Ангіографія судин головного мозку
- 1. Що таке ангіографія
- 2. Показання до призначення дослідження
- 3. Чи є протипоказання
- 4. Способи проведення обстеження
- 4.1. КТ-ангіографія судин головного мозку
- 4.2. МР-ангіографія
- 4.3. Інші методи
- 5. Підготовка до процедури
- 6. Як проходить дослідження судин головного мозку та шиї
- 7. Можливі ускладнення та наслідки після церебральної ангіографії
- 8. Де зробити і скільки коштує обстеження головного мозку
- 9. Відео: як проводиться діагностика судин головного мозку
- 10. Відгуки
При захворюваннях, викликаних неправильною роботою судин головного мозку, виникає необхідність провести точну діагностику, щоб призначити медикаментозне лікування або провести оперативне втручання. Ангіографія – найсучасніший метод обстеження, що допомагає розглянути патологію, не завдаючи шкоди пацієнтові.
Що таке ангіографія
Складно побачити судини, якщо просто зробити рентгенівський знімок. Особливість ангіографії в тому, що вводиться спеціальна контрастна речовина, за допомогою якого при рентгенографічному огляді вдається на знімках розглянути зміни. Методика допомагає виявляти:
- пухлини;
- патології артерій і вен;
- фази мозкового кровообігу;
- захворювання тканин.
При виконанні ангіографії судин головного мозку контрастні речовини подають в сонну або хребтової артерії. Препарати містять у складі йод. Слід з обережністю використовувати їх пацієнтам, що мають на нього алергію. Необхідно уважно поставитися до нефротоксичності – приголомшуючого дії препарату на нирки. Для огляду застосовують контрастні речовини:
- Верографіна;
- Кардиотраст;
- Урографін;
- Гипак;
- Трийодтраст.
Показання до призначення дослідження
Ангіографія головного мозку використовується з метою визначення патологій, діагностики захворювань, планування операцій. Призначають цей метод у разі:
- підозри на пухлину;
- частою втрати свідомості;
- тромбозу венозного синуса;
- стенозу (звуження) судин;
- емболії мозкових артерій;
- церебрального атеросклерозу;
- судинних аневризм;
- затяжний головного болю;
- часте запаморочення.
Чи є протипоказання
Ангіографія має протипоказання, що залежать від способу проведення. Є обмеження однакові для всіх методів:
- вагітність;
- психічні розлади;
- лактація;
- патології щитоподібної залози;
- недостатність нирок;
- алергія на йод;
- серцева недостатність;
- цукровий діабет;
- погана згортання крові;
- ожиріння (пацієнт не поміщається в апарат).
Протипоказанням для класичного методу комп'ютерної томографії є заборона на рентгенівське опромінення. Магнітно-резонансна ангіографія може мати обмеження, пов'язані з використанням магнітного поля. Сюди відносять:
- імплант-водій серцевого ритму;
- клаустрофобію;
- електронні імплантати вуха;
- металеві деталі в організмі – пластини, суглоби.
Способи проведення обстеження
При проведенні ангіографії контрастне речовина подають через пункційну голку або підводять катетер до потрібного судинному руслу. Потім починають обстеження. По локалізації контрастування розрізняють ангіографію:
- загальну – контраст через катетер подається в грудну або черевну аорту;
- селективну – речовина вводиться в церебральні судини;
- суперселективную – контраст допомогою катетера підводять до найтонших гілкам судинного русла.
Існує кілька способів виконання ангіографії судин головного мозку, які відрізняються методикою візуалізації. Кожен має свої особливості, призначається фахівцями у відповідності з показаннями у пацієнта і необхідним обсягом інформації. Для обстеження використовують класичний спосіб – проводять рентген головного мозку після введення контрасту, по серії знімків виявляють патології.
Сучасні методики ангіографії більш інформативні:
- комп'ютерна томографія судин головного мозку дозволяє зробити серію знімків з контрастним речовиною на комп'ютерному томографі, з подальшою 3D-візуалізацією того, як буде виглядати загальна картина;
- магнітно-резонансна томографія допускає проводити огляд без контрастування, але в особливих випадках можливе його використання.
КТ-ангіографія судин головного мозку
При виконанні комп'ютерної томографії у вену ліктьового згину руки вводиться контрастна речовина. Це зручно – відсутня хірургічне втручання, як при пункції. Потім здійснюється пошарова зйомка головного мозку, знімки за допомогою спеціальних програм обробляються в об'ємні зображення, на яких чітко видно судини. Результати дослідження можуть показувати патології, є інформацією для проведення операцій. Рентгенівське випромінювання при цьому виді обстеження значно нижче, ніж при класичному.
МР-ангіографія
МРА судин головного мозку виконується, коли у хворого є алергія на йод в контрастних речовин або протипоказано рентгенівське опромінення. Магнітно-резонансний томограф використовує в роботі магнітне поле. Дослідження проводиться безболісно. МР-ангіографія судин головного мозку дає дуже точну діагностику, в результаті дослідження видається тривимірне зображення, проводиться перевірка стану судин і капілярів.
Інші методи
Один з найпрогресивніших методів дослідження – МСКТ: мультиспіральна комп'ютерна томографія судин головного мозку. Його відрізняє висока швидкість сканування. Трубка обертається по спіралі навколо хворого при поступовому переміщенні столу. Тривимірні зображення характеризуються високою чіткістю. Флуоресцентна ангіографія використовується для дослідження судин сітківки ока. Спеціальний контраст вводиться в вену, з кров'ю він надходить в око і при спеціальному освітленні видно судини, виявляються патології.
Підготовка до процедури
До проведення обстеження пацієнт не повинен приймати їжу протягом 10 годин і 4 години не пити. Йому потрібно зняти всі металеві предмети. При тому, що потрібне хірургічне втручання для введення контрасту, призначають:
- пробу на алергію до йоду;
- аналізи сечі і крові;
- ЕКГ;
- дослідження функції нирок;
- консультації анестезіолога, терапевта.
Як проходить дослідження судин головного мозку та шиї
Проводиться обстеження в умовах клініки. Після підготовки та подачі контрастної речовини пацієнта кладуть на стіл і спеціальним обладнанням проводять сканування головного мозку. Отримане зображення допомагає точно встановити діагноз, щоб лікар призначив терапію або операцію. Після обстеження судин шиї та головного мозку хворої кілька годин залишається в лікарні, потім виписується.
Можливі ускладнення та наслідки після церебральної ангіографії
Вивчення судин головного мозку за допомогою ангіографії може мати невеликі ускладнення. До них відносять:
- хворобливі відчуття в місці встановлення катетера;
- алергічні реакції на контрастні препарати;
- набряклість, викликану пошкодженням артерії при проколі;
- порушення роботи нирок при виведенні контрасту;
- серцеву недостатність;
- попадання контрастної речовини в оточуючі тканини;
- інсульт – у рідкісному випадку.
Через два дні після проведення ангіографічного дослідження вен, судин і артерій головного мозку пацієнт відчує себе впевнено, якщо буде дотримуватися певних правил. Протягом перших діб необхідно:
- витримати ліжковий режим;
- не знімати пов'язку;
- виключити фізичні навантаження;
- не приймати водні процедури;
- пити більше рідини;
- не курити;
- утриматися від сексу;
- не сідати за кермо.
Де зробити і скільки коштує обстеження головного мозку
Ангіографічне дослідження судин головного мозку проводять в клініках, де є відповідне обладнання, медичних центрах. Вартість процедур в Москві і на периферії не має великих відмінностей. Розбіжність цін становить:
- МРТ артерій – 3500-4600 р.;
- КТ-ангіографія – 3200-8000 р.;
- МРТ мозку, артерій та венозних синусів – 7200-11000 р.
Відео: як проводиться діагностика судин головного мозку
Відгуки
Вікторія, 46лет:Дуже часто боліла голова, що не могла спати. Довго не могли знайти причину, поки не направили мене на комп'ютерну томографію, щоб обстежити судини мозку. Ціна процедури, правда, висока, але терпіти біль вже нестерпно. За результатами невролог призначила лікування, зараз відчуваю себе набагато краще. Дуже корисна методика.
Ганна, 56лет:Скільки ходила по лікарях, щоб призначили лікування, а то від постійних запаморочень ходжу, тримаючись за стінку. Хотіли направити на комп'ютерну томографію, але у мене алергія на йод. Призначили обстеження на магнітно-резонансному томографі і виявили проблеми з судинами мозку. Зараз проходжу курс лікування, запаморочення стали рідше.
Анастасія, 48лет:Як я злякалася, коли чоловік втратив свідомість. Відвезли на швидкій, зробили комп'ютерну томографію мозку. Виявилося, що з'явилася пухлина, яка перетискає судини. Дивно – на об'ємному зображенні все дуже добре видно. Призначили операцію, дуже хвилюємося за результати. Дивовижний метод – можна все наочно подивитися.