Хімічні властивості аміачного розчину - формула, застосування в побуті, медицині і в садівництві

Багато медичні засоби можуть використовуватися як для лікувальних, так і для господарських цілей, наприклад, розчин нашатирного спирту часто застосовують, щоб знищити шкідників або для очищення меблевої оббивки зі шкіри. Крім того, таким речовиною можна обробляти садові рослини, використовувати для підживлення огірків, а також при чищенні срібла, золота, предметів сантехніки.

Що таке нашатирний спирт

Водний розчин аміаку або нашатирний спирт (NH4OH, гідроксид або моногідрат аміаку) – це прозора безбарвна рідина з різким запахом, яка застосовується як лікарський засіб і для побутових потреб. У великій кількості NH4OH отруйний, але малу дозу препарату можна використовувати як збудливий і подразнювальний засіб. Основне застосування спирту – це медицина. З його допомогою можна привести в почуття людини при непритомності, хірурги обробляють їм руки перед операцією. Крім того, цей препарат знайшов широке застосування в косметології.

Склад

Часто людей цікавить питання, в яких ситуаціях застосовується нашатирний спирт і що таке аміак. Хімічна сполука нітрид водню або аміак являє собою безбарвний газ з різким запахом. Отримують його при високій температурі з допомогою каталізатора з азоту повітря та водню. При додаванні води виходить розчин нашатирного спирту. Гідроксид амонію або аміачна настоянка має гострий запах, володіє сильною лужною реакцією. Склад нашатирного спирту включає 10 % водного розчину аміаку.

Формула

Багато людей помилково вважають, що нашатирний спирт, аміак, нашатир, перекис водню – це схожі речовини, але це не так. Деякі з препаратів можуть мати однаковий запах, хоча при цьому хімічна формула, спосіб одержання різні. Розглянутий спирт на відміну від газу аміаку, є безбарвною рідиною з різким запахом. Дана речовина має формулу: NH4OH. Рідко можна зустріти ще таку – NH3∙H2O. Запис використовується для 10% розчину.

Чим відрізняється аміак від нашатирного спирту

Основною відмінністю NH4OH від нітриду водню є їх агрегатний первісний стан. Аміак – безбарвний газ, що зріджується при -33 градусів Цельсія. Нашатирний спирт – це рідина, яку часто називають розчином аміаку. Відмінністю речовин є та область їх застосування. Аміак – основний продукт, що використовується у хімічній промисловості. Цей газ часто беруть:

  • при виробництві спирту;
  • як холодоагент для підтримки роботи промислових, побутових систем;
  • для виробництва добрив, полімерів, азотної кислоти, соди;
  • при будівництві;
  • для виготовлення вибухових речовин.

Моногідрат аміаку має більш вузьке використання, переважно як медичний антисептик. Крім того, розчин часто застосовують домогосподарки для виведення плям з одягу, для очищення золота і срібла, як подкорму для садових і кімнатних рослин. Основним подібністю цих коштів вважається те, що вони здатні неприємно пахнути з-за великого вмісту аміачних солей.

Властивості нашатирного спирту

Під час процесу дихання пари гідроксиду аміаку потрапляють всередину організму, при цьому речовина починає активно взаємодіяти з трійчастим нервом, при цьому рефлекторно збуджує дихальний центр. Концентрований розчин здатний викликати колликвацию (розчинення, розм'якшення) білків мікробних клітин. Засіб ще часто застосовується як швидка допомога для збудження дихання і виведення людини з непритомного стану. Крім того, аміачний розчин:

  • при зовнішньому застосуванні покращує регенерацію тканин, розширює судини, стимулює відтік метаболітів;
  • має антисептичну дію;
  • чинить подразнюючу дію на экстерорецепторы шкіри;
  • блокують потік больових імпульсів з патологічних вогнищ;
  • провокує місцеве вивільнення кінінів, простагландинів;
  • впливає на діяльність серця та тонус судинних стінок;
  • знижує гіпералгезію, напруга м'язів, спазми, надаючи відволікаючу дію;
  • при вдиханні препарату відбувається збільшення кров'яного тиску;
  • пригнічує вогнища збудження;
  • сприяє швидкому виходу мокротиння;
  • впливаючи на блювотний центр, підвищує збудливість;
  • прийом внутрішньо в малих дозах стимулює секрецію залоз.

Застосування

Розчин аміаку часто використовується як ліки і для побутових потреб. У медицині засіб застосовують для виведення з непритомність, порушення дихання. При укусах комах роблять примочки із засобом, при невралгіях розтирають хворе місце. Зовнішньо використовується спирт для знезараження рук лікарів перед операцією. Інструкція по застосуванню препарату вказує, що доза речовини повинна підбиратися індивідуально, виходячи з показань.

Застосування в побуті

Аміачна вода корисна при виведенні плям з м'яких меблів, одягу. Щоб очистити улюблену річ, текстильну взуття або оббивку, необхідно пару чайних ложок кошти з'єднати зі склянкою води і залити отриманим розчином пляма на кілька хвилин. Потім прополоскати прохолодною водою. Запах швидко вивітриться, плями моментально зникнуть.

При виведенні тарганів теж добре допомагає моногідрат аміаку. Для цього слід трохи засобу додати у відро з водою при митті підлоги, меблів і стін (на літр води приблизно 1 ч. л.). Різкий запах прожене непроханих гостей, особливо якщо процедуру робити раз на тиждень. Щоб відпочинок на природі не був зіпсований укусами комарів і мошки, необхідно взяти з собою розчин аміаку і розбризкати його навколо. Після даної обробки комахи вже не потурбують.

Для очищення срібних, золотих виробів, предметів сантехніки теж підходить розчин аміаку. Щоб позбутися неприємного чорного нальоту, необхідно взяти воду, зубний порошок, моногідрат аміаку в співвідношенні 5:2:1. Далі виріб слід протерти м'якою тканиною або марлею, змоченою в розчині. Після цього сполоснути водою, витерти насухо. Прикраси з дорогоцінним камінням і перлами не варто чистити таким способом.

Для кімнатних квітів

Застосування розчину аміаку для рослин засноване на великому вмісті в ньому азоту і відсутності баластних речовин. Препарат в розбавленому вигляді – це ідеальна підгодівля для домашніх квітів. Щоб приготувати найпростіше добриво з NH4OH, необхідно розчинити одну столову ложку речовини в трьох літрах води. Отриманим розчином необхідно поливати рослини під корінь. Якщо домашні квіти вразила попелиця, необхідно їх винести на балкон і обприскати розчином з п'ятнадцяти мілілітрів спирту, трьох літрів води і двох крапель шампуню.

В городі

Розчин аміаку є незамінним помічником на дачній ділянці. Часто препарат використовують для поповнення нестачі азоту і в якості профілактики хвороб дерев, рослин, кущів, ягід. Для підгодівлі знадобитися 4 л води і 50 мл розчину. Проводити полив рослин таким складом слід з моменту посадки і до кінця червня. Засіб ще відмінно відлякує комарів, тлю, мошку. У господарстві застосовується лише технічний розчин спирту 25%.

Аміак для рослин – це відмінна підживлення. Хорошим урожаєм відгукнуться на розчин чагарники: слива, вишня, ожина, малина. Речовина необхідно використовувати для збільшення зростання, в період цвітіння. Найбільше азоту споживає капуста, кабачки, цибуля, гарбуз, перець, картопля, баклажани. Існують культури, яким в помірній кількості потрібен азот: огірки, томати, буряк, часник, кукурудза, кущі агрусу і смородини.

Застосування в медицині

Аміачний розчин часто використовують для приведення людини в почуття і при непритомності. Крім того, застосування нашатирного спирту в медицині можливо при:

  • отруєннях (харчових, алкогольних, токсичних);
  • невралгії;
  • укусах комах;
  • головного, зубного болю;
  • похмілля;
  • міозиті;
  • суглобного болю;
  • отиті;
  • грибку нігтів.

У косметології моногідрат аміаку теж знайшов широке застосування. Якщо використовувати речовина разом з гліцерином, то це буде відмінний засіб для сухої шкіри ніг, ліктів, рук. Лосьйон на основі даних інгредієнтів допомагає швидко повернути м'якість, позбутися тріщин. Засіб відмінно підходить і для лікування волосся, його можна застосовувати в якості ополіскувача після використання шампуню. Для цього треба чайну ложку спирту розчинити в склянці теплої води.

Інструкція по застосуванню

Щоб привести в почуття людини, що впав в непритомність, потрібно на ватку налити трохи аміачного розчину і піднести її до носа на відстань 5 див. Близьке вдихання засоби заборонено, оскільки це може викликати опік слизової оболонки носа. При укусі комах потрібно робити примочки. Щоб з допомогою препарату викликати блювоту, слід взяти аміак в ампулах, налити 10 крапель засобу в 100 мл теплої води і дати випити всередину хворому. При мокрому кашлі лікар може призначити інгаляції, але лише через спеціальний прилад.

Правила застосування

Розчин аміаку – це токсична речовина, тому при його неправильному використанні може виникнути рефлекторна зупинка дихання, опік шлунку (при застосуванні нерозведеного препарату). Як правило, засіб застосовують інгаляційно, місцево і всередину. У хірургічній практиці їм миють руки. При тривалому впливі препарату на організм, можуть з'явитися некробіотичні і запальні зміни в тканинах.

Перед використанням речовини, слід ретельно ознайомитися з інструкцією або проконсультуватися з фахівцем. При випадковому пошкодженні ємкості із препаратом слід швидко відкрити вікно і провітрити приміщення. При попаданні на слизові оболонки та в очі потрібно промити уражені ділянки великою кількістю проточної води і звернутися за допомогою до лікаря.

Аміак від прищів

Розчин аміаку – відмінний засіб при жирній шкірі особи, яка схильна до виникнення прищів і чорних крапок. Він може використовуватися для вмивання. При цьому необхідно половину чайної ложки речовини розвести склянкою теплої води. Крім того, проблемні ділянки можна протирати розчином гідроксиду аміаку з концентрацією 1-2 % з допомогою ватного тампона.

Запобіжні заходи

Використовуючи гідроксид аміаку в медицині або для дому, необхідно дотримуватися обережності і застосовувати індивідуальні засоби захисту. Крім того, треба слідувати правилам:

  • по можливості нанесення речовини на рослини необхідно здійснювати в масці та гумових рукавичках;
  • спирт не можна змішувати з іншими активними речовинами;
  • не можна працювати з препаратом людям, що страждають вегето-судинною дистонією;
  • якщо нерозведений розчин потрапив всередину, необхідно терміново випити багато води, викликати блювотний рефлекс і звернутися за допомогою до лікаря;
  • зберігати препарат потрібно в закритих місцях;
  • слід уникати потрапляння гідроксиду аміаку на шкіру особи;
  • розводити складу слід на повітрі або на території добре провітрюваному приміщенні.

Ціна

Багатьох людей часто цікавить, скільки коштує нашатирний спирт в аптеці? Як правило, середня вартість препарату коливається від 13 до 60 рублів. Його розливають по флаконам об'ємом 40 мл. Нашатирний спирт можна знайти в продажу під назвою розчин аміаку 10 відсотковий. Продаватися речовина може оптом і в роздріб. Великі поставки здійснюють тоннами. Зберігати засіб рекомендується в прохолодному місці. На полицях аптек в Москві можна знайти розчин за такими цінами:

Форма випуску

Ціна в рублях

флакон 10% 40,0

11

ампули 10%-1,0 №10

Тридцять два

флакон 10% 25,0

32

буфус 10% 25,0

55

Відео

НАШАТИРНИЙ СПИРТ ДЛЯ САДУ ТА ГОРОДУ .

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!