Ступені артеріальної гіпертензії - класифікація хвороби за симптомами, показаннями тиску у чоловіків і жінок

Напевно, немає людини, яка протягом життя ні разу не зіткнувся б з підвищеним тиском. Гіпертонія буває короткочасною - викликаної сильним стресом або надмірними фізичними навантаженнями. Але у багатьох гіпертонічна хвороба набуває хронічну форму, і тоді доктора в ході діагностики повинні визначити ступінь артеріальної гіпертензії (АГ) і оцінити потенційні ризики для здоров'я.

Що таке артеріальна гіпертензія

Тиск в артеріях великого кола кровообігу грає важливу роль для життєдіяльності людини. Якщо воно постійно підвищений - це і є артеріальна гіпертензія. В залежності від ступеня підвищення показників систолічного і діастолічного тиску виділяють 4 стадії артеріальної гіпертензії. На початкових етапах хвороба протікає безсимптомно.

Причини

Перша ступінь артеріальної гіпертензії розвивається часто із-за неправильного способу життя. Відсутність сну, нервове перенапруження і шкідливі звички провокують звуження судин. Кров починає тиснути на артерії з більшою силою, що призводить до гіпертонії. До факторів, що провокує появу первинної і вторинної гіпертензії, відносять:

 • гіподинамію;
 • ожиріння;
 • спадкову схильність;
 • дефіцит вітаміну D;
 • чутливість до натрію;
 • гіпокаліємію;
 • підвищений рівень холестерину;
 • наявність хронічних захворювань внутрішніх органів.

Класифікація

Захворювання поділяють в залежності від причин його розвитку та показників артеріального тиску. За характером перебігу хвороби виділяють первинні і вторинні АГ. При первинному, або есенціальної артеріальної гіпертонії у хворих просто піднімається тиск, але патології внутрішніх органів відсутні. Розрізняють декілька її видів: гіперадренергіческая, гипоренинная, норморенинная, гиперренинная. Основна проблема при лікуванні первинної АГ в тому, що причини її виникнення дотепер не вивчені.

Класифікація гіпертонічної хвороби вторинної форми виглядає наступним чином:

 • нейрогенна;
 • гемодинамічна;
 • ендокринна;
 • лікарська;
 • нефрогенная.

При нейрогенном типі хвороби у пацієнтів спостерігаються проблеми в роботі периферичної і центральної нервової системи, викликані пухлинами мозку, недостатністю кровообігу або інсультом. Гемодинамічна симптоматична гіпертонія супроводжується хворобами серця і патології аорти. Ендокринна форма недуги може бути викликана активною роботою надниркових залоз або щитовидної залози.

Нефрогенная гіпертонія вважається найнебезпечнішою, т. к. часто супроводжується полікістозом, пієлонефритом та іншими патологіями нирок. Лікарська форма виникає на тлі неконтрольованого прийому медикаментів, що впливають на щільність судин або роботу ендокринної системи.

Ступені гіпертонічної хвороби – таблиця

В даний час при огляді пацієнтів з підозрою на АГ застосовують метод Короткова. Цей спосіб обстеження хворих офіційно затверджений Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) в 1935 році. Перш ніж діагностувати пацієнта якусь ступінь артеріальної гіпертензії, роблять заміри тиску на кожній руці 3 рази. Різниця в 10-15 мм свідчить про патології периферичних судин. Ступені гіпертонії у співвідношенні з показниками артеріального тиску:

Артеріальний тиск (АТ)

Систолічний АТ

Діастолічний АТ

Оптимальний

Нормальне

120-129

80-84

Верхня межа норми

130-139

85-89

АГ 1 ступеня

140-159

90-99

АГ 2 ступеня

160-179

100-109

АГ 3 ступеня

>180

>110

АГ 4 ступеня

>200

>130

Ізольована систолічна гіпертензія

>140

Стратифікація ризику при артеріальній гіпертензії

Усіх пацієнтів залежно від стану здоров'я і ступеня гіпертонії розподіляють на кілька груп. На стратифікацію (оцінку ризиків) впливає не тільки показник артеріального тиску, але й вік, спосіб життя пацієнта. До основних факторів ризику відносять дисліпідемію, наявність у родинному анамнезі раннього розвитку серцево-судинних захворювань, перевищення С-реактивного білка, абдомінальне ожиріння, куріння. Крім того, враховують:

 • порушення толерантності до глюкози;
 • високий рівень фібриногену;
 • гіподинамію;
 • наявність цукрового діабету;
 • ураження органів-мішеней;
 • захворювання ендокринної системи;
 • поява ознак потовщення артерій;
 • захворювання нирок, серця;
 • порушення кровообігу.

У жінок шанси отримати ускладнення підвищуються після 65 років, у чоловіків - у 55 років. Ризик виникнення ускладнень буде низьким, якщо пацієнт піддається дії не більше одного або двох несприятливих факторів. У таких хворих майже завжди гіпертонія 1 ступеня. При оцінці стану літніх пацієнтів (старше 65 років) лікарі рідко вказують у історії хвороби низький ризик, тому що у цієї вікової категорії шанс розвитку атеросклерозу судин становить 80%. Їх відразу поміщають у групу високого ризику.

Гіпертензія 1 ступеня

Хвороба часто є ятрогенной, тобто виникає на тлі прийому лікарських засобів, що містять штучні гормони. Артеріальна гіпертензія 1 ступеня може бути первинною і вторинною. Есенціальна форма хвороби супроводжується тільки підвищенням тиску. При вторинній формі в анамнезі пацієнта зустрічаються інші патології, що провокують розвиток АГ. Захворювання часто зустрічається при вагітності і протікає у 90% хворих безсимптомно.

Нормалізації АТ сприяє зниження маси тіла і збільшення фізичної активності. Хворому не потрібно приступати до важким і виснажливим тренуванням. Вилікуватися від 1 ступеня артеріальної гіпертензії допоможуть щоденні 30-хвилинні прогулянки на свіжому повітрі. Гіпертонік повинен відкоригувати режим харчування, виключивши з меню занадто солоні та жирні страви. На час слід обмежити вживання рідини. Ліки при першому типі гіпертонії не призначають.

Ризик 1

Ця група включає пацієнтів віком до 55 років, які страждають від незначного підвищення тиску. Інші фактори ризику повинні бути відсутніми. При нормальних показниках тиску рекомендують немедикаментозну терапію. Вона ж підійде при лабільною артеріальною гіпертензії, коли симптоми захворювання виявляються періодично. До первинної профілактики ускладнень відносять нормалізацію індексу маси тіла, корекцію раціону і усунення м'язової дистрофії.

Ризик 2

Пацієнти, які страждають від впливу 2-3 несприятливих факторів, потрапляють в цю групу. Перша ступінь артеріальної гіпертензії з ризиком 2 характеризується появою перших симптомів підвищеного тиску. Пацієнти скаржаться на мігрень, мушки в очах і запаморочення. Позбутися від недуги хворий зможе тільки з допомогою лікарської терапії. Ускладнення у пацієнтів при помірному ризику зустрічаються в 15-20% випадків.

Ризик 3

Багато пацієнтів припускають, що гіпертонія 1 типу є легкою і проходить сама по собі. Але без лікування у будь-якої людини можуть з'явитися ускладнення. При ризику 3 у хворих з'являються набряки, млявість, стенокардія, втома, т. к. від патології починають страждати нирки. Можуть спостерігатися гіпертонічні кризи, які характеризуються підвищенням частоти серцевого серцебиття і тремором рук. Подальші ускладнення розвиваються з імовірністю 20-30%.

Ризик 4

У цій групі серцево-судинні ускладнення зустрічаються у 30% пацієнтів. Даний ризик діагностують у хворого, якщо присутні потенційні обтяжливі фактори. До них відносять хронічну ниркову недостатність, вроджені ураження судин мозку та інших органів. При ризику 4 хвороба переходить у другу або третю ступінь протягом 6-7 місяців.

Гіпертензія 2 ступеня

Легка форма захворювання супроводжується типовими ознаками високого тиску: нудотою, втомою, головним болем. При гіпертонії 2 мірою підвищується ймовірність гіпертрофії лівого шлуночка. М'язи починають сильніше скорочуватися, щоб протистояти току крові, що призводить до зростання м'язової тканини і порушення роботи серця. Клінічні прояви цієї форми гіпертонії:

 • судинна недостатність;
 • звуження артеріол;
 • відчуття пульсації у скронях;
 • оніміння кінцівок;
 • патології очного дна.

Артеріальна гіпертензія 2 мірою може бути діагностована, якщо перевищено лише діастолічний або систолічний показник ПЕКЛО. При цій формі захворювання добре себе показує монотерапія. Її застосовують, коли підвищений тиск не створює ризиків для життя хворого і не впливає на його працездатність. Якщо пацієнту важко працювати під час нападів, приступають до лікування комбінованими препаратами.

Ризик 2

Гіпертензія виявляється слабо. Хворий скаржиться на мігрень і болі в області серця. При ризику 2 пацієнт піддаються впливу одного або двох несприятливих факторів, тому відсоток ускладнень у цій групі менше 10. У чутливих людей спостерігається гіперемія шкіри. Ураження органів-мішеней відсутні. Лікування складається з прийому одного виду антигіпертензивних препаратів і корекції режиму харчування.

Ризик 3

Артеріальну гіпертензію можна виявити за присутності білків-альбумінів у сечі. У хворого набрякають не тільки кінцівки, але й обличчя. Гіпертонік скаржиться на нечіткість зору. Стінки кровоносних судин стають товщі. Ризик розвитку ускладнень досягає 25%. Лікування складається з прийому ліків, що нормалізують тиск і відновлюють роботу пошкоджених хворобою органів.

Ризик 4

При несприятливому перебігу захворювання проявляються симптоми ураження органів-мішеней. Хворі страждають від різких стрибків тиску на 59 одиниць і більше. Перехід гіпертонії на наступну стадію без лікування займе 2-3 місяці. При стійкому порушенні функцій організму гіпертонікам з ризиком 4 присвоюють інвалідність 2 або 3 групи. Стан здоров'я продовжує погіршуватися у 40% хворих.

Гіпертензія 3 ступеня

Показник систолічного тиску на цій стадії хвороби дорівнює або більше 180 мм рт. ст., а діастолічного – 110 мм рт.ст. і вище. Тканини судин при третього ступеня артеріальної гіпертензії пошкоджуються дуже сильно. Хворі часто страждають від гіпертонічних кризів і стенокардії. Показники тиску завжди підвищені. Хвороба супроводжується наступною симптоматикою:

 • запамороченнями і постійними мігренню;
 • появою мушок перед очима;
 • м'язовою слабкістю;
 • ушкодженнями судин сітківки;
 • погіршення чіткості зору;

Лікування підвищеного артеріального тиску при гіпертензії 3 ступеня включає медикаментозну терапію, дотримання дієти і заняття спортом. Гіпертонік зобов'язаний відмовитися від куріння і алкоголю. Прийом одного препарату не допоможе впоратися з підвищеним тиском при цій формі хвороби. Лікарі пацієнтам призначають діуретики, блокатори кальцієвих каналів, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ). Захворювання вважається резистентним, якщо при використанні 3-4 препаратів нормалізувати стан пацієнта не вдалося.

Ризик 3

У групу входять пацієнти, які можуть стати інвалідами. Гіпертонія 3 ступеня з ризиком 3 супроводжується масштабним пошкодженням органів-мішеней. Страждають від високого тиску нирки, серце, головний мозок, сітківка ока. Лівий шлуночок розширюється, що супроводжується зростанням м'язового шару. Міокард починає втрачати свої еластичні властивості. У пацієнта розвивається гемодинамічна нестабільність.

Ризик 4

Група складається з пацієнтів зі злоякісною артеріальною гіпертонією. Хворі страждають від періодичних транзиторних атак, що призводить до розвитку важких ускладнень, серед яких виникнення інсульту. Смертність у цій групі пацієнтів висока. При підвищеній тяжкості артеріальної гіпертензії хворим призначають 1 групу інвалідності.

Гіпертензія 4 ступеня

Ця стадії гіпертонії вважається дуже важкою. У 80% пацієнтів летальний результат наступає протягом кількох місяців після переходу хвороби в дану форму. При гіпертонічному кризі важливо швидко надати першу допомогу хворому. Необхідно укласти його на рівну поверхню, злегка підняти голову. Хворому дають антигіпертензивні таблетки, різко знижують артеріальний тиск.

Для 4 ступені артеріальної гіпертензії характерні 2 форми перебігу: первинна і вторинна. Основною відмінністю цього виду хвороби від інших є ускладнення, якими супроводжуються напади. У момент підвищення тиску у пацієнтів виникають порушення мозкового, коронарного, ниркового кровообігу. Серцево-судинна система страждає від постійних перевантажень, що призводить до інвалідності хворого.

Відео

Класифікація гіпертонії

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!