Платтяна воша - як позбутися

Різні паразити атакують людей протягом багатьох років. Платтяні воші вважаються особливо специфічними. Комаха еволюціонувало від воші звичайної, тому не належить до окремого виду. Зміни способу життя паразитів пов'язане з тим, що люди почали носити одяг. Платтяне комаха не може жити на тілі тому, що його лапки не чіпляються за людське волосся. Воша ховається в тканинах і відвідує тіло тільки для укусів.

Що таке платтяна воша

Платтяна (кімнату) воша відрізняється від інших тим, що живе на тканинах, а не на тілі. Комаха не може жити без людини більше 5 днів, так як живиться її кров'ю. Велику частину часу воша знаходиться на одязі та постільній білизні, перебирається на тіло виключно при настанні голоду. Після насичення кров'ю комаха знову ховається в складки і шви одягу. Білизняна воша не може жити в волоссі тому, що її лапи не адаптовані до цього.

Як виглядає

Довжина тіла дорослої платтяна особини близько 3-4 мм, значно більше, ніж у головних і лобкових вошей. У нормальному стані (до насичення кров'ю) тіло має прозорий білуватий або сірувато-жовтий колір. Платтяна воша відрізняється витягнутим черевцем і маленькою головою з вусиками. Лапки гладкі, без лусочок. Рот являє собою колючо сисний апарат. Спеціальні колючі голки проколюють шкіру, за допомогою тонкого хоботка висмоктуючи кров.

Особливості способу життя платтяних вошей

Звички шкідників почали змінюватися з того моменту, як люди стали використовувати одяг для захисту свого тіла. Паразити адаптувалися до цього й еволюціонували. Образи життя платтяних і головних вошей схожі. Основна різниця полягає в місці проживання. Відмінність в анатомії лапок не дає можливості платтяною шкідників жити у волоссі. Паразити часто заводяться у волоцюг, жебраків, біженців, які живуть в антисанітарних умовах. Солдати на війні, особливо в окопах, піддаються великому ризику зараження платтяною педикульозом.

Де мешкають

Воша ховається в складках, швах, згинах тканин. Улюбленим місцем проживання стає внутрішня сторона одягу і кишені. Комахи прагнуть оселитися як можна ближче до тіла господаря. Найбільше їх приваблюють такі поверхні:

 • натуральні (бавовняні тканини);
 • вовняні тканини;
 • несвіжу білизну.

Платтяні воші не можуть пересуватися по гладким синтетичним тканинам. Паразити не живуть на таких тканинах:

 • шовкові;
 • сатинові;
 • блискучі.

Як харчуються

Платтяні воші типові гематофагі, що буквально означає «пожирачі крові». Єдиною їжею для комахи є людська кров. Воша харчується близько 3-4 разів за день. З цієї причини вона прагне оселитися як можна ближче до тіла людини, щоб мати доступ до крові. Постійна потреба в їжі змушує комах паразитувати на тілі людей, які рідко або взагалі ніколи не змінюють одяг. Якщо річ провести в шафі 4-5 днів, воша помре від голоду.

Для укусу платтяні комахи занурюють голову у складки шкіри. Після насичення кров'ю їх зовнішній вигляд змінюється. Роздувається черевце і стає більш темного кольору. Візуально на фото паразита можна сплутати зі звичайною блохою. Головна відмінність – воші не можуть стрибати і не тримаються групами. Якщо після укусу комахи розповзаються, то це точно не блохи.

Як розмножуються

Білизняні воші розмножуються тільки на одязі. Важкодоступні місця забезпечують безпеку гнидам, личинки після виходу з яєць починають жити як дорослі особини. Ідеальна температура для розмноження платтяної паразита – +30-33 °С. При падінні до +15 °С припиняється розвиток гнид. При температурі нижче -13 °С або вище +60 °С дорослі воші гинуть. Знання таких біологічних особливостей корисно при позбавленні від шкідників нехимическим способом.

Платтяні воші вважаються комахами з неповним циклом перетворення. При сприятливому мікрокліматі вони розвиваються 2-3 тижні. Паразит проходить через такі етапи:

 1. Яйце – початкова стадія розвитку триває від 5 днів до декількох тижнів. Чим вище температура навколишнього середовища, тим швидше відбувається перетворення. При температурі менше +22 °С розвиток ембріона зупиняється.
 2. Німфа – личинкова стадія. У цей період личинки линяють тричі. Перша линька триває 3-5 днів, друга – 5 днів, третя – 4 дні.
 3. Імаго (доросла воша) – репродуктивна стадія. При сприятливих умовах тривати близько 30 днів. У цей період самки відкладають по кілька яєць щодня.

Як переносяться

Натільні воші мають крила для пересування між господарями, платтяних вони відсутні. Педикульоз передається при тісному контакті зараженої людини зі здоровим. Зіткнення повинно бути тривалим, адже швидкість пересування комахи близько 20 см в хвилину. Інший варіант – використання одягу людини, яка є носієм захворювання. Паразити можуть жити в воді близько 48 годин. Сприятливі умови для зараження:

 • громадський транспорт;
 • громадські водойми, лазні, сауни, басейни;
 • дитячі садки, табори, школи, лікарні та інші місця скупчення людей;
 • туристичні походи;
 • спільне використання одягу або білизни;
 • примірка одягу, особливо секонд-хенд.

Укуси платтяних вошей

Коли паразити кусають людину, то можуть розвиватися алергічні реакції, свербіж, плями і висип, при множинних укусах – фурункули, виразки, піодермія. Сама поразка схоже на блошиний укус, але відрізняється відсутністю ланцюжків з кількох проколів. У білизняній воші немає довгого хоботка, вона змушені занурювати частина голови в шкіру. З цієї причини в центрі укусу залишається відносно великий отвір. Платтяна педикульоз відрізняється від простої корости наявністю поверхневих пошкоджень.

Білизняна воша кусає області сідниць, боків, попереку, шиї, пахв і стегон. Волосисті ділянки тіла платтяні паразити намагаються не чіпати. Укуси комах страшні тим, що при відсутності лікування можливе зараження висипним або поворотним тифом. Симптоми платтяної педикульозу:

 • укуси, які гояться за 3-4 дні;
 • свербіж в області укусу і поруч з ним;
 • алергічні реакції;
 • поява невеликих блакитних плям на шкірі;
 • гнійничкові висипання;
 • нервові розлади на тлі постійного свербіння.

Як позбутися від платтяних вошей

Найшвидший і простий спосіб – звернутися в санітарну службу або спеціальні установи. Організації використовують настільки потужні методи, що виведення платтяних паразитів займе буквально кілька годин. Позбутися від паразитів можна і домашніми методами. Для ефективності слід одночасно знезаразити одяг, білизна і провести ряд гігієнічних процедур. В іншому випадку можуть залишитися воші на одязі, які знову почнуть атакувати вас.

Знезараження одягу

Раніше для знищення платтяних паразитів використовували гас. Його додавали у воду і замочували всі речі, потім кип'ятили. При такій обробці всі білизняні воші загинуть. На сьогоднішній день метод незручний, гас можна додавати в пральну машинку. При ручному пранні обов'язково знадобляться надійні гумові рукавички. Під час кип'ятіння гас виділяє токсичні пари, а вивести запах кошти з речей вкрай проблематично. Сучасний метод знищення вошей проходить так:

 1. Зніміть весь одяг і завантажте в пральну машину.
 2. Додайте будь-сучасний засіб від платтяних паразитів. При відсутності спеціалізованих засобів використовуйте дігтярне мило або оцет.
 3. Виперіть речі на максимальній температурі.
 4. При можливості прокип'ятіть одяг.

Самим безпечним варіантом буде здати одяг у хімчистку, там її опрацюють в пароформаліновій камері. В аптеках можна знайти безліч препаратів проти педикульозу для чищення в домашніх умовах. Найбільш ефективні засоби для обробки одягу:

 • медифокс;
 • НОК;
 • педилин;
 • карбофос;
 • порошок піретруму;
 • дуст ДДТ.

Гігієнічні процедури

Важливо обробити тіло зараженої людини. Для боротьби з вошами зробіть наступне:

 1. Ретельно викупайтеся з застосуванням крему або шампуню від педикульозу. Засіб нанесіть на тіло, залиште на 30 хвилин, ретельно змити.
 2. Надягніть чисті речі, які знаходилися в шафі або вивітрювалися на свіжому повітрі не менше 14 днів.

Засоби проти платтяної педикульозу можуть мати вигляд шампуню, спрею, гелю, мила або лосьйону. При купанні використовуйте один з препаратів:

 • параніт (шампунь, лосьйон спрей і);
 • педилин (шампунь і емульсія);
 • веда (шампунь);
 • дез-Ф (мило);
 • сіфакс (лосьйон);
 • сумитрин (шампунь);
 • бубил (шампунь);
 • итакс (лосьйон).

Лікування укусів

Місця ураження необхідно обробляти спиртовими лосьйонами для знезараження. При розвитку ускладнень (гнійних висипань) додайте дезінфікуючі та антибактеріальні препарати. Для прискорення загоєння використовуйте «Рятувальник» або «Зірочку». При розвитку алергічних реакцій приймайте антигістамінні засоби. Можуть знадобитися знеболюючі при головних болях і засоби для зняття набряклості. Обробляйте укуси паразитів поки вони повністю не зійдуть.

Для обробки тіла можна використовувати такі препарати, як «Пара Плюс», Nit Free, «Ниттифор», вони надають протипедикульозний та інсектицидну дію. Нанесіть засіб на тіло, особливу увагу приділіть уражених ділянок шкіри. Після слід обернутися поліетиленовою плівкою, почекати вказаний в інструкції час. Після закінчення строку просто змийте препарат під душем. Позбутися від платтяних паразитів можна за допомогою народних методів:

 1. Після купання обполосніть тіло відваром з пижмою. Паразити не переносять запах рослини.
 2. Від гнид комахи можна позбутися за допомогою кислоти журавлинного соку.
 3. Для швидкого загоєння ран від укусів платтяних паразитів змішайте дитячий крем або свинячий жир (топлений) з сумішшю коренів білої чемериці і порошку дудника в пропорції 1:4. Маззю обробляйте укуси до повного лікування.

Профілактичні заходи

Лікування платтяної педикульозу складне, простіше дотримуватися певних запобіжних заходів, щоб не допустити зараження. Профілактика захворювання:

 • Слідкуйте за чистотою тіла і волосся, щоб уникнути виникнення педикульозу.
 • Періть і міняйте одяг, постільна білизна хоча б 2 рази за тиждень.
 • Уникайте місць скупчення людей, які є потенційними носіями платтяної педикульозу (бродяги, бездомні).
 • Не надягайте чужі речі, не використовуйте чужу білизну.
 • Уникайте ночівлі в брудних готелях.

Відео

Платтяна педикульоз (вошивість): визначення, зараження, симптоми, лікування, обробка білизни

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!