Герпес на нозі у дитини або дорослого - причини виникнення, симптоми і прояви, препарати для лікування

Про появу захворювання каже появі характерної висипки у вигляді пухирців на нозі. Збудником патології виступає третій тип вірусу Зостера, провокуючи запальні процеси на шкірі ніг, внутрішньої поверхні стегон. При своєчасному лікуванні симптоми герпесу на нозі у дорослого або дитину легко проходять. У запущених випадках збудник хвороби руйнує клітини головного і спинного мозку, внаслідок чого виникають порушення роботи дихальної і нервової систем, настає параліч кінцівок і лицьового нерва.

Що таке герпес

Це вірусна патологія, яка виявляється згрупованими бульбашкових висипань на шкірі і слизових оболонках. Первинне зараження герпесом відбувається в дитинстві: дитина переносить вітрянку і стає довічним носієм вірусу. При зниженні імунітету знаходиться в латентній формі збудник хвороби активізується. Виходячи з місця свого «існування» - ганглій спинного мозку по нервах він поширюється по організму і проявляється на шкірі.

Герпетичні бульбашки виникають на спині, боках корпусу, кінцівках. Місця локалізації пухирів є зонами розташування тих нервів, які були найбільше уражені герпесом. Оскільки рецидиви захворювання проявляються виключно в місцях скупчення нервових волокон, герпетичне висипання супроводжується інтенсивним больовим синдромом. Великий оперізувальний герпес на ногах, тулубі, руках є самим хворобливим видом вірусу вітряної віспи.

Даний тип герпесвируса часто викликає ускладнення – постгерпетическую невралгію, яка виражається у збереженні хворобливості шкірних покривів після загоєння бульбашок (переважно в зонах висипань). Збудник потрапляє в організм за допомогою прямих контактів з інфікованими людьми, через предмети особистого користування і повітряно-крапельним шляхом. Інфекція проникає в нервові клітини і осідає у сплетіннях. В умовах нормальної вологості навколишнього середовища герпес живе не довше доби. В організмі людини він залишається на все життя.

Може бути герпес на нозі

Викликати оперізувальний лишай на нозі (друга назва захворювання) може будь-який із трьох типів вірусу – лабіальний, генітальний або Варіцелла-Зостер. Тим не менш, поширення висипки, елементи якої мають тенденцію до злиття, на нижніх кінцівках не характерна, оскільки на ногах людини міститься товстий шар шкіри. У зв'язку з цим, герпес може розмножуватися і показувати клінічні прояви лише при значному зниженні імунітету або високої вірусної агресії.

Оперізувальний лишай на нозі

Герпес на ногах (на стопах, пальцях, гомілках і стегнах) виникає внаслідок зараження організму вірус Варіцелла-Зостера (ВПГ-3). Цей штам викликає у дітей вітрянку, при цьому інфекція не покидає тіло навіть після одужання, ідучи вглиб ганглій і впадаючи в «сплячий» стан. Коли захисні властивості організму сильно знижуються вірус приходить в дію і переміщається по нервових відростках ближче до поверхні шкіри. Визначення головної причини, стимулювала розвиток хвороби – це запорука її ефективного лікування.

Причини

У дитини, яка перехворіла вітрянкою, причиною герпесу є активність ВПГ-3. Зараження вірусом більшою мірою схильні часто хворіють, ослаблені діти, причому це відбувається при контакті з інфікованими людьми, на тілі яких є специфічні висипання. Факторами, які сприяють появі симптомів патології на ногах у дорослих і дітей, є:

 • зміна звичного способу життя;
 • нервове перенапруження;
 • рецидиви герпесу на інших ділянках тіла;
 • часті простудні патології;
 • прийом медикаментів, які пригнічують імунну систему;
 • надмірні фізичні навантаження, що викликають перевтому.

Симптоми

Ознаки вірусної патології залежать від її виду збудника. Лікарі виділяють три основні форми герпесу на нозі, кожен з яких має специфічну симптоматику:

 1. Оперізуючий герпес. Висипання виникають на одній кінцівки і супроводжуються появою свербежу. Як правило, спочатку з'являються бульбашки на боці ноги, потім переходять на зовнішню сторону стегна. Зовні темно-червона висипка нагадує пояс, оскільки оточує кінцівку.
 2. Простий вірус. Висип може з'являтися на обох ногах, поширюючись по всій площі, при цьому пухирі не мають насиченого червоного відтінку. Висипання не займають великої площі і, як правило, їх можна накрити однією долонею.
 3. Герпес на стопі. Дана форма зустрічається рідше інших і проявляється у вигляді одиночних везикулов на подушечках пальців. При цьому, найчастіше вірус вражає лише один палець.

Крім специфічних симптомів, всі види герпесу на нозі мають універсальні необов'язкові ознаки, які в кожного хворого проявляються індивідуально різної інтенсивності та послідовності. До них відносяться:

 • нудота/блювання;
 • підвищення температури до 37,5 градусів;
 • головні болі;
 • порушення сну;
 • занепад сил, пригніченість.

Відмітні особливості

Іноді герпес на стегні, стопі або інших областях помилково приймають за іншого шкірне захворювання через подібність симптоматики. Сплутати вірусну інфекцію можна:

 1. Алергічною реакцією. Висипання можуть нагадувати герпетичні, а діагностика ускладнює диференціацію хвороб. При цьому важливо звернути увагу на поведінку пухирів: при алергії вони залишаються цілими, не тріскаються та не покриваються кіркою, поступово поширюючись по всій шкірі ніг.
 2. Дерматити, грибкове ураження. Проявляється почервонінням, висипами, проте дані проблеми проходять значно довше, ніж при герпесі. Якщо патологія не зникає 2 тижні і більше, вона не носить герпетичного характеру.

Чим лікувати герпес на нозі

При будь-якому типі захворювання, відразу після виникнення симптомів (печіння, висип), слід негайно починати лікування. Основу терапії становить прийом противірусних препаратів за призначеною лікарем схемою. Разом з препаратами, що стимулюють вироблення імунітету, таке лікування призведе до швидкого позитивного ефекту. Виняток можна зробити тільки для невеликого осередку, який виник на нозі у здорової людини, наприклад, після переохолодження. При цьому потрібно використовувати засіб від свербіння і печіння (Фенистил-гель) і почати прийом імуномодуляторів.

Вогнище запалення необхідно обробляти маззю Ацикловір, Зовіракс або іншими, які призначить лікар. Обов'язково приймається противірусну системне засіб. Якщо у хворого в анамнезі значиться генітальний герпес або герпес-зостер або у пацієнта літній вік, то до терапії додають препарати, які довели свою ефективність – Зовіракс, Валтрекс, Фоскарнет. Іноді потрібно частий їх прийом (до 5 разів за добу) і множинна обробка висипки противірусної маззю або кремом.

Максимальної ефективності ви досягнете, якщо почнете лікування протягом 48 годин з моменту появи симптоматики хвороби. Крім перерахованих препаратів, лікар може призначити індуктори синтезу ендогенного інтерферону. Якщо герпес носить рецидивуючий характер або виявлено у вагітної жінки, то необхідна госпіталізація до відділення нейроинфекций, оскільки прогноз буде більш серйозним, а наслідки – небезпечними. Там пацієнту внутрішньовенно вводять противірусні засоби, препарати інтерферону і проводять профілактику проведення вторинної інфекції.

Препарати для лікування герпесу

Переноситися вірус, що проявився на ногах, набагато важче, ніж при локалізації на губах, обличчі або навіть статевих органах. При герпесі на тілі уражається не тільки шкірний покрив, але і нервові закінчення. Хворого мучить висока температура і сильний біль в області висипань. Терапевтичні заходи повинні носити комплексний характер, оскільки дана форма патології має дуже неприємні симптоми і небезпечні наслідки. При лікуванні вірусу застосовуються такі препарати:

 1. Ацикловір. Противірусний засіб володіє виборчої активність відносно вірусів Варіцелла-Зостер, простого герпесу 1 і 2 типів, Епштейна-Барр, цитомегаловірусу. Препарат пригнічує розмноження збудника, відрізняється високою ефективність при використанні на стадії утворення висипань. При лікуванні більш запущеного вірусу, Ацикловір прискорює загоєння і дозвіл елементів. Великий плюс препарату в тому, що він надає імуностимулюючим ефектом. Недолік – Ацикловір заборонено під час лактації і при віком до 3 років.
 2. Бонафтон. Мазь має противірусну дію і показує активність відносно вірусу Herpes simplex. Перевага кошти – воно не надходить у кров, тому дуже рідко дає побічні ефекти. Показанням для застосування препарату є герпес на пальцях ніг, на стегнах, стопах, інших ділянках шкіри.
 3. Циклоферон. Препарат має противірусну, імуномодулюючу ефектом. Циклоферон викликає клінічні поліпшення при різних вірусних інфекціях, включаючи герпес на внутрішній стороні стегна, стопі, пальцях, особі, пр. Засіб заборонено приймати під час вагітності.

Народні засоби

Якщо герпес має рецидивуючий характер, не рекомендується починати лікування з народних рецептів, оскільки це часто призводить лише до прогресування хвороби. Застосовувати народні засоби краще як доповнення до основної терапії. При цьому можна використовувати такі:

 1. Настій меліси. 2 ст. л. трави заливають 500 мл окропу і настоюють кілька годин. Після настій для підвищення імунітету приймають перед їжею по 1 ст. л. 3-4 рази за добу.
 2. Трав'яна ванна. Ягоди глоду заливають окропом (на 1 л 25 г), після настояну 2-3 години рідину додають у ванну. Процедуру проводять не довше півгодини.
 3. Настій з калини. 20 г ягід настоюють у 200 мл окропу протягом 4 годин. Половину столової ложки приймають 3 рази за добу протягом 2 тижнів.

Відео

Герпес зостер і як від нього захиститися

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!