Картини з пластиліну - техніка виконання площинний, об'ємної і жгутиковой живопису

Пластилін – один з улюблених матеріалів для дитячої творчості. З його допомогою можна ліпити оригінальні вироби і навіть створювати малюнки. Пластилинография - це нетрадиційна художня техніка, що полягає в малювання пластиліном на картоні або іншою щільною основі. Готові роботи можуть бути плоскими, полуобъемными або об'ємними. Займаючись пластилинографией, дитина розвиває дрібну моторику, руху пальців диференціюються. Це хороша підготовка до навчання письма.

Техніка живопису пластилінової

Техніка пластилінової живопису трохи схожа на лист маслом - кольоровий пластилін скочується в кульки і наноситься на картон мазками. Юний художник розвиває своє кольоросприйняття і відчуття гармонії. Для хорошої роботи потрібно підібрати якісний пластилін відповідного типу.

Асортимент великий: є більш щільні сорти, а є м'які, гладкі, легко плавляться. У наборах можна знайти будь-які панелі: як тільки з базових квітів, так і включають безліч відтінків. Якщо ви використовуєте пластилін в якості фарби, можна змішати два кольори і так отримати бажаний тон.

В роботі над картинами з пластиліну потрібно тонко розкачувати всі складки, нерівності. Якщо десь шар вийшов товстим, нерівним, зайве можна видалити за допомогою стеків. Мазки на панно з пластиліну можуть бути різними. Не обов'язково працювати пальцями, можна використовувати інструменти – стеки, ножичок, зубочистку, валик, шприци з голками та без, палички для вдавлювання. Щоб зробити картину з пластиліну, треба підготувати основу, а на ній закріпити деталі потрібної форми і кольору.

Площинна ліплення

Маленьку дитину можна навчити робити картини з пластиліну за тим же принципом, що і фарбою. Першим етапом буде площинна ліплення – створення картин різного ступеня рельєфності. Розрізняють форми з виступаючим і поглибленим зображенням:

 • Горельєф (зображення сильно виступає над поверхнею).
 • Барельєф (деталі злегка виступають над основою).
 • Контррельеф (зображення, поглиблене у поверхню основи: малюнок процарапивают або продавлюють на площині стеком, паличкою).

Так можна змалювати картинку, заздалегідь змальовану контуром по картонній або скляній основі. Дитина може орудувати пальцем, навчаючись розраховувати силу натискань і мазків, або користуватися підручними інструментами. У дитячих садках пропонують зобразити, наприклад, відомі сюжети з улюблених казок або мультфільмів в техніці ліплення, площинний або зробити пластилінові комікси.

Об'ємні картини з пластиліну

Коли дитина навчиться робити прості плоскі зображення, можна спробувати зробити об'ємну картинку, схожу на твір мистецтва. Суть не так вже складна: треба окремо виліпити деталі твору (дерево, фрукти, тварин), а потім закріпити їх на поверхні.

Деталі можуть мати будь-яку форму і розмір. Для їх виготовлення застосовуються різноманітні прийоми: розкочування, сплющення, розтирання, загладжування, відтягування деталі від загальної форми. Потрібно пам'ятати, що, якщо ви збираєтеся розміщувати малюнки із пластиліну під скло, матеріал може примяться, і твір втратить початковий об'єм.

Пластилінові картини своїми руками

Малювання пластиліном добре підходить як для самостійних занять з дитиною, так і для уроків праці для школярів молодших класів або вправ на дрібну моторику в дитячому саду. При роботі дитина вчиться робити як великі, так і зовсім дрібні деталі (очі, листочки). Для ліплення вам знадобляться:

 • Основа (можна використовувати скло, непотрібні диски, лист фанери).
 • Дощечка для розкачування пластиліну і для ліплення деталей.
 • Ножички для вирізання та нанесення дрібних деталей.
 • Простий олівець.
 • Вода для періодичного змочування рук.

Спочатку потрібно намалювати на основі малюємо олівцем шаблон майбутньої картини поле, зелений ліс). Для нього треба розтерти пальцями невеликі пластилінові шматочки. Деталі можна формувати з кулястих або витягнутих шматочків різної величини. Можна скористатися окремим трафаретом для кожної деталі. Потім їх треба обережно вдавити в фон.

Якщо вийшли нерівності, розгладжуємо їх пальцями, попередньо змоченими у воді. Крім того, пам'ятайте про правила складання композиції: ті деталі, які будуть на передньому плані, повинні випирати більше інших і бути виконаними більш чітко (наприклад, яскраві квіти, камінчики на березі моря, звірятка). Закріпіть їх потрібно поверх інших деталей (в останній може) і доповніть якимось візерунком, нанесеним за допомогою голки або зубочистки.

На картоні

Картина з пластиліну на картоні для дітей може стати першим кроком на шляху до виготовлення складніших виробів. Не обов'язково купувати спеціальний матеріал, можна використовувати, наприклад, вирізані листи з коробки з-під взуття або побутової техніки. Готову картину рекомендується покрити лаком, щоб вона не запорошилася.

Для роботи потрібні ті ж матеріали, що і для будь-якої іншої техніки ліплення. Пам'ятайте, що з картону складніше відтерти зайві плями, тому тримайте напоготові серветки. Поетапний алгоритм дій такий:

 1. На картон наносимо малюнок (можна купити в спеціальному магазині готовий трафарет з картинкою, потім заповнити її пластиліном).
 2. Робимо фон малюнка. Спочатку визначимо колір фону. Від брусочки відщипують шматочки і у вигляді мазків наносять на поверхню.
 3. Пластилінові мазки розтираємо пальцями в межах малюнка.

На папері

Для створення картини з пластиліну на папері краще вибрати щільну основу, адже занадто різкий рух може порвати тонкий лист. Для перших робіт рекомендується розпочинати з найпростіших картин, наприклад, малюкам сподобається зображення веселої веселки, білих хмар і яскравого сонечка на небі, зеленої трави з волошками або ромашками. Для перших робіт дошкільника краще вибрати невеликий розмір (приблизно чверть аркуша формату А4).

Від бруска треба відщипнути невеликі шматочки і нанести на основу у відповідності з задумом. При цьому використовуються різні способи ліплення – розкочування або розгладження, розмазування, іноді потрібно прищипування, сплющення або перетікання одного кольору в інший. Якщо ваш задум передбачає чітку промальовування великого числа дрібних предметів, у роботі знадобиться медичний шприц без голки. Користуються їм так:

 1. Всередину шприца покласти шматочок пластиліну, обережно нагріти (на гарячій батареї або в чашці з теплою водою);
 2. Видавити тонкими нитками (якщо хочете товстіший, використовуйте кондитерський шприц).
 3. М'які переходи відтінків можна отримати, якщо спочатку змішати в руках необхідні відтінки пластиліну, а вже потім завантажити їх в шприц. Не варто допускати змішування більше двох кольорів одночасно.

На склі

Аплікації з пластиліну на склі – це простий у виконанні, але небезпечний вид творчості. Потрібно дотримувати правила техніки безпеки, щоб не поранитися. Для створення аплікації знадобляться:

 • Кольоровий пластилін.
 • Фоторамка.
 • Чорна туш або чорний маркер.
 • Аркуш паперу з роздрукованим малюнком.
 • Вата і спирт.

Оскільки створити на склі картинки для пластилинографии мало у кого виходить з першого разу, краще заздалегідь подивитися в Інтернеті майстер-клас покроково разом з дитиною, а потім слідувати рекомендаціям:

 1. Знайти малюнки (краще вибирати прості чорно-білі). Пам'ятайте, що чим молодша дитина, тим крупніше повинні бути деталі.
 2. Вийняти скло з фоторамки.
 3. Знежирити скло, протерши ватою зі спиртом.
 4. Роздрукований ескіз покласти під скло.
 5. Обрисувати контур чорним маркером по склу.
 6. Дістати малюнок.
 7. Визначити, які кольори будете використовувати. Для дітей дошкільного віку завдання можна спростити — залишити під склом кольоровий малюнок. Так дитина буде бачити, якого кольору пластилін слід брати.
 8. Відокремлюючи невеликі шматочки пластиліну потрібного кольору, прилеплять їх на скло, розтирати, не заходячи за контур малюнка. Чим сильніше буде розтиратися матеріал (тонкий шар), тим слабкіше вийде пігмент.

Можна вибрати методику роботи: або спочатку заповнити спочатку пластиліном місця одного кольору, а потім перейти до інших, або спершу виконати дрібні елементи (окремо виліпити очі звіра, листочки, маленькі квіточки або божу корівку), потім перейти до основного малюнку з пластиліну.

Коли вся основа буде заповнена пластиліном, знадобиться допомога дорослого. Картину треба перевернути лицьовою стороною до себе, розглянути і виправити вади (пробіли між шматками пластиліну, вихід за контур). Потім ще раз протерти скло спиртом, не зачіпаючи малюнок, і вставити роботу в рамку.

Картини з пластилінових джгутиків

Якщо дрібна моторика у дитини вже добре розвинена, можна спробувати більш ювелірний, копітка варіант роботи з використанням медичного або кондитерського шприца. Для виконання роботи знадобиться гаряча вода.

Щоб отримати джгутики різної довжини, потрібно шприц, у якого треба заздалегідь відрізати носик (так видавлювати буде легше). Для кожного кольору використовується свій шприц, щоб не було нашарування кольори: трохи пластиліну залишиться в тубі. Перед тим, як помістити пластилін в шприц, його потрібно зігріти в руках. Якщо матеріал все одно видавлюється туго, спробуйте покласти шприц в гарячу воду.

Якщо шприца під рукою немає, можна акуратно скачати джгутик руками. Спочатку виліпити корж, потім скачати її в ковбаску в долонях і пальцями довести до джгутика необхідної товщини і довжини. Потрібно врахувати текстуру матеріалу: дуже пластичні сорти можуть порватися, якщо перестаратися. Такі джгутики потрібно просто згортати в потрібному напрямку для отримання будь-якої деталі або штриха. Фігурки прикріплюються до основи з щільного паперу, виходять картинки для пластилинографии.

Відео

Картина з пластиліну. Майстер-клас як малювати пластиліном

Картина з пластиліну

Пластилінові картини

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!