Органи людини: кістковий мозок

Кістковий мозок – це один із головних органів кровотворення людини, адже тільки він відповідає за оновлення крові та стовбурових клітин. Ця особлива тканина відповідає не тільки за гемопоез (кровотворення), але і за імунну систему. У статті ви знайдете докладний опис кісткового мозку, його функції і вікові особливості, а також можливі захворювання цього органу.

Що таке кістковий мозок

Кісткова тканина – це орган, який міститься у внутрішніх порожнинах великих кісток. Фіброзна тканина вміщає в себе велику кількість незрілих стовбурових клітин, які за будовою дуже схожі на ембріональні клітини і інші їх види. Приміром, ті, які відповідають за регенерацію шкіри. Дана структура відповідає за рухи, про які людина не замислюється.

Стовбурові клітини

Стовбурові клітини вважаються незрілими, в процесі кровотворення розвиваються лейкоцити, тромбоцити і еритроцити. Еритроцити відповідають за передачу кисню, а лейкоцити борються з тілами, які можуть переносити інфекцію, а так само грають важливу роль, видаляючи відмерлі клітини. Тромбоцити дозволяють крові згортатися. Вони служать для формування макрофагів, які забезпечують захист і імунітет людини.

За допомогою кісткової тканини кров очищується від чужорідних частинок, залишків відмерлих клітин, мікробів за допомогою власних лімфоцитів. Половина маси органу – кровоносні судини, де «дозрівають» клітини, які з потоком кров'яних тілець потрапляють у вени органу, а потім – кровоносну систему всього тіла. Вищеописані клітини ще називають гемопоэтическими, з них утворюється кров і макрофаги.

Де знаходиться кістковий мозок у людини

Далі розглянемо розташування і будову кісткового мозку у людини. Орган перебуває в кісткомозкові порожнинах і трубчастому речовині кісток, тобто, всередині кісток скелета людини. Трубчасте речовина знаходиться між компактним речовиною, яке більш відоме, як кістка. Локалізація органу – кістки грудини, стегон, ребер, черепній коробці і хребті.

Як виглядає

Далі слід описати будову органу, який його зовнішній вигляд. Він виглядає як невелика трубка всередині кістки. Його захист – бар'єр імунологічної толерантності. Бар'єр необхідний, щоб відштовхувати зрілі і дозріваючі клітини кісткового мозку. З органу виділяються судини і центральна кістковомозкова порожнину. Всі елементи будови захищені губчастим компактним речовиною, остеоном.

Структура і види кісткового мозку

Орган складається із строми і кровотворних елементів. Між ними є певний взаємозв'язок. Зачатки гемопоезу формуються із зон еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Стовбурові клітини виробляють формені елементи. Поза костномозговой тканини зустрічаються дозрілі форми. Процес контролюється гемопоэтическими сполуками. Орган є центральним і полипотентным периферичних лімфоїдних органом тіла людини. Виділяють такі різновиди: червону і жовту тканини. Розглянемо функції червоного кісткового мозку і функції жовтого кісткового мозку.

Червоний мозок

Так звана червона кісткова тканина або ККМ перебувати всередині трубчастих кісток (диафизе), а так само в плоских кістках і хребцях. Вона представлена стромою і ретикулярною тканиною. Орган вважають фабрикою, яка утворює з стовбурових клітин інші елементи крові. Він бере участь у иммунопоэзе – обмін поживних цінностей (білки, жири, вуглеводи, мінерали), костеобразовании.

ККМ проводить клітини крові по лініях гемопоезу. Його основна функція – це кровотворення (освіта, дозрівання, вимивання елементів крові). Варто відзначити, що назва клітин – колониеобразующие елементи(КОЕ) або колониеобразующие одиниці (КУО). Ще до складу червоного мозку входять три компоненти – гемопоэтический, судинний і стромальный.

Жовтий кістковий мозок

Жовта кісткова тканина або ЖКМ знаходиться поруч з червоною. Вона виконує резервну функцію, тобто при сильній кровотечі дана речовина заповнює гемопоэтическими клітинами місце розриву. Це допомагає швидко відновити властивості крові. У її складі міститься велике скупчення жирової тканини. Маса ЖКМ становить близько половини маси всієї тканини.

Все інше – ККМ. Основа органу – це пухка ретикулярна сполучна тканина. У ній є скупчення клітин. Жовта кісткова тканина заповнює порожні порожнини кісток. Вона вважається резервом для ККМ. При крововтратах створюються гемопоетичні елементи, які допомагають відтворити ККМ. У ЖКМ є ділянки мієлоїдної тканини, які властиві червоному.

Клітинний склад

Далі обговоримо клітинний склад кісткової тканини. Він представлений двома групами – строми і паренхіми. Друга група – це клітини тканини внутрішнього середовища. У ретикулярну строму входять елементи, які утворюють внутрішні тканини кровоносних судин, жирової тканини, остеобласти та фібробласти. Ендотеліальні клітини виконують механічну і секреторну функцію. Вони формують оточення, яке необхідно для нормальної роботи стовбурових елементів. Чинники зростання виробляє КМ з допомогою остеогенних клітин. Вони контролюють гемопоез.

Максимальне накопичення даних речовин можна спостерігати в эндосте. Поруч з ним відбуваються швидке утворення елементів. При проведенні біопсії можна побачити збільшення червоних кровотворних паростків. Диференціювання кісткового зростання визначає кількість жирових клітин. За стимуляцію гемопоэтина і стромальних елементів відповідає ендотеліальна вистилка. Вони сприяють виведенню потоку крові по судинах. Вони беруть участь при скороченні судинних стінок.

Функції кісткового мозку

Головна функція кісткової тканини – кровотворення. Вона підтримує оптимальний рівень елементів крові. Тобто, орган замінює відмерлі елементи на нові. Кровопостачання здійснюється живильними артеріями. Вони формуються в два комплексу капілярів – синусоїдного і живлять. ЖКМ відрізняється відсутністю синусоидных капілярів. Кров бере з капілярів венули, які зібрані в центральні вени. В сам орган проникають нервові волокна разом з кровоносними судинами.

За що відповідає кістковий мозок

Основні функції кісткової тканини: забезпечення всіх рухів людського тіла. Все відбувається наступним чином: в нашому головному мозку формується думка, наприклад, підняти руку. Він передає цю думку кістковому, той швидко приймає її і передає сигнал м'язів руки, яка далі і виконує цю дію. Тобто, за всі рефлекторні дії відповідає даний орган.

Вікові особливості червоного кісткового мозку

Маса даного органу складає 2-3 кг. У ембріона відповідає за кровотворення жовтковий мішок. З шостого тижня цю функцію виконує печінка, а з третього місяця – селезінка. Кісткова тканина формується у другому місяці. З 12-го тижня розвиваються кровоносні судини і синусоїди. Навколо них формується ретикулярна тканина. З цього моменту КМ функціонує як кровотворний орган.

Після народження орган займає все кістковомозкове простір. Жирові клітини з'являються в ККМ після народження. У віці 3 років, всі кістки дитини заповнені ККМ. Через рік, він перероджується в жировій (жовтий). У віці 25 років жовтий мозок повністю замінює червоний в трубчастих і плоских кістках. У літніх людей орган набуває желатинову консистенцію.

Захворювання кісткового мозку

Далі розглянемо список хвороб цього органу, які при своєчасній діагностиці піддаються лікуванню:

  • Лейкоз – це рак білих кров'яних клітин. Вони впливають на всі п'ять типів лімфоцитів. Важка недуга поширюється на лінію елементів, що призводить до руйнації виробництва інших клітин. При ураженні лейкозні елементи пацієнта нормально не функціонують або не борються з інфекціями.
  • Мієлодиспластичний синдром або цитопенія – це група захворювань. Характером даної групи є виробництво патологічних аномальних осередків органу. Це призводить до кровотеч, анемії та зараження різними інфекціями. Якщо не лікувати ці захворювання, вони стрімко прогресують, приводячи до гострої мієлоїдної лейкемії. Мієлопроліферативні захворювання поширюються по всій тканині. Орган перепроизводит зрілі паростки клітин, які він випускає у кровоносну систему, іншими словами, це гіперплазія.
  • Мієлопроліферативні захворювання та інші. Для визначення цих захворювань у хворого, їх подальшого лікування застосовують пункцію кісткової тканини. Це діагностичний метод, за допомогою якого лікарі отримують зразок вашого органу з будь-якої кістки, де міститься орган. Для цього вводять спеціальну голку. Потім матеріал відправляють на аналіз, щоб визначити порушення або відсутність певної кількості елементів.

З допомогою процедури фахівці з'ясовують, чи можна взяти людину в якості донора, чи потрібна йому пересадка клітин, і чи готовий він до проведення трансплантації. Якщо аналізи задовільні, його відправляють на операцію, хід якої людина визначає самостійно. Перед трансплантацією проводять повне дослідження стану організму: серця, легенів, нирок та інших органів.

Чутливість до цитостатикам та випромінювання

Елементи, які виробляються здоровим кровотворних органом, що володіють підвищеною чутливістю до цитостатичних або іонізуючим випромінюванням. Однак при хіміотерапії або опромінення страждають тільки злоякісні пухлини. Вони або зникають, або не розмножуються. Передозування цими засобами призводить до апластичної анемії. Після проведення хіміотерапії клітинні популяції можливо повністю відновити за рахунок первинного резерву кісткової тканини.

Відео:

Що таке трансплантація кісткового мозку?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!