Болить шия: що робити

Біль у шиї або цервікалгія не обходить ні молодих, ні людей у віці. Виникнути нездужання може з абсолютно різних причин: надмірної рухливості або обмеженості рухів при сидячій роботі. Інколи цей симптом є наслідком важких хвороб і вимагає звернення до лікаря.

Чому болить шия

Шия, як один з хребетних відділів, самий короткий, тому більше схильний до пошкоджень. Не варто одразу звертатися до лікаря при цервикалгии. Спочатку потрібно визначити характер болю та її періодичність. Якщо больові симптоми в області шийного відділу і в стані спокою і при навантаженні дають про себе знати, то краще обстежитися на можливі захворювання шиї в медичному закладі.

Існує класифікація залежно від локалізації:

  • Соматична поверхнева свідчить про пошкодження м'язових і кісткових систем.
  • Соматична глибока – про те, що травмовані важливі внутрішні органи.

В залежності від місця погіршення працездатності нервової системи:

  • Порушені нервові клітини на периферії – нейропатіческая.
  • Якщо біль пов'язана з ЦНС – центральна.

Причина часто криється в дитячих захворюваннях, які протікали безсимптомно, без нагляду медиків. Особливо важливо звернути увагу на цю ознаку у дитини, щоб уникнути проблем у майбутньому. Причинами хвороби шиї у дітей може бути:

  1. Розвиток неправильної постави. Під час сидіння за столом або на дивані при малорухливому способі життя хребет викривляється. Виявити дефект просто, для цього потрібно поставити дитину біля стіни і оцінити: достатній прогин має хребетний стовп чи ні.
  2. Невеликі травми, отримані під час ігор, бігу, падіння з висоти, вимагають обстеження лікаря.
  3. М'язовий спазм, коли спроба повернути голову призводить до гострого болю. Така незначна неприємність, яка виникає після довгої незручної пози сидіння або лежання, призводить до ускладнень і запалень.
  4. Підняття тягарів. Ранець, сумка або портфель, що мають велику вагу, напружують шийні м'язи дитини. Після в цій області спостерігається тягучий біль.
  5. Запалення лімфатичних вузлів. Раптовий різкий біль, з віддачею в вухо характеризує хвороба. У важких випадках додається підвищення температури.
  6. Менінгіт. Особливо небезпечний для малюків. Симптоми – температура вище 38 градусів, блювання, втрата свідомості, судоми.
  7. Кривошея. Патологічний стан, при якому шийні хребці не можу прийняти правильне положення. Лікувати дефект потрібно до 9-10 років, інакше особа буде асиметричною.

Ззаду

Щоб відповісти на питання: чому болить шия ззаду, потрібно поспостерігати за відчуттями. Періодичний біль в потилиці, біля основи черепа, оніміння при різкому повороті говорять про ймовірність спондильозу. При цьому захворюванні в кістковій тканині утворюються остеофіти (відростки). Здавлюються нервові корінці, і виникає болючість. Такі ж симптоми спостерігаються при спондилолістезу.

Спереду

Передня частина болить у тих випадках, коли є локальне запалення лімфатичних вузлів під щелепою. Це відбувається при тонзиліті і отиті. Найчастіше біль спереду безперервна, тягучий і інтенсивна. Крім того, так само виявляються хвороби щитовидної залози запального характеру – гострий тиреоїдит. Біль спереду, не проходить після прийому знеболюючих, служить свідченням проблем з серцем, так проявляється стенокардія.

М'язи збоку

Болючість бічних м'язів шиї виникає, якщо сталося переохолодження, запалення лімфовузлів збоку. Коли болить шия збоку, часто додаються ще неприємні відчуття, що віддають в руку або в груди. Така біль призводить до того, що може паморочитися підвищуватися артеріальний тиск, виникати непритомний стан. Симптом характерний для зміщення міжхребцевих дисків.

Боляче повертати голову в ліву сторону

Повороти голови можуть болісно реагувати в шийному відділі. Це говорить про розтягуванні м'язів. Використання зігріваючих мазей з знеболюючим компонентом або перцевого пластиру блокує сильний біль, але якщо боляче повертати голову в ліву сторону більше двох днів, то це повинно послужити причиною звернення до фахівця для подальшої консультації.

Дізнайтеся, що робити, якщо болить потилиця з лівої сторони голови.

При нахилі голови назад

Наслідками нездужання при закиданні голови назад бувають хлыстовые травми шийного відділу з тріщинами і переломами. Крім того, біль є свідченням патологічних змін у структурі хребта, які з'являються у хворих із зайвою вагою. Якщо постійно боляче нахиляти голову назад, в числі можливих причин медики називають наявність захворювань:

  • гіпертонічного кризу;
  • пухлин головного мозку;
  • інсультів (порушення кровообігу мозку);
  • субарахноїдального крововиливу.

З лівого або з правого боку ззаду

Причиною того, що болить шия з лівої сторони ззаду, лікарі називають фіброміалгию. При цій хворобі сухожилля, м'язи, тканини стають більш чутливими і відгукуються неприємними відчуттями при нахилах і поворотах голови. Викликати недугу може застуда, травми і неправильне положення під час сну, різка фізична навантаження під час занять спортом. Стеноз хребетного каналу і артрит дають про себе знати такими ж симптомами.

У тих випадках, коли болить шийний відділ ззаду праворуч, потрібно звернути увагу на рід занять, виконуваних напередодні. Іноді ця ознака говорить про простому розтяганні м'язів, що виник із-за незручного сну або довгого сидіння з нахиленою головою вправо. Навіть ця причина може призвести до патологічних станів. Однак постійна сильна біль з правого боку без причини є симптомом міжхребцевої грижі або остеохондрозу.

Спереду зліва

Будь-яка біль в передній частині шийного відділу пов'язана із запаленням органів, що знаходяться в цій області. Це щитовидна залоза, гортань, трахея. Болить шия спереду зліва в тих випадках, коли є захворювання з лівобічною локалізацією:

  • ангіна;
  • фарингіт;
  • тонзиліт;
  • міозит;
  • лімфаденіт;
  • лімфангіт;
  • шийна кіста.

В шиї і плечах

Виникнення одночасних неприємних відчуттів в шийному і плечовому відділі внизу не тільки обмежує активність, але і служить приводом термінового звернення до лікаря. Крім очевидних причин, із-за яких з'являється біль в шиї і плечах, таких як надмірні фізичні навантаження, медики називають небезпечні недуги. У їх числі: артрит, артроз плечового суглоба, міалгія, плексит, плечолопатковий періартрит.

Симптоми - причини

Іноді пацієнт не може визначити, де конкретно больові відчуття турбують найбільше, але вони зосереджені в шийному відділі або біля нього. Такі болі в області шиї ще небезпечніше, потрібне негайне обстеження за допомогою сучасних апаратів: МРТ, рентгенографія, УЗД. У більшості випадків захворювання не підтверджуються, однак іноді виявляються важкі хвороби: остеоартроз, радикулопатія, остеохондроз.

Тягне

Відділ відповідає за частину хребта, м'язів, лімфовузлів і нервових закінчень. Часто м'язи болять і тягнуть через пошкодження одного або кількох органів. Тягне почуття викликають:

  1. Розтягнуті або застуджені м'язи, фізичне перенапруження, невеликі травми.
  2. Шийний остеохондроз. Він діагностується при таких болях, що віддають у потилицю і хребет.
  3. Тиреоїдит. До всіх перерахованих симптомів додаються ще висока температура, млявість, набрякання шиї в області щитовидної залози. Часто біль ще поширюється на вухо.

Тяжкість

Гіпертонія, невроз, стенокардія, інші нездужання, пов'язані з вегетосудинною і серцевої системою, призводять до тяжкості в шиї. Тут часто винен всюдисущий остеохондроз, яким страждає значна частина населення. При поєднанні цієї ознаки з нудотою, запамороченням, переднепритомний стан, високим/низьким тиском, краще здати аналізи і записатися на прийом до терапевта або остеопату.

Горить ззаду

Біль, при якій виникає відчуття печіння в задній частині, дуже небезпечна. Якщо горить шия ззаду, віддаючи в голову, так проявляється ускладнення спінального стенозу. Він веде до компресії спинного мозку і виникненню цервікальної мієлопатії. Це викликано потовщенням спінальних зв'язок, выпиранием дисків, кістковими шипами. У деяких випадках больові відчуття повністю відсутні, залишається тільки неприємне печіння.

Гострий біль

Такий вид цервикалгии говорить про те, що хвороба ще не перейшла в хронічну форму. Вона може з'являтися на короткий час і відпускати, але навіть це повинно насторожити людину. Причини: травми, защемлення нерва, спондильоз, хвороба Бехтерева, грижа міжхребцевих дисків, менінгіт. Якщо гострий біль у шиї повторюється щодня після робочого дня, варто задуматися про те, як організувати роботу, щоб шийний відділ не відчував напруги.

Болить постійно

Постійні болі протягом 3 і більше місяців класифікуються як самостійна хвороба. Вони можуть тривати тривалий період, і якщо хворий не обстежується і продовжить гасити напади спазмолітичні таблетками і кремами, то рано чи пізно візьмуть хронічний характер. В цю форму переходить будь-яке захворювання і не піддається лікуванню, але є препарати, що полегшують стан на тривалий період.

Різка біль

Різка біль або стріляючий виникає раптово, вона короткочасна, про неї швидко забувають, але це провісник багатьох хвороб. Тут потрібно звернути увагу, куди відбувається віддача. Неприємні відчуття, що віддають в руку, говорять про те, що потрібно обстежитися на предмет шийного радикуліту і остеохондрозу. Захворювання схожі з симптомами, тому що друга часто слід після першої. Коли відбувається іррадіація в руку або груди, мова йде про гостре спазмі м'язів або цервикаго (шийному прострілі).

Ломить

Ломота і оніміння в шийної частини характерна для всіх форм остеохондрозу. При виникненні симптомів можна спробувати зробити самомасаж, він добре допомагає. Однак у випадку повторення, появи головних болів, віддачі в область серця коли ломить шию, потрібно терміново викликати лікаря. Це одна з ознак інфаркту, а з цим захворюванням не варто жартувати.

Сильні болі

Ступінь хворобливості визначається кожним пацієнтом індивідуально, в будь-якому випадку, терпіти сильні болі в шиї не можна. Ці симптоми говорять про ймовірність захворювань: анкілозуючого спондиліту, ревматоїдного артриту, ревматоїдної полимиалгии (фокусується в плечах). Якщо при цьому ще опухла шия, то потрібно провести обстеження та виявити немає пухлин в шийному відділі хребта. Вони підтверджуються вкрай рідко, але знати про них потрібно. Найпростіший спосіб – здати аналіз крові в розгорнутому вигляді.

Ниє ззаду

Ниючі відчуття, на які часто не хочеться звертати увагу, чи не так безпечні. Вони служать підставою для занепокоєння. Причиною може стати початок загострення хронічної хвороби, так і нервове перенапруження. Другий фактор починається після будь-яких переживань. Коли ниє шия ззаду в більшості випадків краще розслабитися, зробити легкий масаж, прийняти заспокійливе.

Як позбутися від проблеми

Велика кількість недуг, з-за яких виникають такі відчуття породило безліч способів боротьби з ним. Щоб зрозуміти, чим зняти біль у шиї, для початку потрібно пройти обстеження або хоча б піти на прийом до лікаря. Фахівці, що займаються шийними хворобами:

  • терапевт;
  • невропатолог;
  • ревматолог;
  • травматолог;
  • ортопед;
  • остеопат.

Не обов'язково проходити всіх медиків відразу, набагато важливіше правильно описати відчуття, які турбують. Часто виходить прибрати болю після виконання деяких лікарських рекомендацій в домашніх умовах:

  1. Займатися гімнастикою з інструктором або за спеціально розробленою програмою, не перевантажуючи шию.
  2. У холодну погоду надягати шарф і уникати протягів, щоб не застудити і не захворіти.
  3. Відмовитися від куріння, воно шкодить судинам і кровопостачанню.
  4. Вибрати зручну подушку і жорсткий матрац для сну.
  5. Не робити різких рухів.
  6. Не нервувати.
  7. Приймати спазмолітичні засоби під час нападу.
  8. Вивчити народні засоби, такі як компреси і відвари, але застосовувати тільки після поради з лікарем.

В деяких випадках потрібно хірургічний метод, хоча частіше біль у шиї лікують фізіотерапією, голковколюванням і масажем. Для кожного виду існує різна діагностика на обладнанні або без його використання. Так, КТ, МРТ, цифровий рентген шийного відділу визначають складні запальні захворювання, їх зосередження. Завдяки цьому лікування починається вже на ранній стадії.

Ліки

Перша допомога повинна надійти негайно. Хворий може прийняти препарат самостійно. Всі ліки від болю поділяються на внутрішні і зовнішні. Перші – це різні мазі, гелі і креми з знеболюючим компонентом. Їх потрібно мазати на хворобливу область. Застосовуються:

  • Кеторол;
  • Нурофен;
  • Кетанова;
  • Вольтарен;
  • Долгит.

До внутрішніх відносяться таблетки і капсули:

  • Парацетамол;
  • Анальгін;
  • Спазмалгон;
  • Ибурофен;
  • Имета.

Охолоджуючі, зігріваючі компреси, заспокійливі трав'яні чаї не можуть повністю вилікувати, однак вони теж допомагають. Тут має велике значення, які компоненти входять у ці речовини. Трави валеріани, пустирника, хмелю, меліси не позбавлять від прогресуючої хвороби, але заспокоять. На деяких людей ці методи впливають як плацебо, приводячи до неймовірних результатів.

Дізнайтеся більше інформації про те, що робити, якщо болить шия.

Відео

Від чого болить шия Що робити коли болить шия Як зняти біль у шиї за 35 секунд

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!