Суха стрептодермія у дітей і дорослих - симптоми і лікування

Організм людини чуйно реагує на зміни сезонів року. Як часто ви помічали, як після літа і зими, – присутні гормональні збої, нестача вітамінів, обсипають дрібними прищиками. Суха стрептодермія (у простолюдді «лишай») – демісезонне, гостре інфекційне захворювання шкіри, розвиток якого можна запобігти своєчасним лікуванням. Терапія хвороби вимагає карантину інфікованого носія.

Що таке суха стрептодермія

Враховуючи, як багато хлорки використовують для хлорування води – після душу і вмивання, стягує шкіру від сухості. Справа навіть не в милі або інших косметичних засобах. Необхідність зволожувати шкіру – недооцінили. Адже допомагаючи нашій шкірі функціонувати оптимально, ми самі себе додатково захищаємо. Що таке стрептодермія: эритемато-сквамозна стрептодермія або суха стрептодермія – це стрептококовий дерматит, який характеризується гнійним ураженням шкірного покриву, який пересушує локально деякі ділянки шкіри.

Кожен третій чоловік є носієм стрептококів. Вони мешкають в кишечнику, у легенях, в слизових. Можуть стати причиною появи хвороб: ангіни, бронхіту, скарлатини, фарингіту, пародонтиту, запалення легенів, менінгіт. Всі ці захворювання пов'язує паразитична бактерія і стафілокок. Рід сімейства бактерій, що викликають хворобу, неймовірно живучий, може виживати в районі півгодини при підвищенні температури до 60 градусів, навіть при хімічному впливі гинуть не відразу, витримуючи 15 хвилин в настільки недружньої середовищі.

Симптоми

Провести грамотний огляд і поставити діагноз стрептодермія зможе зробити тільки лікар-дерматолог. Навіть педіатра буде складно, адже багато схожих ознак прояви хвороби, яка може діагностуватися: вітрянка, оперізуючий лишай, герпес. Однак, є ряд клінічно визнаних симптомів стрептодермії. Плями різного розміру можна виявити на обличчі (місця, де людина себе чіпав зараженими пальцями), руках. Рідше хвороба проявляється на спині, ногах, сідницях.

Стрептодермія - це невеликі плями кругловато-овальної форми, від білого до рожево-червоних відтінків. При натисканні не змінюють свого забарвлення, з порівняно з гнійними прищами, які тут же побіліють. Характерною ознакою хвороби є рани, що може викликати несильний свербіж. Відсутність температури в більшості випадків – як основна ознака. Якщо організм дуже чутливий, під час хвороби може спостерігатися головний біль, блювота, особливо перші добу.

Причини

Коли захисні функції здорового організму в нормі – бактерії і стрептокок не здатні нашкодити. Адже вони свідомо сожительствуют з людиною, не викликаючи ніяких дисфункцій, не проявляючись у формі хвороби. Але як тільки захисний бар'єр падає причин стрептодермії багато. Починаючи від пилу в квартирі, закінчуючи водним шаром в басейні. Навіть від власної дитини легко заразитися стрептодермией. Не виключено вплив стресових ситуацій, різкого переохолодження, наявність гіперчутливої шкіри.

У дітей

Шкірний покрив у дитини особливо ніжний. Та й здоров'я знаходиться все ще на стадії зміцнення, поперемінно даючи збої. Суха стрептодермія у дітей не рідкість, коли ваше чадо завсідник пісочниць і любитель потискати вуличних тварин. Навіть незначна царапинка може стати фактором виникнення хвороби, якщо вчасно не провести дезінфекцію поранення. Ще варіантом розвитку зараження стрептодермией може стати стрептококова піодермія, атопічний дерматит або вітрянка, підхоплена в дитячому садку, при недотриманні загальних санітарно-гігієнічних норм.

Стадії

Розвиток хвороби відбувається контактним шляхом. Це може бути зараження через побутові предмети побуту, повітряно-крапельним шляхом. У такому разі поширення мікробів буде агресивним і миттєвим. Якщо інфікування відбулося згодом травми шкірного покриву, то інкубаційний період займе трохи більше часу (від трьох до семи днів). Стадії стрептодермії можна поділити на три етапи:

 • потрапляння всередину мікроорганізму, його стрімке розмноження;
 • формування запального процесу навколо вогнища інфекції, супутнє висипом;
 • поява характерною кірки.

Лікування

Повне дотримання комплексного догляду дає високі шанси і позитивний результат перебігу захворювання, запобігаючи ризики. Лікування сухої стрептодермії ділиться на три фази:

 1. Це карантин, зовнішнє (місцевий) і внутрішнє (медикаментозне) лікування. Карантин допомагає запобігти поширенню хвороби.
 2. Зовнішня обробка зараженого шкірного покриву допоможе запобігти подальше розростання і запалення.
 3. Застосування протиалергічних засобів всередину допоможе підтримати боротьбу організму з хворобою.

Лікування у дітей

Дотримання гігієни – вже величезний крок до здоров'я. Своєчасно помітити рану обробити її в потрібний момент антисептиком, підвищить ймовірність, що не буде ускладнень захворювання. Лікування стрептодермії у дітей може бути проблематичним, коли поріз був мікроскопічним, що неможливо помітити неозброєним оком. Потрібно буде почати курс прийому полівітамінів, щоб підвищити здоров'я малюка і запобігти ослаблення імунітету після хвороби.

Існує ряд щеплень проти стрептококових, стафілококових та герпетичних збудників. Чим лікувати стрептодермію, які медикаментозні засоби приймати під час хвороби та їх кількість, треба обов'язково уточнювати у лікуючого лікаря. Ось деякі заходи профілактики при стрептодермії, які може рекомендувати спеціаліст:

 • регулярно обробляйте стрептокок на шкірі антибактеріальним розчином, 4-5 разів на добу;
 • не давайте дитині розчісувати ранки;
 • виключіть м'які іграшки, щоб припинити повторний ризик зараження хворобою;
 • якщо хвороба на обличчі у вашого чада, - рекомендується кожні добу міняти наволочки, ретельно їх пропарювати тощо і прасувати праскою;
 • постійно провітрюйте приміщення.

Лікування препаратами

Звертаючись до лікаря, треба буде йому озвучити супутні скарги дитини щодо розвитку процесу хвороби. Лікування стрептодермії у дітей препаратами буде залежати від подальших аналізів, які призначить лікар, поставивши діагноз. Частіше в лабораторіях роблять спеціальне дослідження чутливості збудника. Це допомагає ефективно підібрати лікарські препарати від хвороби. Фахівці вкрай неохоче виписують дітям для лікування хвороби сильнодіючі медикаменти, якщо на поверхні всього одинична кірка із збудником.

Мазь

Часом медики призначають маленькій дитині гормональні мазі для лікування висипання стрептодермії. Це дозволяється виключно в крайніх заходи. Мазь від стрептодермії у дітей повинна бути м'якого характеру: тетрациклінова, гентамициновая, эритромициновая, линкомициновая. Часом при лікуванні патології набагато краще допомагають прості антисептичні та антибактеріальні розчини, такі як зеленка, перекис водню, саліцилова кислота, фукорцин.

Лікування у дорослих

В залежності де локалізувалося і сталося ураження стрептодермией, буває, що з одиничного випадку хвороба набуває хронічного характеру. Це відбувається, коли пляму було на постійному травматичному стику або інших шкірних складках, які тривало натиралися, наприклад, в куточках рота (заїди). Якщо довго нехтувати цим, можуть утворюватися глибокі виразки, які після лікування стрептодермії у дорослих можуть залишати шрами, рубці, пігментні плями.

Як правило, краще здати бактеріологічний зішкріб, щоб виключити інших інгібіторів, які могли спровокувати інші хвороби. Далі, хворому можуть призначить фізіотерапії, в залежності від того, як виглядає стрептодермія і який вигляд у хворого, виділяють гній пустули, утворюються чи кірки на ділянці шкіри. Радять зволожувати місця, уражені хворобою, вазеліном, Бепантеном струпи. Потім медсестра їх допоможе акуратно видалити.

Антибіотики

Головний принцип лікування хвороби – це комплексний підхід до системного лікування. Антибіотики при стрептодермії прийнято поєднувати з мазями. Відзначимо деякі з них: Мупироцин, Левомеколь, Банеоцин, Бактробан, Альтарго, Синтоміцин; мазі: Лоринден С, Канізон плюс, Белогент, Тридерм, Бетадерм, Норсульфазол. Трапляється, що мікроорганізм встигає виробити переносимість до певної речовини з препаратів. Тому, коли станеться рецидив – краще використовувати інші медичні засоби.

Пам'ятайте, що під час прийому ліків необхідно захистити мікрофлору кишечника, щоб ще дужче не нашкодити своєму здоров'ю. В аптеках можна знайти препарат Омез, який покриє шлунок специфічної плівкою, дозволивши не розчинитися головним речовин в соляній кислоті. Додають до цього капсули з йогуртом, що якісно і швидко дозволяє знову заселити кишечник корисними бактеріями.

Профілактика

Всяка хвороба з легкістю може оселитися в ослабленому організмі. Особливо це твердження може відноситися до жінок і дітей. Сама профілактика сухий стрептодермії теж починається з азів. Спочатку варто покращити імунітет з допомогою імуномодуляторів. Залежно від вразливого місця – медик може призначити гормональні, дріжджові та інші синтетичного або тваринного походження виду імуностимулятори.

Варто поліпшити раціон харчування, вживати більше фруктів, овочів і суміжних продуктів, збагачених клітковиною та вітамінно-мінеральним комплексом, робити легкі фізичні вправи. Це допоможе уникнути хвороб, стресів і дасть вихід накопичилася негативним емоціям. Одягайтеся по сезону, не допускайте протягів. Результат – здоровий, стійкий до захворювань організм.

Якщо до повного одужання у квартирі був присутній осередок хвороби, тоді варто продезінфікувати всі предмети побуту, прибрати пил. Час подібного дотримання карантину триває від тижня до двох. Суха стрептодермія на обличчі або на тілі – вважається найбільш невинною хворобою, але це не означає, що треба легковажити проведенням профілактики і медикаментозним втручанням.

Фото

Відео

Форми стрептодермії: мокнуча і суха, глибока та поверхнева

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!