Показання до застосування нікотинової кислоти: інструкція вітамінного препарату
- 1. Що таке нікотинова кислота
- 2. Користь і шкода
- 3. Склад
- 4. Фармакологічна дія
- 5. Форма випуску
- 6. Показання до застосування
- 7. Препарати нікотинової кислоти
- 8. Інструкція із застосування нікотинової кислоти
- 8.1. Таблетки
- 8.2. Уколи
- 9. Нікотинова кислота при вагітності та лактації
- 10. Застосування у дітей
- 11. Нікотинова кислота і алкоголь
- 12. Лікарська взаємодія
- 13. Сумісність з алкоголем
- 14. Побічні дії і передозування
- 15. Протипоказання
- 16. Особливі вказівки
- 17. Аналоги
- 18. Ціна
- 19. Відео
Великою користю для організму має нікотинова кислота, що випускається в таблетках і ампулах для ін'єкцій. Цей вітамін заповнює дефіцит речовин, покращує здоров'я, позитивно впливає на обмінні процеси і вироблення енергії. Ознайомтеся з показаннями до його застосування, дозуванням, способами введення. Кількість використовуваного засобу відрізняється за індивідуальним особливостям.
Що таке нікотинова кислота
Вітамін РР, В3 або кислота нікотинова (назва латинською мовою - nicotinic acidum) – це важливе для організму речовина. Потрапляючи всередину, вона розщеплюється до ниацинамида, що бере участь при процесі метаболізму жирів. Основною метою вітаміну є перетворення їжі в енергію. Добова потреба в нікотинової кислоти становить 5-10 мг, для вагітних жінок – 15 мг. Лікуючий лікар призначає її при наявності показань.
Користь і шкода
Кислота нікотинова впливає шкоди у вигляді алергічних реакцій і виразкової хвороби шлунка, які посилюються при її прийомі. Користь препарату для жінок і чоловіків полягає в позитивному впливі на обмін речовин і таких впливах на організм:
- знижує рівень холестерину;
- виводить токсини;
- прискорює метаболізм;
- знижує запальні процеси;
- никотинка для судин розширює їх, розріджує кров;
- запобігає атеросклерозу.
Склад
У медичній практиці використовуються препарати нікотинової кислоти, що відпускаються без рецепта. Випускаються вони у форматі порошку, таблеток та ампул. Зберігати всі різновиди рекомендується далеко від сонячного світла, без доступу дітей. До складу препаратів входить пиридинкарбоновая-3-кислота. Це кристалічний порошок білого кольору, погано розчинний холодною водою і спиртом, але добре розчиняється гарячою водою.
Фармакологічна дія
Вітамін В3 відіграє важливу роль для забезпечення життєдіяльності організму, є компонентом простетических груп ферментів кодегідрази. Останні переносять водень та здійснюють окислювально-відновні процеси. Вітамін В3, потрапляючи всередину організму і розщеплюючись до нікотинаміду, переносить фосфати. Без них розвивається хвороба пелагра.
Форма випуску
Згідно фармакологічним визначень виділяють наступні форми випуску даного вітамінного препарату:
- вітамін B3 в ампулах по 1 мл, ампули зі скла, рН розчину для ін'єкцій 5-7;
- порошок для ін'єкцій;
- таблетки (50 шт.) – препарат для поповнення дефіциту кислоти, вміст активно діючої речовини 0,05 г;
- розчин натрію нікотинат -0,1%-ний розчин никотинки.
Показання до застосування
Згідно інструкції в медицині знаходить місце наступне застосування нікотинової кислоти в лікувальних цілях:
- Електрофорез з нікотиновою кислотою – застосовується при лікуванні остеохондрозу. Метод швидко виводить молочну кислоту з уражених запаленням тканин, знімає біль і набряк, посилює процес загоєння. Для проведення процедури застосовується 1%-ний розчин, курс 10 днів, раз за добу.
- Для лікування пелагри, поліпшення вуглеводного обміну, легких форм діабету, захворювань печінки, серця, виразки, ентероколітів, погано гояться ран, міопатії.
- Зниження рівня ліпопротеїдів у крові, зниження концентрації тригліцеридів, лікування гіперхолестеринемії.
- Специфічне засіб при гастриті, спазмі судин, головного мозку.
- Стимулює ріст волосся (курс 30 днів, кількістю 1 мл щодня втирати в шкіру голови), за відгуками позбавляє від лупи.
- Для активності схуднення, від целюліту – прийом таблеток по 1 г через день, кілька разів за добу.
- Профілактика діабету, зменшення болю при остеоартриті.
- Підвищення ефективності лікарських препаратів для лікування депресії, тривожності.
- Детоксикація організму, профілактика мігрені.
Препарати нікотинової кислоти
Вітамін є складовим компонентом препаратів Вітайодурол, Віцеін, ксантинолу Нікотинат, Липостабил, Никоверин, Никошпан, Спазмокор. Він міститься у двох формах – кислоті і нікотинаміді. Обидва формату є активними компонентами коштів, володіють однаковою фармакологічної метою, подібним терапевтичною дією. Нікотинамід входить в препарати:
- таблетки розчин для ін'єкцій Ніацинамід;
- Никонацид;
- Таблетки та розчин Нікотинамід;
- Апелагрин;
- Ніацин;
- Никоверин;
- Кислота нікотинова Буфус або Віал;
- Эндурацин.
Інструкція із застосування нікотинової кислоти
Згідно анотації вітамін РР може застосовуватися у вигляді таблеток внутрішньо після їжі) та ампул (парентерально). В якості профілактики дорослим призначається 0,015-0,025 г в день. При пелагрі беруть 15-20 днів по 0,1 г 2-4 рази/добу, або вводять ін'єкції 1%-ного розчину по 1 мл двічі на день курсом 10-15 днів. При інших захворюваннях дорослі приймають до 0,1 г препарату за добу. Якщо немає побічних явищ при лікуванні атеросклерозу і порушень ліпідного обміну разова доза може бути збільшена до 1 г, а добова до 4 р.
Таблетки
Вітамін РР у таблетках застосовується для тривалої терапії і профілактики хвороб. В першому випадку рекомендується приймати восени і навесні людям з проблемами кровообігу нижніх кінцівок. Дозволено приймати 1-2 таблетки тричі на день, паралельно вживаючи препарати метіоніну для захисту печінки. Якщо у пацієнта підвищена кислотність шлункового соку, медикамент приймається після їди, запивається мінеральною водою або теплим молоком.
Якщо пити таблетки до їди, це може спровокувати неприємні відчуття: печіння в області шлунка, нудоту. Дозування залежить від віку, ваги і хвороби:
- для профілактики приймається до 25 мг/день;
- при появі пелагри 100 мг 3-4 рази на день курсом 15-20 днів;
- при атеросклерозі 2-3 /день, 3-4 прийоми;
- при порушенні обміну жирів на першому тижні беруть 500 мг одноразово, на другий двічі, на третій тричі, курс 2,5-3 місяці;
- щоб підвищити концентрацію ліпопротеїнів високої щільності, слід приймати за 1 р/день;
- для зниження ризику захворювань серця 500-1000 мг/добу;
- курси терапії проводяться повторно з інтервалом місяць.
Уколи
Вводити препарати можна у вигляді підшкірних, внутрішньовенних або внутрішньом'язових ін'єкцій. Уколи у вену нікотинової кислоти вводять повільно, струминно, в умовах стаціонару через можливого ризику важких алергічних реакцій. Підшкірні і внутрішньом'язові ін'єкції можна до самостійного застосування в домашніх умовах. Вони дуже болючі, тому варто правильно вибрати місце.
Оптимальними ділянками для уколів є верхня частина плеча, передня поверхня стегна, передня черевна стінка при умові відсутності зайвої ваги, верхній зовнішній квадрант сідниці. При підшкірному введенні краще колоти в область передпліччя і передньої стінки живота. Використовувати для внутрішньовенних, внутрішньом'язових та підшкірних ін'єкцій можна 1,5 або 2,5%-ві розчини, що вводяться 1-2 рази за добу. Дозування залежить від типу захворювання:
- при пелагрі та симптомах дефіциту – по 50 мг внутрішньовенно або внутрішньом'язово по 100 мг 1-2 рази/добу курсом 10-15 днів;
- при ішемічному інсульті – 100-500 мг внутрішньовенно;
- при інших захворюваннях і дітям використовують таблетки.
Як колоти внутрішньом'язово
Після вибору місця протріть його антисептиком, наберіть у шприц розчин випустіть кілька крапель, піднявши догори голкою, щоб вигнати бульбашки повітря, зробіть ін'єкцію, обробіть місце проколу спиртом або хлоргексидином. Для кожного уколу вибирайте нове місце, відступаючи від попереднього 1-1,5 см. Внутрішньом'язово ін'єкція робиться так: введіть голку глибоко, повільно натисніть на поршень і випустіть розчин.
Нікотинова кислота при вагітності та лактації
Якщо вагітність протікає нормально, вітамін РР не призначається. У випадках лікарської залежності, многоплодности, порушення функціонування плаценти, патології печінки та жовчних шляхів препарат показаний до застосування. При виношуванні дитини засіб усуває спазм, покращує циркуляцію крові, знижує її в'язкість. Вітамін В3 попереджає утворення тромбів, закупорку судин плаценти, знижує ризик загибелі плоду і передчасних пологів. Для збільшення лактації показано таблетки, але з обережністю і контролюючи стан дитини.
Застосування у дітей
До двох років прийом ампульного вітаміну В3 дітям протипоказаний. Дитині можна давати тільки таблетований формат препарату, перорально після їди з запиванием прохолодними напоями, мінеральною водою. Дозування залежить від мети:
- для профілактики – 0,005-0,02 г за день;
- при пелагрі – 0,005-0,05 г 2-3 рази за добу;
- інші захворювання – 0,005-0,03 г 2-3 рази за день.
Нікотинова кислота і алкоголь
Практикуючі лікарі та вчені відзначають інтоксикаційний ефект вітаміну В3. Він допомагає швидко вивести токсичні речовини з тіла, зв'язує вільні радикали, нейтралізує дію отрут на клітини органів, тканин. Препарат знаходить широке застосування при зняття похмільного синдрому, при терапії алкоголізму і наркоманії, вплив шкідливих речовин на виробництві.
Лікарська взаємодія
Перед призначенням вітаміну РР повідомте лікаря, якщо ви вживаєте якісь інші медпрепарати, оскільки він має таке лікарська взаємодія:
- при комбінації з фібринолітиками, серцевими глікозидами і спазмолітиками посилює дію;
- при одночасному прийомі барбітуратів, неоміцину, сульфаніламідів, протитуберкульозних засобів супроводжується підвищенням токсичної дії;
- посилює ризики виникнення побічних ефектів при вживанні з гіпотензивними засобами, аспірином, антикоагулянтами;
- кислота нікотинова розвиває токсичну дію з гіполіпідемічними препаратами;
- знижує вираженість ефекту від системи медикаментів проти діабету.
Сумісність з алкоголем
Відповідно до інструкції щодо застосування вітаміну В3 він несумісний з алкоголем, препаратами, до складу яких входить етанол. Небезпечним діянням стає підвищення токсичного ефекту на печінку, зменшення всмоктування секвестрантов жовчних кислот. Варто утриматися від прийому алкоголевмісних напоїв та медикаментів при прийомі лікарського засобу.
Побічні дії і передозування
При неправильно призначеної дозі застосування вітаміну РР можуть виникнути такі побічні дії:
- почервоніння обличчя, верхньої частини корпуса (при прийомі натщесерце або особами з гіперчутливістю), прилив жару;
- запаморочення;
- кропив'янка, висип на шкірі;
- парестезії (оніміння кінцівок);
- зниження артеріального тиску (при швидкому внутрішньовенному введенні);
- подагра;
- акантоз;
- підвищення рівня цукру в крові;
- підвищення частоти нападів аритмії;
- нечіткість зору із-за набряку сітківки.
Протипоказання
Інструкція по застосуванню вітаміну В3 в ампулах і пігулках містить вказівки щодо протипоказань:
- важкі форми гіпертонії, атеросклерозу (внутрішньовенно);
- гіперчутливість до компонентів;
- тривале застосування загрожує жировою дистрофією печінки (позбутися від цього можна, поєднавши прийом коштів з продуктами, багатими метіоніном, призначеними препаратами метіоніну або липотропного дії)
Особливі вказівки
Анотація, вкладена всередину кожної упаковки никотинки, містить особливі вказівки, які потрібно дотримуватися при прийомі кошти:
- протипоказані високі дози вітаміну при вагітності, годуванні груддю;
- при терапії слід регулярно контролювати функції печінки;
- з обережністю застосовувати нікотинову кислоту при гіперацидному гастриті, виразках (дратується слизова оболонка), гепатиті, цирозі, цукровому діабеті;
- для корекції дисліпідемії у діабетиків не застосовується;
- на початковому етапі використання проводиться контроль вмісту жирів, цукрів, сечової кислоти;
- тривале застосування загрожує вимиванням вітаміну С.
Аналоги
За активно діючої речовини виділяють наступні структурні аналоги даного препарату, що володіють подібним терапевтичною дією, що випускаються вітчизняними або зарубіжними виробниками:
- Ніацин;
- Кислота нікотинова Буфус або Віал;
- Эндурацин;
- Апелагрин;
- Липлит;
- Никодон;
- Никонацид;
- Никотен;
- Никовит;
- Певитон;
- Витаплекс.
Ціна
Препарати вітаміну В3 можна купити в інтернет-магазині або замовити по каталогу через аптеку. Вартість залежить від форми випуску, виробника. Зразкові ціни:
Найменування | Ціна при купівлі через інтернет, рублів | Ціна в аптеці, рублів |
50 мг 50 таблеток | 20 | 25 |
1% розчин для ін'єкцій 1 мл 10 ампул | 52 | 55 |
Renewal ампули для волосся 5 мл 10 шт. | 174 | 190 |
Відео
EKMed — Вітаміну PP (Нікотинова кислота або B3)