Таблетки від діабету 1 та 2 типу - класифікація за механізмом дії, складу, побічним ефектам і ціною

Призначають таблетки від цукрового діабету можуть представляти різні препарати залежно від типу захворювання. В основному вони необхідні для підтримання глюкози на необхідному рівні, але існують і ліки з іншим принципом дії. До призначення медикаментів при перших симптомах інсулінорезистентності стан хворого намагаються скорегувати строгою дієтою та фізичними навантаженнями. Якщо профілактика допомагає, використовують однокомпонентні або комбіновані таблетки для діабетиків. Інсулінові ін'єкції – це останній рівень лікування.

Що таке цукровий діабет

Так називають групу захворювань ендокринної системи, при яких відбувається збій вироблення гормону інсуліну і спостерігається підвищена кількість глюкози в крові. Сьогодні виділяють дві форми цукрового діабету:

  1. Першого типу (ЦД 1) – це форма є інсулінозалежній, при якій гормон зовсім не виробляється або синтезується в недостатній кількості через загибель бета-клітин. Ця форма спостерігається у 5-10% всіх діабетиків. В основному це діти та люди молодого віку.
  2. Другого типу (ЦД 2) – инсулинонезависимая форма, що виникає в результаті порушення взаємодії клітин організму з інсуліном або часткового порушення його секреції в клітинах підшлункової залози. Нею страждають люди у віці від 35 років, з них 90% - літні пацієнти старше 50 років.

В якому випадку призначаються таблетки від цукру в крові

Пацієнти, які страждають від ЦД 2, можуть довго обходитися без цукрознижуючих ліків. Рівень глюкози вони підтримують у межах нормальних за рахунок необхідної кількості фізичних навантажень і дотримання дієти з мінімумом вуглеводів. У багатьох пацієнтів внутрішні резерви організму виснажуються, тому доводиться переходити на прийом медикаментів. Їх призначають, коли навіть при дієті цукор продовжує підвищуватися протягом 3 місяців. Тактика лікування визначається виходячи з індивідуальних особливостей кожного пацієнта з урахуванням всіх аналізів.

Метою терапії є відновлення роботи підшлункової, нормалізація обмінних процесів і зменшення недостатнього біологічної відповіді клітин організму на інсулін. Більшості пацієнтів першими призначаються таблетки від діабету на основі метформіну. Він сприятливо впливає на рівень цукру, сприяє зниженню ваги і має мінімум побічних дій. Можна виділити кілька стадій лікування по мірі прогресування ЦД 2:

  • перша – дієтичне харчування;
  • друга – Метформін у комбінації з дієтою;
  • третя – Метформін у комплексному лікуванні з дієтою та фізкультурою;
  • четверта – дієта у поєднанні з ЛФК і комплексним медикаментозним лікуванням.

Медикаментозне лікування цукрового діабету 2 типу

Існує різні цукрознижуючі таблетки при діабеті 2 типу. Вони поділяються на групи в залежності від принципу дії на організм. За цим критерієм можна виділити наступні категорії ліків:

  1. Інгібітори альфа-глюкозидаз. Ця категорія протидіабетичних засобів перебувають поза спектру гормональної регуляції вуглеводного обміну з причини того, що вони порушують сповільнюють всмоктування вуглеводів з кишечника. Тут виділяються 2 препарату – Акарбоза, Форсига, Випидия і Міглітол.
  2. Секретагоги. Ця група таблеток включає похідні сульфонілсечовини і меглитиниды. Вони збільшують продукцію інсуліну. Меглитиниды (Новонорм) роблять це швидше, але діють не так довго, як препарати сульфонілсечовини (Глюренорм, Діабетон).
  3. Инкретины. Це таблетки від цукру нового покоління. Сюди відносяться інгібітори дипептидилпептидазы 4 і агоністи рецепторів глюкагоноподобного пептиду 1. Вони знижують глюкозу в крові. У цій групі виділяються препарати Янувия, Лираглутид, Эксенатид.
  4. Сенситайзеры. Дана група препаратів робить тканини більш чутливими до інсуліну. Тут виділяється два підвиди таблеток: тіазолідиндіони (Актос, Авандия) і бігуаніди (Метформін, Сиофор, Багомет).

Препарати сульфонілсечовини

Ці таблетки відносяться до категорії секретагогов. Похідні сульфонілсечовини використовуються ще з 1955 р. На сьогодні в цих препаратів є три механізми дії:

  • посилюють секрецію інсуліну клітинами підшлункової залози;
  • знижують вироблення ними глюкагону;
  • збільшують спорідненість рецепторів тканин-мішеней до інсуліну.

Показанням до їх застосування є інсулінонезалежний цукровий діабет (ИНСД), при якому дієта і режим фізичних навантажень не приносять позитивного результату. Варто знати, що похідні сульфонілсечовини підвищують ризик гіпоглікемії та сприяють збільшенню у вазі. Крім того, вони володіють деякими небажаними ефектами:

  • алергія;
  • розлад шлунка;
  • гіпоглікемічна кома;
  • гепатотоксичні реакції;
  • резистентність;
  • блокада калієвих каналів міокарда.

Діабетон

Даний гіпоглікемічний препарат з групи сульфонілсечовини другого покоління особливо ефективний у 1 фазі вироблення інсуліну. Активний компонент – гліклазид. Він знижує час від прийому їжі до вироблення інсуліну. У результаті концентрація гормону підвищується до їжі чи навантаження глюкозою. Додатково препарат володіє наступними діями:

  • гемоваскулярным;
  • антиоксидантну;
  • метаболічним.

Таблетки від діабету Діабетон зменшує рівень холестерину в крові та білка в сечі, сприяє прохідності крові в дрібних судинах. Основні характеристики препарату:

  1. Показання до застосування. Цукровий діабет другого типу при відсутності ефекту від дієти по зниженню ваги.
  2. Побічні ефекти. при порушенні режиму дозування можливі відчуття голоду, головний біль, втома, афазія, судоми, тривожність, безсоння.
  3. Протипоказання. Включають кетоацидоз, ураження нирок або печінки, кома, діабетична прекома, вагітність, СД 1 типу.

Амаріл

Наступний препарат заснований на глімепіриді – речовині, що знижує концентрацію глюкози в крові. Механізм дії полягає в вивільнення інсуліну з бета-клітин підшлункової залози. В результаті покращується їх реагування на глюкозу. Показанням до застосування Амарила є цукровий діабет 2 типу. Також він може використовуватися при комбінованому лікуванні разом з метформіном або інсуліном. Протипоказаннями до застосування є:

  • порушення роботи нирок і печінки;
  • дитячий вік;
  • чутливість або непереносимість препарату;
  • ЦД 1 типу;
  • вагітність, лактація;
  • прекома, кома, діабетичний кетоацидоз;
  • спадкова схильність до рідкісних захворювань.

Лікування Амарилом може супроводжуватися різними негативними явищами, що зачіпають практично всі системи організму. Основними побічними ефектами виступають:

  • нудота;
  • блювання;
  • втома;
  • депресія;
  • головний біль;
  • голод;
  • сплутаність свідомості.

Манинил

Самий сильний препарат, заснований на глибенкламиде, який стимулює вироблення інсуліну і посилює инсулиновыделительное дію глюкози. З-за цього ліки вважається шкідливим. Додатково дані таблетки від діабету проявляє кардиопротективное і антиаритмічну дію. Основні нюанси, які потрібно знати при прийомі даного ліки:

  1. Побічні ефекти. Можливі алергія, збільшення ваги, лихоманка, холестаз, артралгія, неврологічні розлади.
  2. Протипоказання. Включають гиперосмолярную кому, кетоацидоз, прекому, кому, СД-1, великі опіки, травми, лейкопенію.

Гликвидон

Особливістю цього препарату є печінкова елімінація. Практично 95% прийнятого ліки виводиться з жовчю. З цієї причини не потрібна корекція дози у пацієнтів із захворюваннями нирок. Препарат призначається тим, у кого фізичні навантаження і дієта не можуть коригувати рівень глюкози. Перед застосуванням варто вивчити важливі характеристики Гликвидона:

  1. Побічні ефекти. у рідкісних випадках відзначаються гіпоглікемія, алергія, диспепсія, зміни у формулі крові.
  2. Протипоказання. До них відноситься СД 1, діабетична кома, вагітність, лактація, період перед операцією, ацидоз, прекома.

Меглитиниды

Другий підвид секретагогов – це меглитиниды, що включають репаглиниды і натеглиниды. Такі таблетки від діабету характеризується швидким початком дії. Препарати контролюють постпрандиальную гіперглікемію, тобто рівень цукру після їжі. Їх можна використовувати в осіб з нерегулярним режимом харчування. Таблетки з цієї групи мають декілька недоліків:

  • іноді викликають гіпоглікемію;
  • застосовувати потрібно кратно прийомів їжі;
  • дорого коштують;
  • сприяють збільшенню маси тіла;
  • не мають інформації з приводу довгострокової ефективності і безпеки.

Новонорм

Дане ліки засноване на репаглиниде, дія якого проявляється лише за умови, що підвищений рівень цукру. Препарат відновлює ранню фазу секреції інсуліну (робить це в 3-5 разів сильніше похідних сульфонілсечовини). По мірі зниження рівня глюкози ефект репаглинида слабшає. При нормальній концентрації цукру секреція інсуліну взагалі не змінюється. Таблетки призначають при діабеті 2 типу з урахуванням:

  1. Побічних ефектів. Можливі гіпоглікемічна кома, ураження судин серця, кропив'янка, діарея, блювання, васкуліт.
  2. Протипоказань. Не можна застосовувати засіб при інфекціях, діабетичному кетоацидозі, СД-1, підвищеної чутливості, порушення функції печінки, діабетичній комі.

Старликс

Цей препарат заснований на натеглиниде – похідному фенілаланіну. Речовина відновлює ранню секрецію інсуліну. У результаті препарат сприяє зменшенню кількості глюкози відразу після прийняття їжі. Порушення цієї фази спостерігається при цукровому діабеті 2 типу. Це і є показанням до застосування Старликса. Перед початком лікування потрібно вивчити його:

  1. Побічні реакції. Можливі висока пітливість, запаморочення, тремор, посилений апетит, слабкість, нудота.
  2. Протипоказання. В їх перелік входять СД 1, дитячий вік, лактація, діабетичний кетоацидоз, вагітні жінки, порушення роботи печінки.

Бігуаніди

Цей клас таблеток від діабету з групи сенситайзеров. Вони не впливають безпосередньо на підшлункову залозу. Їх дія полягає в вивільнення цукру з печінки, що сприяє кращому засвоєнню та переміщенню в клітинах і тканинах організму глюкози. Воно триває близько 6-16 годин. Основні перевага цього класу препаратів:

  • поліпшення ліпідного профілю;
  • можливість запобігти розвитку інфаркту міокарда у тих, хто страждає ожирінням;
  • низький ризик гіпоглікемії;
  • доступна ціна;
  • не впливає на вагу.

Метформін

Механізм дії діючої речовини метформіну досі точно не з'ясований. Передбачається, що при реалізації ефекту посилюється утилізація тканинами глюкози, сповільнюється абсорбція її з ШКТ, пригнічується глюкогенез в печінці і підвищується спорідненість рецепторів периферичних тканин до інсуліну. Показаннями до застосування є:

  • середньої тяжкості ИНСД у хворих, що страждають гіперліпідемією і важким ожирінням;
  • резистентність до похідних сульфонілсечовини;
  • метаболічний синдром Х.

Метформін є єдиними ліками, яке на доказовій основі знижує смертність у хворих ИНСД. Він займає центральне місце при лікуванні даного захворювання. Метформін – препарат першого вибору при цукровому діабеті і преддиабетическом стані. Протипоказаннями до прийому є:

  • патології нирок;
  • схильність до кетоацидозу;
  • реабілітація після хірургічного втручання.

Сиофор

Таблетки від діабету Сиофор 500/850/1000 теж засновані на метформине. Препарат гальмує всмоктування глюкози зі ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Його частіше призначають людям з надмірною масою тіла, адже таблетки допомагають знизити вагу. Препарат має безліч протипоказань, з яким потрібно ознайомитися спочатку. Потенційні побічні реакції Сиофора:

  • відчуття металевого присмаку;
  • алергія;
  • погіршення апетиту;
  • блювання;
  • мегалобластна анемія;
  • біль у животі;
  • пронос.

Тіазолідиндіони

Дана категорія препаратів є відносно новою. Їх дія полягає у впливі на пероксисомные рецептори. Результат – поліпшується засвоєння глюкози тканинами і зменшення вивільнення цукру з печінки. Відмінністю цієї групи таблеток від бигуанидов полягає в більшому списку побічних ефектів при високій ціні. До переваг можна віднести:

  • зменшення ймовірності макрососудистых ускладнень;
  • ризик гіпоглікемії мінімальний;
  • захист бета-клітин підшлункової залози.

Актос

Таблетки від діабету Актос використовуються в якості комбінованої або монотерапії при ЦД 2. Міжнародна назва – Піоглітазон. Засіб є високоселективним агоністом гамма-рецепторів. Максимальна концентрація діючої речовини спостерігається через 2-4 години. Серед побічних реакцій можливі гіпоглікемія, набряки, зниження гемоглобіну. Протипоказаннями до прийому таблеток є:

  • діабетичний кетоацидоз;
  • тяжка серцева недостатність;
  • вік менше 18 років;
  • СД 1 типу.

Авандия

Основою таблеток від діабету Авандия виступає росиглитазон, який підвищує чутливість тканин до інсуліну. На тлі цього відбувається зниження рівня глюкози в крові. Абсолютна біодоступність речовини спостерігається протягом 1 години після прийому. Засіб може бути використаний і в якості комбінованої терапії з похідними сульфонілсечовини або метформіном. Протипоказаннями виступають:

  • цукровий діабет 1 типу;
  • вагітність;
  • помірні або тяжкі функціональні порушення в роботі печінки;
  • дестких вік;
  • лактація.

Інгібітори α-глюкозидази

Основним властивістю цієї категорії таблеток є блокування вироблення особливого ферменту кишечника, який розчиняє складні вуглеводи. Перевагою інгібіторів є практично повна відсутність побічних ефектів. Серед таких сучасних таблеток від діабету виділяються:

  1. Глюкобай. Застосовується при різкому підвищенні цукру відразу після їжі. Плюс – хороша переносимість ліків. Показанням до застосування є додаткова терапія при низьковуглеводній дієті. При лікуванні відзначаються метеоризм, діарея, алергія і набряки. Не можна приймати Глюкобай при нирковій недостатності, захворюваннях ШЛУНКОВО-кишкового тракту, вагітності, лактації.
  2. Міглітол. Використовується при середньому ступені діабету 2 типу. Після прийому цих таблеток від діабету можливі прояви алергії. Протипоказаннями є великі грижі, хронічні хвороби кишечника, дитячий вік, вагітність.

Інгібітор дипептидилпептидазы

Дані засоби нового покоління ще називаються инкретинами. Їх дія полягає в підвищенні вироблення інсуліну з урахуванням концентрації глюкози. У здоровому організмі близько 70% цього гормону виробляється якраз під дією инкретина. Крім того, вони зменшують апетит. Перевагами цієї категорії ліків виступають:

  • поліпшення функціональності бета-клітин;
  • значне зниження рівня глюкози натще;
  • відсутність впливу на масу тіла;
  • низький ризик гіпоглікемії.

Янувия

Це таблетки з кишковорозчинною оболонкою. Діючою речовиною у складі є ситаглиптин в концентрації 25, 50 або 100 мг. Янувия здатна підтримувати нормальний рівень цукру як натщесерце, так і після їжі. В результаті прийому таблеток можливі головний біль, діарея, нудота, блювання, назофарингіт. Список протипоказань включає:

  • діабетичний кетоацидоз;
  • ЦД 1;
  • лактацію;
  • вагітність;
  • вік менше 18 років.

Галвус

Ці таблетки від діабету засновані на вилдаглиптине, який впливає на функції підшлункової залози, стимулюючи її діяльність. Препарат показаний для монотерапії діабету 2 типу, яка доповнює фізичну активність і дієту. У більшості пацієнтів відсутні які-небудь побічні реакції внаслідок прийому. Не можна використовувати Галвус при:

  • спадковій непереносимості налактозы;
  • хронічної серцевої недостатності;
  • віком менше 18 років.

Инкретиномиметики

Ще одна підгрупа нових препаратів з категорії инкретинов – це агоністи рецепторів глюкагоноподобного поліпептиду-1. Тут виділяється медикамент Эксенатид, який сприяє синтезу інсуліну. На тлі цього препарат допомагає зменшити вироблення глюкагону. Дані ефекти і підтримують рівень цукру в крові в межах нормальних показників. Позитивне дію Эксенатида спостерігається і в комбінованій терапії разом з Метформіном або похідними сульфонілсечовини. Перед початком лікування варто вивчити протипоказання до препарату:

  • цукровий діабет 1 типу;
  • діабетичний кетоацидоз;
  • ниркова недостатність тяжкого ступеня;
  • вік до 18 років;
  • панкреатит в анамнезі.

Таблетки при цукровому діабеті 2 типу - список препаратів

Міжнародна назва діючої речовини

Торгова назва препарату

Тривалість дії

Ціна, рублів

Секретатоги - препарати, що стимулюють секрецію інсуліну

  • похідні сульфонілсечовини

Гліклазид

Глидиаб

Диабефарм

Диатика

16-24 год

130-200

Глібенкламід мікронізований

Манинил

Глимидстада

Глібенкламід

16-24 год

120-150

Глімепірид

Амаріл

Глімепірид

Амикс

16-24 год

300-700

Гликвидон

Глюренорм

Глайри

Гликвидон

16-24 год

400-550

  • меглитиниды

Репаглінід

Новонорм

Диаглинид

Репаглінід

1 год

200-400

Натеглінід

Старликс

Натеглінід

1 год

300-450

Засоби, що підвищують чутливість до інсуліну

  • тіазолідиндіони

Піоглітазон

Актос

Піоглітазон

30 хв. після їжі

2000-2500

Росиглитазон

Авандия

Росиглитазон

Роглит

30 хв. після їжі

500-600

  • бігуаніди

Метформін

Метформін

Сиофор

Багомет

Глюкофаж

9-12 год

180-200

Таблетки від цукру нового покоління

  • інгібітори депиптидилпептидазы

Силтаглиптин

Янувия

Онглиза

Тражента

12,5 год

1600-1700

Вилдаглиптин

Галвус

Вилдаглиптин

Галвус Мет

12,5 год

1300-1400

  • инкретиномиметики

Эксенатид

Эксенатид

Баета

24 год

4200-6400

Відео

Які бувають ліки від цукрового діабету?

Діабет, метформін, зір при діабеті | Доктор М'ясників

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!