Малярійний плазмодій: цикл розвитку, чим небезпечний для людини
- 1. Що таке малярійний плазмодій
- 1.1. Будова малярійного плазмодія
- 1.2. Життєвий цикл малярійного плазмодія
- 1.3. Основний господар малярійного плазмодія
- 1.4. Проміжний господар малярійного плазмодія
- 2. Діагностика малярії
- 3. Лікування малярії
- 3.1. Ліки від малярії
- 4. Ускладнення малярії
- 5. Профілактика малярійного плазмодія
- 6. Відео: малярійні плазмодії
У світі все ще існують бактерії, які здатні викликати смертельно небезпечні захворювання. Малярійний паразит передається людині від комара, викликається трансмиссивную хвороба, вона викликає тривалі напади лихоманки. Патологія має хронічний перебіг, часто відбуваються рецидиви, тому становить загрозу життю людини.
Що таке малярійний плазмодій
Цей найпростіший мікроорганізм стає причиною розвитку небезпечного для життя людини захворювання. Малярійний плазмодій – це збудник малярії (malaria, протозойні захворювання, клас споровики), за даними ВООЗ, в усьому світі щороку гине до 2 мільйонів людей від цієї хвороби. Існують різні види паразитів, які провокують різні форми патології. Прийнята наступна класифікація представників цього класу:
- malariae– захворювання має тривалість 4 дні;
- plasmodium vivax (плазмодиум вивакс) – триденний тип малярії;
- falciparum (фальципарум) – тропічний вид малярійного плазмодія;
- plasmodium ovale – ще одна форма триденного захворювання;
- plasmodium knowlesi – цикл реплікації споровика 24 години, тому будь-яка інфекція (навіть слабка) швидко переростає у важке захворювання.
Будова малярійного плазмодія
Формується зрілий паразит за кілька етапів, змінюючи проміжного господаря на основного. Єдиний спосіб заразитися захворюванням – укус комара, які є носієм. Існує 2 тисячі різновидів цієї комахи, але переносником може бути тільки один вид – Anopheles superpictus. Варто пам'ятати, що тільки самки комарів кусає людину і п'є кров, це необхідно для розмноження. Будова малярійного плазмодія має складну структуру, яка представлена на фото нижче.
Життєвий цикл малярійного плазмодія
Перед тим, як сформуватися в повноцінний, небезпечний для людини мікроорганізм, плазмодій проходить кілька стадій формування. Зараження відбувається при укусі комара, які впорскує разом зі слиною спорозоїти плазмодія. Далі відбувається процес дозрівання всередині організму людини і може відбутися або безстатеве поділ у внутрішніх органах, або клітини знову потраплять до комару і там відбудеться статевий поділ. Життєвий цикл малярійного плазмодія передбачає зміну господарів на різних стадіях.
Основний господар малярійного плазмодія
Механізм того, як малярія передається, полягає у кількох етапах дозрівання споровика. Для формування спорогония потрібно потрапити в організм основного господаря малярійного плазмодія – комара анофелеса. На даному етапі гаметоциты вже знаходяться на стадії, коли вони готові до поділу на макрогаметоциты і микрогаметоциты. При укусі комара, носія малярії, відбувається переселення гаметоцитов до основного хазяїна.
Всередині тіла комахи одна половина клітин стає чоловічими, друга – жіночими. Кожна з них має один хромосомний набір, при процесі злиття гамет різної статі формуються диплоїдні клітини з повноцінним набором хромосом. Так з'являються, мають видовжену форму, зиготи малярійного плазмодія. Вони мають високу рухливість, відразу ж проникають в стінки шлунка комара, утворюють спороцисты – це клітини-інкубатори, які вкриті оболонкою.
Це останній цикл розвитку бактерії, всередині спороцистов триває клітинний мітоз малярійного плазмодія, кожен такий інкубатор виробляє сотні спорозоитов. Потім оболонка інкубаційного резервуара лопається, паразити виявляються всередині тіла комахи і мігрують до слинних залоз. Далі під час укусу зародки малярійного плазмодія знову потрапляють в тіло людини і заражають його.
Проміжний господар малярійного плазмодія
Життєвий цикл має дві майже рівні частини, що відбуваються в тілі людини або комара. Зародки паразита передаються від комара в тіло людини, і він стає проміжним господарем малярійного плазмодія. Формування мікроорганізму відбувається за наступною схемою:
- Через укус відбувається передача спорозоитов в кровотік, які швидко потрапляють в тканини печінки. Починається шизогонія (безстатеве розмноження), після якої формуються мерозоиты.
- Останні проникають в еритроцити (червоні кров'яні тільця), починають харчуватися гемоглобіном з них і продовжують посилено розмножуватися. На цьому етапі клітина схожа на коло або овал з протоплазмою розміром до 2 мкм.
- На наступному етапі мерозоиты залишають еритроцити, приймають форму кілець, всередині протоплазми утворюються порожнини, які називаються травними вакуолями. У них накопичуються поживні речовини і виводяться продукти життєдіяльності – це токсини, що потрапляють в кровотік.
- Кожні 48 годин відбувається стадія розвитку плазмодія, яка співпадає з нападом ознобу, лихоманки у людини, простому температури.
- Повторюється еритроцитарна шизогонія циклічно, триває, поки не досягнуть потрібного рівня мерозоиты. Після цього настає наступна стадія – формуються гаметоциты, про яких було написано вище.
Діагностика малярії
Для підтвердження діагнозу використовують вивчення під мікроскопом зразка. Лабораторна діагностика малярії полягає в заборі крові з пальця звичайним методом. Мазок лягає на стерильне предметно скло, яке вивчається фахівцем під збільшенням. Діагностика малярії допомагає виявити різні види плазмодіїв, кожен з них має певні діагностичні ознаки. Визначити інфіковані еритроцити в аналізі можна за зміну розміру, форми та кольору.
Лікування малярії
Основне завдання терапії цього захворювання полягає в запобіганні виникнення/повторення нападів, повне знищення збудника. Хвороба малярія або болотна лихоманка частіше зустрічається в ендемічних районах, тому мандрівникам слід приймати профілактичні заходи заздалегідь. Лікування малярії проводять за допомогою медикаментозної терапії, використовують, як правило, Примахіном, Хлорохін, Атабрин (хинакрин гідрохлорид), Акрихін.
Ліки від малярії
Медикаментозна терапія при даному захворюванні вважається ефективним методом. Існують перевірені ліки від малярії, які застосовуються на протязі тривалого часу. Прикладом таких медикаменту виступає Хінін, який був замінений Хлорохіном на деякий час, але потім знову почав активно використовуватися. Причиною цього стало виникнення, а потім поширення в Азії та Африці Plasmodium falciparum, який мав резистентність до Хлорохіну.
Залежно від регіону, де відбулося зараження, можуть бути використані ті чи інші препарати проти малярійного плазмодія. Більшість з них підходять як для лікування, так і профілактики. Екстракт полину однорічної, містять артемизинин і аналоги синтетичного походження, що володіють високою ефективністю, але і високу вартість. Велику загрозу хвороба представляє для жителів, які проживають в ендемічних областях, де доступу до препаратів немає. У розвинених країнах проблем з придбанням медикаментів не спостерігається.
Ускладнення малярії
Своєчасне надання правильної терапії забезпечує в переважній більшості випадків повне одужання. Смертність при таких умовах не перевищує 1% від загального числа. Летальних результат провокує не сама патологія, а ускладнення малярії. Можливі наслідки хвороби:
- психічні розлади;
- гостра ниркова недостатність;
- набряк мозку;
- малярійна кома (церебральна патологія).
Допомогти уникнути летального результату, розвитку ускладнень допоможе невідкладна своєчасна терапія. Ниркова недостатність призводить до зростання азотистих шлаків в крові, що призведе до інфекційно-токсичного шоку. Клініка набряку мозку, як правило, спостерігається у дітей при блискавичній формі малярії. На відміну від дорослих при тропічній формі патології у дитини можуть розвинутися психічні розлади. У разі летального результату захворювання буде розвиватися по наступній послідовності:
- напад лихоманки;
- сильний головний біль і судоми;
- відбувається порушення роботи судинного і дихального центру;
- зупинка дихання і серцевої діяльності;
- смертельний результат.
Профілактика малярійного плазмодія
На даний момент вакцини проти цього захворювання не існує. З цієї причини на перший план виходить профілактика малярійного плазмодія. У районах, де може жити комар анофелес, необхідно проводити заходи по їх знищенню за допомогою інсектицидів. Без цих комах малярійний плазмодій не зможе пройти весь життєвий цикл. Для захисту від укусів і можна застосовувати відповідні репеленти, рекомендується носити довгу одяг, яку теж слід побризкати аерозолем.
Малярійний плазмодій не зможе поширюватися по тілу, якщо приймати профілактичні препарати. Якщо ви відправляєтеся в місця, де є ймовірність заразитися малярий, необхідно захищатися шляхом прийому медикаментозних засобів. Суворо заборонено подорожувати в такі країни під час вагітності (в цей період організм жінки особливо схильний до різних захворювань).
В якості медикаментів проти малярійного плазмодія застосовують Резохин, Хлорохін, Делагіл в таблетках. Дія препарату грунтується на речовині похідного 4-аминохинлона, яке припиняє синтез нуклеїнових кислот, що призводить до знищення малярійного плазмодія. Не можна застосовувати ці медикаменти порушення роботи печінки, нирок або серцевої недостатності. Заборонені препарати і дітям, вагітним жінкам. Для захисту від малярійного плазмодія рекомендують ще місяць пити таблетки після від'їзду з небезпечної зони.