Підготовка до школи: заняття для дітей

Підготувати дитини до вступу у 1 клас непросто. Деякі батьки і бабусі з дідусями готові навчати майбутнього першокласника ночами безперервно. В останні роки велику затребуваність придбали підготовчі курси, які є при багатьох загальноосвітніх школах, гімназіях і в спеціальних дитячих центрах. В цілому, кожна дитина (діти) повинен пройти через весь підготовчий процес, складається з певних етапів, тільки тоді підготовка до школи буде успішною.

Що повинен знати і вміти дитина перед вступом до школи

Підготовка дітей до школи займає чимало часу, тому деякі батьки вважають за краще віддавати своїх дітей в приватні школи. Такі установи набирають групи дітей дошкільного віку до навчання всьому необхідному під керівництвом професійних педагогів. При цьому в родинах також слід регулярно займатися з дітьми, адже в будь-якому випадку важливий індивідуальний підхід. Щоб дитина міг без великих труднощів адаптуватися до шкільних предметів, він повинен:

 • знати букви;
 • уміти читати (можна по складах) невеликі прості тексти;
 • володіти навичками письма;
 • знати пори року, назви місяців, днів;
 • знати свої прізвище, ім'я, по батькові;
 • мати добру пам'ять, щоб запам'ятовувати 5-7 з 10 чітко названих простих слів;
 • знаходити подібності та відмінності між предметами;
 • вміти вираховувати і складати числа в межах першого десятка;
 • знати основні геометричні фігури;
 • знати 10-12 основних кольорів та ін.

Методики підготовки дітей до школи

Перш ніж давати ті чи інші завдання для підготовки до школи своєму малюкові, ознайомтеся з кількома популярними методиками. З їх допомогою дитина під час навчання може придбати всі необхідні навички. Методики навчання, як правило, спрямовані на розвиток дрібної моторики, логічного мислення, одержання математичних знань і т. п. При цьому з урахуванням індивідуальних особливостей дошкільника потрібно зайнятися його фізичною підготовкою. Відомі методики початкової освіти:

 • Зайцева;
 • Монтессорі;
 • Нікітіних.

Методика Зайцева

Щоб дошкільна підготовка дитини вдома виявилася успішною, зверніть увагу на методику Зайцева, яка включає в себе підхід до навчання читанню, письму, англійській і російській мові. Вона передбачає застосування візуального сприйняття інформації. Основний принцип полягає в навчанні малюка всьому необхідному без шкоди здоров'ю та з урахуванням індивідуальних особливостей. Вона здатна активізувати канали сприйняття інформації, заощадивши час і позбавивши малюка від зубріння. Мінус: при індивідуальних заняттях методика реалізується гірше, ніж при групових.

Методика Монтессорі

Індивідуальна програма підготовки до школи, допомагає підготувати майбутнього першокласника, може бути організована у відповідності з методикою Монтессорі. У ній велика увага приділяється розвитку відчуттів і дрібної моторики малюка. У процесі навчання необов'язково використовувати якісь спеціальні посібники. Батьки повинні створити для малюка повноцінну розвиваюче середовище. Мінусом є відсутність у методиці рольових і рухливих ігор.

Методика Нікітіних

Щоб підвищити рівень знань з допомогою домашніх завдань, ознайомтеся з методикою Нікітіних. Її основні принципи полягають в розвитку, яке має бути творчим, вільним. Заняття проходять, чергуючись: інтелектуальні, творчі, спорт. Спортивна атмосфера відіграє у формуванні малюка основоположну роль, тому у вашому будинку повинні бути створені всі умови для цього. Методика є креативною, з упором на фізичний розвиток, творчість, але є мінус – бажання вчитися з'являється далеко не у всіх дітей.

Підготовчі заняття до школи

Починати займатися з малюком треба з раннього віку. Особливу увагу необхідно приділити психологічній підготовці. Спочатку виконання завдань відбувається в ігровій формі, але потім вони стають більш складними, але цікавими. Базові знання діти отримують, як правило, в дитячих садках. Досягти великих результатів можна як вдома, запросивши приватного репетитора, так і, віддавши дитину в спеціальні центри розвитку або підготовчі курси при школах.

Курси підготовки до школи

Вирішивши вибрати підготовчі курси до школи, поставтеся до вибору підходящого установи грунтовно. Такі курси є як при самих школах, так і в освітніх центрах, тобто некомерційних організаціях. За допомогою комплексних занять, колективу діти можуть адаптуватися до шкільного системі уроків. Нерідко на таких курсах дошкільнят навчають так, щоб вони легко виконували потрібні вправи і правильно відповідали на певні питання. Набагато важливіше, щоб малюк вмів творчо мислити, самостійно аналізувати і робити висновки.

Дошкільний репетитор

Репетитор для дошкільника – це відмінний варіант навчити малюка грамоті, підготувати його до майбутніх співбесід в школі. Тим більше деякі вчителі додатково навчають дітей англійської мови. Не забувайте, що репетитор з підготовки дитини до школи повинен мати педагогічну освіту та відповідну кваліфікацію. Великим плюсом репетиторства є індивідуальний підхід, який допоможе розвитку уваги, вміння міркувати і т. д. Дитина при цьому отримає більш глибокі знання. Мінуси: складно знайти гідного педагога, висока вартість.

Підготовка до школи. Урок №1: «Властивості предметів. Звуки і слова» (всього 34 уроку).

Скільки коштує підготовка дитини до школи

Підготовчі курси підвищать готовність дитини до вступу, особливо, якщо ви плануєте віддати його в гімназію. Готуватися так рекомендується тим дітям, які не відвідують дитячий садок. Заняття в спеціалізованих установах спрямовані на освоєння основ листи і грамоти, навчання читання, розвиток мовлення і музичних навичок і т. д. Деякі центри навчають шахів, іноземним мовам та ін. Вартість підготовки в Москві:

Назва центру

Вартість рублях

«МАЛЕНЬКИЙ ПРИНЦ»

600 за 1 заняття

«ПРОМІНЧИК»

від 7600/місяць 2 рази/тиждень

«СУЗІР'Я»

Від 28000/місяць для дітей 4-6 років, 5 раз/тиждень

«ПРЕЗИДЕНТСЬКА ШКОЛА»

Комплексна підготовка 11000 за 4 заняття по 90 хвилин

Безкоштовна підготовка

Вихователі дитячого садка повинні закладати основи лічби, письма і читання. Перед батьками стоїть більш важливе завдання – навчити малюків доводити почате до кінця, нехай це будуть якісь приклади з математики, заняття малюванням або щось інше. Щоб ваше чадо за рівнем розвитку відповідало своєму віку, намагайтеся більше спілкуватися з ним, відповідаючи на всі питання. Приділіть увагу активних ігор, фізичного розвитку, навчіть самостійності і правилами безпеки.

Як підготувати дитину до школи самостійно

Для розвитку пам'яті, вміння логічно мислити та інших навичок в домашніх умовах, читайте або дивіться разом мультфільми, обговорюючи те, що дитина дізнався. Частіше цікавтеся думкою малюка, задаючи при цьому питання. Постарайтеся перетворити заняття в домашніх умовах в задоволення для дошкільника. Плюсом підготовки будинку є економія коштів, так і потрібні матеріали можна завжди знайти в інтернеті. Мінусом може стати якість, адже не у всіх батьків є педагогічна освіта. До того ж, заняття в колі сім'ї не завжди дисциплінують малюка.

З чого почати підготовку

Найкращим віком для початку навчання майбутнього першокласника на думку психологів вважається період 3-4 роки. Починайте вчити дитину читати і рахувати в ігровій манері, наприклад, під час прогулянок вважайте разом з ним кількість будинків, автомобілів і т. д. Робіть разом вироби, приділивши увагу художньому розвитку майбутнього першокласника: малюйте, творіть аплікації, ліпіть, збирайте пазли. Вдома облаштуйте зручний письмовий столик. Приділіть увагу мотивації свого чада, в іншому випадку навчання буде просуватися повільно.

Програма

Не слід готувати малюка до школи абстрактно, спробуйте підшукати вимоги, тести, завдання та конкретні приклади питань. Для розвитку дрібної моторики дитина повинен нанизувати макарони або намистини, вирізати що-небудь з паперу, малювати фарбами, створювати аплікації, вишивати, в'язати і т. д. Щоб навчити малюка всьому необхідному, зверніть увагу на наступний план занять:

Назва курсу

Кількість годин на тиждень

Розвиток мови, підготовка до навчання

1

Введення в математику

1

Розвиток моторики, творчих здібностей

1

Ознайомлення з навколишнім світом

1

Введення в художню літературу

1

Підготовка руки до письма

1

Матеріали

Щоб навчити дитину всьому те, що знадобиться при вступі до школи, скористайтеся спеціальним наочними матеріалами. Знайти їх у великій кількості можна на тематичних веб-ресурсах. Для розвитку логічного мислення, уваги, пам'яті та уяви є чимало розвиваючих ігор, для проведення яких потрібно кольоровий картон. Наприклад, для навчання грамоті знадобиться книжка з картинками: виберіть будь-яку літеру, обговоріть кілька разів і запропонуйте малюкові намалювати її олівцем по всій сторінці. Докладніше можна дізнатися в методичних посібниках.

Ігри для підготовки до школи дошкільнят

Розвиваючі ігри допоможуть майбутнім дошкільнятам закріпити знання алфавіту, навчитися складати слова, писати і читати. Крім того, такі заняття сприяють розвитку уваги та зосередженості. Тим більше дитина дошкільного віку часто відволікається і не може довго зосереджуватися на одному роді діяльності. Ігри, які допоможуть в розвитку маляти:

 • Назва: «Книжковий детектив».
 • Мета: розвинути швидкість мислення, навчити співвідносити букви з конкретними картинками.
 • Матеріал: книга з ілюстраціями.
 • Опис: дайте малюкові завдання знайти в книзі картинку на певну букву. Якщо в грі бере участь кілька дітей, то введіть елемент змагальності, тобто переможцем буде той, хто знайде більше потрібних картинок.

Ось ще один непоганий варіант:

 • Назва: «Художник-ілюстратор».
 • Мета: навчити поводитися з книгою, розвинути логіку, уяву.
 • Матеріал: кілька книг.
 • Опис: прочитайте своєму чаду невеликий розповідь чи вірш, після чого запропонуйте йому підібрати малюнки до нього з інших книжок. Потім попросіть переказати короткий сюжет прочитаного, спираючись на вибрані картинки.

Розвиваючі заняття

Як розвиваючих вправ можна використовувати будь-які лабіринти, де якого-небудь персонажу потрібно допомогти дістатися до виходу або куди-небудь потрапити. Є чимало ігор, які допомагають поліпшити концентрацію уваги і збільшити його об'єм. Деякі вправи сприяють розвитку і довільності уваги. Непоганий варіант розвиваючої гри:

 • Назва: «Квіти на клумбі»
 • Мета: розвинути логічне мислення.
 • Матеріал: кольоровий картон.
 • Опис: виріжте з картону по три квітки синього, помаранчевого, червоного кольору і три клумби прямокутної, квадратної, круглої форми. Дайте малюкові розподілити кольору на клумбах на основі розповіді - червоні квіти росли не на квадратній і не на круглій клумбі, помаранчеві - не на прямокутної і не на круглій.

Ще одна гра, яка відмінно підходить для розвитку різноманітних навичок у ддошкольников:

 • Назва: «Чим схожі і чим відрізняються?»
 • Мета: розвинути логічне мислення.
 • Опис: пропонуйте дітям по два предмети, які вони повинні порівняти і вказати їх відмінності, подібності.

Як психологічно підготувати дитину до школи

Особистісно-соціальна готовність дошкільника полягає в тому, що до моменту надходження він повинен бути повністю готовий як до спілкування, так і взаємодії з однолітками і дорослими. Щоб психологічна підготовка була дійсно успішною, надайте можливість дитині самостійно встановити контакти з оточуючими на дитячому майданчику.

Так звані «домашні діти» часто бояться великого скупчення народу, хоча далеко не всі дорослі затишно почувають себе в юрбі. При цьому не слід забувати, що майбутньому першокласнику належить перебувати в колективі, тому намагайтеся час від часу вибиратися на масові заходи. Мотивуйте малюка – якщо він звик до постійної похвали будинку, то оцінюйте не кожен крок, а готовий результат.

Відео

Підготовка до школи, підготовка дітей до школи, підготовка дитини до школи

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!