Як проводять діагностичну гастроскопію шлунка - підготовка до процедури, харчування до і після, вартість

Дослідження, яке проводиться спеціальним апаратом і показує стан ШКТ (шлунково-кишкового тракту) – гастроскопія шлунка. Цей аналіз здійснюється при підозрі на появу патології в органах травлення. Гастроскопія (ЕГДС, ФГДС, езофагогастродуоденоскопія, езофагогастроскопія, фіброгастроскопія) проводиться лікарем-гастроентерологом. Для цього використовується спецінструмент – гастроскопа. Перед діагностикою потрібна правильна підготовка, а сама процедура проводиться за певним алгоритмом.

Гастроскопія - що це таке

Одна з різновидів діагностики, яка допомагає провести дослідження органів ШКТ – гастроскопія. Вона має багато типів (ЕФГДС, ФГДС, ЕГДС), різниці між якими пацієнт не помітить. Проводяться такі методики практично однаково. Завдяки діагностиці спеціаліст з'ясовує, чи є виразки, ерозії, пухлини та інші патології в слизовій шлунка, дванадцятипалої кишки. Іноді в медицині використовують гастродуоденоскопию з іншими методами: гастрофіброскоп з эхокардиографическим датчиком, ЕГДС + УЗД, ретроградна холангіопанкреатографія.

Обладнання

Для якісної шлункової гастроскопії відділів шлунково-кишкового тракту застосовується спеціальне обладнання – гастроскопа (ендоскоп, фіброгастродуоденоскоп, эзофагогастродуоденоскоп). Цей удосконалений апарат дозволяє здійснити детальний аналіз слизової оболонки органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту кожного пацієнта. Ковтання трубки для перевірки шлунка, яке викликало сильний блювотний рефлекс і ще масу негативних відчуттів, залишилося в минулому.

Гастродиагностику виконують за допомогою сучасного, більш зручного і дуже тонкого варіанти ендоскопа (зонда), укладеного в оболонку з пластику. Усередині обладнання є робочий канал, в нього поміщають інструменти, необхідні в ході маніпуляції. На кінці шланга є дуже маленька камера, за допомогою якої добре видно на моніторі органи ШКТ. Лікар записує результати обстеження, щоб поставити правильний діагноз на підставі побаченого.

Свідчення

Основними показаннями до проведення ЕФГДС є наступні фактори:

 • виявлення виду запалення і рівень його поширеності (при підозрі на гастрит);
 • маніпуляція проводиться для забору вмісту шлунка, оцінювання його кислотності;
 • ще одна рекомендація – підтвердження шлункової виразки (виявлення виразок, їх розміщення і чисельності);
 • оцінювання стану микроциркулярного русла шлункової стінки пацієнта;
 • ЕФГДС використовується для ін'єкційного/місцевого введення медикаментів;
 • ендоскоп можна провести біопсію при підозрі на онкологію шлунка;
 • усунення поліпів та інших сторонніх тіл слизової оболонки органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

В окремих випадках призначається екстрена гастроэндоскопия, яка є швидше терапевтичною процедурою, ніж діагностичної. Вона необхідна для таких лікувальних маніпуляцій:

 • резекція, ушивання проривної виразок шлунка;
 • процедура дає шанс видалити чужорідні тіла з ШКТ;
 • виявлення причин кровотечі в ШКТ і його усунення (по можливості);
 • термінова гастроскопія в якості діагностики використовується для поділу хірургічної патології гострого характеру і хвороби шлунка.

Протипоказання

Існує ряд вимог, згідно з якими не проводиться гастроскопія:

 • інсульт, інфаркт;
 • аневризма аорти;
 • гостра дихальна або серцева недостатність у пацієнта;
 • гастроскопія заборонена при гемофілії;
 • при застуді у важкій формі шлункова гастроскопія не робиться;
 • тяжка форма ожиріння;
 • збільшення щитовидної залози пацієнта;
 • маніпуляція небезпечна при онкологічних захворюваннях;
 • варикоз стравоходу;
 • запальні процеси в горлі, нежить, збільшені лімфатичні вузли.

Підготовка

Для отримання точних результатів ЕФГДС, передбачуваному хворому дуже важливо заздалегідь підготуватися. Чоловік повинен попередити лікаря про наявність алергії на кошти місцевого наркозу, розповісти про регулярному прийомі будь-яких медикаментозних препаратів. Ще пацієнт зобов'язаний попередити спеціаліста про наявних хронічних хворобах, пов'язаних з диханням, серцем, кров'ю. Є кілька основних умов, які слід виконувати перед проведенням езофагогастродуоденоскопії.

Чи можна пити воду

Потрібно щоб підготовка до обстеження шлунка з ранку була повноцінною, інакше результати дослідження можуть бути помилковими. Багато пацієнтів цікавляться, чи дозволено пити рідину перед відвідуванням кабінету діагностики ЕФГДС. Не можна вживати алкоголь, чай, кава, соки та інші напої. Якщо спрага значній мірі, то можна випити не більше 100 мл звичайної очищеної води за 3 години до процедури.

Дієта

Також за три-чотири дні до передбачуваного дня проведення ФГДС потрібно дотримуватися особливого харчування. Заборонено вживання алкогольних напоїв, гострих і жирних страв. Слід обмежити кількість спецій, приправ, солі в раціоні. В меню обов'язково повинні бути наступні продукти: молочка, яйця, бульйони (курячі, овочеві), овочі (варені, приготовані на пару). За добу до эндогастроскопии бажано не вживати рибу, крупи, м'ясо, будь-які борошняні вироби.

За скільки годин можна їсти

Верхня частина травного тракту і вся переглядаючи область, обов'язково повинні бути вільні від їжі. Це объясняемся тим, що фіброгастродуоденоскоп вводиться спочатку в глотку, а потім у шлунок. Враховуючи ці нюанси, не можна їсти мінімум за 8-10 годин до гастроскопії. Якщо ЭФГС призначена на ранковий час, то вечеряти краще до 6 годин вечора, використовуючи легку, легкоперетравлювану їжу. Коли гастроэнтероскопия запланована на другу половину дня, то можна трохи перекусити з ранку.

Як роблять гастроскопію

Перед початком ФГДС пацієнтові роблять укол з седативною (розслаблюючим, снодійним) препаратом. Іноді робиться місцевий наркоз кореня язика, глотки за допомогою спрею з анестетическим дією. В окремих випадках ФГС проводиться з використанням загальної анестезії. Схема проведення діагностики ШКТ:

 1. Пацієнт повинен лягти на лівий бік, при цьому трохи підтягнувши коліна до живота.
 2. Якщо маніпуляція виконується під загальним наркозом, то чоловік лягає на спину.
 3. В ротову порожнину вставляється загубник – спеціальне пристосування, яке допомагає легко і без перешкод проковтнути трубку.
 4. При поступовому введенні фіброгастродуоденоскопія всередину, пацієнт робить ковтальні руху. Потрібно глибоко дихати носом. Якщо спостерігається значний блювотний рефлекс, то трубка виймається.
 5. Доктор виконує обстеження ШКТ, керуючи обладнанням. При необхідності в апарат вводяться інструменти для забору тканин (біопсія).
 6. Після ретельного обстеження і аналізу отриманого матеріалу, пацієнту ставиться точний, розгорнутий діагноз.

ФГДС під наркозом

З причини неприємних симптомів, якими супроводжується процедура, пацієнти віддають перевагу анестезії. Найчастіше підготовка до ФГДС передбачає використання міорелаксантів, які покращують дію анестезії. Ендоскопічне обстеження під наркозом - відмінний варіант для людей, які бояться робити дану процедуру. Глотка людини зрошується спеціальним розчином місцевого анестетика, що добре зменшує блювотний рефлекс і неприємні відчуття в цілому. В окремих випадках гастроэндоскопия проводиться у сні (загальний наркоз), після внутрішньовенної ін'єкції.

Капсульне обстеження

Спеціально для тих пацієнтів, які фізично або психологічно не готові ковтати зонд, існує абсолютно безболісна альтернатива – капсульна гастроэндоскопия. Процедура дає відмінний шанс ефективно досліджувати систему травлення, оглянувши її від ротової порожнини до заднього проходу. Такий сучасний тип ФГДС здійснюється з допомогою дуже маленькою комп'ютеризованої капсули. Вона складається з маленької відеокамери, передавача і лампочки.

Пацієнт ковтає унікальну таблетку, запиваючи її водою. Капсула переміщається по органів шлунково-кишкового тракту. Час її пересування становить приблизно 7-8 годин. При цьому людині не потрібно перебувати під наглядом медиків, він може спокійною йти додому і вести звичайне повсякденне життя. Правда, є кілька важливих умов при проведенні капсульної гастроэндоскопии: не можна робити різкі рухи, заборонено виконувати фізичні навантаження будь-якої тяжкості.

Після закінчення терміну гастроскопії, пацієнт приходить до лікаря, щоб останній міг вважати діагностичну інформацію з капсули. Йому прикріплюють спеціальний датчик в області шлунка. Цей прилад «виймає» інформаційні дані з видеотаблетки і передає їх на комп'ютерний монітор. Через два-три дні після обстеження капсула сама виходить з організму природним шляхом. Існує кілька протипоказань, за яких процедура заборонена:

 • період вагітності;
 • вік пацієнта менше 12 років;
 • при наявності кардіостимулятора;
 • проблеми з прохідністю кишечника.

Для дітей

Практично всі діти не люблять діагностичні та лікувальні заходи. Гастроэндоскопия для дитини – важке випробування, тому його слід заздалегідь підготувати. Перед початком процедури, як правило, дітям вколюють трохи атропіну для заспокоєння, розслаблення мускулатури шлунково-кишкового тракту. Щоб уникнути появи блювотного рефлексу і неприємних відчуттів, гастроэнтероскопия проводиться під місцевим наркозом. Пацієнту віком 8-10 років розпорошують анестетик на глотку, стравохід, дитини меншою вікової категорії нерідко вводять в стан сну.

Коли наркоз набирає чинності, можна починати обстеження. Дитину кладуть на лівий бік, при цьому спина пацієнта повинна бути рівною. Під підборіддя пацієнта викладають рушник або пелюшку, щоб вбиралася слина, яка рясно виділяється в процесі діагностичної процедури. Немовля при проведенні ЕФГДС сповивають. Схема здійснення дитячого діагностичного заходу:

 1. Маленькому пацієнту вставляють в рот загубник, щоб він був постійно відкритим.
 2. Слідом обережно і поступово вводиться трубка ендоскопа. Зонд занурюється всередину під час кожного видиху дитини.
 3. Коли прилад потрапить у шлунок пацієнта, його рух зупиняють.
 4. Спеціаліст ретельно оглядає слизову органів ШКТ.
 5. Гастроскоп повільно, обережно виймається назовні.

При вагітності

Жінкам в положенні не заборонено проводити ЕФГДС, вона не несе в собі небезпеку для майбутньої дитини і матусі. Правда, є одна важлива умова (щоб не викликати ускладнення): маніпуляцію можна робити виключно в перші три місяці вагітності і на початку другого триместру. Якщо говорити про анестетике для здійснення процедури, то при вагітності застосовують тільки лідокаїн місцево, у вигляді спрею. Показання до ФГС у пацієнток в положенні:

 • підтвердження/спростування утворення злоякісних пухлин;
 • виявлення джерел кровотеч у шлунку;
 • фіброезофагогастродуоденоскопія проводиться при наявності ознак хвороб ШЛУНКОВО-кишкового тракту, коли інші діагностичні методики дають негативну розшифровку (у першому триместрі вагітності).

Ціна ФГДС

Гастроэндоскопию органів ШКТ слід проводити тільки в клініці, спеціалізованому кабінеті у кваліфікованого лікаря. Ціна обстеження залежить від конкретної лікарні, типу знеболювання, міста проведення процедури. Вартість гастроскопії не завжди дешева, але зате діагноз буде точним. Отже, скільки коштує зробити ЕФГДС, чи можна назвати її недорогий процедурою? Нижче представлена детальна таблиця, з якої можна дізнатися про середньої вартості ефективної діагностики шлунково-кишкового тракту. Ціни в Москві:

Назва процедури

Приблизна ціна процедури в рублях

ЕФГДС класична

1500-5000

Гастроэндоскопия під будь-яким видом анестезії

6000-10500

Гастроскопія + біопсія + гістологія

2000-3500

ЕФГДС + Експрес-методика Helicobacter pylori

700-1000

Відео

Олена Малишева. Як підготуватися до гастроскопії шлунка?

Відгуки

Ірина, 38 роківБлизько семи років тому мені поставили діагноз «виразка 12-палої кишки». Я довго не наважувалася відвідати лікаря. Коли стало зовсім несила, записалася на ФГДС. У цей період у мене йшли місячні, але цей факт не є перешкодою для процедури. Фіброгастродуоденоскопія – це неприємно, але займає кілька хвилин і допомагає поставити точний діагноз.
Максим, 25 роківЛікуючий лікар дав направлення на гастроскопію. Чув від знайомих про цю «приємною» процедурою, тому йшов у кабінет, як на плаху. Мої найгірші очікування не виправдалися. Гастроскопія проходила під загальним наркозом, я нічого не відчув. Коли отямився після анестезії, залишився тільки дискомфорт у горлі, який до вечора пропав.
Олена, 31 рікНа другому місяці вагітності довелося відвідати кабінет гастроскопії. Страшенно боялася, тому що в мене був сильний токсикоз, а суть процедури напружувала психологічно. Лікар заспокоїв, пояснив, як правильно себе вести, щоб уникнути неприємних відчуттів. Завдяки гастроскопії, мені поставили правильний діагноз і призначили лікування.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!