Тріскається шкіра на пальцях рук: причини і лікування
- 1. Чому тріскається шкіра
- 1.1. Внутрішні причини
- 1.2. Зовнішні фактори
- 2. Методи лікування тріщин і лущення на руках
- 2.1. Правильне харчування
- 2.2. Гігієнічний догляд
- 2.3. Медикаментозне лікування
- 2.4. Народні засоби
- 2.5. Ефективний комплекс вітамінів і мінералів
- 3. Як лікувати потріскану шкіру у дитини
- 4. Відео: що робити, якщо сохне і тріскається шкіра на руках
- 5. Фото: як виглядають тріщини на пальцях рук
Велике поширення отримала проблема утворення тріщин на шкірі рук. Спочатку епідерміс стає сухим і грубіє, після чого на ньому з'являються маленькі тріщинки, які самостійно загоюються через якийсь час. Однак у деяких, більш серйозних, випадках на епідермісі людини виникають щодо глибокі ранки, завдають безліч незручностей і повільно загоюються. Тріскається шкіра на пальцях рук, подушечках і навіть на перетинках. Незалежно від того, де з'явилися ранки і якого вони розміру, обов'язково необхідно займатися лікуванням шкіри.
Чому тріскається шкіра
За зовнішнім виглядом рук можливо розповісти дуже багато про людину, про його звички, вік, стан здоров'я, спосіб життя. Однак, яка причина того, що шкіра на пальцях рук тріскається? Щодня ми піддаємо епідерміс дії багатьох шкідливих факторів. Це нерідко призводить до механічних пошкоджень і хімічних опіків шкіри рук, проте крім цих причин, чому тріскається шкіра на пальцях існує багато.
Внутрішні причини
До їх числа відносяться різні захворювання, включаючи хронічні. Часом симптоми таких хвороб на час зникають, а при загостренні знову проявляються. В даних випадках шкіра може тріскатися не тільки на пальцях, але і на долонях або інших частинах рук. Люди з подібними проблемами повинні проходити індивідуальне лікування, призначене лікарем, не наслідків, а самого захворювання. В інших випадках допускається використовувати інші методи, включаючи самолікування. До можливих внутрішніх причин появи тріщин на пальцях відносяться:
Зовнішні фактори
Такі фактори, як холод, вітер або активні сонячні промені можуть негативно позначитися на здоров'ї шкіри. Під їх впливом епідерміс починає швидко сохнути, тріскаючись від нестачі вологи. Максимально агресивний вплив на епідерміс пальців надає холод. В умовах мінусової температури шкіра зневоднюється набагато швидше. Не менш погано на руках відображаються різкі перепади температур, тривалий контакт з жорсткою водою, висока вологість повітря. Причиною, чому тріскається шкіра, може стати часте миття рук з милом або контакт з хімічними речовинами.
Методи лікування тріщин і лущення на руках
Фахівець призначає лікування тріщин на шкірі рук, грунтуючись на причини їх появи. Однак, окрім безпосередньої терапії загоюючими мазями і таблетками, слід уникати шкідливих факторів, які стимулюють пошкодження епідермісу, інакше ситуація тільки погіршиться. Оскільки корінь проблеми полягає в підвищеній сухості шкіри рук, то ключовим напрямком лікування повинно бути інтенсивне зволоження, насичення організму необхідними вітамінами і мікроелементами.
Правильне харчування
Часто епідерміс пальців тріскається внаслідок авітамінозу. В даному випадку рук може не вистачати жиророзчинних вітамінів Е або А. Для їх заповнення варто вживати більше овочів (помідорів, моркви, болгарського перцю), а також сиру, горіхів, печінки, яловичого м'яса, квасолі. Пацієнт повинен доповнити свій раціон крупами, молочними продуктами та рослинними маслами типу оливкової, лляної, соняшникової. Завдяки правильному харчуванню, в організм людини буде надходити достатня кількість корисних речовин, що сприяє швидкому відновленню шкіри.
Гігієнічний догляд
- Максимально скоротіть відкритий контакт рук з водою та миючими засобами, відмовтеся від використання лаків для нігтів. Виконуйте всю домашню роботу, наприклад, миття посуду або прибирання, у гумових рукавичках.
- Щодня на ніч змащуйте шкіру пальців жирним гліцериновим кремом. Для досягнення більшого ефекту, надягайте зверху бавовняні рукавички.
- Користуйтеся м'яким, легким милом типу дитячого або банного.
- Частіше робіть лікувальні ванночки для рук на основі відварів трав. Після таких процедур змащуйте шкіру пальців легкими, але жирними кремами (ідеально підійде «Дитячий»).
- У важкому випадку, коли тріщини на пальцях глибокі і повільно загоюються, використовуйте спеціальний клей для шкіри, яким можливо заклеїти ранки для їх швидкого загоєння. В аптеці це засіб продається під назвою «Супер-Глю».
Медикаментозне лікування
Якщо епідерміс пальців рук сохне і тріскається, можливо використовувати такі ефективні засоби, як таблетки, капсули, мазі і крему. Правильно вибравши препарати, ви не тільки зупините руйнівний процес, але й прискорите загоєння вже з'явилися ранок. Як правило, медикаментозне лікування тріщин епідермісу пальців і рук передбачає комплексний підхід. Кілька разів в день хворому слід покривати ранки спеціальним кремом типу Депантенола або Радевита. При більш серйозних пошкодженнях застосовують мазь Актовегін або Солкосерил.
- Депантенол і Бепантен. Дані препарати у великій кількості містять вітамін B, який прискорює загоєння шкірних тріщин. А хлоргексидин, який теж входить до складу мазей ефективно знезаражує ранки. Наносити засіб коштує 2-4 рази на день, тонко розмазуючи по уражених ділянок шкіри.
- Радевит. Основа мазі – вітаміни A, E, D. Препарат чинить пом'якшувальну, протизапальну, загоює. Радевит посилює захисну функцію шкіри рук і приводить в норму процеси ороговіння. Використовувати мазь варто двічі на добу – на ніч і вранці.
- Пантодерм. Застосовують препарат кілька разів на добу (суворої дозування немає). Мазь чинить метаболічну, відновлюючу дію. Вона сприяє поліпшенню регенерації шкіри рук і покращує трофіку.
- Эплан. Дана мазь допомагає зняти свербіж під час затягування тріщин, прискорюючи загоєння шкіри. Вона створює невидиму захисну плівку на руках, що не допускає потрапляння у відкриті ранки різних інфекцій. Оптимальним є застосування Эплана двічі на добу: у першій та другій половині дня.
- Аевіт. Показанням до прийому капсул Аевіта є нестача вітаміну A і E. Для досягнення оптимального ефекту лікування дотримуйтесь чіткої дозі – 1 таблетка на добу протягом 20-40 днів.
Народні засоби
- Лікувальні гарячі ванни з крохмалем для шкіри пальців. Готувати їх слід на основі картопляного розчину. Залийте 0,5 столової ложки крохмалю 250 мл окропу, гарненько розмішайте порошок у воді до повного розчинення. Коли рідина придбає клейкість, розбавте її півлітра гарячої води, занурте руки в ванночку і тримайте, не виймаючи, 15-20 хвилин. Після процедури змастіть пальці ранозагоювальним засобом. Робити ванночки коштує до загоєння тріщин на руках.
- Трав'яні ванночки для шкіри рук. Змішайте по дві столові ложки ромашки, подорожника і календули, трави залийте літром окропу. Коли відвар охолоне до теплого стану, наповніть ним глибоку мисочку і занурте в неї руки на 20 хвилин. Після змастіть шкіру зволожуючим кремом. Робіть лікувальні ванни через день до загоєння ранок.
- Рецепт лікувального компресу при тріщинках. Зваріть 2 картоплини, потовчіть їх, додайте пару ложок молока і перемішайте суміш до однорідності. Нанесіть отриману масу на пошкоджену тріщинами шкіру рук і оберніть звичайним целофановим кульком. Через півгодини зніміть лікувальний компрес, помийте руки і покрийте їх кремом або заживляющей маззю.
- Медова маска для рук. Цей засіб дуже ефективно, якщо тріскається шкіра на пальцях рук. Змішайте яєчний жовток з 50 грамами оливкової або рослинного масла і 3 ложками меду. Покрийте ранки і зону навколо них отриманою сумішшю, закутайте руки целофаном на 25-30 хвилин. Пізніше зніміть пакет, обполосніть шкіру пальців теплою водою і покрийте їх зволожуючим засобом (маззю, кремом або домашньою сметаною).
- Натуральний крем проти тріщин. У рівних пропорціях (по столовій ложці) змішайте такі компоненти: календула, ромашка, череда, подорожник. Залийте їх склянкою окропу, дайте відстоятися протягом 7-8 годин. Ложку меду розітріть з маленьким шматочком вершкового масла і змішайте зі столовою ложкою трав'яного відвару. Використовуйте отриману мазь двічі на день до повного загоєння ранок.
Ефективний комплекс вітамінів і мінералів
Гіповітаміноз А, Р, С негативно впливає на здоров'я шкіри – вона стає сухою і схильною до появи тріщин. Частіше епідерміс страждає від ранок при важкій нестачі вітамінів РР (спостерігається у тих, що худнуть дівчат), В1 (при атрофії шкіри). Для запобігання серйозних наслідків і прискорення загоєння тріщин на пальцях рук, слід пропити курс комплексу вітамінів і мінералів. Для здоров'я шкіри найнеобхіднішими є групи A, B, Р, Е, вітамін D і цинк.
Як лікувати потріскану шкіру у дитини
Шкіра малюків завжди дуже ніжна, гладка, приємна на дотик. Сухість і поява тріщин – це тривожний дзвінок для батьків, який не можна ігнорувати. Думати, що проблема вирішиться сама в даному випадку загрожує серйозними наслідками. Щоб усунути сухість шкіри дитини, варто подбати про ліквідацію чинників, які ведуть до виникнення ранок.
- Систематично проводьте прибирання дитячого приміщення, зволожуйте повітря. Не використовуйте кондиціонер – це перший ворог шкіри, оскільки дуже сушить її.
- Позбавтеся від дитячої синтетичного одягу, вона часто дратує епідерміс. Пластикові іграшки на час лікування шкіри малюка теж повинні бути під забороною.
- Якщо дитина ще їсть мамине молоко, утримайтеся від вживання шкідливих продуктів. Дитині на штучному харчуванні варто давати виключно гіпоалергенні суміші.
- Якщо сухість шкіри проявляється не тільки на руках, але і на обличчі – це сигналізує про алергію на будь-які продукти харчування. Зверніться до лікаря, який візьме аналізи на визначення алергену.
- Купайте дитини через день до тих пір, поки шкіра не оновиться і знову стане м'якою. Додайте у ванну відвари трав (череда, календула, ромашка).
- Змащуйте шкіру малюка зволожуючими кремами, не містять води в прохолодну або вітряну погоду.
- Частіше залишайте дитину голим, змащуйте його шкіру живильним молочком або якісної маззю (підійде «Бепантен» широкого спектру дії).
- Відмовтеся від довільного лікування тріщин або лущення шкіри, адже багато препаратів, включаючи мазі або розчини, що містять гормональні компоненти, які тільки ще більше нашкодять здоров'ю малюка. Тільки лікар може призначати ефективне медичне засіб.
Відео: що робити, якщо сохне і тріскається шкіра на руках
Будь-яка проблема зі здоров'ям легше попереджається, чим усувається. Якщо шкіра рук або пальців тріскається, слід негайно починати приймати відповідні заходи. Захищайте свої руки від холоду, хімічних речовин, поганої води і інших подразників з допомогою поживних, зволожуючих кремів на основі гліцерину або силікону. Обробляйте сухі руки захисним лосьйоном щоразу перед виходом на вулицю, особливо в холодну пору року. З допомогою відео ви дізнаєтеся, що робити, якщо на шкірі рук з'явилися тріщини.
"ШОВКОВА" ШКІРА РУК і ніг ЗА 1 ХВИЛИНУ в день.
Фото: як виглядають тріщини на пальцях рук
Незважаючи на те, що шкіра рук стає м'якою і ніжною, вона відіграє роль надійного захисника організму проти різних шкідливих зовнішніх факторів. Нашим рукам щодня доводиться мати справу з величезною кількістю подразників: бруд, низькі або високі температури, тертя, вплив хімічних речовин, але не завжди вона може впоратися з ними без додаткового захисту. Щоб уникнути появу тріщин на шкірі, необхідно постійно стежити за станом епідермісу. Нижче наведені фото стану пальців, шкіра яких почала тріскатися.