Кандидоз нігтів: симптоми і лікування захворювання рук і ніг

Більшість захворювань викликаються проникненням в організм хвороботворних вірусів і бактерій. Результатом діяльності шкідливої мікрофлори (грибка Candida) є кандидоз нігтів (молочниця) – хвороба починається з шкіри навколо нігтьової пластини і вимагає тривалого лікування. Для запобігання захворювання важливо знати фактори, що впливають на його розвиток.

Що таке кандидоз нігтів

Виникнення хвороби пов'язане з діяльністю дріжджового грибка. Він в звичайних умовах присутній у складі нормальної мікрофлори здорової людини і не викликає ніяких змін в організмі. Тільки неконтрольоване розмноження грибків під впливом несприятливих факторів або проникнення володіють високою патогенністю штамів сприяє розвитку хвороби.

Великі кількості дріжджоподібних грибів вражають слизові оболонки і шкіру, можуть викликати захворювання кишечника, гортані, сечовивідних шляхів, легень, статевих органів, рота. Кандидоз шкіри і нігтів відноситься до поверхневих дерматологічних захворювань. Найчастіше від нього страждають жінки, діти та люди старшого віку. Переважно патологічні зміни розвиваються на середньому або безіменному пальці.

Симптоми

Спочатку кандидозу грибок вражає нігтьової валик. На цій стадії захворювання проявляються такі симптоми молочниці:

  • в осередку ураження відчувається пульсуючий біль;
  • в результаті запалення нігтьового валика він набрякає, червоніє, а шкіра стає натягнутою, блискучою;
  • при натисканні з'являється гній.

Наступний етап захворювання супроводжується зниженням болю, зникає набряк і почервоніння валика, але починає лущитися шкіра, з'являються тріщини. В цей час поразка поширюється на нігті, вони:

  • тьмяніють;
  • набувають жовтий або сірий відтінок;
  • нігтьові пластини кришаться, відшаровуються;
  • з'являються потовщення, поперечні борозенки, ділянки розм'якшення.

Ознаки дитячого кандидозу нігтів

Найчастіше кандидоз на нігтях в дитячому віці є наслідком загального ураження організму дрожжеподобным грибком – генералізованої форми. Зовнішні прояви кандидозу у малюків відрізняються від симптомів у дорослих. Спостерігається:

  • поразка тільки нігтя, а валики не зачіпаються;
  • змінюється колір нігтьової пластини на сірий або жовтий, нігті стають горбистими, відшарування і кришення не відбуваються.

Причини

Захворювання розвивається тільки при створенні умов для зараження інфекцією. Виникнення хвороби відбувається під впливом факторів, що сприяють:

  • розмноження збудника захворювання (при підвищеній вологості і температурі);
  • проникнення його в організм контактним способом (при сухості шкіри, наявності тріщин внаслідок переохолодження, мікротравм).

Впливом перерахованих факторів пояснюється часте інфікування кандидозом прибиральниць, продавців, посудомийок, будівельників. Хвороба розвивається на тлі зниження імунітету при:

  • ендокринні порушення (цукровий діабет);
  • ожирінні;
  • незбалансованому харчуванні;
  • тривалому прийомі антибіотиків, стероїдних препаратів;
  • вагітності;
  • авітамінозі;
  • великих фізичних і емоційних навантаженнях.

Види кандидозу нігтів

Класифікація хвороби грунтується на визначенні об'єкта патології. На фото представлені два виду захворювання:

  • кандидозна пароніхія – вогнище ураження охоплює околоногтевой валик;
  • кандидозний оніхомікоз – патологічні зміни зачіпають нігтьову пластину.

При оніхомікозі можуть спостерігатися різні прояви захворювання. Вони залежать від локалізації ураження. Форми оніхомікозу поділяються на:

  1. Проксимальну. Поразка починається з лунки. На фото видно – нігтьова пластина в цьому випадку має сірий колір. При цій формі ніготь розм'якшується в області лунки і починає розшаровуватися.
  2. Латеральну. Спостерігаються зміни боків нігтя.
  3. Дистальну. В цьому разі уражається вільний край нігтьової пластини. На фото представлено зображення хворого нігтя. Видно, що його край має бурий відтінок і піднятий за піднігтьового гіперкератозу.
  4. Тотальну. Патологія поширюється по всій площині.

Можливі ускладнення

Нехтувати симптомами кандидозу не можна. Відсутність вираженого болю та інших ознак дискомфорту – не привід уникати відвідування лікаря. При несвоєчасно розпочатому лікуванні можливі ускладнення:

  • поширення поразки на всю поверхню і на сусідні здорові нігті, можливо навіть їх відторгнення або руйнування;
  • приєднання бактеріальної інфекції;
  • розвиток хронічної стадії захворювання, яку важко лікувати.

Діагностика

При виявленні дефектів нігтя необхідно звернутися до дерматолога. Попередній діагноз лікар ставить на підставі огляду пацієнта. Для підтвердження кандидозу та диференціації інших хвороб призначаються лабораторні дослідження:

  • зішкріб з пошкодженого нігтя;
  • аналіз крові (для визначення наявності/відсутності дріжджового грибка у всьому організмі або інших інфекцій).

Лікування кандидозу нігтів

Хвороба характеризується чергуванням рецидиву та ремісії. Починати лікувати кандидоз треба негайно, навіть при уявній благополуччя. Якими методами лікування скористається лікар, залежить від форми і стадії захворювання. У всіх випадках призначається комплексна терапія, застосування протигрибкових препаратів місцевої та системної дії, імуномодулюючих засобів.

Хворим рекомендується включити в раціон харчування продукти з вмістом кальцію і фтору (молоко, рибу). Іноді призначають ультразвукові сеанси, які стимулюють поліпшення кровопостачання ураженої ділянки і сприяють регенерації тканин. При запущеній формі оніхомікозу місцеві препарати призначаються після видалення нігтя. Це необхідно для оголення нігтьового ложа, в якому зосереджений збудник інфекції. Для видалення використовують методи:

  • механічний (поступове зняття нігтьової пластини);
  • хірургічний;
  • хімічний (за допомогою накладання саліцилової кислоти).

Медикаментозна терапія

Після повного або часткового видалення нігтя, при пароніхії, обмеженому оніхомікозі призначаються препарати місцевої дії:

  • розчини (Йоддицерин, Фукарцин, Хлоргексидин, Мірамістин, борна кислота, Фукорцин);
  • мазі;
  • креми.

При хронічному захворюванні необхідно застосування системних препаратів в капсулах і таблетках. Їх механізм дії полягає в пригніченні активною речовиною синтезу ергостеролу, необхідного для утворення клітинної оболонки збудника, і накопичення в клітині дріжджового гриба токсичної речовини, яка викликає його загибель. Для лікування кандидозу призначаються:

  1. Кетоконазол. Використовують для лікування і профілактики кандидозу. Під час вживання ліків можливе настання побічних ефектів: нудоти, блювання, діареї, головного болю, рідко – випадання волосся. Застосування препарату протипоказано вагітним, годуючим груддю, хворим з порушеннями функції печінки і нирок.
  2. Флуконазолу. Ефективний при поверхневому і системному ураженні кандидозом. Добре переноситься. Препарат не призначають у період вагітності та годування груддю, дітям до 16 років.
  3. Ітраконазолу. Призначають при поверхневій та системної грибкової патології. Може викликати серйозні побічні ефекти (гепатит, ангіоневротичний набряк, серцеву недостатність). Перелік протипоказань включає: період вагітності та годування груддю, захворювання печінки.

Протигрибкові мазі

Застосування препаратів місцевої дії має переваги перед системними лікарськими засобами. Нанесення на уражену ділянку дозволяє накопичувати велику концентрацію діючої речовини після всмоктування в зоні ураження. Зменшується ризик настання побічних ефектів. Для лікування кандидозу призначають наступні антимикотические мазі:

  1. Тербінафін. Ефективний при оніхомікозах. Може викликати порушення діяльності шлунково-кишкового тракту і місцеві реакції шкіри. Не призначають препарат дітям до 2 років, вагітним, жінкам, що годують груддю, пацієнтам із захворюваннями крові, нирок, печінки, порушенням обміну речовин, патології судин кінцівок.
  2. Клотримазол. Добре переноситься, іноді можливі місцеві реакції шкіри. З протипоказань відомі перший триместр вагітності.

Протигрибкові креми

Ефективним при лікуванні грибкових патологій буде застосування антимікотичним кремів. Популярними є:

  1. Батрафен. Призначається для лікування та профілактики кандидозу. Добре переноситься, протипоказання відсутні.
  2. Кандид. В окремих випадках застосування препарату може викликати місцеве подразнення. Не призначають Кандид від грибка нігтів в першому триместрі вагітності, в період годування груддю рекомендується застосовувати з обережністю.

Народні методи

Посилити ефект медикаментозного лікування можна з допомогою цілющих властивостей рослин. Народна медицина рекомендує втирання в нігтьову пластину морквяного соку, олії чайного дерева, приготування ванночок з відварів ромашки, шавлії, календули, ялиці. Ванночки необхідно робити перед нанесенням препаратів місцевої дії, так можна збільшити фармакологічний ефект ліки. Після цієї процедури потрібно добре висушити уражений ніготь, зрізати його край і розпушити поверхню пилкою.

Профілактика

Лікування грибків завжди тривалий, тому краще прийняти заходи для профілактики. Для запобігання зараження грибковою інфекцією необхідно дотримуватися правила:

  • регулярно мити руки;
  • користуватися індивідуальним манікюрним набором;
  • застосовувати спеціальні захисні лаки з антімікотіческімі засобами;
  • не користуватися чужим рушником, шкарпетками, взуттям;
  • в басейні і сауні надягати гумові тапочки.

Відео

Види і форми грибка стопи і нігтів

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!