. Використання препарату здійснюється з урахуванням таких його характеристик:
- Активна речовина – перметрин.
- Принцип дії. Активна речовина швидко проникає крізь зовнішню оболонку паразитів, паралізуючи їх нервову систему.
- Ефективність. Велика частина комах знищується вже після першого застосування.
- Як застосовувати. Розбавити 8 мл концентрату в 100 мл води. За допомогою тампона нанести засіб від корости на все тіло. Через 4 дні змінити одяг і білизну.
- Побічні реакції. У деяких пацієнтів спостерігається печіння, але воно швидко проходить.
- Протипоказання. Заборонено під час вагітності та лактації.
Ліндан
Засіб від корости Ліндан відноситься до категорії пестицидів. Для комах воно є нейротоксическим отрутою. Речовина накопичується в підшкірно-жировій клітковині, проникає через плацентарний бар'єр, потрапляє в кров. Для правильного застосування необхідно знати такі характеристики препарату:
- Активна речовина – ліндан.
- Ефективність. В європейських країнах Ліндан заборонено, так як зафіксовано багато випадків розвитку стійкості до цього препарату.
- Як застосовувати. Лосьйоном потрібно одноразово змастити шкіру, змити теплою водою через 6 годин. Через 24 години потрібно прийняти душ без мила і засобів з ПАР.
- Побічні реакції. Можливі діарея, нудота, подразнення, апластична анемія, розумові розлади, почервоніння.
- Протипоказання. Сюди відносяться атопічний дерматит, екзема, вік менше 2 років, годування груддю, сильні расчеси, вагітність.
Кротамитон
ПрепаратКротамитон випускається у формі крему та лосьйону. Останній являє собою безбарвну маслянисту рідину світло-жовтого відтінку зі слабким запахом.
- Діюча речовина – кротамитон.
- Механізм дії. Володіє скабицидным ефектом, усуває свербіж, не пов'язаний з коростою.
- Свідчення. Зняття противочесоточного свербежу.
- Ефективність. Допомагає усунути свербіж на 5-6 ч. Антипаразитарная активність низька.
- Інструкція по застосуванню. Потрібно наносити після ванни або душу на шкірні покриви від шиї до ніг 2 рази з інтервалом в добу або 4 рази з перервами по 12 годин. По закінченні лікування проводять зміну білизни.
- Побічні ефекти. Відзначаються алергічні реакції і роздратування.
- Протипоказання. Включають високу чутливість до препарату, вагітність, вік до 12 років.
Таблетки Івермектин
Основним методом лікування корости є місцева терапія. Використання системних препаратів недоцільно через їх токсичності, великого переліку протипоказань і побічних ефектів. Таблетки – це радикальний варіант лікування, тому для їх призначення потрібні серйозні підстави. Одним з використовуваних препаратів є Івермектин, що має наступні характеристики:
- Активна речовина – івермектин.
- Ефективність. Проявляє активність по відношенню до круглих черв'яків, чесоточному кліща, аскаридозу, вшам і гнидам.
- Як застосовувати. Показаний одноразовий прийом 12 мг. Повторно прийняти таблетку можна через 1-2 тижні.
- Побічні реакції. Відзначаються збільшення лімфовузлів, діарея, сонливість, тахікардія, біль у суглобах і м'язах, запаморочення, набряки очного дна, непритомність.
- Протипоказання. Івермектин заборонений при вагітності, віком менше 5 років, годування груддю, захворювання печінки і нирок.
Особливості застосування лікарських засобів
Самий ефективний препарат той, який максимально швидко надає дію, має мінімум протипоказань та побічних реакцій. Не всі із зазначених вище препаратів можна в дитячому віці та під час вагітності. Крім того, ціна на різні ліки суттєво відрізняється. Важливо знати особливості всіх перерахованих коштів, які для наочності відображено в таблиці:
Група і назва препарату | З якого віку дозволено для дітей, років | Дозволений для вагітних і годуючих | Форми випуску | Ціна, рублів |
Препарати на основі сірки | ||||
Сірчана мазь 33% | 5 | Протипоказаний | Мазь | 30-80 |
Мазь Вількінсона | 5 | Протипоказаний | Мазь | 50-80 |
Бензилбензоат | ||||
Бензилбензоат | 3 | Строго за призначенням лікаря | Емульсія, мазь | 120-150 |
Піретроїди | ||||
Перметрин | 5 | Протипоказаний | Крем, аерозоль, концентрат, шампунь | 200 |
Спрегаль | 2 місяці | З обережністю | Аерозоль | 800-1000 |
Медифокс | 5 | З обережністю | Емульсія, гель | 100-150 |
Хлорсодержающие кошти | ||||
Ліндан | 10 | Протипоказаний | Шампунь, порошок, лосьйон, крем, мазь | 1230 |
Кротамитон | 12 | Строго за призначенням лікаря | Крем, лосьйон, мазь | 1400 |
Народні засоби від корости
Лікарі не рекомендують повністю покладатися на народні методи. Мазь від корости для людини є більш ефективним засобом. З цієї причини народну медицину варто використовувати в якості допоміжної терапії або при наявності протипоказань до медикаментозних препаратів. Для рецептів нетрадиційної медицини використовують звичайні продукти, які є практично в кожному будинку, і деякі популярні засоби, наприклад, бовтанку на основі оксиду цинку, сірки і спиртової настоянки.
Помідорне масло
Це практично безвідходний домашній рецепт. Помідори, необхідні для приготування засоби, що містять кислоти, які допомагають від коростяний зудня. Інгредієнти за рецептом наступні:
- натуральне соняшникова олія – 0,5 л;
- стиглі помідори – 1 кг
Для приготування кошти від корости буде потрібно велика сковорода. В ній потрібно розжарити масло. Поки воно прогрівається, промити і нарізати помідори. Далі овочі обсмажують на розжареній олії протягом не менше 20 хвилин. Далі охолоджене масло злити в окрему ємність. Тепле засіб необхідно втирати в шкіру до 3 разів на день. Помідори можна зібрати в баночку і залишити для приготування страв. Для одужання потрібно лікувальний курс тривалістю в тиждень.
Дьоготь з жиром і сіркою
У народному рецепт мазі з дьогтю застосовуються сірка і звичайний свинячий жир. Останній інгредієнт є основою кошти, замінюючи вазелін. Для приготування мазі потрібно:
- березовий дьоготь – 1 ч. л.;
- жир – 1 ст. л.;
- товчена сірка – 2 ч. л.;
- натерте господарське мило – 1 ст. л.
У сковороді необхідно натопити свинячий жир, додати до нього мило, ложку березового дьогтю і сірку. Коли маса трохи охолоне, можна її використовувати. Перед процедурою потрібно вимити тіло з милом, добре обсушити шкіру. Далі по всій поверхні шкіри наносять отриману мазь. Її залишають до наступного вечора, після чого процедуру повторюють. У більшості пацієнтів поліпшення помітні вже після першої процедури. Повністю короста проходить за 3 дні терапії.
Відвар кори крушини
Ефективними народними засобами від корости є не тільки мазі, але і деякі відвари з цілющих трав, наприклад, з крушини. Для рецепта знадобиться 100 г її кори. Подальші дії по інструкції:
- залити сировину 2 л води;
- довести до кипіння, настоювати 15 хвилин;
- настоювати протягом 2-3 годин;
- процідити і додати у воду для ванни;
- полежати у ванні протягом 15-20 хвилин;
- у добу прийняти ще 3-5 ванн.
Гірчичне масло з часником
Коростяний кліщ гине від часнику, тому цей звичний продукт можна використовувати в боротьбі із захворюванням. Більший ефект він принесе в поєднанні з гірчичним маслом. Інгредієнти для приготування засоби:
- часник очищений – 100 г;
- гірчична олія – 0,5 л.
Головки часнику необхідно очистити, після чого розчавити і скласти в каструлю. Далі додати гірчичне масло, перемішати. Довести інгредієнти до кипіння, поварити протягом 20 хвилин на повільному вогні. Потім потрібно дати засобу охолонути, після чого процідити суміш. Готовим ліками змащувати уражені ділянки до 3 разів на день. Зберігати засіб від корости необхідно в холодильнику.
Сухий чистотіл з вершками
Трава чистотіл знімає запалення, заспокоює шкіру, вбиває бактерії, загоює рани і тріщини. У поєднанні з вершками володіє пом'якшувальною дією. Інгредієнти для приготування кошти від корости:
- жирні вершки – 2 ст. л.;
- подрібнений чистотіл – 1 ст. л.
Для рецепту потрібно взяти стебла чистотілу. Їх необхідно дрібно покришити, після чого залити вершками. Далі засіб залишають на ніч у холодильнику. На наступний день можна використовувати мазь. Її накладають на уражені ділянки перед сном, накривають тканиною, фіксують бинтом. Компрес залишають на ніч, щоб мазь довше контактувала з шкірою.
Дігтярне мило
Безліч народних рецептів засновані на дегтярном милі. Воно знімає вираженість свербежу, але може бути лише допоміжним методом лікування. Дьоготь має протипаразитарною дією, а його неприємний запах відлякує кліщів, тому повторно вони вже не проникають під шкіру. Найпростіший спосіб використання дегтярного мила – двічі в день добре вспінювати і наносити на шкіру. Більш складний варіант застосування:
- брусок мила подрібнити на дрібній тертці;
- перекласти масу в металеву ємність;
- розплавити на водяній бані, додати подрібнену головку часнику;
- тушкувати 15-20 хвилин;
- перелити в форму;
- двічі на день змочувати мило і натирати уражені ділянки.
Відео
Лікування корости: сірчана мазь, Спрегаль, Медифокс, Бензилбензоат, антибіотики
Короста лікування. Як лікувати коросту швидко і ефективно.
Лікування корости в домашніх умовах: спирт, трави, олія, мило