Пісне дріжджове тісто
Символом кулінарної майстерності і домашнього затишку завжди були пироги. Ті жінки, які вміють пекти, вважаються справжніми хозяюшками. Особливий талант – порадувати своїх рідних випічкою навіть у піст, коли вживання молока, яєць та м'ясних продуктів заборонено. Існує кілька рецептів пісного дріжджового тіста.
Як зробити дріжджове тісто для пісної випічки
Під час посту, на жаль, доведеться відмовитися від здобних булочок або заварних пампушок, оскільки туди обов'язково додають збиті яйця. Зате пироги і маленькі пиріжки можна пекти скільки завгодно, адже існують спеціальні рецепти, в які не входить ні молоко, ні кефір, ні яйця. Під час посту дозволяється будь-яка начинка, крім м'ясної. Спробуйте спекти пісні пиріжки з картоплею, капустою, яблуками, вашим улюбленим варенням або повидлом.
З сухими дріжджами
Багато господинь бояться мати справу з дріжджами, побоюючись, що ті не піднімуться. Для першого досвіду відмінно підійде швидке дріжджове тісто на воді. Зробіть по такому рецепту:
- дріжджі (сухі, саф-момент) – 1 ч. л.;
- склянку теплої води;
- цукор – 1 ст. л;
- вершковий маргарин – 50 г;
- сіль (велика) – 0,5 ч. л.;
- борошно (вищий сорт) – 3 склянки.
Булочки з дріжджового тіста потрібно довго м'яти, тому подбайте про те, щоб борошна вистачило на періодичну підсипку, щоб маса в підсумку не прилипав до пальців. Замішуйте так:
- У склянку теплої води всипте дріжджі, залиште на 10 хвилин
- Потім додайте цукор, сіль, маргарин (успішно замінюється 3-4 ложками хорошого соняшникової олії). Тільки після цього всипте дві склянки борошна і почати вимішувати ложкою, поки маса не придбає в'язку, густу консистенцію.
- Викладіть тісто на рясно присипаний борошном стіл або дошку. Злегка посипте борошном зверху, щоб не залишилося липких ділянок.
- Почніть місити руками. При необхідності додайте борошно, поки маса не стане гладкою, еластичною.
- Сформуйте кулю, покладіть в глибоку миску, каструлю або миску, накрийте рушником, визначте все в тепле місце без протягів. Кваша повинна розбухнути, збільшитися в розмірах.
- Через годину розімніть руками ще раз, додайте трохи борошна, дайте тісту ще хвилин 20 відпочинку.
- Час минув? Сміливо ділите заготовку на потрібну вам кількість частин, приступайте до ліплення пиріжків, булочок, рулету або булочок, спечіть печиво.
У духовці
Ретельно розкачайте кожен шматочок тіста, надавши потрібну форму, покладіть всередину по дві чайні ложки начинки. Класичні пиріжки не повинні бути занадто великими – ліпіть так, щоб на долоньці містилося дві штуки. Пам'ятайте, що під час запікання вони ще збільшаться в розмірі. Защипайте краю, щоб зверху на кожному пиріжку вийшов своєрідний гребінець. Готові пиріжки змастіть розтопленим маргарином і відправте в духовку на 30 хвилин. Для прикраси великого пирога можна виліпити трояндочку.
Для смажених пиріжків
Дріжджове тісто для пиріжків ідеально підійде, щоб приготувати смакоту на сковорідці. Такий спосіб швидше, ніж випічка, вимагає меншої вправності. Вылепите пиріжки у формі невеликих коржиків – можна покласти начинку на один край, прикрити половиною тіста і защипати бічний шов. Не обов'язково строго стежити за зовнішнім виглядом виробів. Готові пиріжки потрібно швидко викладати на сковороду, яка вже прогріта з маслом, а обсмажування триває 4-6 хвилин, причому краще активно перевертати їх, щоб уникнути пригорання.
Для пісного пирога
Якщо ви вирішили приготувати до свята великий пиріг, але хтось із членів сім'ї дотримується посту (або страждає алергією на молоко і яйця), зверніть увагу на піщану основу. Повітряний пісний пиріг з яблуками у французькому стилі обов'язково порадує всіх гостей. Приготуйте:
- рослинне масло – 100 мл;
- воду – 100 мл;
- борошно – 2 ст.;
- цукор – 100 г;
- маргарин – 125 р.
Класичний рецепт передбачає яєчні жовтки, але суміш рослинного масла і крижаної води легко замінить заборонений в пост продукт. Замісити тісто просто:
- Розімніть цукор і маргарин, щоб вийшла дрібна крихта.
- Охолодіть воду так, щоб вона стала крижаною. Змішайте з рослинним маслом і влийте в тісто, швидко заважайте.
- Додайте борошно. Якщо ви готуєте несолодкий пиріг (наприклад, капустяний), можна замість пшеничного використовувати житнє. Вимішуйте ложкою, потім руками до тих пір, поки не сформується рівний шар.
- Підготуйте форму для випічки. Найкраще взяти силіконову. Викладіть тісто так, щоб сформувати високі бортики. Поставте корж в духовку на 15-20 хвилин, щоб він підрум'янився.
- У цей час приготуйте начинку, тушкуйте її на сковорідці. Це можуть бути дрібно нарізані яблука або ягоди з цукром, капуста з грибами, шпинат з шматочками гарбуза. Головне – зробити начинку однорідною.
- Коли корж буде готовий, викладіть в нього начинку, запікайте все разом ще 15 хвилин.
Для піци
Італійські ресторани у наших містах змагаються, кому вдасться правильно зробити тонкий корж для піци. Однак у приготуванні пісного дріжджового тіста (його називають саф) немає нічого складного. Спробуйте зробити так:
- борошно – 2 ст.;
- сухі дріжджі – 10 г;
- вода – 2 ст.;
- рослинна олія – 2 ст. л.;
- сіль – 1 ч. л..
Почніть радувати домочадців з ранку:
- Просійте борошно через сито, розділіть на дві частини
- У першу частину додайте сіль, дріжджі, рослинна олія. Дві склянки води підігрійте, вилити в тісто.
- Перемішайте спочатку ложкою, потім міксером. Висипте ще півсклянки борошна.
- Місіть спочатку ложкою, а потім руками до тих пір, поки маса не стане гладкою, еластичною. Додавайте борошно (другу частину).
- Сформуйте кулю, залиште доходити на 40-50 хвилин. Коли буде готове, розкачати його в тонкий корж, змастіть томатним соусом і розкладіть будь-яку начинку. Під час посту це можуть бути овочі, риба, морепродукти, маслини. Запікайте піцу 20 хвилин.
Листкове
Пісна солодка випічка відмінно виходить з листкового тіста. Щоб блюдо вийшло смачним і пухким, знадобиться всього нічого:
- борошно – 2 ст.;
- вода – 125 мл;
- рослинна олія – 125 мл;
- щіпка солі.
Готове листкове пісне дріжджове тісто можна купити у відділі кулінарії в магазинах, проте в його приготуванні немає нічого складного. Приступайте:
- Змішайте в глибокій каструлі масло і воду. Поступово всипайте туди борошно, замішуючи тісто. Обов'язково трохи посоліть.
- Коли скатаете куля, залиште на півгодини в мисці дійти.
- Тонко розкачайте тісто на столі, змастіть маслом, складіть вдвічі. Повторіть операцію 4-5 разів. Потім розділіть загальна кількість на кілька частин, приступайте до приготування пиріжків.
Особливості приготування тіста
Іноді господині уникають тіста, тому що не знають, з якого боку підступитися до процесу. Потрібно лише запам'ятати кілька правил, а потім набити руку на простих рецептах – тоді у вас буде чудово виходити навіть пісна випічка. На перших порах краще готувати рулети, а не маленькі пиріжки, щоб було простіше ліпити.
Опарного
Опарне тісто припускає, що дріжджі засипають у молоко або воду і чекають, поки підніметься шапочка з бульбашок. Потім в масу додають борошно, замішують, дають настоятися кілька годин, розбухнути. Приготовлене опарним способом тісто має піднятися кілька разів. Господині відзначають, що опара примхлива, дуже чуйно реагує на гучні звуки, зміна температури повітря, навіть настрій кухаря.
Безопарного
В тісто, приготоване безопарним способом, борошно і дріжджі засипають одночасно. Такий рецепт швидше, однак тут потрібно додавати більше дріжджів (кількість залежить від конкретного виду тесту). Безопарные способи приготування популярні серед господинь, які мають у своєму розпорядженні хлібопічку, в яку можна завантажити інгредієнти і не чекати моменту, коли тісто почне підніматися або осідати. Однак печені пиріжки без опари виходять менш повітряними.
Дізнайтеся, як приготувати тісто для мантів - класичний рецепт.