Кандидоз шкіри - причини виникнення, симптоми, діагностика, локалізація на тілі і методи лікування

За медичними даними відзначається постійне зростання грибкових патологій серед людей різного віку. Кандидоз шкіри – інфекційне захворювання, яке провокується грибком Candida, часто утворюється на складках, але може вражати і гладку шкіру тіла, у дитини, наприклад, він розвивається на сідницях, в промежині. Ігнорувати прояви патології не слід, своєчасне лікування допоможе скоротити тривалість терапії та поліпшить прогноз.

Що таке кандидоз шкіри

Дана патологія викликана збудником роду Кандида, розвиваються клінічні ознаки на поверхні дерми або слизової оболонки. Шкірний кандидоз часто проявляється в місцях, де формується вологе середовище (складки шкіри), яка допомагає грибку активно розвиватися. Він завжди присутній у невеликій концентрації в організмі людини, активізується їх розмноження при несприятливих для пацієнта умовах. Розвиток хвороби часто говорить про порушення імунітету або наявність іншого захворювання, яке стало поштовхом для шкірної хвороби.

Причини виникнення

Мікоз (грибкова інфекція) виникає при активності патогенних мікроорганізмів, яких багато в навколишньому середовищі % на овочах і фруктах, у грунті і т. д. Паразитувати гіки можуть і на шкірі тварин або людини, тому зараження може відбутися і при контакті з носієм. Існують ще умовно-патогенні або непатогенні види грибків, які в організмі людини є нормою і провокують захворювання тільки при несприятливих умовах.

Молочниця на шкірі може проявитися навіть у новонародженого, тому що з першого ж дня життя вони проникають в організм людини. Це є нормою і не представляє загрози, якщо провокуючі фактори не переведуть їх в патогенна стан. Ділять причини, які стають причиною кандидозу на дві групи: внутрішні і зовнішні. До перших належать провокують процеси, які відбуваються всередині організму. Як правило, всі вони призводять до ослаблення імунітету, наприклад:

 • цукровий діабет та інші ендокринні патології;
 • захворювання ШКТ;
 • перенесені серйозні операції і післяопераційна терапія;
 • інтоксикації (нарко, алкогольні);
 • онкологічні патології, лейкемія з хіміотерапією;
 • авітаміноз;
 • иммуноподавляющая терапія;
 • тривалий прийом антибіотиків;
 • СНІД.

До зовнішніх факторів відносяться ті, які мають вплив з боку навколишнього середовища. До них відносяться:

 • Неправильний підбір одягу. Це призводить до порушення теплообміну, підвищеної пітливості, що створює вологе і тепле середовище, яка є ідеальною для розмноження грибка і переходу до патогенного станом.
 • Виробничі ризики. У цю групу входить можливий контакт гладкої шкіри або слизових оболонок з лугами, кислотами.
 • Виразки, тріщини, мікротравми. Спровокувати їх може неправильний манікюр, пересихання шкіри, натертості, і т. д.
 • Недостатня гігієна.

Симптоми

Проявлятися може кандидоз на обличчі, сідницях (у дитини), слизових статевих органів або рота, в місцях, де шкіра утворює природні складки. Існує багато видів цієї патології, кожен з них володіє певною специфічною симптоматикою, але деякі ознаки є загальними для всіх форм. Хвороба може виявлятися такими симптомами:

 • лусочки на шкірі;
 • висипання;
 • червоні, фіолетові плями;
 • у місцях ураження відчувається свербіж;
 • на слизових часто формується наліт білого кольору;
 • з'являються тріщини і хворобливі відчуття;
 • мацерація шкіри – при надмірній кількості вологи відбувається набухання;
 • еритема;
 • на краях уражених ділянок утворюються пустули;
 • у роті утворюють червоні, білі ділянки ураження.

Кандидоз шкіри у дітей

У 20% немовлят зустрічається дана патологія. Гриби Кандида потрапляють в деяких випадках до дитині ще на етапі внутрішньоутробного розвитку, може заразити малюк і в лікарні, пологовому будинку або при проходженні під час пологів по статевих шляхах. Діагностується, як правило пелюшковий і кандидоз великих складок (интертриго) з-за особливостей будови дерми в цьому віці. Шкіра більш рихла, шарів менше, секретна і механічна захист у малюка ще недосконала.

Симптоматичні ознаки розвиваються часто на сідницях, внутрішній частині стегна, промежини. З симптомів виділяють наступні прояви:

 • мокнутие, почервоніння і набряк в місці ураження грибками шкіри;
 • навколо зудящего плями з'являється віночок отслоившегося епідермісу;
 • дитина веде себе неспокійно, цей стан посилюється при зміні підгузника, дефекації і сечовипускання.

Класифікація

Визначити кандидомікоз шкіри можна по поява папул, бульбашок, які зливаються в одну пляму і розкриваються. Уражена поверхня набуває червоний колір і білястий відтінок, стає гладкою, блискучою і вологою. Існує певна класифікація кандидозу, яка відрізняється по симптоматиці, місцем розвитку. Основні форми патології наступні:

 1. Интертриго або кандидоз великих складок шкіри. Уражаються, як правило, ділянки в пахвових западинах, нижня частина молочних залоз (грудей), міжсіднична складка (частіше у дітей і літніх людей із зайвою вісцеральним жиром), на пахово-стегнові області. На цих місцях формується коричневі, червоні плями, по краях шкіра відлущується, присутній білястий наліт. Це супроводжується болем, печінням і сверблячкою.
 2. Микотическая заєда. З'являється в куточках рота білястий наліт якщо його зіскоблити, то під ним буде почервоніння. Частіше діагностується у людей похилого віку, якщо є неправильний прикус, ще одна причина заїди – постійне зволоження цих ділянок слиною (мацерація) або неправильний розмір зубного протеза, який провокує надмірне слиновиділення.
 3. Кандидоз червоної кайми губ. Часто це форма поєднується з попередньої, до вищеописаних симптомів додається утворення лусочок, глибоких тріщин на нижній губі, що додатково супроводжується набряком.
 4. Кандидозний стоматит. При даній формі патології інфекція вражає бічні поверхні рота, язик, утворюються творожистие білі плями, які дуже болять. Стоматит говорить про сильне зниження імунного захисту, часто зустрічається у дітей.
 5. Міжпальцевий кандидоз. Частіше зустрічаються у жінок, червоні плями з'являються між безіменним і середнім пальцями руки. Це відбувається з-за частого і тривалого контакту з водою, миючими засобами (прибиральниці, пралі, домогосподарки). Плями можуть з'явитися і між пальців ніг, але це вкрай рідкісне явище.
 6. Дріжджова пароніхія. Відбувається ураження околоногтевых валиків, вони опухають і при натисканні з них сочиться невелика кількість гною.
 7. Кандидоз долонь. Це форма стає наслідком двох вищеописаних видів, з'являються бульбашки, які потім лущаться. Відзначається в деяких випадках потовщення шкірного покриву долонь.
 8. Кандидоз підошов ніг. Частіше діагностується у дітей, утворюються пухирці, пустули і злущуються.
 9. Генітальний кандидоз. У чоловіків ця форма називається баланіт, а у жінок – вульвіт. Характеризується появою поверхневих пухирців, висипу, білястих плям, тріщин. Як правило, патологія супроводжується печінням, сверблячкою. На голівці статевого члена можуть з'являтися виділення. Іноді захворювання може тривалий час протікати безсимптомно або з дуже слабкою симптоматикою.
 10. Кандидозний фолікуліт. Локалізація інфекції знаходиться у волосяних фолікулах, пахвових западинах, у чоловіків на обличчі (вуса, борода), рідко вражає волосисту частину голови.
 11. Кандидоз особи і гладкої шкіри. Рідкісна форма захворювання, відбувається зараження через шкіру щік, обидва, носа, ближче до вух і шиї. На місці ураження розвиваються класичні симптоми недуги. Частіше діагностується хвороба у дітей.
 12. Кандидоз сосків. Розвивається, як правило, у молодих мам, які годують груддю. Утворюються навколо соска білястий наліт і лусочки, можуть з'явитися тріщини.

Діагностика

Більшість дерматологів можуть запідозрити ураження грибком просто при візуальному огляді, але перед початком лікування необхідно провести ряд діагностичних досліджень, щоб підтвердити здогадку. Для цих цілей лікар може призначити наступні аналізи:

 • шкірний зіскрібок для дослідження під мікроскопом, що виявити елементи міцелію, овальні клітини грибка;
 • аналіз нашкірних змін;
 • посів атипового біоматеріалу на сірку Сабуро, щоб розпізнати вид патогена, оцінюється його реакція на медикаменти антимікотичної групи;
 • ПЛР-діагностика кандидозу;
 • імуноферментний аналіз;
 • реакція імунофлуоресценції;
 • імунограма, визначення рівня глюкози крові та дослідження крові.

Лікування кандидозу шкіри

Для успішної терапії патології необхідно використовувати комплексний підхід. Кандидоз на тілі є проявом ослабленого імунітету, активізації грибка всередині організму, тому для лікування використовують наступні напрямки:

 1. Боротьба зі збудником. Для цих цілей використовуються антімікотікі, антисептики, які можна купити в аптеці у вигляді мазей, кремів, паст і спиртових настоянок.
 2. Знищення ендогенного джерела збудника в сечостатевої системи і ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Лікування проводиться за допомогою системних медикаментів, які приймаються перорально, свічок, спринцювання.
 3. Терапія супутніх хвороб, які спровокували активізацію кандидозу.
 4. Загальнозміцнюючі заходи для посилення імунного захисту: прийом вітамінів (РР, К2, В6, В2), дотримання дієти, здорового способу життя.
 5. Виняток зовнішніх дратівливих факторів, використання рукавичок, проведення гігієнічних заходів.

Системні препарати

Цей напрям використовується разом з місцевою терапією, важливо вчасно почати приймати кошти, якщо хвороба поширюється швидко. Допускається прийом таблеток або введення у вигляді ін'єкцій. Найефективнішими системними препаратами є наступні препарати:

 1. Флуконазол. Випускається у формі розчину для ін'єкцій, сиропу та капсул (він же Флюмикон, Дифлюкан, Флюкостат, Мікосист). Дозування для дорослої людини становить 100-200 мг, дитяча добова доза розраховується в залежності від ваги (на 1 кг потрібно 5 мг речовини). Курс триває від 1 до 2 тижнів.
 2. Ітраконазол (він же Румикоз, Ирунин, Орунгал). Для дорослих доизровка становить по 100 мг 2 рази за день або 200 мг одноразово. Курс лікування медикаментом становить 1-2 тижні без перерви або 2-3 місяці за переривчастою схемою: після 7 днів йде перерва 20 днів.
 3. Кетоконазол приймається дорослими по 200 мг за добу.
 4. Лікар може призначити лікування антибіотиками з полиенового ряду Пімафуцин. Дозування для дорослих становить по 100 мг 4 рази за день. Дітям давати такий медикамент можна тільки строго після рекомендації педіатрів. Доза: 50 мг до 4 разів за день. Триває терапія цим засіб 2-4 тижні.
 5. Ністатин. Призначається курс від 2 до 4 тижнів, дорослі приймають по 10 000 00 ОД 3 рази за добу. Перед повторенням терапії необхідним перерву щонайменше 2 тижні.

Протигрибкові мазі

Будь-який медикамент цієї групи повинен підбиратися індивідуально для кожного пацієнта. Місцеві засоби призначаються в залежності від типу збудника, тому що всі засоби відрізняються за активної лікарської речовини, який активний проти конкретного виду грибка. Із сучасних варіантів можна вибрати наступні варіанти мазей, кремів:

 1. Себозол. Випускається у формі мазі, крему, активна речовина – кетоконазол. Володіє фунгистатическим і фунгіцидну дейсвтием. Добре протистоїть збудників кандидозу, різнобарвного лишаю, системних мікозів. Люди, які мають підвищену чутливість до кетоконазолу можуть відчувати роздратування на шкірі після застосування. У таких випадках краще припинити застосування мазі і підібрати інше ліки.
 2. Экзодерил. Це швейцарський медикамент, що допомагає боротися з широким спектром грибів та їх спорами. Для терапії кандидозу краще підходить лікарська форма у вигляді крему. Препарат добре проникає в шари дерми, досягає необхідної концентрації, щоб забезпечити протигрибковий ефект. Крем можна наносити на гладку шкіру тіла, де розвинулося поразку, але перед цим його слід вимити і добре висушити. По інструкції рекомендується змащувати шкіру навколо вогнища лущення і запалення. Курс терапії за допомогою Экзодерила триває 2-4 тижні, після видимого зникнення кандидозу рекомендується ще 14 ній продовжувати використовувати препарат.
 3. Микоспор. Цей протигрибковий крем має широкий спектр дії. Довів свою ефективність проти дерматофітів, дріжджоподібних грибків, збудників себореї, плесневелых грибів, эритразмы. Разова доза для нанесення на шкіру площею 10 кв. см становить 1 см кошти. Змащувати уражену ділянку потрібно 1 раз за день перед сном. Курс терапії становить 2-4 тижні, цей показник може змінюватися в залежності від різновиди збудника інфекції. Медикамент вважається безпечним, але перед лікуванням вагітних жінок, дітей потрібно проконсультуватися з лікарем.
 4. Нізорал. Головне активна діюча речовина – кетоконазол. Протигрибковий крем ефективний проти більшості інфекцій шкіри, нігтів або слизових оболонок. Залежить схема використання від типу збудника. Як правило, виконуються нанесення -2 рази за добу на вогнище ураження і захоплюють невелику область поруч з ним. Показано засіб при терапії різні дерматофитных інфекцій, себорейного дерматиту, шкірних кандидозів, епідермофітії, різнобарвного лишаю. Лікування продовжується протягом 2-4 тижнів, потім потрібно дотримуватися підтримуючу терапію ще 14 діб.

Важливість дотримання дієти при кандидозі шкіри

У людини в організмі завжди є гриби роду Candida, які знаходяться на шкірі, слизових. Вони не викликають розвиток хвороб і переходять на патогенну форму тільки при ослабленні імунітету. Значний вплив на ймовірність розвитку кандидозу має стан мікрофлори кишечника. З цієї причини важливо дотримуватися правил здорового харчування, щоб максимально знизити ймовірність розвитку хвороби або прискорити одужання після неї. При ризику розвитку кандидозу рекомендується:

 • значно скоротити споживання високоуглеводной і солодкої їжі, повністю відмовитися від фастфуду, які містить трансгенні жири;
 • не використовувати для свого меню напівфабрикати;
 • збільшити кількість продуктів, що містять вітаміни, клітковину;
 • у меню повинні бути присутніми кисломолочні продукти: кефір, несолодкий йогурт;
 • відмовитися від смаженого м'яса, для приготування краще користуватися пароваркою, можна запікати м'ясні страви;
 • їсти більше червоного перцю, прополісу, часнику та цибулі (протигрибкові продукти);
 • знизити споживання алкоголю, майонезу, гірчиці, соєвого соусу, молока, кетчупу, солодких продуктів (включаючи мед).

Народні методи

При комплексній терапії захворювання у схему лікування можна включати домашні рецепти при узгодженні з лікарем. Деякі трави надають необхідний загоюючий, иммуноукрепляющий ефект, допомагають зняти набряклість слизових оболонок, свербіж, мають протизапальну і бактерицидну дію. Для різних засобів, як правило, використовують календулу, череду, ромашку, ялівець, звіробій та інші. Можна скористатися наступними рецептами:

 1. Для приготування лікарського настою потрібно взяти 3 ст. л. ромашки або звіробою, залити 1 л окропу і дати настоятися 3 години. Потім потрібно процідити засіб через марлю і приймати всередину, можна наносити на бинт і прикладати у вигляді компресів перед сном на уражені ділянки.
 2. Подрібніть і змішайте листя м'яти з сіллю. Цю суміш прикладають до вогнища запалення на 1 годину.
 3. Візьміть 1 стакан гречаної крупи, покладіть в киплячу воду (3 склянки) і кип'ятіть протягом 10 хвилин. Злийте відвар і дайте йому охолонути. Протирайте 2-3 рази в день засобом уражені області.

Профілактика

Кандидоз гладкої шкіри рідко виступає початковим і єдиний захворюванням. Він, як правило, проявляється при розвитку іншої патології, яка знижує імунний захист організму. З цієї причини необхідно направити профілактичні заходи на підтримку імунітету, попередження дисбактеріозу і запобігання будь-яких інфекційних патологій. До основних заходів щодо запобігання розвитку хвороби відносять наступні пункти:

 • максимальне обмеження солодкого в харчуванні;
 • регулярно потрібно їсти кисломолочні продукти (кефір, йогурт), які допомагають уникнути дисбактеріозу;
 • важливо дотримуватися заходів особистої гігієни;
 • відмовтеся від застосування антибактеріального гелю і мила, бо вони порушують нормальний мікробний баланс;
 • приймати антибіотики можна тільки за призначенням лікаря та не більше встановленого курсу лікування.

Відео

Грибок шкіри (мікоз): види, як виглядає, фото, симптоми і лікування

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!