Лікування оніхомікозу нігтів на ногах - ефективні схеми прийому медикаментів і народних засобів

Грибкові захворювання в домашніх умовах перемогти можна, тільки почавши терапію своєчасно і правильно визначивши збудника, особливо якщо вам потрібно провести лікування оніхомікозу нігтів на ногах. Спровокувати хворобу здатні кілька видів дерматофітів, дріжджоподібних грибів і навіть представників роду Кандида. Якими засобами з ними боротися?

Що таке оніхомікоз

Грибкові ураження нігтів і прилеглої до них шкіри носять назву «мікози», а якщо захворювання зачіпає виключно нігтьову пластину, це оніхомікоз. Зараження відбувається через недотримання правил особистої гігієни: користування загальними рушниками, доріжками, тапочками. Збудники оніхомікозу можуть передаватися через дно душової кабіни, сауни. Особливо високий ризик підхопити оніхомікоз у хворих на цукровий діабет, осіб, які мають травми шкірних покривів, проблеми з кровообігом нижніх кінцівок і ослаблений імунітет. Розпізнати захворювання легко:

 • зміна кольору нігтя, поява жовтих плям або смуг (але природний блиск збережено) – нормотрофічний оніхомікоз;
 • втрата блиску і запуск процесу потовщення нігтьових пластин, деформація – гіпертрофічний оніхомікоз;
 • атрофування ураженої частини і самоліквідація з нігтьового ложа – оніхолітичний мікоз.

Загальна терапія

Як доведеться боротися з мікозом нігтів, визначається розмірами ураженої площі, ступенем тяжкості захворювання. Однак перш ніж починати лікування оніхомікозу нігтів на ногах, потрібно переконатися, що проблема не в деформації пластини зважаючи механічних пошкоджень. Для цього потрібно нанести візит дерматолога і пройти діагностику, припускає лабораторні дослідження зіскрібка. У разі підтвердження діагнозу, лікування мікозу нігтів на ногах буде представляти собою:

 • прийом імуномодуляторів;
 • місцеве використання протигрибкових кремів або мазей;
 • застосування кератоликов;
 • фізіопроцедури.

Застосування місцевих антимікотиків

Зовнішнє лікування оніхомікозу нігтів на ногах є основним методом боротьби з цим захворюванням, оскільки ліки, що приймаються всередину, не дають такого ж вираженого ефекту. Більша частина препаратів місцевої дії несе шкоду всім збудників оніхомікозів, тому уточнювати їх природу не потрібно, крім грибок Кандида – він вимагає окремого підходу. Переважно лікарі призначають:

 • лаки, нігті захищають від подальшого розповсюдження грибка (Батрафен, Лоцеріл);
 • мазі або гелі, мають бактеріостатичні, протизапальні та протисвербіжні якості (Ламізил, Кетоконазол);
 • розчини/краплі для знищення грибка з пластини і нігтьових валиків (Клотримазол, Экзодерил – у вигляді мазі він менш ефективний).

Лікарські засоби

Таблетки на відміну від місцевих засобів, що використовуються для лікування оніхомікозу нігтів на ногах, дають пролонгований ефект, оскільки накопичуються в організмі в міру прийому. Однак цей нюанс є причиною великої кількості протипоказань та заходів до їх прийому. Найчастіше системне лікування призначають при відсутності явного результату від місцевого, і використовують для цього препарати:

 • тербінафіну (Тербінафін-Тева, Тербизил);
 • ітраконазолу (Ирунин, Миконихол, Текназол);
 • флуконазолу (Флуконазол, Мікосист).

Видалення нігтьової пластини

Якщо оніхомікоз не тільки став причиною появи білих або жовтих плям, а привів до ороговіння нігтів, їх деформації або відшарування, лікарі вважають за доцільне починати лікування з видалення ураженої пластини, адже врятувати такий ніготь вже не можна. По-перше, це не дасть збудника активно розмножуватися. По-друге, ліки зможуть повноцінно працювати на здоровій поверхні і всередині. Процедуру можна провести вдома або в лікарні:

 • Самостійне видалення ураженого нігтя здійснюється за допомогою кератолічних пластирів, що наклеюються на пластину (можливе попереднє нанесення спеціальної мазі) і тримаються на ній до ранку. Тканинна частина просякнуте особливим складом, який розм'якшує ороговілі клітини.
 • Якщо лікар наполягає на повному видаленні порушеної оніхомікозом пластини, це буде операція, яка передбачає місцеве знеболювання і довгий відновлення.

Фізіотерапія

Допоміжним методом лікування оніхомікозу нігтів на ногах є фізіопроцедури – вони потрібні, щоб поліпшити кровообіг у нижніх кінцівках. Впливати на грибок така терапія не здатна, тому поодиноко вона марна. Найчастіше до основної схеми лікування лікарі призначають:

 • УВЧ і ампліпульс-вплив на попереково-крижовий і шийний відділи на тиждень.
 • Діатермію на попереково-крижову зону.
 • Лазерну терапію (опромінення крові) на периферичні судини.

Медикаменти

Місцеве лікування грибка вимагає систематичності: використовувати призначені лікарем препарати потрібно щодня, часто комбінуючи їх – щось наносити вранці, щось на ніч. Перед застосуванням цих засобів треба обов'язково розпарити нігті, прибрати вільний край, за необхідності видалити уражену ділянку. Найчастіше на початковій стадії лікування використовують тільки лаки, а пізніше вже постає питання про доцільність придбання мазей/гелів і розчинів, особливо якщо оніхомікоз вже характеризується відшарування нігтя або його руйнуванням.

Лак

Перевагою такого засобу для лікування оніхомікозу нігтів на ногах вважається формат: рідка субстанція швидко застигає, тому не бруднить речі і поверхні. Однак лак впливає тільки на нігтьову пластину, тому уражені поруч тканини не зачіпає. Створювана їм плівка запобігає розмноження грибкових спор, і через пару діб збудник гине. Лікарі виділяють такі кошти:

 • Лоцеріл – на аморолфине, руйнує клітини грибка, може використовуватися для профілактики оніхомікозу. Використовується після розпарювання ніг. У лаку Лоцеріл в наборі є пилочка, тампони та лопаточка. Мінусом є висока ціна: від 1400 р.

 • Батрафен – серед інших лаків вважається найбільш ефективним, працює на циклопироксе. Впливає на 58 різновидів грибків, вбиваючи їх, допомагає зняти запалення. Наноситися повинен чітко по інструкції. Ціна – від 2000 р.

 • Микозан – працює на рослинних компонентах, тому має малу кількість протипоказань, допомагає зміцнювати нігті. Препарат запобігає зростання грибка і провокує його загибель. Використовується протягом місяця після очищення пластини. Ціна лаку – від 500 р.

Креми, гелі та мазі

Серед усіх засобів для місцевої тривалої терапії грибкового захворювання нігтьової пластини особливе поширення отримали мазі і крему. Вони незручні необхідністю чекати вбирання, але спектр їх дії ширше, ніж у лаків. Вони не тільки деструктивно діють на грибок, але й знімають запалення, усувають неприємні симптоми. Наносяться тільки після розпарювання стоп для максимального ефекту. Лікарі радять:

 • Крем ламізил – на основі тербінафіну, разрывающего клітинну мембрану грибка. Препарат високоефективний, але користуватися ним потрібно кілька місяців, до 2 разів на добу.

 • Экзодерил крем – популярний антимікотичну засіб, що працює на нафтифине, знищує все грибки, зупиняє запалення. Використовується до 8-ми тижнів, раз на добу за розкладом (в один і той же час).

 • Кандід, крем – відрізняється від решти можливістю впливати на збудника кандидозу, переноситься добре, застосовується 4 тижні до 2 разів за день.

Місцеві лікарські засоби від мікозу часто побічних реакцій не викликають, серед протипоказань мають підвищену чутливість до активного компонента. Якщо вони базуються на аллиламинах (нафтифін, тербінафін), вони можуть накопичуватися, тому діють пролонговано. Картину цін на найефективніші можна відстежити по таблиці:

Активна речовина

Найменування препарату

Ціна

Кетоконазол

Нізорал

522 р.

Микозорал

325 р.

Тербінафін

Бинафин

273 р.

Тербінафін

123 р.

Атифин

206 р.

Ламізил

871 р.

Бифоназол

Микоспор

537 р.

Бифосин

69 р.

Клотримазол

Кандід

263 р.

Нафтифін

Экзодерил

455 р.

Антимикотические спреї і розчини

Такий тип препаратів від мікозу використовується до 2 разів на добу і ефективний тільки як доповнюючий елемент до основної схеми лікування. Велика частина розчинів і спреїв працює на азолах/аллиламинах, наносяться вони не тільки на пластину (важливо потрапити в зону кореня), але і на нігтьової валик. Переважно лікарі рекомендують:

 • Тербикс;
 • Экзодерил;
 • Микоспор;
 • Термикон.

Таблетки

Системне лікування використовують, коли захворювання починає прогресувати – до цього моменту переважно обходяться місцевою терапією. При онихолитическом мікозі всередину призначають антибіотик (Гризеофульвін), скомбінований з зовнішнім кератоліком. Гризеофульвін приймають з 1 ч. л. рослинного масла по 250 мг до 3 разів на день, і одночасно з цим використовують лаки Батрафен, Лоцеріл і пр. В інших ситуаціях призначають препарати азолів і аліламінів, картина цін на які виглядає так:

Назва

Ціна

Назва

Ціна

Микозорал

655 р.

Ирунин

779 р.

Ламізил

2144 р.

Тербінафін

221 р.

Кетоконазол

280 р.

Флуконазол

32 р.

Азоли

Самою великою групою ліків для лікування оніхомікозу є препарати на основі азолів: вони дають фунгіцидний та фунгістатично ефект. По-перше, вони пригнічують синтез клітинної мембрани грибка, а, по-друге, накопичуючись, призводять до загибелі всіх патогенних мікроорганізмів. Призначають їх переважно проти дріжджоподібних грибів, дерматомицетов. Азоли використовують до 3 разів за добу, курс триває 4 тижні. Найефективніші:

 • кетоконазол (Микозорал, Кетоконазол) – п'ють по 1 таблетці на добу;
 • ітраконазол (Миконихол, Ирунин) – п'ють по 2 капсули на день, лікування може тривати півроку.

Аллиламины

Здатність блокувати ріст грибка у аліламінів поєднується з можливістю розривати мембрану клітини, що знищує мікроорганізми. Деякі з них впливають на всі види грибків, нафтифін ж застосовується переважно проти додаткової бактеріальної інфекції, але він випускається тільки для зовнішнього використання. Аллиламины проникають у товщу нігтьової пластини, дають пролонгований ефект. Тривалість лікування – до 3 місяців. Тут всього 1 засіб – Тербінафін (Ламізил, Тербінафін):

 • ефективність становить 94%;
 • курс лікування до 3 місяців;
 • прийом – 250 мг після їжі раз на день;
 • при грудному вигодовуванні препарат не використовують, не виключена високе навантаження на печінку.

Препарати для поліпшення кровообігу в дрібних судинах кінцівок

З метою підвищення ефективності основної терапії можна курсом пропити і ліки, які впливають на кровообіг у пальцях рук і ніг: вони допомагають транспортувати речовини, які містяться в протигрибкових препаратів, початкової концентрації. Додатково відбувається скорочення терміну лікування, оскільки здорова нігтьова пластина відростає швидше. Мають сенс:

 • Трентал;
 • Агапурин;
 • Доксиум;
 • Нікотинова кислота.

Видалення лазером

Альтернативою хірургічному втручанню консервативного типу є лазерне видалення ураженої ділянки. Процедура, зі слів лікарів, швидка і безпечна, з мінімальним ступенем дискомфорту, триває до півгодини, позбавлена побічних ефектів. Проводиться вона так:

 • Лікар вибирає лазер за типом грибка і ступеня тяжкості недуги.
 • Спиливается потовщений ділянку нігтьової пластини і обробляється антисептиком.
 • Уражена зона опромінюється кілька хвилин для знищення грибка.

Народні методи

Використання рецептів нетрадиційної медицини передбачає тривалу боротьбу з оніхомікозом і, зі слів фахівців, таке лікування бажано комбінувати з медикаментозним, особливо у разі подногтевых гіперкератозів, мікозу у занедбаному стані і ураження грибом Candida. Всі перераховані нижче процедури бажано виконувати щодня протягом 3-4 тижнів.

Яблучний оцет

Класичний метод лікування оніхомікозу – ванночки для стоп з яблучним оцтом: він вливається в теплу (!) воду, пропорція вибирається на око. Лікарі радять брати 3-5 ст. л. на 3 л води. Ноги тримають в тазику 15 хвилин, після їх обов'язково витирають насухо, приділяючи увагу міжпальцевих проміжків. Дана процедура є початковою для наступних заходів лікування: нанесення кремів, накладання компресів тощо

Часниковий компрес

Сильну антибактеріальну якість спостерігається у часнику, який з метою усунення нігтьового мікозу потрібно пропустити через прес і покласти між шарами марлі. Для більш явного ефекту він може бути змішаний з тертим цибулею, а деякі фахівці радять додати сюди краплину горілки. Компрес накладають на ніч, обов'язково обмотуючи пальці плівкою.

Ефірне масло чайного дерева

Бюджетним способом лікування оніхомікозу лікарі називають і накладання компресів, які являють собою шматочок марлі, складений в кілька разів і просочений маслом чайного дерева. Він фіксується пластиром, накладається ввечері, а знімається вранці. Чайне дерево має сильно виражену антибактеріальну властивість і виступає як легкий кератолик, тому після декількох процедур можна видалити уражену ділянку нігтя.

Ванночки з чистотілом

Влітку лікування грибкових захворювань можна проводити за допомогою чистотілу: з цією метою беруть квіти, які заливають окропом. Пропорція – 100 г на 1 л. Коли рідина закипить, відраховують 10 хвилин і знімають відвар з плити. Після охолодження і фільтрації він зливається в таз, розбавляється літром чистого окропу. Якщо дуже гаряче, йому дають ще трохи охолонути, і в цю ванночку на 15 хвилин поміщають ступні.

Перцева м'ята з морською сіллю

Добре в лікуванні грибка себе зарекомендувала і м'ята, яку використовують виключно свіжою. Для цього листя потрібно добре промити, подрібнити ножем або пропустити через часниковий прес. Пізніше її перемішують навпіл з морською сіллю і дають постояти півгодини. Отриману суміш можна накладати на уражений ніготь як в марлі, так і без, але обов'язково на 8-10 год. Бажано почати процедури, коли пластина потовщується, але ще не деформується.

Гриб чага

Маса антисептичних речовин, що перебувають у складі цього продукту, призвела до його активного використання проти інфекційних захворювань. Лікування оніхомікозу нігтів на ногах чайним грибом передбачає прості примочки з шматочком цього продукту, який фіксують пластиром або бинтом. Процедуру потрібно проводити вранці і ввечері, тримати примочку 6-8 год.

Профілактика

Якщо ви відносите себе до групи ризику, обов'язково зміцнюйте імунітет, уважно слідкуйте за особистою гігієною, особливо якщо ви схильні відвідувати баню, сауну, басейн. Обробляйте тапочки спиртом, не беріть чужі особисті речі – тоді не доведеться думати, як лікувати мікоз нігтів. Незайвим буде робити слабкі розчини йоду (3 краплі на 2 л води) і щодня після відвідування громадських місць обполіскувати ними вимиті ноги.

Відео

134 Оніхомікоз на руках

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!