Користь і шкода олії розторопші
Відомо, що розторопша – колюча рослина з фіолетовими квітами, відоме в народі як будяк. Його склад укладає в собі великий набір вітамінів і мікроелементів. На основі рослини виготовляють лікувальне масло, використовуючи шрот розторопші плямистої. Цей екстракт використовувався з медициною античних часів, а зараз є невід'ємним елементом традиційного врачевательства. Лікарі радять додавати в їжу олію розторопші, користь і шкоду якого давно вивчені. Це виключає ризик виникнення побічних ефектів.
Склад і корисні властивості
Олія розторопші є біодобавкою, яка допомагає підтримувати імунну систему, живити організм вітамінами. Секрет цілющих властивостей будяка в його складі. Набір таких вітамінів, як A, В, E, D, F зберігають здоровий вигляд шкіри, волосся і покращують роботу життєво важливих органів (серце, печінка, жовчний міхур). Хлорофіл, що знаходиться у складі розторопші, насичує киснем кров, зміцнює клітини. Залізо, цинк, калій, магній – необхідні організму мінеральні речовини, які захищають серцево-судинну систему.
Як приймати олія розторопші в капсулах і рідкій формі
Екстракт чортополоху знайшов широке застосування в медицині, косметології, гінекології, дієтичному харчуванні. Використовують масло лікувальної розторопші, користь і шкоду якого аналогічні іншим рослинам, як зовні (продається у флаконах), так всередину у вигляді капсул. Це унікальний засіб легко поєднується з різними препаратами при лікуванні печінки, а також його змішують з шампунем для поліпшення стану волосся. У ста грамах олії розторопші міститься 889 Ккал (білків і вуглеводів – 0 г, жирів – 98 р).
В медицині
Екстракт чортополоху є допоміжним засобом у боротьбі людини з наркотичною або алкогольною залежністю. При отруєннях масло в капсулах з легкістю виводить отрути з організму, допомагає відновлюватися після хіміотерапії. Олія розторопші часто застосовується сферою медицини при лікуванні/профілактики різних хвороб:
- гепатиту;
- цирозу;
- захворювань шлунка і товстої кишки;
- туберкульозу.
Для печінки
При захворюваннях, пов'язаних із печінкою, олія розторопші приймають комплексно з іншими ліками, щоб захистити і відновити клітини життєво важливого органу. Екстракт чортополоху містить рідкий компонент силімарин – біологічно активна речовина. Ця складова стає своєрідним щитом мікрофлори печінки: відштовхує токсини, служить матеріалом, активізують ріст нових клітин. Олія розторопші нешкідливо в поєднанні з іншими ліками, однак дозування призначається лікарем.
При цукровому діабеті
При лікуванні діабету застосовують медикаментозну терапію, комбінуючи з додатковим способом боротьби з хворобою – екстракт розторопші. Це засіб вживають у вигляді масла, таблеток, чаїв, відварів насіння і шроту. При діабеті лікарі радять приймати ліки всередину три рази на день. Ефективним буде і відвар з шроту будяка, який можна приготувати самому:
- Візьміть 30 г порошку шроту.
- Змішайте з пів-літра кип'яченої води.
- Розігрівайте 15 хвилин.
- Процідіть відвар марлею.
- Приймайте по одній ст. л. через годину після їжі.
У косметології
Завдяки своєму заживляющему і омолоджуючу дію олія розторопші нерідко застосовується сферою косметології. Екстракт здатний поліпшувати колір обличчя, зволожувати шкіру, загоювати дрібні рани, розгладжувати зморшки, підвищувати захисні функції шкіри. Олія розторопші часто використовують у вигляді шампунів, тоніків, лосьйонів, кремів. Засіб на основі чортополоху добре впливає на здоров'я волосся, шкіри обличчя.
Для волосся
Косметологи радять застосовувати масло розторопші для волосся, змішуючи екстракт з шампунем або бальзамом в пропорції один до десяти. Отриману суміш необхідно легкими рухами втерти в шкіру голови, почекати 10 хвилин і промити теплою водою. Ця процедура допомагає локонам зміцнитися, додасть їм блиск і сприятиме їх росту. З олії розторопші в домашніх умовах виготовляють лосьйони. Для цього необхідно:
- Змішайте екстракт з ефірами винограду, персика або чайного дерева у співвідношенні 1:1.
- Нагрійте масу на водяній бані.
- Нанесіть рівномірно по всій довжині на корені/локони.
- Через півгодини ретельно змийте.
Для шкіри обличчя
Шкірний покрив людини дуже чутливий до погодних умов і перепадів температур. Для підтримки краси особи косметологи радять наносити на ніч маски з олії розторопші. Взимку ця косметична процедура допоможе вберегти шкіру від морозів і прохолодного вітру, а в літню пору року – від спекотних променів сонця і підвищеної вологості. Рецепт маски:
- Змішайте масло чортополоху з ефіром чайного дерева (пропорція 6:1).
- Додайте чайну ложку оливкової олії.
- Підігрійте на водяній бані.
- Нанесіть на обличчя легкими масажними рухами.
- Через півгодини приберіть невпитавшееся засіб паперовою серветкою.
Для схуднення
Олія розторопші не менш часто застосовується сферою дієтології. Вживання капсул або відварів з будяка надають позитивну дію на органи видільної системи, порушення яких призводить до надмірної ваги. Засіб швидко виводить токсини і шлаки, що призводять до ожиріння. Не потрібно забувати, що олія розторопші – додатковий елемент у комплексі боротьби з порушеним обміном речовин.
При вагітності
Розторопша при вагітності вживається виключно за призначенням лікаря. Олія використовується для терапії і профілактики деяких хвороб, допомагає заповнити нестачу вітамінів, розгладити розтягнуту шкіру, посприяти зникнення пролежнів. Слід знати, що всі зміни організму відбиваються і на майбутню дитину, тому самостійно приймати препарати не рекомендується.
Можливу шкоду й протипоказання до вживання
Застосовуючи масло лікувальної розторопші, користь і шкоду якого здавна вивчена лікарями, все ж не варто забувати про можливі побічні ефекти. Як біологічна добавка, чортополох відноситься до препаратів, нейтрально діють на організм. Однак, існує ряд протипоказань, які можуть завдати шкоди, якщо їх не враховувати:
- депресія;
- холецистит;
- будь-які хронічні захворювання;
- індивідуальна непереносимість;
- жовчокам'яна хвороба;
- дитячий вік до 12 років;
- вагітність і лактація (за призначенням лікаря).
Відгуки про результати застосування
В'ячеслав, 30 роківЗ дитинства мене мучили різноманітні запалення шкіри і прищі. Я почав використовувати олію розторопші, наносячи на обличчя серветкою два рази в тиждень. Через півтора місяця я забув про своїх бідах: прищі зникли, а шкіра розгладилася. Всім раджу. В аптеках засіб коштує зовсім недорого.
Ганна, 36 роківЯ пробувала приймати капсули масла чортополоху для схуднення, так як після пологів я трохи додала у вазі. Оцінити результат мені не довелося, оскільки відразу після першого прийому препарату я почала задихатися. У лікарні я дізналася, що у мене особиста непереносимість. Після цього випадку я зрозуміла, що перед застосуванням будь-яких ліків необхідно звернутися до лікаря за консультацією.
Юлія, 28 роківНедавно я відкрила для себе олія розторопші, користь і шкоду для мене раніше були не знайомі. Кілька років тому мені діагностували гастрит, який часто викликав неприємні відчуття і болі. Подруга мені порадила приймати трав'яний відвар з додаванням олії розторопші, який виявився приємним на смак. Результат швидко дав про себе знати. Після місяця застосування цього засобу я можу на рік забути про шлункових болях.