24 тиждень вагітності: розвиток плоду і відчуття жінки

24 тиждень вагітності – це найприємніший період очікування малюка, коли дискомфортні відчуття мінімальні, майбутня мама виглядає чудово і малюк вже активно дає про себе знати. Зараз всі вже помічають ваше становище, і ви насолоджуєтеся своєю вагітністю, потроху набираєте вагу і поступово готуєтеся до швидких пологах. Малюк уже підріс і значно зміцнів, важить вже більше 500 грамів, і якщо пологи з якихось причин відбудуться в цьому терміні, буде шанс його виходжування в особливих умовах кувезів та інтенсивної терапії.

Що відбувається на 24 тижні вагітності

24 тижня вагітності – це перша тиждень шостого акушерського місяця, і закінчення п'ятого календарного місяця вагітності, другий триместр вагітності. У цьому терміні важливо вести здоровий спосіб життя і дотримуватися режиму дня, так як від цього залежить ваше самопочуття і загальний стан і благополуччя плоду. За рахунок насичення крові мами киснем відбувається активний розвиток нервової системи і легеневої тканини. Поступово вага тіла збільшується і необхідно частіше відпочивати, щоб не відчувати важкості в ногах і втоми. Для профілактики змін вен і набряків ніг частіше піднімайте їх на піднесення, контролюйте надбавки ваги і кількість випитої рідини.

Ваш живіт став помітно випирати, за рахунок підняття дна матки стає важче дихати, можуть виникати проблеми з травленням і дискомфортні відчуття – печія, запори, судоми, набряки і т. д. Матка активно готується до швидких пологах, і можуть виникати помилкові перейми Брекстон-Хигса. Вони не небезпечні, болючі, нерегулярні і поступово готують матку до подальших справжнім сутичок. Якщо помилкові перейми викликають дискомфорт – варто прилягти відпочити і уважно прислухатися до організму. Якщо перейми регулярні, болючі або при них виникають кров'янисті виділення з піхви, негайно викликайте швидку допомогу.

У цьому терміні поступово може приєднуватися стомлюваність, тому потрібно частіше робити перерви на відпочинок. Якщо є можливість, потрібно спати вдень. У цьому терміні змінюється обмін в організмі глюкози, вона активно витрачається на потреби дитини і матері, тому важливо контролювати рівень глюкози у крові. Якщо підвищена глюкоза в крові і з'являється в сечі – це може бути передвісником цукрового діабету вагітних, варто пройти обстеження у ендокринолога і скоригувати дієту. Гестаційний діабет підвищує ризик ускладнень у пологах, може призводити до надмірної ваги у дитини, зниження тиску і важкого стану при народженні.

З-за активного росту дитини йому стає менше місця в матці, шкіра на животі натягується, може виникати її свербіж і лущення, сухість і розтяжки (стрії). На шкірі живота можуть чітко просвічуватися кровоносні судини. Матка може здавлювати сечовий міхур і нирки, що дає часте сечовипускання і може спровокувати запальні процеси при схильності до них.

За рахунок зміни центра ваги відбувається зміна навантаження на тіло, що може проявитися у болях в області спини та попереку, допомогти в полегшенні стану може гімнастика і заняття фітнесом, йогою, носіння спеціального бандажа, зручне взуття без каблука. Також за рахунок дефіциту кальцію і магнію можуть виникати судоми в ногах, які можуть бути дуже болючими. Щоб їх запобігти, необхідний частий відпочинок для ніг, прохолодні ванночки для ніг, прийом препаратів кальцію і магнію, масаж литок і надання ніг піднесеного положення.

Розвиток плоду на двадцять четвертої тижня: вага розмір і стать

У терміні 24 тижні вагітності малюк підростає до 30 см і набирає близько 600 г ваги. У матці йому вже затісно, хоча він ще може досить активно рухатися і кілька разів на день змінювати положення тіла, хоча перекиди вже робити не вийде. Плід активний і його рухи стають все більш сильними і впевненими. У період неспання дитина дає про себе знати активними рухами, його руху виразно відчуваються і мамою, і оточуючими, якщо покласти руки на живіт або поспостерігати за ним. Дитина може гикати або кашляти, це відчувається як ритмічні скорочення в животі. У дитини виробилися ритми сну і неспання, більшу частину часу він спить і бачить сни, а в періоди неспання активно ворушиться.

Органи і тканини дитини вдосконалюються, активно включені в роботу всі органи і системи, маля робить навіть «дихальні» руху, заповнюючи легені навколоплідними водами і «видихаючи « їх назад. Вже сформувалося бронхіальне дерево, і з цього терміну внутрішні поверхні легенів почнуть поступово покриватися особливою плівкою – сурфактантом, який не буде давати легким висихати зсередини і злипатися на видиху. З цього терміну поступово включаються в роботу сальні і потові залози, що виділяють первородну змазку.

Активно вдосконалюється головний мозок – в ньому створюються звивини, борозни і коркові центри з нейронними зв'язками. Це дає можливість вдосконалення рефлексів і органів чуття. Дитина зараз може бачити і чути, розрізняти смаки і дотику. Він вже проявляє перші емоції і необхідне спілкування з малюком, як мами, так і папи. Дитина знайшов свої характерні риси обличчя, і тепер воно вже буде виглядати майже так, як при народженні, тільки трохи накопичиться жирку в області щічок. Не менш активно він буде накопичувати бурий жир в порожнинах тіла і під шкірою, цей жир дає високий рівень теплової енергії і допомагає в перші дні життя малюка підтримувати його енергетичний обмін і температуру тіла. За рахунок власного гормону росту дитина активно росте і додає у вазі.

Відчуття майбутньої мами

Зараз стан майбутньої мами відмінне, її майже не турбують неприємні відчуття, і вона може насолоджуватися своїм становищем. Настрій зараз дуже позитивне, радісне і всі думки зайняті вагітністю та швидкими пологами. Живіт активно зростає, стегна розширюються, груди готується до лактації і вже зараз можуть виділятися перші порції молозива. Але якщо їх немає, переживати не варто – на подальшу лактацію наявність або відсутність молозива в вагітність ніяк не впливає. Зараз може відчуватися емоційний підйом і прилив сил, майже немає перепадів настрою, і це призводить до того, що жінка активно ходить по магазинах, працює, затіває ремонт у будинку, що може призвести до перевтоми, тонусом матки і дискомфорту.

Зараз зовнішній вигляд у жінки покращується – волосся стає густішим і набувають блиск, шкіра стає чистою і гладкою, щічки рожевіють. Але може бути і підвищення жирності волосся або їх надмірна сухість, варто стежити за станом шкіри і волосся, зазвичай вони страждають від дефіциту вітамінів і мінералів.

Зараз ворушіння стали чіткими та впевненими, вони відчуваються як поштовхи, потягування, ногами і навіть болючість, якщо дитина впирається в стінки матки або під ребра, передавлює порожнисту вену або сідничний нерв. За рахунок збільшення ваги тіла і дії гормонів може виникати набряклість обличчя, кінцівок. Це відбувається за рахунок затримки води та споживання солоних, гострих або солодких продуктів, варто переглянути свій раціон і контролювати споживання рідини протягом дня. З цього терміну відбувається активний набір маси тіла – до 500 г у тиждень. Вам знадобиться спеціальна вільна одяг та зручне взуття. Може виникати посилене потовиділення, що вирішується частим прийомом душу і вживанням рідини, відмовою від носіння синтетичного одягу.

З дискомфортних і неприємних відчуттів можуть виникати:

  • зміна ходи і легка болючість за рахунок розслаблення зв'язок в області тазостегнових суглобів і деякого розходження лобкового симфізу,
  • дискомфортні відчуття в спині і попереку, біль у крижах і області тазу,
  • може проявитися геморой з болями в області прямої кишки і кровотечами,
  • болі в ногах і їх набряклість, особливо до вечора, судоми в ногах, важкість у ногах.

Потрібно частіше відпочивати, приділяти особливу увагу регулярним фізичним навантаженням, повноцінного харчування і сну.

Стан матки на 24 акушерської тижня

Відбувається збільшення розмірів матки за активного росту плода, і зараз матка піднімається на 4-5 см вище пупка, що становить приблизно 24 см від лона до дна матки. Її стінки розслаблені і м'які, матка періодично проводить тренувальні руху (перейми Брекстон-Хигса). Область шийкового каналу, що з'єднує матку з піхвою, поступово заповнюється густий слизом, утворюючи пробку, яка буде відходити ближче до пологів. Збільшується об'єм навколоплідних вод, їх кількість досягає 400 мл, вони оновлюються до 10 разів за добу, залишаючи поряд з плацентою до малюка певні живильні речовини і видаляє продукти обміну речовин.

На кожному лікарському прийомі лікар буде оцінювати стан матки, визначати висоту стояння дна матки та її тонус, розташування плоду всередині неї. Лікар буде вимірювати і окружність живота, яка повинна поступово збільшуватися.

Ультразвукове дослідження (УЗД)

Планові УЗД в цьому терміні вагітності зазвичай не проводяться, і якщо призначається УЗД, зазвичай для нього є показання. Це є небезпечно і ніяк не вплине на стан і розвиток плоду. За даними ультразвукового дослідження визначається термін вагітності, обчислюється передбачувана маса і зростання плоду, визначаються певні показники, які відображають стан і розвиток плоду.

Лікар уважно розгляне внутрішні органи плоду, частини його тіла і рівень їх розвитку, відсутність вад розвитку та аномалій. Особливо важливо вивчення структур головного мозку, серця і нирок, довжини кінцівок. Також визначається стан стінок матки і області шийки, розташування і товщина плаценти, пуповина і матково-плацнтарный кровотік на доплерографії.

У цьому терміні може визначити положення плода в матці, хоча воно ще не стабільно і передлежання плаценти, її низьку плацентацию. Тоді дослідження будуть призначатися часто, щоб стежити за станом плаценти і плода, щоб вчасно помітити проблеми в розвитку і загрожують стану. При виявленні на УЗД підозр на генетичну патологію або вади розвитку призначається консультація генетика і додаткові дослідження. Сильно переживати не варто – УЗД теж може помилятися.

Виділення

У другому триместрі вагітності виділення можуть бути кілька рясніше, ніж раніше, але при цьому вони повинні бути певного вигляду і консистенції. Нормальні виділення мають помірний обсяг, однорідну консистенцію, прозорі або білястого кольору, майже без запаху. Небезпечними симптомом буде поява виділень крові на білизні – це може вказувати на відшарування плаценти або початок передчасних пологів. Варто також проконсультуватися з лікарем при появі коричневих виділень на білизну після огляду або статевого акту – це можуть бути проблеми з шийкою матки.

Патологічними виділеннями є жовтуватий, зеленуватий, сірий колір виділень, пінисті, пухкі, творожистие, рясні і неоднорідні, густі виділення з неприємним запахом – затхлим або рибним, зі слизом або гноєм. Виділення можуть супроводжуватися роздратуванням геніталій, сильним свербінням і палінням. Це вказує на наявність інфекцій – молочниці, бактеріального вагінозу або статевих інфекцій. Їх необхідно негайно виявити і пролікувати, самолікування або відсутність лікування неприпустимо, це може призвести до ускладнень і ураження плодових оболонок і плоду.

Якщо виділення рідкі і рясні, мають особливий солодкуватий запах і постійно мочать білизна, необхідно придбати в аптеці спеціальну прокладку-тест на підтікання навколоплідних вод. Вона покаже – це такі виділення або навколоплідні води. У разі сумнівів варто отримати консультацію лікаря.

Аналізи і обстеження

Для контролю за станом жінки та плода проводиться ряд спеціальних аналізів. Якщо немає інших показань, у терміні 24 тижні проводиться тільки загальний аналіз крові з визначенням рівня гемоглобіну та загальний аналіз сечі. Ці аналізи, не дивлячись на свою простоту, показують стан органів і систем організму. У сечі перевіряють рівень лейкоцитів і еритроцитів, мікробів і білка. Також може бути додатково призначений аналіз крові на глюкозу для виявлення ризику цукрового діабету. Іноді додатково потрібен тест на толерантність до глюкози, з навантаженням.

За рекомендацією гінеколога чи лікарів-спеціалістів проводяться додаткові аналізи – кров на згортання, гормональні дослідження, біохімічний аналіз крові або печінкові проби. При наявності незадовільного стану може бути призначений тест ПЛР мазка на наявність прихованих інфекцій.

Застуда і нежить

У цьому терміні варто берегти себе від застуд і грипу, вони протікають у вагітних важче за рахунок зниження імунітету, і можу вплинути на розвиток нервової системи. Важких пороків вони вже не викличуть, але можуть бути порушення функціонального характеру у вигляді неврозів, порушень м'язового тонусу та зниження інтелекту. Небезпечним може стати наявність температури і кашлю, що може провокувати підвищення тонусу матки та загрозу передчасних пологів, відшарування плаценти і кровотечі.

При наявності застуди заборонено смоление – багато препарати можуть проникати через плаценту і несприятливо впливати на дитину. Тому, всі лікувальні заходи потрібно строго погоджувати з лікарем.

Режим харчування і вага мами

По мірі росту і розвитку малюка мама починає активно додавати у вазі. Нормальної збільшенням ваги на цьому терміні є 6-9 кг, для повненьких матусь приблизно 4-5 кг, для худеньких – до 10 кг. З цього терміну прибавки ваги щотижня будуть складати близько 300-500г, надбавки більше цієї кількості можуть говорити про затримку рідини або надмірному харчуванні.

Варто уважно поставитися до свого раціону харчування і питного режиму, порадитися з лікарем з приводу обсягів споживаної рідини і стану організму, відкоригувати дієту. Надлишок ваги до кінця вагітності може давати суттєві ускладнення під час пологів і потім доведеться довго приходити в колишню форму.

Раціон вагітної жінки повинен слідувати в цьому терміні принципам здорового харчування, необхідні тільки натуральні продукти, варені, запечені, тушковані, парові страви, достатня кількість тваринного білка і вітамінів і мінералів. Варто відмовитися від копченостей, жирних і смажених страв, продуктів, що не пройшли необхідної термічної обробки і фаст-фуду. Варто обмежити в харчуванні цукор і кондитерські вироби, солоні та гострі страви, продукти з білої муки і випічку.

З метою профілактики анемії варто додатково ввести в харчування червоне м'ясо, печінка, гречку, гранати і яблука. Корисними для засвоєння заліза будуть продукти, багаті вітаміном С. Не менш корисні продукти, багаті йодом, магнієм і кальцієм. У раціоні щодня мають бути не менше 400 грамів овочів і фруктів, молочні продукти, м'ясо або риба. За рекомендацією лікаря при схильності до набряків і зайвої ваги можуть бути призначені розвантажувальні дні – кефірний, гречаний або яблучний. Для профілактики закрепів необхідно споживання рослинної клітковини або додавання до харчування висівок.

Секс на двадцять четвертої тижня

У цьому періоді інтимна близькість може стати джерелом нових вражень та позитивних емоцій. Якщо немає ніяких протипоказань, секс буде приємним і корисним заняттям для обох партнерів. Однак, варто підібрати найбільш зручні пози з урахуванням кругленького животика. На плід інтимна близькість ніяк негативно не впливає, а гормони задоволення, одержувані при оргазмі, призводять до активації кровотоку в матці і плаценті. Варто відмовитися від глибоких проникнень і жорстких форм сексу, суворо стежити за гігієною.

Протипоказанням для сексуальних контактів у цьому терміні може стати істміко-цервікальна недостатність, низька плацентация або передлежання плаценти, підвищений тонус матки.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!