Болі в лівому підребер'ї

Будь-які больові відчуття – сигнал організму про збої в його роботі. Це вірна ознака патології окремих органів і систем. Якщо професійні медики точно знають, чого з'являються болі в лівому підребер'ї, то звичайній людині часто складно зрозуміти ці сигнали. Давайте розберемося в анатомічних причини больових відчуттів в цій частині тулуба, дізнаємося, які органи там знаходяться. З'ясуємо, про яких захворюваннях і порушеннях свідчать болі різного характеру.

Що знаходиться зліва під ребрами

Людині без медичної освіти складно визначити, чому болить лівий бік під ребрами. Коли причину болю самостійно визначити неможливо, потрібно хоча б розуміти, про дисфункції яких органів сигналізує організм, розбиратися, що знаходиться в лівому боці у людини. З цієї сторони частково або цілком розташовуються наступні внутрішні органи:

  • петлі тонкого кишечника;
  • нирка з наднирковою залозою;
  • шлунок;
  • селезінка;
  • товста кишка;
  • легке;
  • сечовід;
  • серце;
  • діафрагма.

Чому болить лівий бік

Зауважимо, що причини болю в лівому підребер'ї неоднозначні. Дискомфорт і больові відчуття викликає перенапруження окремих органів, тоді при бігу, при кашлі, при ходьбі коліт в лівому боці. Вона з'являється після їжі при гастриті, виразці, защемленні шлунка. Якщо боляче лежати на лівому боці, то причина криється, наприклад, в передінфарктному стані, переломі (тріщини) ребер, ішемічної хвороби, невралгії. У жінок тягне лівий бік при деяких запаленнях внутрішніх статевих органів: придатків, яєчників, матки.

Больові відчуття при вдиху сигналізує про легеневому запаленні, остеохондрозі, защемленні діафрагми. Викликати її можуть і патології хребта, дистрофія м'язів, пухлини, ураження суглобів, а локалізується вона спереду і ззаду, внизу ребер, під серцем, зверху або збоку від нього. Розглянемо докладніше місця і можливі причини виникнення болю.

Внизу

Якщо хворобливі відчуття локалізуються внизу підребер'я спереду, то це сигналізує про захворювання кишечника, шлунка або селезінки, а у жінок – репродуктивних органів:

  • виразка шлунка;
  • гастрит;
  • виразка дванадцятипалої кишки;
  • міозит;
  • коліт кишечника;
  • печінкова коліка;
  • апендицит;
  • розрив, збільшення, пухлини селезінки;
  • захворювання жовчного міхура;
  • сальпінгіт (запалення маткових труб);
  • грижа в паху у чоловіків;
  • аднексит (захворювання придатків);
  • сальпінгоофорит (запалення фаллопієвих труб, яєчників);
  • позаматкова вагітність;
  • тиск матки з плодом на сечовід.

На рівні талії

Оперізуючі болі на рівні талії спереду і за ребрами – характерний симптом запалення підшлункової залози (панкреатиту). Вони виникають періодично, частіше після їжі або вночі, бувають ниючими, що тягнуть або гострими, супроводжуються відчуттям гіркоти у роті і відрижкою. На рівні талії зліва з'являються хворобливі відчуття при виразці (залежить від її локалізації) або гастриті.

Патології селезінки, починаючи від її збільшення, зумовленого інфекціями, запаленнями, закінчуючи пухлинами і розривом, характеризуються болями на рівні лінії пупка. Такі відчуття, що супроводжуються задишкою, запамороченням, потовиділенням, свідчать про можливий інфаркт міокарда, інших серцевих недугах, наприклад, стенокардії, ішемії.

Зі спини

Якщо біль у лівому підребер'ї відчувається ззаду, то варто звернутися до нефролога, тому як цей симптом характерний для ниркових захворювань. Ниючий, тягнучий – про гострому або хронічному пієлонефриті, гостра – про розірвання балії нирки, ріжуча – про рух каменів при сечокам'яній хворобі. Різі збоку з боку попереку характерні і для міжреберної невралгії – защемлення нервів. Напади болю за ребрами властиві для деяких захворювань серця:

  • стенокардія;
  • аневризма аорти;
  • перикардит;
  • інфаркт міокарда (біль поширюються на шию, руку).

В області серця

Болі навколо серця часто викликають захворювання самого органу. Тут важливо звертати увагу на їх характер і локалізацію. Наприклад, напади тупий ниючий біль свідчать про передінфарктному стані. Якщо постійно тягне під серцем або зверху грудної клітини, то можлива уповільнена, але прогресуюча стенокардія. Коли болить зліва під серцем, можливі патології серцевих клапанів, судин, артерій.

Такі ж відчуття викликає і защемлення нервів, остеохондроз, захворювання легень (боляче на зітханні). Останні часто супроводжуються задишкою, кашлем. Щоб поставити точний діагноз, необхідна клінічна діагностика, бо одних симптомів для цього недостатньо, але будь-який прояв болю зліва від серця потребує медичного обстеження, консультації кардіолога і терапевта.

Що означає біль в лівому підребер'ї

При діагностиці захворювань, що супроводжуються болями в лівому підребер'ї, важливо визначити їх характер. Це допомагає розпізнати форму хвороби, період її течії. Якщо доросла людина або дитина відчуває важкість у лівому боці, тисне в цьому місці або відчувається періодичне поколювання, можливі хронічні форми захворювання. Характерна для них тупий ниючий біль. При гострій формі виникають напади, хворобливі прояви стають інтенсивними, різкими, пекучими, під ребрами смикає і стріляє. Про яких захворюваннях свідчать різні за характером болю?

Гостра

Різка колючий біль, яку ще називають кинджальної, свідчить про критичний стан людини, коли необхідна невідкладна медична допомога і навіть хірургічне втручання. Цей симптом характерний для таких небезпечних захворювань:

  • розрив селезінки;
  • апендицит;
  • розрив маткових труб;
  • прорив стінок кишечника;
  • розрив ниркової миски;
  • перфорація стінки шлунка.

Якщо за такої сильної болі утруднюється дихання, паморочиться голова, самопочуття стрімко погіршується, то не виключено інфаркт міокарда. При травмах гострі больові відчуття свідчать про пошкодження внутрішніх органів. У будь-якому випадку раптова сильна болючість лівого боку вимагає неотлагательного виклику швидкої допомоги, втручання лікарів.

Ниючий

Тупий біль збоку сигналізує про якомусь млявому хронічному запаленні внутрішніх органів травлення. Часто вона супроводжує всі види гастриту, панкреатиту, холециститу, з'являється при коліті, дуоденіті, виразці. Якщо хворобливі відчуття постійні, наростаючі, то слід проконсультуватися у онколога, тому що не виключено утворення ракової пухлини. Ниючий давить біль зліва – характерний симптом і кардіологічних захворювань.

Пульсуючий

Пульсуючий біль у лівому боці найчастіше свідчить про патології селезінки. Вона виникає внаслідок порушення кровопостачання і зміну тканин цього органу. Таке можливо при збільшенні селезінки, її розтягуванні (спленомегалії). Зменшення її розмірів, викликана анемією, супроводжується болючою пульсацією і при несвоєчасному лікуванні призводить до атрофії органу.

Пекуча

Печіння і розпирання в лівій стороні грудей під ребрами – ознака серцевого нападу. Якщо в області серця пече, біль стає нестерпним, починає віддавати під лопатку і в ліву руку, не підлягає сумніву діагностування інфаркту міокарда. Пекучий біль і різі внизу лівого підребер'я у жінок – можлива ознака позаматкової вагітності. У цих випадках необхідна термінова госпіталізація, тому як без медичної допомоги можливий летальний результат.

Біль у лівому боці і нудота

Якщо спазми і біль у шлунку з лівої сторони стають виснажливими, до них приєднується блювання, що не припиняється нудота – це один із симптомів виразки. Постійні больові відчуття в в лівому підребер'ї, що супроводжується нудотою – ознака хронічного панкреатиту. Ці ж симптоми характерні для пухлин шлунка і підшлункової, а з підвищенням температури – для кишкових інфекцій. Блювання і біль внизу живота з лівого боку специфічні для інфекційних і запальних захворювань товстого кишечника.

Що робити якщо болить в лівому боці під ребрами

Точно встановити, що болить з лівої сторони під ребрами, може лише лікар. Ваше завдання – звернутися до фахівця за консультацією, пройти обстеження і дотримуватися рекомендацій. Лікування болю залежить від поставленого діагнозу. Так, наприклад, при інфекційних захворюваннях підбирають адекватну антибактеріальну терапію. Якщо болі викликані сечокам'яною хворобою, проблема вирішується подрібненням каменів (літотрипсією). Для запалень травних органів або кардиозаболеваний підбираються відповідні схеми лікування.

Не варто приймати лікувальні заходи самостійно – болі викликають різні патології, а вони можуть виникнути навіть у здорової людини. Ряд хвороб, які супроводжуються болями в лівому боці, вимагає хірургічного втручання, а часто – строкових операцій, тому при виникненні таких больових відчуттів слід обов'язково звернутися до лікаря.

Відео: біль у лівому боці при бігу

Хочете дізнатися, чому при бігу з'являється біль у ребрах? Подивіться відеоролик професійного спортсмена і тренера, в якому розповідається про традиційній точці зору на дану проблему та її бачення автором, засноване на особистому досвіді. Як це пов'язано з загальним фізичним станом людини, навантаженням на дихальний апарат, роботою діафрагми. Ви дізнаєтесь, що варто зробити, щоб при швидкій ходьбі, бігу і інших динамічних навантаженнях вас не турбували неприємні відчуття в лівому боці.

Чому при бігу болить у боці

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!