Причини та ознаки багатоводдя у вагітних - небезпека патології, наслідки для плоду і лікування

Для нормального розвитку дитини всередині утроби матері значення навколоплідних вод неоціненне. Вони захищають ембріон від механічного впливу, беруть участь в обміні речовин, забезпечують йому свободу пересування. Навколоплідні води постійно рухаються і оновлюються. Однак багатоводдя при вагітності дуже небезпечно, оскільки є причиною багатьох захворювань і у жінки, і у майбутньої дитини.

Що таке багатоводдя при вагітності

Це стан, при якому у вагітної жінки сильно збільшується кількість амніотичної рідини. У медицині існує класифікація багатоводдя. Слід врахувати, що не завжди збільшення навколоплідних вод є патологією. Іноді терміном «помірне багатоводдя» характеризується лише наближення до вищої нормі, але не перевищення допустимої межі. На різних термінах норма навколоплідних вод варіюється. Наприклад, в 10 тижнів вагітності нормальний обсяг – 30 мл, у 14 – 100 мл, а вже до 38 тижня нормою буде 1,5 літра.

Коли ця межа перевищена, то мова вже йде про багатоводді у вагітної жінки. Існує певна класифікація. Підвищення амніотичної рідини може бути помірним, гострим або хронічним. Найнебезпечніше стан при вагітності – гостре, коли рівень води починає рости дуже інтенсивно, протягом декількох днів або навіть годин. Хронічне багатоводдя характеризується повільним збільшенням об'ємом рідини.

Ознаки

Існують певні ознаки, наявність яких підкажуть жінці про наявність патології. Але не завжди вагітна може сама поставити собі діагноз. При хронічному перебігу багатоводдя жінка нерідко дізнається про патології тільки при черговому обстеженні у лікаря. При гострій патології легко помітити, що живіт росте дуже швидко. Окружність його на рівні пупка іноді перевищує 120 див.

Вагітна скаржиться на стрімка поява розтяжок, швидку втомлюваність, важкість при ходьбі, задишку. Бажано звернути увагу і на незвичайні симптоми, щоб зберегти вагітність:

 • булькання всередині живота;
 • знижена активність дитини;
 • сильна набряклість ніг;
 • відчуття тиску на промежину;
 • почастішання пульсу;
 • нездужання, слабкість.

Гостре

Надмірне скупчення рідини можна діагностувати зразу. Різке збільшення живота не може пройти непоміченим, адже стан розвивається протягом дуже короткого часу. Вагітна відчуває дискомфорт у животі, біль у поперековій зоні і паховій області. Помітно набрякає черевна стінка, спостерігається сильна задишка. Жінка не чує рух плоду, а прослуховування його серцебиття сильно утруднено. Стрімкий розвиток патології може супроводжуватися розривом маткових тканин.

Хронічне

У разі хронічного розвитку хвороби наростання навколоплідних вод відбувається повільно. Частіше лікарі спостерігають таке багатоводдя в кінці вагітності. Перевищення норми рідини хронічного характеру не має сильно виражених симптомів. Вагітні жінки встигають звикнути до певного дискомфорту, пов'язуючи його зі своїм становищем, тому діагностика патології утруднена. З цієї причини хронічна форма багатоводдя не менш небезпечна, ніж гостра і тягне за собою дуже неприємні наслідки, як для матері, так і для малюка.

Причини

Лікарі не можуть до сих пір зі 100% впевненістю вказати на причини багатоводдя при вагітності і назвати конкретні передумови до розвитку патології. Однак існують деякі тенденції до виникнення даного захворювання. До групи ризику відносяться вагітні жінки з діагнозом цукровий діабет. Далі в списку йдуть хронічні хвороби сечостатевої системи, інфекції, судинні хвороби, вади серця. Високий ризик розвитку багатоводдя у пацієнтки з резус-конфліктної вагітністю. Причиною відхилення може стати занадто великий плід або його патології:

 • відхилення в розвитку кишечника або шлунка;
 • вади розвитку серця;
 • дефекти центральної нервової системи;
 • генетичні відхилення.

Форми, види і ступеня

Як вже зазначалося, багатоводдя у вагітної жінки може бути хронічної або гострої форми. Проходити помірно або розвиватися стрімко. За ступенем тяжкості акушерська патологія підрозділяється на:

 • легку, коли кількість вод не перевищує 3000 мл;
 • середньотяжкі, при якій амніотична рідина має обсяги від 3000 до 5000 мл;
 • важку, якщо навколоплідна рідина перевищує обсяг 5000 мл

Існує ще кілька основних градацій багатоводдя: відносне, прикордонне, ідіопатичне і виражене. Перше не представляє небезпеки для жінки і плоду. Прикордонне багатоводдя теж вважається нормальним, але вже вимагає постійного спостереження лікаря. Ідіопатичне перевищення вод не має характерних ознак і причин, що розвивається на будь-якому терміні.

Чим небезпечно

Головною небезпекою багатоводдя у вагітних є загроза викидня. Так закінчується патологія у 35% жінок. У більшості випадків у вагітних присутній сильний токсикоз на будь-якому терміні, який нерідко переходить у блювання, що загрожує зневодненням. Велика кількість води заважає правильному предлежанию плода, тому часто спостерігається неправильне положення дитини: тазове або поперечне. Не виключається ризик фетоплацентарної недостатності, коли порушується робота плаценти. У плода розвивається кисневе голодування, що шкодить його повноцінному розвитку.

Діагностика

Крім вивчення скарг вагітної, лікар жіночої консультації обстежує її на присутність відповідних ознак. Існує кілька видів діагностики багатоводдя. Самим достовірним є УЗД, при якому жінці призначається визначення індексу амніотичної рідини (ИАЖ). Додатковим методом обстеження є потрійний тест на визначення концентрації у сироватці крові (16-18 тиждень вагітності) вільного естріолу, хоріонічного гонадотропіну і α-фетопротеїну. Аналізи показують можливі вади плоду, що часто зустрічаються при багатоводді.

УЗД

Сьогодні існує дві методики вимірювання амніотичної рідини. Перша називається «золотий стандарт». Для цього порожнина матки ділиться на 4 квадранти, в кожному з яких лікар визначає глибину самого великого кишені навколоплідної рідини, вільної від усіх частин ембріона. ИАЖ являє собою суму всіх чотирьох значень. Якщо результат нижче 5%, то ставиться діагноз маловодия. Коли значення перевищують 97,5%, то це характеризується многоводием.

ИАЖ

Другий варіант – визначити найбільший кишеню рідини, який вільний від петель пуповини і дрібних частин плода, вимірюється в 2 перпендикулярних площинах. Нормою є значення від 2 до 8 сантиметрів. Якщо результат показує 1-2 см, то це вважається прикордонним станом. Багатоводдя визначається, коли розмір найбільшого кишені рідини становить більше 8 див.

Лікування

Коли при вагітності виникає таке захворювання, як багатоводдя, гінеколог, по можливості, повинен встановити його причину і, виходячи з цього, призначити відповідну терапію. Класичне лікування вагітна жінка отримує в умовах стаціонару під суворим наглядом лікарів. Вони до останнього намагаються зберігати вагітність. Призначаються, як правило, антибіотики, вітаміни групи B, ліки, що відновлюють матково-плацентарний кровотік і налагоджують обмінні процеси, а також препарати, що поліпшують мікроциркуляцію крові і сечогінні засоби.

Якщо багатоводдя виникає на ранньому терміні вагітності, то воно лікується без наслідків для плоду і матері. При раптовому і гострому перебігу захворювання часто лікарі вдаються до процедури розкриття плодового міхура (амниотомии), щоб надлишок навколоплідної рідини злити. В іншому випадку виникає загроза не тільки ускладнень вагітності, але і життю матері та/або дитини.

Антибіотики

Оскільки етіологію захворювання виявити дуже складно, гінеколог при багатоводді має дуже обережно підходити до вибору антибіотиків. При гострій патології лікар часто призначає лікування Ровамицином або аналогами. Існують дані про терапії Індометацином (кожні 6 годин по 25 мг), але слід пам'ятати, що існує висока ймовірність передчасного закриття артеріального протоку у плода.

Наслідки

Багатоводдя негативно відбивається на здоров'ї матері та розвитку плоду. Якщо вчасно не усунути проблему, збільшення кількості навколоплідних вод загрожує наступними наслідками:

 • збільшена за рахунок надлишку рідини матка тривалий період здавлює великі і дрібні кровоносні судини, що провокує у матері підвищення артеріального тиску і набряки;
 • матка при багатоводді сильно розтягується, що може спровокувати масивна кровотеча і відшарування плаценти;
 • пологи на фоні багатоводдя у 30% випадків настають раніше покладеного терміну, адже з-за великого скупчення рідини матка збільшується до розмірів доношеній вагітності;
 • залишаючи передчасно матку, навколоплідні води можуть отримати за собою ручку, ніжку або пуповину;
 • раннє вилиття амніотичної рідини послаблює пологову діяльність іноді до повного припинення.

Для дитини

Крім перерахованих вище ускладнень, багатоводдя негативно впливає і на майбутнього малюка, що знаходиться в материнській утробі. Розвиток фетоплацентарної недостатності на ранньому терміні призводить до поганого розвитку ембріона, а на більш пізньому до затримки росту плода. Лікарі називають такі негативні наслідки для дитини:

 • внутрішньоутробний інфекційний процес;
 • вади розвитку ШКТ;
 • недостатнє формування нервової системи;
 • хронічна гіпоксія плоду;
 • зниження імунітету;
 • народження раніше терміну.

Дані патології можуть носити прихований характер, а проявитися тільки через деякий час після народження. Приміром, багатоводдя на останніх термінах вагітності у немовляти може викликати затримку психічного та розумового розвитку, яку педіатри визначають після 1-1,5 років. Поява дитини на світ раніше терміну загрожує низьким рівнем захисних сил організму і загрожує розвитком респіраторних і зараженням інфекційними захворюваннями.

Пологи

Як вже згадувалося, родова діяльність настає раніше покладеного терміну при багатоводді. На останньому терміні вагітності щільний міхур може розірватися раптово, після чого навколоплідні води виливаються рясно і різко. В цей момент може випасти кінцівку плода або пуповина, а родова діяльність жінки буде ослаблена. Іноді вагітна взагалі не відчуває переймів. При багатоводді пологи пов'язані і з іншими ускладненнями:

 • невдале положення дитини всередині утроби (наприклад, вниз сідницями);
 • сильна кровотеча вже після пологів;
 • відшарування плаценти.

Профілактика

Чи можна уникнути багатоводдя? Профілактика патології полягає в регулярному обстеженні жінки під час вагітності. Це дозволить вчасно виявити і швидко усунути патологію. Особливо гостро в додатковому обстеженні потребують вагітні, які входять у групу ризику, тобто жінки з діагнозом цукровий діабет, наявністю негативного резус-фактора крові і з хронічними захворюваннями статевих органів.

Відео

Багатоводдя / Маловоддя

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!